Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zuzkagu
28. dec 2013

@zalka tak teno rok je už pase u nas sa začína pracovať až 2.1. a učtovníčka je mimo takže sa nič robit nedá?

zalka
28. dec 2013

@zuzkagu hm... možno spätne zmeniť zmluvu .. s dátumom z roka 2013 na plný úväzok .. vtedy by mohla dať podla predpokladaného príjmu z toho plného úväzku ...

zuzkagu
28. dec 2013

@zalka noo tak to bude uplna komplikácia, je to len zmena na papieri alebo to bude treba aj niekde hlasit napr. na soc. poisťovni

zalka
28. dec 2013

@zuzkagu je to zmena na papieri .. napr. k 1.7.13 že si sa chcela vrátiť do práce ... tak ste zmenili zmluvu a už si sa nevrátila lebo si ostala na predlženej RD ... niečo v takom zmysle by si trebalo pripraviť.

zuzkagu
28. dec 2013

noooo a da sa to potom po pôrode zmenit znova na pol uväzku, vieš aby som vedela argumentovať šefovi 🙂 ,a to sa fakt inak neda, ja nepotrebujem mat maximalny VZ len aspom tých 400 € 😀 , neda sa argumentovat tým že sa pol uväzku za tie roky zvyšila

zalka
28. dec 2013

@zuzkagu dá sa ale ak máš 200e plat pri pol úväzku tak ťažko sa ti zvýši na 400e .. nemyslíš ? urobila si chybu .. lebo si mala radšej so šéfom uzavrieť novú zmluvu a mala by si MD z oboch poistení ... teraz už nič nenarobíš ... a bude to záležať od mzdárky čo napíše a čo bude vedieť obhájiť....

zuzkagu
28. dec 2013

@zalka no keby som vtedy vedela že budem mať tretie dieta, že ano, to bolo ešte v roku 2006 do aprila 2008, takže vtedy som asi ťažko mohla predpokladat že budem znova tehotna, inak nemala som plat 200 €

zalka
28. dec 2013

@zuzkagu to bolo obrazne povedané ... s tým platom ... 🙂 ale zase mohla by ti to zvýšiť ...

zuzkagu
28. dec 2013

@zalka ja mam zmluvu ešte na Sk koruny a to v tej dobe bolo 18000 Sk, pol uväzku bolo teda 9000 Sk čo je 298 € a to bolo v roku 2006, do roku 2014 mi mohol pol uväzok stupnut predpokladom,a le to zase ja neovladam že či sa to da, no nič takže ostanem zase na tom na čom som alebo skusim zmenit so šefom zmluvu čo bude určo obtiažne no uvidime, ale každopadne dakujem

zalka
28. dec 2013

@zuzkagu no určite mohol stúpnuť aj ten pol úväzok ... ale určite treba predebatovať zo šéfom jeho to nič nestojí aj keby ti dal dodatok k PZ ... o výške platu ... papierovo ...

zuzkagu
28. dec 2013

@zalka no predebatujem to s nim, dakujeeem
Zuzana

zalka
28. dec 2013

@zuzkagu rado sa stalo ... hádam ti to výjde .

uci82
29. dec 2013

Ahojte maminky, potrebujem poradit ohladom materskej pri druhom dietatku. Momentalne som na rodicovskej dovolenke s prvym dietatom, rodicovsky prispevok budem poberat do dvoch rokov veku dietata, matersku dovolenku mam v praci v ČR nahlasenu na 3 roky. Chcem sa opytat, ako to bude s PPM u druheho dietata, ak stihnem do 3 rokov vek prveho dietata opat nastupit na matersku, rodicovsky prispevok uz budem mat vycerpany, budem mat opat narok na PPM ako u prveho dietata? Mam stale pracovny pomer v ČR na dobu neurcitu, momentalne som na Slovensku, tu aj poberam RP a ČR mi doplaca RP kedze mam stale v ČR platnu pracovnu zmluvu. Dakujem za kazde info 😉

milluska
31. dec 2013

Ahoj @zalka citam tu ze ak po ukoncenej rd mam napr este 3 mes do nastupu na MD, mala by som v tom case nastupit na PN aby som mala narok naMD? Som stale zamestnana ale na 3 mes ma nikto do prace nevezme. Z coho by sa ratala vyska PN? A narok na podporu v nezamestnanosti by som si nemohla uplatnit? Ci stratila by som narok na MD? Dakujem

milluska
31. dec 2013

@zalka teda zle som sa vyjadrila. Zamestnavatel ma planuje prepustit po ukonceni rd, tak by som mala narok na podporu vsak? len neviem ci by som mala potom narok na MD? Alebo sa dohodnut so zamestnavatelom nech ma este neprepusta a ist na pn? Co by bolo lepsie riesenie?

zalka
31. dec 2013

@milluska písomne oznám zamestnávateľovi dalšie tehotenstvo, nemôže ťa po RD prepustiť lebo si tehotná. Nepíšeš dátumy. Kedy ti končí RD a kedy máš nastúpiť na MD ... bez toho neviem Ti viac poradiť. Teda neviem Ti povedať z čoho bude rátaná MD. 🙂 a tiež prípadná PN .

milluska
31. dec 2013

@zalka dakujem ja len cisto hypoteticky, zatial este nie som tehotna, nedari sa, len uvazujem co ak. Tak dajme tomu termin porodu by bol maj 2015 a rd mi konci 2/2015. Od 6/2011 az do nastupu na md (12/2011) som bola pn s prvym tehu a poberala pn aj neskor md aj z dnp, ale na to uz samo narok nemam, to viem 😉

milluska
31. dec 2013

@zalka tak ake davky by som mohla poberat pocas tej "diery" od februara do polky aprila (nastup na md), kedze uz rp poberat nebudem aaz coho sa rataju? dakujem moc za rady

zalka
1. jan 2014

@milluska ak by si šla na PN tak tú z predpokladaného príjmu a detto aj MD z predpokladaného príjmu teda z toho čo by ti mzdárka potvrdila ....

milluska
1. jan 2014

@zalka a da sa so mzdarkou dohodnut, aby napisala viac? Nie je to nelegalne? A keby neidem na pn, tak uz na ine davky nemam narok? Nedostavala by by som nic? Dakujem

zalka
1. jan 2014

@milluska ak ti skončí RD tak potom treba nastúpiť do práce a pracovať ...

milluska
2. jan 2014

@zalka ale umna je ten problem ze mna planuje zamestnavatelka prepustit a vobec netusim ako je to s pracou pocas tehot ale ona mi nema ake miesto ponuknut, takze nemam kam ist pracovat a tehotnu by ma asi nikde nevzali.. Cize ak nezacnem pracovat nemam narok na pn?

zalka
2. jan 2014

@milluska pozri kočka .. napr. RD ti skončí 15.3.14 ( dieťa bude mať 3 roky) .. tak napíšeš niekedy vo februári list zamestnávateľovi .. že 16.3. nastúpiš do práce , doporučene, a zároven pošleš aj potvrdenie o dalšej tehotnosti ...
no a kludne 16.3. môžeš ísť na PN .. PN bude zaplatená MD tiež bude zaplatená ....

a ako píšem, tehotnú ťa prepustiť nemôže porušila by zákon a nebud blbá a nepodpísuj dohodu o skončení PP ... tri roky to ešte počká kým ti neskončí dalšia RD.

bambulka814
3. jan 2014

@zalka ahoj, citam vasu diskusiu, presne na tuto totazku hladam odpoved...teda hypoteza...RD konci 31.12.2014, v 11/2014 otehotniem, termin porodu september 2015....ma co mam pocas tej diery narok? urcite cerpanie nevycerpanej dovolenky a tiez teda PN je schodna cesta? podla akeho zakona nie je mozne dat tehotnej po skonceni RD vypoved? dakujem krasne...zatial len teoretick uvazujem.

zalka
3. jan 2014

@bambulka814 presne podla toho istého ako sa nesmie dať výpoved žiadnej zamestnankini ked je tehotná,
a áno môžeš čerpať dovolenku, alebo pracovať alebo byť na neplatenej rodičovskej alebo byť na PN ... možností je veľa.

bambulka814
4. jan 2014

@zalka dakujem velmi pekne...PN sa ako rata? to je asi najekonomickejsie.

zalka
4. jan 2014

@bambulka814 no PN by si dostala vypočítanú z predpokladaného príjmu tak isto ako MD.

bambulka814
4. jan 2014

@zalka prepac, uz asi moc otazok, ale posledna....ako priblizne sa to rata? kolko % to je z hrubej mzdy? MD je 65%, toto je, predpokladam, nizsie.

zalka
4. jan 2014

@bambulka814 aha .. no prvé tri dni 25% , a od štvrtého dna 55% z DVZ

bambulka814
4. jan 2014

@zalka dakujem.