Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

katarinka289
21. nov 2014

@zalka dobry vecer.Uz ste mi tu raz radila ohladom prechodu z rodicovskeho na matersku.Stale som zamestnana,prave som posielala do prace papiere,ze po rodicovskom nenastupim.No pred nastupom na matersku v r.2012 som bola od 8/2011 na rizikovom na PN.Vcera som sa docitala,ze tych 270dni poistenia sa nerata,ak som bola PN.Viete mi k tomu nieco povedat? Budem mat narok? Na matersmu som nadtupila v januari 2012, mala som z maxima z DNP,dcera bude mat tri roky 10.2.2015,na matersku idem zasa v januari,termin mam 19.2.2015

zalka
21. nov 2014

@katarinka289 a to kde si sa dočítala že sa to neráta?

katarinka289
21. nov 2014

@zalka normalny clanok na nete,tusim najmama.Ziadne forum

zalka
21. nov 2014

@katarinka289 si musela zle pochopiť ...

katarinka289
21. nov 2014

@zalka to dufam 🙂 Dakujem

zalka
21. nov 2014
mmaattaa
28. nov 2014

čítal som si diskusiu a chcem si len potvrdiť či som správne pochopila RD mi konči 29marca ked má syn 3 roky ale začiatkom februára by som mala nastupiť na druhú Materskú termín porodu mám 22marec. Výška materskeho by sa teda mala vyrátavať z príjmu ktorý som mala pred tými troma rokmi bola som riadne zamestnaná dokonca aj dobrovolne nemocensky pripoistená. Chápem správne?

dena1973
28. nov 2014

@mmaattaa Z dobrov. nem. poistenia sa ti už platiť materské nemôže aj keby si si DNP platila, lebo od 1.7.2014 je súbežné poistenie zrušené (zamestnanie + DNP). Ak budeš ku dňu nástupu na materské ešte v prac. pomere, tak nárok ti vznikne z pravdepodobného príjmu, ktorý ti určí zamestnávateľ.

mmaattaa
28. nov 2014

a čo to znamená určí zamestnávateľ on mi môže určiť len to čo mi platil pred tým ako som išla na materskú nie? alebo môže určiť inú sumu?

mmaattaa
28. nov 2014

@dena1973 a čo to znamená určí zamestnávateľ on mi môže určiť len to čo mi platil pred tým ako som išla na materskú nie? alebo môže určiť inú sumu?

dena1973
29. nov 2014

@mmaattaa Ak sa počas tvojej materskej menili mzdy, tak môže ti dať podľa toho. Ak nie tak minimálne takú akú si mala pred prvou materskou.

melesmeles
8. dec 2014

@zalka dobry den. vsimla som si, ze ste tu radili viacerym mamickam. chcela by som vas aj ja poprosit o radu. 20.5.2015 budem mat maly 3 roky. Som opat tehotna a 5.7.2015 mam termin porodu. Budem mat narok na matersku? Alebo uz len na rodicovsky?? Som stale zamestnana. Dakujem za odpoved 🙂

liz_lemon
8. dec 2014

@melesmeles budes mat narok na materske

dena1973
8. dec 2014

@melesmeles Nárok na materské vznikne. Nastúpiť na materské, ak si zamestnaná môžeš 6 až 8 týždňov pred pravdepodobným pôrodom určeným lekárom (t.j. nástup na materské môže byť od 10.5.2015 - 8 týž. až do 24.5.2015 - 6 týž.). Výpočet materského bude z pravdepodobného príjmu, ktorý určí zamestnávateľ (ak si v r. 2014 bola celý rok iba na RP a nemala si žiadny príjem od zamestnávateľa).

majusqa77
8. dec 2014

kocky-odbornicky prosim.. ...moze byt aj u muza retazova materska? ze by siel materska-rodicak-materska-rodicak? 🙂

katuska4444
8. dec 2014

dobrý deň, chcem sa opýtať: V marci 2013 som šla na materskú. Bola som zamestnaná 10 rokov vkuse.Som na RD, ale od polky tohto roka 2014 pracujem na dohodu(minim.čiastka) u iného zamestnávateľa ale pôvodný pracovný pomer mi stále trvá. 30.6.2015 mám porodiť ďalšie dieťa. Ako sa mi bude rátať materské? A ako mám rozumieť, že pravdepodobný príjem určí zamestnávateľ? Nie je to nejako ohraničené? minimum chápem, ale maximum? Predtým mi materské vyšlo 450 eur, ale teraz by som chcela maximum, tak teda rozmýšľam ako si to vyriešiť, kým je ešte čas.Ďakujem za rady.

gabikkas
8. dec 2014

@melesmeles ja si myslim, ze ti vznikne len ked nastupis, kym si na rodicovskej, cize podla mna by si si mala dohodnut s gynekologom, ze nastupis na MD do toho 20.5. Mne bolo povedane, ze keby som nastupila napr. dva dni po ukonceni RD, tak uz mi matersku nedaju, lebo zase musis odrobit minimalne 270dni, pripadne sa hodit na PN...

@dena1973 -co si o tom myslis? ja si myslim, ze uz toho 24.5 by bolo neskoro, aby islo o retazovy porod musi nastupit do dovrsenia troch rokov dietata....

dena1973
8. dec 2014

@gabikkas Ak by nastúpila na 2. materské až toho 24.5.2014 (presne 6 týž. pred prav. pôrodom), tak by musela nejako pokryť 3 dni ( a to buď nástupom na 3 dni do PP resp. dovolenka....) od 21.5. do 23.5. 2015, preto som písala, že ak pracuje (je ešte v PP) môže nastúpiť aj skôr ako 6 týž. pred pravd. pôrodom (t.j. 6 až 8 týž. pred pôrodom).
@melesmeles

zuzanka9999
8. dec 2014

Ahojte dievcata. Mam taku otazku, som na RP, syn ma iba rok aj sedem mesiacov a k 1.1.2015 nastupujem opat na MD. Chcem sa opytat, moja materska sa mi pocita presne ako pri prvom dietati? to znamena z hrubej mzdy ktoru mam v pracovnej zmluve? Ci ma to nejaky vplyv, ze minuly rok ( este tento 2014) som bola na RP.? Dakujem Vam pekne za odpovede.

dena1973
8. dec 2014

@katuska4444 Pravdepodobný príjem je príjem, ktorý určí zamestnávateľ. To, či ti dá viac ako si mala pred prvou materskou, tak to závisí od neho...Ak sa za ten čas, čo si bola na materskej zvyšovali príjmy u tvojho zamestnávateľa a týkalo sa to aj teba, tak ti môže dať aj viac...Materské sa ti bude počítať podľa toho ako ti určí príjem zamestnávateľ (je to príjem aký by si dosiahla keby si pracovala v tom mesiaci, v ktorom nastúpiš na materské).
Ak dosiahneš 270 dní nemocenského poistenia do dňa pôrodu aj u zamestnávateľa, u ktorého pracuješ na dohodu (ak si riadne nemocensky poistená a budeš tam pracovať až do nástupu na materské), tak si môžeš požiadať o materské aj z tohto poistenia....

zuzupp
8. dec 2014

@zuzanka9999 ja mám takúto info - pri nástupe na druhú materskú Ti Tvoj zamestnávateľ potvrdí v tlačive zo Sociálnej poisťovne Tvoj predpokladaný príjem, ktorý by si mala teraz, ak by si u neho pracovala.

dena1973
8. dec 2014

@zuzanka9999 Ak si celý minulý rok bola iba na RP (bez príjmov od zamestnávateľa), tak ti zamestnávateľ určí pravdepodobný príjem, t ktorého sa bude materské počítať. Ak počas tvojej materskej a RP zamestnávateľ robil úpravy mzdy a týkalo s to aj teba, tak ti môže určiť aj inú mzdu akú si mala pred 1. materskou....inak by to malo byť v rovnakej výške ako pred 1. materskou...

gabikkas
8. dec 2014

@dena1973 hej, jasne 🙂 len treba to niekedy polopate napisat 🙂 lepsie je ist skor a netreba riesit potom tie tri dni 🙂 zbytocne starosti navyse 🙂

@melesmeles

dena1973
8. dec 2014

@gabikkas Jej by vznikla materská v každom prípade z pravdepodobného príjmu. Nástup je stále v roku 2015 a príjem v roku 2014 nebol. Ja si myslím, že som to dosť jasne napísala tým, že nástup môže byť 6 až 8 týž. pred pôrodom....z toho sa dá usúdiť (vypočítať) kedy by mohol byť nástup na materské.
Tak neviem, čo tu riešiš???
A, čo sa týka reťazového pôrodu, tak ten už dávno neexistuje to len tento "výraz" ostal z predchádzajúcich rokov....Každá materská sa počíta podľa platných zákonom stanovených podmienok, ktoré v tomto období platia.....

gabikkas
8. dec 2014

@dena1973 aha 🙂 ani som nevedela, ze ten vyraz retazovy uz neexistuje, mna sa to totiz tiez tyka 🙂 tak preto si to vyjasnujem 🙂, ale ja nastupujem mesiac pred skoncenim RD na MD 🙂
vdaka za info

dena1973
8. dec 2014

@gabikkas Nie je začo...

zuzanka9999
9. dec 2014

@zuzupp
@dena1973 dakujem velmi pekne dievcata 🙂

dena1973
9. dec 2014

@zuzanka9999 Nemáš začo... 🙂

silviaaa21
16. dec 2014

Ja by som si to chcela len ujasniť. Ak rodičovská dovolenka končí napr. v marci 2015 a žena porodí druhé dieťa do konca roka 2015 a medzi týmto obdobím nastupi do pôvodného zamestnania, ďaľšia materská sa bude aj tak rátať z predpokladaného vymeriavacieho základu a mala by byť vo výške predchádzajúcej materskej ?A ak by pôrod bol až v roku 2016, tak materské sa bude rátať z vyjeriavacieho základu 2015 aj keď nebol odrobený celý rok ? Ďakujem za odpoveď

zalka
16. dec 2014

@silviaaa21 nezáleží na pôrode, záleží na nástupe na MD.
Ak na MD nastúpi v roku 2015 tak je jedno či porodí v roku 2015 alebo 2016 .. MD bude rátaná z predpokladaného príjmu.
Ak na MD nastúpi v roku 2016 tak sa MD bude rátať z VZ z roku 2015 pričom PN a RD sú vylúčiteľné doby.