Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

lenja01
11. jan 2014

@dena1973 super, to je potesujuca sprava, uz len nech sa to zadari 🙂

dena1973
11. jan 2014

@lenja01 No pracovný pomer ti musí trvať...... 😉

avalsorim
11. jan 2014

Ahojte baby, aj ja mám otázku. Pevne verím, že mi niekto odpovie 🙂 Pred 1. tehu som si opatila dobrovoľné nemocenské poistenie a nepracovala som nikde na TPP, len na dohodu. Potom som išla na materskú kde mi ju vypočítali s DNP. Potom som samozrejme prešla na rodičovký príspevok. Potom som znovu otehotnela a 23.12.2013 som mala nastúpiť na materskú, ale keďže si myslím, že nemám na nu nárok tak som volala do social.poist a tam mi povedali, že ten papier ani nemám odniesť do social.poist., lebo by mi museli stopnúť tento rodičovský a priznať nový a tam by mi asi mesiac neprišiel rod.príspevok.
Ale moja otázka je či naozaj nemám nárok na materskú? nemalo by sa to počítať z obdobia pred 1. materskou keďže som si to platila? ďakujem za odpovede.

zalka
12. jan 2014

@avalsorim nie nemáš nárok, mohla by si mať keby si sa nanovo poistila na DNP ale otázka znie kedy ti posledné DNP skončilo .. lebo ak skončilo veľmi dávno tak aj tak by ti MD nevyšla

avalsorim
12. jan 2014

@zalka tým ako som išla na matzerskú tak som si prestala platiť DNP

zalka
12. jan 2014

@avalsorim tak si dlho bez poistenia nárok na dalšiu MD ti nevznikol

avalsorim
12. jan 2014

@zalka ďakujem ti veľmi pekne za info 🙂

zalka
12. jan 2014

@avalsorim rado sa stalo

leelyanah
12. jan 2014

ahojte, uvazujem o predcasnom navrate do roboty z RD, ale pritom planujeme aj druhe babo. Dufam, ze mi poradite s mojou dilemou. Mala bude mat 3 roky 11.2.2014, a do prace by som sa chcela vratit tento rok od marca s tym umyslom, ze coskoro sa zadari druhe babo, par mesiacov odrobim a niekedy koncom tohto roka pekne nastupim na MD. Chcem sa spytat, ake su uskalia tohto planu, na co si dat pozor?
Plus dalsie moje otazky:
1) predpokladajme teda, ze nastupim coskoro do roboty. Co sa stane ked sa druhe babo narodi:
- pred 3 rokom veku 1.babatka
- po 3 rokom veku 1. babatka

2) kolko by som mala idealne odrobit pred nastupom na 2.MD?
3) Ako to bude s pripadnymi OCR-kami, PN-kami, ovplyvnia potom vysku mojej materskej?

dakujem moc!!!

leelyanah
12. jan 2014

oprava! mala bude mat 3 roky v 2015, musim si zvyknut na novy rok...

kosicanka3
13. jan 2014

Ahojte. Chcela by som sa vas opytat, ak mi viete poradit. Prve dieta bude mat 3 roky 10.5.2014 a termin druhého porodu mam zatial 15.7., som stale v TPP. Na MD mam ist 3.6., takze mi tam ostavaju nejake 3 tyzdne neporiesene - mam ist na PN alebo nastupit na den - dva do prace a potom ist na PN, aby som mala opat narok na materske? Alebo narok nebudem mat tak ci tak? Dakujem za odpoved a prajem pekny den.

zalka
13. jan 2014

@kosicanka3 budeš mať nárok aj tak aj tak ... môžeš tie 3t čerpať dovolenku alebo ísť na PN alebo pracovať ...

kosicanka3
13. jan 2014

@zalka to vazne? to je potesujuce, dakujem 🙂

zalka
13. jan 2014

@kosicanka3 rado sa stalo

petruslienka
13. jan 2014

prosim vas,kedy mi konci materska ked syncek je narodeny 3,marca 2011?

zalka
13. jan 2014

@petruslienka rodičovská dovolenka ti končí 3.3.14 , od 4.3. sa vrátiš do práce alebo ak nepracuješ tak na UP, alebo si nahlásiš neplatenú rodičovskú tj. štát bude za teba platiť nadalej odvody do ZP a SP , ale ty nič nedostaneš.

petruslienka
13. jan 2014

@zalka dakujem pekne

zalka
13. jan 2014

@petruslienka rado sa stalo

alcahelca
13. jan 2014

@zalka ahoj zalka, chcela by som sa opýtať, nahlásiť si neplatenú rodičovskú môžem asi len v prípade, že mi dieťa nechodí do škôlky..?
Ide mi o to, že malý má 18.februára 3 roky, už chodí do škôlky, som tehotná ale aj po čerpaní 20 dní dovolenky mi ostávajú 2 mesiace - a zamestnávateľ ma nechce zamestnať a jedinú možnosť mi dal PN-ku (čo ale neviem či mi dá doktor, lebo som ho menila, nepoznám ho a ešte bolo skoro sa ho pýtať či ma vypíše na PN).
Ako mám postupovať, ked mi oficiálne na papier nič nedali, len povedali na osobnom stretnutí že mám ísť PN lebo na dva mesiace ma nezamestnajú, keďže moje oddelenie sa presunulo na opačnú stranu Slovenska a tam ísť nechcem ale ked budem trvať tak ma tam "pošlú" a ked odmietnem, dajú mi výpoveď z organizačných dôvodov.
Ja som im zaslala oznámenie o druhom tehu aj so žiadosťou o čerpanie dovolenky, len teraz neviem či aj oni majú nejakú povinnosť mi dať písomne vedieť, čo ako bude, alebo sa mám s nimi dohodnúť len "ústne na osobnom stretnutí (vyžobranom) že jeden ked končím RD, potom čerpám dovolenku a potom sa mám zariadiť sama?

Ďakujem kráse, pekný večer

zalka
13. jan 2014

@alcahelca ved na PN ťa môže vypísať obvodný lekár nemusí to byť práve gynekolog ... a pri neplatenej RD dieťa môže byť v škôlke na 4 hodiny, ak by bolo dlhšie tak by si si musela sama platiť odvody do ZP .. čo je vyše 56 eur mesačne.

alcahelca
13. jan 2014

@zalka ďakujem krásne, čiže mi ostáva jedine tá PN-ka 🙂
a môžem ešte jednu otázočku? zamestnávateľ mi musí dať nejaký papier, potvrdenie o tom, že vie o tom že sa vraciam z RD, a budem čerpať dovolenku, alebo nemusí nič. Lebo ja nemám prístup do systémov ani kde sa značí dovolenka, nemám prístup ani do práce kedže som na RD a kartičku na vstup mi pri prvej MD zobrali a zatiaľ nevrátili a ani nevyzerá žeby ju chceli vrátiť (čiže sa k zamestnávateľovi bez ich povolenia nedostanem)

zatiaľ personálna so mnou dohodla veci len "ústne"...bojím sa toho, aby si nenašli niečo prečo by ma mohli vyhodiť aj napriek tomu, že som im poslala oznámenie o tehu

zalka
13. jan 2014

@alcahelca písomne si im oznámila že sa chystáš čerpať dovolenku ... a písomne im samozrejme pošli marodný lístok po začatí PN ... doporučene ... a čakaj za výplatou .. a neviem ako fungovalo u vás čerpanie dovolenky .. ale na PN môžeš ísť hned v prvý den PP po RD ..

alcahelca
13. jan 2014

@zalka písomne som im oznámila že som tehu, s predpokladaným termínom pôrodu a nástupom na MD aj so žiadosťou o čerpanie dovolenky.
To oznámenie (kde bolo uvedené že mám záujem si čerpať dovolenku) mi aj potvrdili...

čiže ak toto mám, tak sa nemám stresovať, jednoducho budem rátať s tým, že hned na druhý deň ako mi skončí RD začnem čerpať dovolenku a potom si vybavím PN-ku

zalka
13. jan 2014

@alcahelca áno presne tak ...

alcahelca
14. jan 2014

@zalka Ďakujem veeeeľmi pekne 🙂

leelyanah
14. jan 2014

Ahoj @zalka, vidim, ze sa vyznas v tejto problematike, vedela by si poradit aj v mojom pripade, ktory som opisala o par prispevkov vyssie?

andreadu8
14. jan 2014

Ahoj všetci, mám otázočku, som na RD (končí 30.3.2014) som tehotná s termínom pôrodu 3.4.2014 . pri prvom dieťati som mala nárok na materskú ale už nie som zamestnaná, teraz už nemám nárok pri druhom dieťati na materskú?
Je niečo čo môžem spraviť aby som na tú materskú nárok mala?
Ak nie tak po pôrode nastúpim na RD? Koľko budem poberať RD do 3 rokov dieťaťa?
Ďakujem .

zalka
14. jan 2014

@leelyanah
1) nič sa nestane, ak nastúpiš do roboty a ked sa dieťa narodí pred a po 3 roku veku... MD sa ti bude počítať z príjmu zo zamestnania
2) nie je potrebné nič odrobiť pred nástupom na 2 MD u toho istého zamestnávateľa
3) PN , OCR sú vylučiteľné doby neovplyvnia výšku MD
pozor však na to aby si nezmenila PZ ... a nerobila na pôvodnú zmluvu na menší úväzok... ak by si dostala novú zmluvu na čiastočný úväzok a odrobila 270 dní tak by si mala nárok na MD z pôvodneho platu a + MD z novej zmluvy ... ak by si nastúpila na MD pred 3 rokom dieťaťa.

zalka
14. jan 2014

@andreadu8 nie ak nie si zamestnaná nemáš nárok pri druhom dieťati na materskú, kedy ti skončil PP? dátum?

andreadu8
14. jan 2014

@zalka PP mi skončil 25.10.2010 ale ja som si platila aj dobrovoľné nemocenské poistenie ktoré mi zaniklo 31.01.2012.