Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
20. jan 2014

@zeminka29 na max MD treba byť poistený 26 týždnov ak je menej tak MD je minimálna.
@vever111 kedy ti skončilo DNP? počas MD si si ho nenahlásila?

zeminka29
21. jan 2014

@zalka
cize teraz, ked sa ku koncu materskej neodhlasim z DNP, iba si zmenim taxu na maximum a budem si to platit 26tyzdnov , potom sa odhlasim, a stihnem v lehote otehotniet, potom porodit, tak budem mat max. matersku?
dobre tomu rozumiem?
a kolko sa vlastne plati maximum v DNP mesacne?
dakujem

marosusu
21. jan 2014

@zalka dobry den, chcela by so. sa opytat kedze citam ze sa rozumiete v teme, na prvu matersku som nastupila december 2011 a teraz 6.4 by som mala nastupit na druhu matersku t.j. pred dovrsenim synovych 3 rokov....volala som na poistovnu ci mam narok na matersku a v akej vyske ale to mi nepovedali ze si mam zistit vymeriavaci zaklad.otazka: aky mam vymeriavaci zaklad ak so. pred prvou MD pracoval 4 roky a teraz somstale veden ako zamestnanec? bude to najnizsi VZ pre plafenie poistneho aka to je asi suma hmm? dufam ze so. to zrozumitelne napisLa dakujem 😉

dena1973
21. jan 2014

@marosusu Ak nastúpiš na materské 4/2014 a si stále v prac. pomere, tak nárok na materské ti vznikne. Tým, že si celý rok 2013 bola na rodičovskom príspevku, tak zamestnávateľ ti určí pravdepodobný vymeriavací základ, z ktoré sa ti bude počítať materské.

vever111
21. jan 2014

@zalka DNP mi zaniklo ku 26.10 2012 zo zákona.
Počas MD som si nenahlasovala. Čo by som mala spraviť ak by som chcela mať vyššiu materskú?
Ďakujem ti za rady 🙂

zalka
21. jan 2014

@zeminka29 odhlás sa z DNP, a ked otehotnieš tak v 6-8 týždni tehu ak sa prihlásiš na DNP z maxima .. tak 26 t poistenia do nástupu na MD stihneš ..

@marosusu no MD dostaneš z predpokladaného príjmu, tj. z toho čo ti mzdárka napíše do potvrdenia o tom koľko by si zarobila ... ´

@vever111 no ostáva ti jedno prihlásiť sa na DNP čím skôr .. zajtra ...a platiť ho .. alebo ísť na PN .. min. VZ je 402,50 eur a platí sa mesačne 133,43 eur .. nemáš už veľa času pretože si bez poistenia takmer už 15 mesiacov... ak sa prihlásiš na DNP od 1.2. nárok na platenú PN už mať nebudeš.

vever111
21. jan 2014

@zalka som s toho jeleň. takže keby idem teraz na PN tak mam narok? ale po 1:2 už nie?DNP sa plati min .133,43eur?

zalka
21. jan 2014

@vever111 áno presne tak ... prihlás sa čím skôr už zajtra ... a áno DNP sa platí min. 133,43 eur

purina12345
22. jan 2014

@zalka ahoj, prosím ťa som podobný prípad ako vever, treba to platiť tých 270 dní? kedy by som môhla najskôr otehotnieť? ďakujem

purina12345
22. jan 2014

@zalka a ešte celkom nerozumiem ci by som mala pri najnizsom VZ vyssiu matersku

zalka
22. jan 2014

@purina12345 no ak máš zamestnanie tak MD pri min. DNP sa zvýši o 260e mesačne .. ku práci .. a ak ti tak končilo DNP ako vever tak tiež máš posledné dni na začatie DNp aby si to mohla využiť hned aj na PN ... potom treba platiť 270 dní ..

purina12345
22. jan 2014

@zalka no prave som na RD nezamestnana tak potom by som mala asi 260€ z DNP, ze? Tak vlastne by som mohla ist na PN a dostavala by som ako z toho stareho? Do kedy by som toto mohla vyuzit? Dakujem pekne za odpoved

zalka
22. jan 2014

@purina12345 15 mesiacov od skončenia poistenia .. takže ak ti skončilo 26.10.12 tak máš posledné dni ..

vever111
22. jan 2014

@zalka ešte by som sa ťa opýtala, mam isť na PN do 1.2 ?a a budem poberať PN s toho stareho DNP však? ale ked sa teraz hned prihlasim na DNP tak PN nemožem isť hned , až po 26 tyždnoch platenia ...rozumiem tomu dobre?

zalka
23. jan 2014

@vever111 no na PN môžeš ísť hned ... ale aj platiť pár dní a tak ísť na PN je to na tebe či máš abo nemáš problémy ... aj dni na PN sa rátajú do tých 26t ...

dena1973
23. jan 2014

@andreadu8 Nemáš nárok na materské. Nespĺňaš ani ochrannú lehotu, ani 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom...Nárok ti vznikne od narodenia dieťaťa na rodičovský príspevok, ktorý budeš poberať do 3 rokov veku dieťaťa. Výška RP od 1.1.2014 = 204,20 e.

leelyanah
27. jan 2014

ahoj @zalka, mozem sa spytat na este jeden detail k mojej nedavnej otazke na tomto fore? Pisala si, ze OCR a PN su vylucitelne obdobia, ked sa pocita vymeriavaci zaklad v rozhodujucom obdobi. To je mi jasne, cize chapem, ze pocas PN a OCR zamestnanec neplati nemocenske poistenie, takze preto je to vylucitelne obdobie.
Co sa stane ale v pripade, ze zamestnavatel priplaca k PN-ke svojmu zamestnancovi? T.j. zo zakona mas 25% nahrady mzdy prve tri dni, potom 55% dalsie dni do 10.dna PN, no a k tymto percentam zamestnavatel priplaca nejake % v zmysle svojej kolektivnej zmluvy, ako benefit. Z tejto sumy sa tiez neplati nemocenske?

Narazam na to, ci je nejaka sanca, ze takto platena PN-ka ovplyvni vymeriavaci zaklad pre MD.

vlastahroncova
27. jan 2014

ahojte chcem sa spytat,26.12.2013 som nastupila na matersku,predtym som bola zamestana ale zmluvu som mala na dobu urcitu do oktobra 2013.medzitym suvisle som bola aj szco,bola som v ochrannej lehote a matersku som dostavala teraz poberam rodicovsky prispevok,medzitym som znovu szco a cakame babomam narok na matersku?termin mam 20.4.

zalka
27. jan 2014

@leelyanah fúha s týmto skusenosti nemám, nikdy som nemala takého zamestnávateľa aby priplácal viac ako mu určoval štát, takže neviem poradiť .

@vlastahroncova uprav dátumy, kedy si to nastúpila a tiež kedy ti končila zmluva a kedy ti končila prvá materská.

vlastahroncova
28. jan 2014

nastupila som dva roky pred tym ako mi skoncila zmluva,len mi daval vzdy zmluvuv na rok a potom zase o rok dalsi predlzil.a na materskej este stale som maly ma rok teraz 16.1.a termin mam s dalsim porodu 20.4

zalka
28. jan 2014

@vlastahroncova prepáč ale napíš presné dátumy ... z toho čo píšeš sa ti podariť nedá ... aspon ja to nedokážem ...

terinka2013
28. jan 2014

je tu nejaká maminka, ktorá nebola pred MD zamestnaná, ale platila si DNP pred otehotnením? prípadne ak je tu niekto kto sa vyzná, rozmýšľame nad druhým miminkom a chceme zistiť všetky možnosti, či sa nedá ešte nejakým spôsobom "využiť" to, že som bola dobrovoľne pripoistená, prípadne by som sa poistila opäť, ibaže už s celým balíkom nie len DNP., je to možné? poistená som bola tesne pred ukončením v roku 2012 keď sa menili podmienky. ďakujem za radu ak sa nejaká nájde

havana_frost
28. jan 2014

@terinka2013 Už sa iba znova dobrovoľne poistiť, teda aj s celým (drahým) balíkom, z predošlého DNP už nebudeš mať nárok na nič.

leelyanah
28. jan 2014

@zalka nevadi, skusim zistit na SP a napisem to sem.

zalka
28. jan 2014

@leelyanah držím palce ale píš cez formulár na stránke SP.

katkapal86
28. jan 2014

ahojte,potrebovala by som poradit,chceli by sme druhe babo,ale neviem ci dostanem opat matersku alebo len rodicovsky, pred materskou som bola riadne zamestnana a pracovny pomer stale trva. prva materska zacala 1.4.2012 a skoncila 25.11.2012, rodicovsky poberam stale a bude trvat do 3/2015. Na co mam narok ked teraz otehotniem? dakujem

zalka
29. jan 2014

@katkapal86 na materskú zo zamestnania s predpokladaného príjmu nakoľko si stále zamestnaná

katkapal86
29. jan 2014

@zalka dakujem 🙂

zalka
29. jan 2014

@katkapal86 rado sa stalo

alien2603
29. jan 2014

@zalka Ako sa prosim zistuje predpokladany prijem?