Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
31. máj 2014

@hanaja no môžeš tak argumentovať, ak ťa vyzve SP k tomu

mima595
31. máj 2014

@hanaja - ved si napis dohodu o navyseni platu k 1.1.2014 ako dodatok k pracovnej zmluve....

hanaja
1. jún 2014

@mima595 Ja len, ci to nebudu brat ako ofajc, kedze som na rodicovskej...

cmelica
1. jún 2014

prosim Vas o radu .... Maly sa narodil august 2012... od augasta 2013 pracujem vo firme kde som pracovala aj pred prvym tehotenstvom -zmluva na dobu neurcitu... planujeme druhe babo... takze ak by som ostala tehu jun 2014 a tehotenstvo by sa potvrdilo jul2014 a teda hned by som ostala aj na PN ,mala by som narok na matersku??? ... teda popri PN by som poberala aj rodicak a nasledne by som sla na MD?DAKUJEM

zalka
1. jún 2014

@cmelica áno máš nárok na MD, aj na PN . A počas PN by si poberala aj RP.

cmelica
1. jún 2014

@zalka DAKUJEM PEKNE 🙂

cmelica
1. jún 2014

@zalka aj keby som ostala na PN uz koncom tohto mesiaca?

zalka
1. jún 2014

@cmelica ak pracuješ tak áno môžeš byť na PN...

mima595
1. jún 2014

@hanaja - napr. mojej sestre...ale ta robi v skolstve, kazdy rok chodi k 1.1. zvyseny platovy dekret...aj ked bola na rodicaku....

hanaja
2. jún 2014

@mima595 Ok, dik.

fuzinko
3. jún 2014

@zalka Ahojky. Chcela by som ta poprosiť o radu. PRESNE to co sa ta idem pýtať si uz radila jednej kocke a strane 128.Ide o to ze som momentálne na rodičovskej so synom ktorý bude mat 26.10.2014 tri roky avsak so. Uz tehotná a termín mam 4.2.2015, cize na matersku mam nastúpiť niekedy v decembri. Ty si radila tej kocke ze v takomto pripade nech nejde ma PN a pracuje.Tam sa chcem opýtať aky to ma presne vplyv na výpočet materskej. Predpokladám ze sa materská v mojom prípade nebude počítať z predpokladanej mzdy keďže mam nastúpiť už do práce. Prosim co by sa stalo ak by som isla na PN a co am budem celu xo.u robiť. Veľmi uz dopredu Ďakujem

zalka
3. jún 2014

@fuzinko no je dôležité odpracovať aspon 1-2 dni najlepšie tak aby tam nebol víkend ... takže odpracuj alebo čerpaj dovolenku 27.10.14 a potom už môžeš ísť na PN ... alebo odpracuj do 31.10.14 a potom chod na PN ...

fuzinko
3. jún 2014

@zalka prepac, pisem z mobilu a az po odoslaní som zistila ze to znie akoby som bola Maďar🙂 takze ešte doplním info. teraz som to prepočítala a nastúpiť na novú materskú mam v rozmedzí od 10.12 do 24.12.2014 a rodicovska s prvym dietatom konci 26.10.2014.moja otazka znie,ze ako by sa pocitala materska ak by som od skoncenia starej rodicovskej t.j. od 26.10.2014 pracovala ten mesiac a pol a potom isla na matersku, alebo ako by sa tp positalo ak by som po skončení starej rodičovskej isla na PN a odial rovno na matersku, ,alebo by som trebarz pracovala 2 týždne a potom isla na PN? Zhrniem to, jednoducho povedané co je pre mna najvýhodnejšie aby bola materska najvysia.dakujem!!!

fuzinko
3. jún 2014

@zalka fiha, to je rýchlosť. Ja som ani nestihla napísať druhu správu. Ja som len chcela spýtať preco je dôležité pracovať aspoň 1-2 dni bez víkendu. Ďakujem

zalka
3. jún 2014

@fuzinko ak nastúpiš na MD v roku 2014 tak na MD nemá vplyv práca v roku 2014, MD by sa rátala z predpokladaného príjmu ...
takže je úplne jedno či ten mesiac a pol budeš pracovať, alebo budeš na PN ... alebo budeš dovolenkovať výšku MD to neovplyvní .. lebo na MD nastúpiš v roku 2014

zalka
3. jún 2014

@fuzinko no u teba je to jedno ... ty nastúpiš na MD v roku 2014 ... iné by bolo keby si nastúpila na MD v roku 2015 vtedy by sa MD rátala z príjmu z roku 2014 a bez víkendu je tam vyšší VZ :D
príklad ..
1) práca PO-PI ... plat za 5 dní 100 e
DVZ je 100/5 = 20e .. MD 65% z 20e = 13e na den
2) práca PI - UT ... plat za 3 dni 60 eur
DVZ je 60/5 dní ( víkend tam bol) = 12e DVZ
MD 65% z 12e = 7,80e na den ...

ale ako píšem teba sa to netýka ...

fuzinko
3. jún 2014

Ďakujem. Cize mne sa bude počítať z predpokladanej z roku 2013, ze?

fuzinko
3. jún 2014

@zalka ahojky, este posledná otazocka, cize mne sa pocita materska z predpokladanej mzdy za 2013, ze? dakujem

zalka
3. jún 2014

@fuzinko áno ved som ti to už písala

fuzinko
3. jún 2014

@zalka dakujem :_)

zalka
3. jún 2014

@fuzinko rado sa stalo ... 🙂

dzejna27
4. jún 2014

ahojte baby, viete mi niekto poradit ci sa do rozhodujuceho obdobia na vypocet materskej rataju aj vikendy...tyka sa ma konkretne podmienka odpracovanych 90 dni a neviem ci mam ratat len pracovne dni alebo aj vikendy....dakujem velmi pekne za vase rady🙂

zalka
4. jún 2014

@dzejna27 aj víkendy

dzejna27
4. jún 2014

@zalka dakujeeem pekne🙂

zalka
4. jún 2014

@dzejna27 rado sa stalo

aziamoja
19. jún 2014

Ahojte žienky , potrebujem poradiť a tak sa obraciam o pomoc k vám možno niektorá mi budete vediet poradiť. Mám 2 a pol ročnu dcerku materská mi konči 5.11.2014 a tak by som mala nastupiť do práce kde mam zmluvu na dobu neurčitu. Ale môj obchod majitelka tu v Žiline zrušila ,a tak by ma čakala výpoved,:majitelka ale živnost nezrušila má v iných mestách predajne. Momentalne som zistila že som tehotná no a predpokladám že porod bude februar 2015. A tu znie otázka : Može mi zamestnavatel dat vypoved hoci mu v predstihu poslem prefotenu tehot. knižku? bude pre mna lepšie ist na rizikove tehot.?aby ma neprepustil i ked viem že som v ochrannej dobe kedže som tehotná opäť. No a mám narok na matersku kedže som neprerušila zamestnanie? Myslím že aj dovolenku nejaku adekvatnu čiastku by som tam mala mať....?No a ozaj kedy mám odhlasit na socialke rodičovsky prispevok za prve dietatko v akom predstihu? je na to tlačivo? Uff ja viem je toho dosť. Budem rada ak sa z tohoto tu niektorá vysomári. Vopred vám kočeny dakujem 😅

veraba
19. jún 2014

Ahojte potrebujem radu aby som sa spravne rozhodla
Som na rodicovskej uz druhy rok ( prvy porod bol v roku 2012 ) dnes som dostala ponuku na brigadu ale uplne do inej prace ale planujeme dalsie babatko teda chceme ratazovy porod ( rodila by som v roku 2015) len teraz neviem ci mi bude pocitana materska od mojho zamestnavatela teda ako bola ta prva materska 2012 alebo mi budu pocitat matersku z roku 2014 kedze som pracovala na dohodu ? lebo ak ano tak by som si potom dost pookazila matersku. Velmi pekne vam dakujem za radu

zalka
20. jún 2014

@veraba ak máš z dohody odpracované 270 dní .. a bude aktívna v čase otehotnenia, tak dostaneš MD zo zamestnania - reťazový pôrod, a aj MD z dohody ... MD si si nepokazila môžeš si ju zvýšiť

jamila
20. jún 2014

Dievčence vedeli by ste mi poradiť ... teda skôr to potrebujem pre kamošku. Jej drobček má teraz 10 mesiacov a čaká druhé bábo ... bude mať opäť nárok na materskú ? Podotýkam že už je skoro vyše roka doma - hneď ako zostala prvý raz tehotná bola na PN a teraz už poberá rodičovský príspevok. Predtým pracovala vo firme 10 rokov. Poradíte ?

zalka
20. jún 2014

@jamila a zamestnanie jej stále trvá? ak áno tak má nárok na MD z predpokladaného príjmu tj. z toho čo jej mzdárka napíše do potvrdenia pre SP...