Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

amanda00
29. sep 2014

@dena1973 ahoj, ja som papier o nastupe na MD zaniesla zamrstnavatelovi. Zrusit rodicak mam ist v den nastupu na MD? Alrbo az ked mi pride domov papier zo SP? Uz nechapem. Dakujem pekne

monipeti
29. sep 2014

Ahojte! Aj ja potrebujem poradit...Neviete ako je to s odhlasenim sa z dochodkoveho poistenia pri prechode z rodicovskej na druhu matersku? Dnes som volala do SP a vraj mam podat odhlasku. Vraj je to preto, lebo ako poberatelka materskeho budem znova automaticky prihlasena. No mne to akosi cele nejde do hlavy, ked tak ako tak budem poistenec statu. Mate s tym niekto skusenost? Podavali ste odhlasku? Dakujem za kazdu info!

alena1808
29. sep 2014

@zalka dobry vecer, viete mi poradit. Od roku 2009 som pracovala na zmluvu v Uk, v novembri 2011 sa mi narodilo dieta na SVK, pricom do maja 2012 som bola na materskej dovolenke z Uk, kde som k maju 2012 dala vypoved.. Nasledne som nastupila na rodicovsku dovolenku na SVK. Rodicovska dovolenka sa mi konci 7.novembra 2014, ale v sucastnej dobe som opat tehotna, pricom nastup na matersku mam az v polovici decembra. Preto sa chcem opytat.~Ak sa v novembri prihlasim na U.Prace vznikne mi narok na podporu v nezamestnanosti? Resp. je pre mna lepsie v case od novembra do decembra prihlasit sa na urad prace, alebo radsej ist na PN?
Alebo , ci sa mi oplati na obdobie od novembra do decembra zamestnat sa niekde. Bude to mat nejaky vplyv na vypocet materskej?Moze byt vyssia ako 203eur?
Dakujem.

zalka
29. sep 2014

@alena1808 nebudeš mať nárok ani na podporu, ani na MD ... len na RP 203e .. ak sa zamestnáš tak budeš mať príjem poprípade PN ...

dena1973
30. sep 2014

@amanda00 Rodičovský príspevok sa ruší nástupom na materské. Spravidla je to tak, že ak dostaneš rozhodnutie o materskom zanesieš ho na ÚPSVaR a tak by ti mali nárok na RP pozastaviť.

dena1973
30. sep 2014

@monipeti Ak si v pracovnom pomere a bola si v dobe poberania rodič. príspevku dôchodkovo poistená ako osoba starajúca sa o dieťa, tak sa musíš odhlásiť - a to podať odhlášku z dôchodkového poistenia. A ak znova ďalším dňom nastúpiš na materské budeš znova zamestnávateľom prihlásená do nemocenského poistenia. Je to všetko z toho dôvodu, že v dobe poberania rodič. príspevku máš prerušené nemocenské poistenie.

monipeti
30. sep 2014

@dena1973 Velmi pekne dakujem za odpoved, takze idem pisat odhlasku. 🙂

dena1973
1. okt 2014

@monipeti nie je začo..... 😉

lulasu
2. okt 2014

Ahojte, uz to tu studujem dlhsie a som z toho jelen. V marci 2015 moja dcera dovrsi 3 roky a dalsie babo cakame v maji 2015. Podla toho co som citala uz sa nejedna o retazovy porod a tym padom nemam narok na matersku pochopila som to spravne? Ak nebudem mat narok na matersku da sa este s tym nieco robit aby som ju dostavala? Viem ze ste to uz preberali vo viacerych temach, ale neviem sa z toho vysomarit. Dakujem za kazdu radu

ladyzs
2. okt 2014

Ahojte ja som teraz v takej situácii s deťmi, že prvorodená sa mi narodila v roku 2012 a druhý v roku 2014 tak som na malú stratila nárok na rodinné prídavky a nakoľko som v pracovnom pomere v malým som nabehla na materskú dovolenku, na ktorú mám normálne nárok 34t. potom už len rodinné na malého a príspevok na dieťa na oboch .....
Pokiaľ máte deti v priebehu troch rokov strácate nárok na rodinné príspevky na staršie dieťa. Ale ak by ste mali po troch rokov dovŕšených tak je to v poho.
@lulasu

zalka
2. okt 2014

@ladyzs no pletieš si pojmy a dojmy.
Rodinné prídavky dostávaš nadalej je to tých cca 23e na dieťa mesačne,
a to čo ti vzali lebo ti nepatrí ti vzali rodičovský príspevok, a ten patrí len jeden ... namiesto neho máš MD .. a po MD budeš mať zase rodičovský príspevok len jeden.

zalka
2. okt 2014

@lulasu si na RD zo zamestnania? Alebo si nemala prácu? Lebo ak si zamestnaná tak na MD nárok mať budeš.

lulasu
2. okt 2014

@zalka ano bola som pred materskou zamestnana a to mi trva. Tak si ma potesila. Ufff som si vydychla, lebo som sa zlakla, ze mat nebudem ako som si to teraz pozerala tak medzi jej narodeninami a narodenim dietata je myslim 7 tyzdnou este si to idem pozriet tak medzi tym casom co?

zalka
2. okt 2014

@lulasu no na MD nastupuješ 6t pred pôrodom .. od skončenia RD po nástup na MD je cca 7 dní tak to čerpaj dovolenku ... a vybavené

lulasu
2. okt 2014

Dakujem krasne za rady a prajem pekny vecer. Taka som rada.

zalka
2. okt 2014

@lulasu rado sa stalo

ladyzs
3. okt 2014

@zalka Prepáč zle som sa vyjadrila rodičovský príspevok mi vzali na prvorodenú....a viem materská mi teraz bude končiť tak so synom nastupujem na rodičovský....

kika7786
6. okt 2014

@zalka ahoj prosím vidím že máš prehľad, čo ja už nie 🙂 rada by som zistila či je možné si zvýšiť materskú dávku, podobne ako to bolo pri DNP?

zalka
6. okt 2014

@kika7786 jedine dalším zamestnaním

kika7786
7. okt 2014

@zalka ....prosím ako to funguje? ....můžem ešte niečo spraviť teraz aby som zvýšila materskú? .... MD od maja 2012, pracovny pomer doba neurcita od maja 2011- trva, zmena pracovneho pomeru na polovicny pracovny uvazok jun 2013-nov2013 a potom opat polovicny maj 2014-okt.2014- teda prijem uz polovicny a tym aj vymeriavaci zaklad znizeny :-/ ....termin porodu april 2015, ako ak sa da dosiahnut vyssiu matersku, ak teda je v tomto pripade na nu vobec narok?

zalka
7. okt 2014

@kika7786 a prečo si súhlasila zo znížením úväzku a nepodpísali ste novú zmluvu? Zvýšiť jedine novou zmluvou a odpracovaním 90 dn í bez PN a OCR ...

kika7786
7. okt 2014

....mam to myslim ako dotatok k zmluve len na to obdobie kedy pracujem pocas RD, inak palti povodna zmluva, no ale VZ som si uz pokazila, a ta nova zmluva by mala byt este v tomto roku alebo aj 2015?

kkl82
7. okt 2014

damy, ktore mate vacsi prehlad, mozem vas poprosit o odpoved na moju otazku? 😉 som momentalne na rodicovskej so syncekom narodenym vo februari 2012. pred porodom som bola zamestnana, moj pracovny pomer stale trva. na matersku som nastupovala 18.1.2011.
teraz cakam druhe babo, termin porodu je marec 2015 (tzn. sme tie tri roky "presvihli" o mesiac 😀). asi na matersku uz narok nebudem mat, ze nie?

dena1973
7. okt 2014

@kkl82 Ak budeš naďalej riadne zamestnaná k dátumu nástupu na 2. materské, tak nárok na materské mať budeš. Na materské môžeš nastúpiť ak ti pracovný pomer trvá 6 až 8 týždňov pred pravdepodobným pôrodom.

kkl82
7. okt 2014

@dena1973 dakujem krasne za odpoved, a teda tot otazka. dokedy mi musi zamestnavatel drzat pracovne miesto? ak sa nemylim, je to 3 roky od realneho terminu porodu, vsak? niekto mi prednedavnom tvrdil, ze su to 3 roky od terminu nastupu na matersku...
zamestnavatel rozviaze pracovny pomer hned k prvemu moznemu dnu po skonceni rodicovskej s prvym dietatom. zdrziavat sa to asi ani neda, mam vraj nahlasit zaujem znovu nastupit tri mesiace vopred. takze ak im oznamim, ze nenastupim, lebo som znovu tehotna, tak pravdepodobne dostanem vypoved platnu k prvemu moznemu terminu. a teda, pravne mi nemozu dat vypoved skor ako do tych 3 rokov dietata, ze nie?

zalka
7. okt 2014

@kkl82 ked mu oznámiš že si tehotná, tak zase si chránená a nemôže ťa vyhodiť, musí počkať kým dalšie dieťa nebude mať 3 roky .

dena1973
8. okt 2014

@kkl82 Súhlas so @zalka

katuska111
9. okt 2014

@kadan
@dena1973
@liz_lemon dakujem a odpovede. Takže v podstate mam narok na matersku. Ešte otázočka, stačí ked zamestnavatelovi oznámim, že som tehotná a nastupujem na matersku až tesne predtým, ako na materskú nastupim? alebo už teraz mi vzniká nejaká povinnosť dopredu to oznamovať? dakujem

liz_lemon
9. okt 2014

@katuska111 tam nie je lehota, lebo tak ci tak, ci doma na RD, ja idem na dalsiu MD 23.10., a len tento tyzden som im dala papier
ale zase cim skor im to das, tym skor do poslu do Socialnej poistovne, a ty dostanes materske vcas

dobrovolnakacena
10. okt 2014

Ahojte, potrebovala by som poradit, som na RD od 2/2013, predtým MD 6/2012, zamestnana od 2003, tehotna, mal by to byt retazovy porod 6/2015. V roku 2014 som bola clenkou volebnej komisie, z coho sa mi bude ratat MD, 2014?? alebo pravdepodobny vymeriavaci zaklad??