Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

gapa
22. mar 2014

@mackopa do tých 270dní sa ráta aj doba rodičovskej dovolenky. Aj keby si nastúpila na md hned napr. druhý den po nástupe do práce, tak nárok máš. Nezabudni po ukončení RD podať do 8dní odhlášku na sociálnej poistovni ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, lebo ti vznikne dôch.poistenie zamestnanca a nemôžeš byť už dôch.poistená štátom.

gapa
22. mar 2014

@novazienka predpokladám nástup na md vychádza na rok 2014. To najpodstatnejšie, ak chceš získať nárok na materské je neukončít pracovný pomer počas rodičovskej dovolenky ani posledným dnom rodičovskej dovolenky!!!!! Totiť počas RD máš prerušené, akoby ukončené nemocnské poistenie (z ktorého sa vypláca materské) a ak sa ti po ukončení rodičovskej dovolenky neobnoví, tak nárok na maerské nezískaš. (potom treba dať odhlášku na soc.poistovni ukončením rd, ak bude trvať poistenie zamestnaca, tj. počas trvania prac.poemru, aj keby si bola na pn počas trvania!! prac.pomeru, ak prac.pomer skončí, je jedno, či počas pn, tak si znovu daj prihlšku hned den po ukončení prac.pomeru).
Ak by si išla na pn hned den po ukončení RD, tak môžeš byť na pn až do dna pred pôrodom (ak bude dôvod), alebo po ukončení pn by si mohla isť na úrad práce (ale podpora by bola asi minimum, ak by si nečerpala medzi RD a pn dovolenku, ale hned išla na pn).
Ak by si čerpala dovolenku a potom pn, tak by sa ti rátala podpora po ukončení pn z vym.základu medzi RD a PN (pozor na víkendy, lebo sa vym.základ rozrátava na kalendárne dni, preto pn je lepšie začať v piatok, ako v pondelok!!!, lebo sú tam 2dni víkendu bez mzdy)
Hned pri ukončení prac.pomeru si skús dohodnúť s mzdárkou, či môžeš ku nej si prísť pre potvrdenie pri nástupe na md, lebo budú ti musieť potvrdiť aký by si mala pravdepodobný vym.základ za mesiac nástupu na md a len od mzdárky/zamestnávatela záleží, čo napíše, no mali by dať plat podla prac.zmluvy, snád nemáš minimum. Ak máš minimum, tak sa dá ziskať nárok na materskké aj z dobrovoleného poistnia, ale to treba potom prihlášky ..... teda dosť papierovačiek...

mackopa
22. mar 2014

@gapa a to sa aj nieco take ma nahlasovat? To počujem prvy krat som o tom nevedela

mackopa
22. mar 2014

@gapa ale ked napriklad sa mi stane ze otehotniem teraz a nastupim do prace a.potom zas na md tak matersku by som mala dostávať rovnaku ako pri ptvom dietati?

gapa
22. mar 2014

@mackopa uf, ak si si ale po pôrode nedala prihlášku, tak nemáš čo odhlasovať a nebude sa ti doba rodič.dovolenky rátať do dôchodku (doba materskej dovolenky áno).
Materská záleží od konkrétnych údajov. Rok pred nástupom na md si mala istý plat a bude záležať, aký vym.základ si mala v kal. roku pred nástupom na md, príp. ak žiadny, či si v predch. roku čerpala len RD (nie pn), tak z pravdepodobného, čo ti napíše mzdárka...

ratatooy
23. mar 2014

@mackopa když pujdeš na neschopeku 270 dní se počítá ochraná lhuta od datumu kdy skončí firma,nevim teda jak pak když by jsi to nestihla nastoupit na md asi na pracák ale tam už pak nemáš nárok na ppm protože jsi nezamestnaná a nemáš odpracovane tím pádem 2roky,zpětně se to myslim nebere.

ratatooy
23. mar 2014

@mackopa nebo se ti kvuli nemocenské vyplatí aspon nastoupit nekam do noveho zamestnání,podpora není nic moc

novazienka
23. mar 2014

@gapa ďakujem za odpovede 🙂 je to troska zložité. Dieťa má 14 apríla 3 roky. Rozmýslam že si predlzim rodicovsku do septembra kým nepojde do skolky. Stat bude platiť zdravotne a ja nebudem musieť dať výpoveď. Druhé dieťa ak všetko dobre dopadne by som mala porodit v novembri. Takze od septembra do novembra by som mohla byt na PN a materskej. Čo vy na to?

gapa
24. mar 2014

@novazienka ak je dieťa zdravé, tak ty môžeš požiadať o nepatené volno, to už ale nebude rodič.dovolenka v práci a zamestnávatel nemusí súhlasiť. a predtým by bolo dobré čerpať dovolenku a radšej si overiť, ako je to teraz s nárokom na materské po neplatenom volne (napísať na poradnu sociálnej poistovne, cez formulár a uviesť presne údaje)

novazienka
24. mar 2014

@gapa ďakujem za radu, v práci suhlasia aby som si predlzila rodicovsku dovolenku o neplatenom voľne mi nic nehovorili zrejme nevedia postup, tak teraz neviem ... Napíšem do porady

marcinek
24. mar 2014

@gapa prosimte a kdyby jsi mela nastoupit do prace, tak by to bylo hned 15.4. po 3 narozeninach nebo se nastupuje az nasledujici mesic od 1. kdyz se v dubnu jeste pobira rodicak?
Holky, resim stejnou situaci jako @gapa , malymu budou 3 roky 4.12. a uvazujem, ze se od podzimu budem snazit o dalsi mimco, ale zas je mi blby v prosinci nastoupit a hned jim rict, ze jsem tehotna (bohuzel se u nas chodi pres rentgeny, tak bych to dlouho neutajila a musela rict).Nebo si zkratit rodicak a jit do prace uz treba od cervence? To ale budu shanet hlidani pro malyho pres rok protoze nam ho letos do skolky nevezmou.Co kdyz otehotnim az v tom prosinci? muze me zamestnavatel treba vyhodit, aby mi nemusel platit dalsi materskou? odkdy se proplaci neschopenka, hned na zacatku kdyz by mi bylo spatne a nemohla bych pracovat dvanactky?strasne mi vadi dnesni system, ze i kdyz bych chtela pracovat, tak neni moznost pece o dite ve statnim skolce a mit dite kdy ja chci a ne zaplacavat dite ditetem, aby o nej bylo postarano 😒

gapa
24. mar 2014

@novazienka možno to nie je podstatné (ak staršie dieťa nechodí do škôlky alebo chodí max na 4hod denne), no over si radšej v soc.poistovni to neplat. volno a nástup na md den po jeho ukončení a potom požiadať od do dna pred nástupom na md.
Ešte tolko, že ak budeš čerpať riadnu dovoleku, tj. skončí ti prerušenie poistenia z dôvodu RD a vznikne nem.poistenie, tak treba dať odhlášku do 8dní na soc.poistovnu, lebo nemôžeš byť dôch.poistená štátom, ak si dôch.poistná ako zamestnanec. A potom, ak nastúpiš znovu na RD alebo na neplatené volno, tak podať nanovo prihlášku s prilohami najneskôr prvý den čerpania RD/nepl.vona, lebo prihláška sa nedá dať spätne!!! tj. budeš počas RD dôch.poistená štátom, potom počas čerpania riadnej dovolenky(príp. pn po dovolenke, či očr) ako zamestnanec a počas dalšej Rd alebo neplat. volna zase ako poistenec štátu, ak podáš prihlášku.Na to nezabudni a rob si radšej kopie z toho, čo dáš potvrdiť si na soc.poistovni.

zuzanajs
24. mar 2014

ahojte, chcela by som sa s vami poradit🙂moj maly ma 3 roky 28.6.2014, takze 29teho nastupujem do prace, cez leto si budem cerpat 17 dni dovolenky z roku 2011 (musime nejako lepit leto, kedze skolky su az od septembra), s manzelom sa chceme zacat snazit o druhe mimi, ak sa nam podari, je viac ako pravdepodobne, ze budem musiet ostat na pn-rizikove tehotenstvo a druhy porod a nastup na matersku bude pravdepodobne az v roku 2015, potom pre vypocet materskej sa bude brat rok 2014, v ktorom vlastne budem do 28.6.2014 na RD, potom mozno chvilu v praci a potom na pn az do nastupu na dalsiu MD...viete mi poradit, z coho sa potom bude vyska MD ratat?... a este z coho sa bude ratat vyska PN ak toho 29.6.2014 nastupim do prace a potom ostanem na PN?dakujem velmi pekne za pomoc🙂

novazienka
25. mar 2014

@gapa no ja predsa asi len pojdem na urad prace, najskor by som mala dostat podporu a neskor aj rodicovsky prispevok ... v praci ukoncim pracovny pomer dohodou ... ja nemozem teraz pracovat maly ide do skolky az v septembri a zamestnavatel ma tiez nemoze zobrat kedze budu pomaly v najblizsich mesiacoch rusit firmu, takze je to obojstranne ... len neviem ku ktoremu datumu mam dat tu vypoved ...maly ma 3 roky 14.4.

gapa
26. mar 2014

@novazienka nemám vela času a údaje sú tu tvoje roztrúsené, ale ak teraz čerpáš RD do 14.4.(nie je v škôlke) a v novembri by sa malo narodiť druhé dieťa.
Ak chceš mať nárok na materské zo zamestnania (predpokladám máš viac ako minimálnu mzdu resp viac ako v rhubom 402,5eur), tak jednoznačne treba po ukončení RD ešte aspon 1den aby trval prac.pomer a zvyšok dovolenky predplatiť. Podpora by sa rátala z vym.základu toho 15.4., na maximum stačí 53eur.
Ale teda je podstatné: Máš tam zostatok dovolenky? Iné odmeny asi nečakáš, asi ste sa bavili, myslím si písala, že ty končíš prac.pomer, on nemá prácu, tj. na odstupné nárok nebude.

mariannax
28. mar 2014

@gapa dobrý deň, môžem aj ja poprosiť radu? 5.2.2015 mi končí rodičovská dovolenka, avšak 24.7.2014 by som mala nastúpiť na materskú dovolenku s druhým dieťaťom... pracovný pomer mám na dobu neurčitú a stále trvá... neviem ako je to s dovolenkou? či sa mi nejaká počas rodičovskej vytvorila a ak áno, kedy je podľa vás najlepšie ju čerpať? alebo si ju nechať preplatiť? aby sa totiž nestalo, že mi mzdárka vypočíta ešte nižšiu materskú akú som mala v roku 2012 pri prvom dieťati... ďakujem za odpoveď 🙂

novazienka
28. mar 2014

@gapa velmi pekne dakujem za rady, fakt mi to velmi pomoze, ... Mala som minimanu mzdu koli odvodom, zamestnaval ma manzel, preto nechceme zbytocne platit dane a odvody ... ano maly ma 14.4.2014 3 roku. Este tam mam nejaku dovolenku. Mam ist teda na Urad prace od 15teho? Mám sa aj nemocensky pripoistit? Ďakujem

gapa
28. mar 2014

@mariannax teraz bude materské z pravdepodobného vym.základu za mesiac nástupu na md. Kedy čerpať dovolenku je otázne. Mne sa hodila dovolenka po ukončení druhej md, ked som dostala výpoved, tak počas výpovednej doby som ju čerpala, lebo aj v prípade, že čerpať dovolenku budeš, tak záleží, aký je pravdepodobnáý vym.základ za mesiac nástupu na md a ozaj, ak budeš čerpať dovolenku, tak mzdárka uvedie pravdepodobný tiež (no v tých výpočtoch sa velmi nevyznám,ako sa stanoví). Ak si mala predtým pohyblivú časť mzdy, tak veru tam nie je istota, ako to je. Skús sa poradiť s mzdárkou aký ti uvedie pravdep. mzdu do soc.poistovne (predpokladám v r.2013 si nemala žiadny vym.základ z tohoto prac.pomeru)
Ak by si čerpala dovolenku, tak nezabudni na odhlášku v soc.poistovni do 8dní od ukončenia rodič.dovolenky a potom nanovo prihlášku najneskôr v den nástupu na rodič.dovolenku. Ak čerpať nebudeš, tak tiež je podstatné po pôrode zájsť na soc.poistovnu a prehlásiť jedno dieťa na druhé snád najneskôr dnom nástupu na rd (postup neovládam, lebo asi nie je pevne daný, som písala na soc.poistovnu cez poradnu a zatial neodpísali, no snád do v čase, ked sa ta to bude týkať, tak budeš vedieť, kedy, no najneskôr dnom nástupu na RD!!! by som tam išla)
preplatiť ti nemôžu základnú výmeru dovolenky, to sa dá len pri ukončení prac.pomeru. Treba len čerpať.

gapa
28. mar 2014

@novazienka ak si v období dva roky pred ukončením prac.pomeru mala len dni RD (teda žiadna dohoda a žiadne dobrovolne poistenie v nezamestnanosti), tak môžeš 1den čerpať doovlenku s preplatením zvyšku dovolenky (ten 1den dovolenky je podstatný kvôli odvodom a výpočtu podpory, na to si sa pýtala? Treba sa na ten 1den odhlásiť v soc.poistovni z dôch.poistenia štátom a nanovo dať prihlášku odo dna po ukončení prac.pomeru, tj. odhláška dnom 14.4. a prihláška od 16.4.!!!!! vybav najneskôr 16.4.2014!!!!!!! a urob si kopie, ktoré nechaj opečiatkovať.
Mateské bude z pravdep. vym.základu, tj. mzdy, ktorú ti mzdárka potvrdi. Ak by si sa prihlásila pred nástupom na md na dobrov.poistenie, tak by bola z vym.základu 402,5eur (neviem, aká je minimálna mzda) a treba zaplatiť za obdobie pred md a to v splatnosti!!!! a so správnymi symbolmi a nezabudnúť na odhlšku!

1979tajus
28. mar 2014

Ahojte...prosim o radu...kamoska ma drobca co v IX/2014 bude mat 3 roky a novy prirastok ocakavaju v VII/2014. Momentalne je na rodicovskom...prejde potom na matersku alebo nie?? ak ano od coho sa vyvíja vyska materskeho prispevku??? ak prvu matersku mala vyratanu aj s dobrovolneho poistenia bude mat aj teraz alebo nie????dakujem...

miku1
28. mar 2014

@1979tajus Áno, opätovne bude dostávať materskú. Ak bola predtým zamestnaná, tak sa jej na výpočet materskej bude brať posledná výplata, ktorú dostala, takto to určuje zákon. Ale ako je to s tým dobrovolným poistením to neviem....možno niekto iný poradí.

1979tajus
28. mar 2014

@miku1 dakujem za radu.. 😉

mariannax
28. mar 2014

@gapa ďakujem pekne za vyčerpávajúcu odpoveď 😉 nech sa darí...

novazienka
29. mar 2014

@gapa dakujem za radu 🙂 tu dovonku Si môžem vycerpat aj celu ved aj tak idem na úrad prace, či sa mi to neoplatí? Musím sa odhlasovat a zasa prihlasovat na dôchodkové poistenie aj ked som na urade prace?

kessinka
29. mar 2014

@1979tajus Som podobný prípad, materská bude len zo zamestnania, z DNP už nie.

gapa
29. mar 2014

@novazienka odhlásiť sa musíš, ak čerpáš dovolenku, tj. trvá ti poistenie zamestnanca. Prihlásiť sa nemusíš, ak nechceš byť dôch.poistená štátom z vym.základu 483eur.
Dovoelnku môžeš aj čerpať celú, no potom sa podpora bude rátať zpriemeru za toto obdobie, tj. preplatená dovolenka by ti zvyšila denný priemer.

novazienka
31. mar 2014

@gapa jasne chápem ďakujem 🙂

mackopa
31. mar 2014

@ratatooy nie n ani firma nekonči a ani ma nik nevyhodil zaujimalo ma to len kvoli tomu ze ak nastupim do prace a nahodou otehotniem ze ci budem dostavat matersku taku ako predtým.

novazienka
1. apr 2014

@gapa ahoj prepac ze ti nedam pokoj, ale napadlo ma ešte toto ... Mohla by som si vycerpat celu dovolenku a potom by som poprosila aby ma manžel ešte na mesiac zamestnal a dal mi plat napr 800€ a potom do oktobra urad prace. Oplatilo by sa to? Len potom ako by sme rozviazali prac. Pomer ked som Tehotna?

gapa
1. apr 2014

@novazienka neviem, či by sa to oplatilo, skôr pochybujem, lebo odvody sú vysoké a ak máš tam nízky plat, tak sa urobí priemer podla skutočných dní a vym.základov.