Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

tinaja
28. jún 2009

Ahojte, chcela by som sa opytat rodičovska dovolenka mi konči 25.10.2009 ale cakame uz druhe babatko, kt. sa vsak ma narodit az vo februári. Kedze na matersku by som mala ist max.2mesiace pred terminom porodu tak mi zostava november,december kedy by som pravdepodobne mala nastupit do race alebo poziadat o predlzenie rodicovskej dovolenky. Budem mat aj v tom pripade narok na vyplacanie riadnej materskej???Dik

gapa
28. jún 2009

tinaja,
ak je dieťa zdravé, tak ti zamestnávatel môže poskytnúť rod.dovolenku len do 3-och rokov, potom len neplatené volno. A tak isto je to s nárokom na rodič.príspevok. Je nan nárok len v prípade, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdr.stavom.

takže ako je tu už viackrát písané, ostáva ti bud
čerpanie dovolenky,
neplatené volno
PN,

tinaja
29. jún 2009

Gapa a budem mat v pripade ked nastupim na dva mesiace do prace alebo teda budem mat neplatene volno narok cerpat vysku materskej (na pol roka) alebo len rodicovsky prispevok. Tiez som nieco pocula o zdravotnom pripoisteni neviete nieco o tom???Dik

gapa
29. jún 2009

tinaja,
pozri si predchádzajúce odpovede. Aj u teba je to to isté, podobné napr. ako pri jacka.

deina
3. júl 2009

Rozumiem tomu dobre, ze druha MD (po skonceni RD s prvym dietatom) sa pocita z platu, aky by som priblizne mala, kebyze pracujem? Mala by byt potom aj tato druha MD podobne vysoka ako prva?

gapa
3. júl 2009

deina,
áno, materské na 1kalend. den sa v takom prípade ráta ako 55% z jednej 30-tiny pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa odvádzalo nem.poistnenie v mesiaci nástupu na MD. Teda záleží, čo máš v aktuálnej prac.zmluve a od mzdárky, akú sumu uvedie.

anickaajanko
4. júl 2009

mozno sa budem aj ja opakovat chcem to vsak len potvrdit

takze ked pojdem znova na matersku dostanem prvych 6 mesiacov 55 % z platu ako matersku, ale tym padom sa mi na prve dieta rodicovsky 4780 pozastavi ano?
takze na obe deti budem dostavat len to materske? + teda pridavky 600 na kazde?

no a po materskej budem dostavat len 1 rodicovsky na obe deti? kedze sa pobera na rodica nie na dieta

to je dost nefer taka ista suma na jedno ako na dve

aka vyska je toho prispevku co pisala gapa ze si mozem poziadat na dve deti a na aku dobu ?

gapa
4. júl 2009

anickaajanko,

je to ako píšeš. Okrem prídavkou cca 640Sk na každé dieťa ešte dan.bonus manžel cca 582,-Sk na každé dieťa.

ten príspevok na starostlivosť o dieťa do 6týžd.od pôrodu si pozri v téme o záhadnom príspevku, skúsim to nájsť a ťuknúť sem odkaz

anickaajanko
4. júl 2009

jej dakujem este otazka
ak teda bude schvaleny rodicovsky minimalna mzda cca 8000 a materske mi vychadza cca 6000 tak budem mat nizsie materske ako rodicovske

anickaajanko
4. júl 2009

a ked som bola v TPP teraz mam kedy a komu nahlasit dalsiu matersku

gapa
4. júl 2009

anickaajanko,
ak ti bude trvať PP, tak zamestnávatelovi.

anielik
4. júl 2009

Ahojte,

tak ja doplnam...resp. potvrdzujem Gapine rady 🙂)

takze som zamestnana na TPP a som na RD, od jula prechadzam na MD..matersku od lekara treba dat
1. zamestnavatelovi origos
2.UPSVaR treba dat kopiu...dava sa podla zamestnavatela nie podla bydliska
3. SP netreba nic, ak nie je II. pilier, ak je treba vyplnit a doniest toto tlacko" Oznámenie sporiteľa o účasti na starobnom dôchodkovom sporení": http://www.socpoist.sk/616/1567s?prm2=13165

ale eeste zistim ci je to aj v praxi...potom doplnim 😀

leonunuska
5. júl 2009

Ahojte maminy,

mám dvouletou mateřskou a chceme druhé miminko. Je pravda, že už nemám nárok jít hned na tříletou mateřskou? Zatím se právě setkávám s různými názory a nevím jestli teda můžeme zadělávat nebo raději počkat a jít na chvilinku do práce. Moc děkuji za odpověd 😉

mikca
5. júl 2009

leo podminkou pro triletou variantu je narok na materskou, takze pokud mas zametsnavatele tak klidne muzete "zadelavat" 😀 a narok ti vznikne..důlezity je zametsnavatel, pokud je neni co resit 🙂

leonunuska
5. júl 2009

No zaměstnavatele mám v tom problém není, ale chtěli jsme právě počít druhé mimi než budou malé 2 roky, pak jsem zase slyšela, že musím porodit než bude mít malá narozky tak jsme právě nevěděla. Bohužel jsem musela na dvouletku kvůli penězům, ale teď už jsme naštěstí bez závazků tak si chci užít klidnou tříletou mateřskou 😅
Je pravda, že ale nebudu dostávat těch 7000 Kč?

deina
6. júl 2009

Gapa, dakujem. 🙂 Tato MD bude asi nizsia ako ta prva, ze?

gapa
6. júl 2009

dejna,
nemusí. Za istých okolností môže byť aj vyššia. Všetko záleží od konkrétnych číslel predtým a teraz.

deina
6. júl 2009

Aha. Ja som ucitelka, takze platy mame viac menej tabulkove - no ale neviem, kolko by som zarabala teraz, ci sa nam nieco zvysilo. Bude prekvapenie, ked pride prva MD. 😅

gapa
6. júl 2009

záleží hlavne od mzdárky. 🙂

kosicanka1
9. júl 2009

deina, tiez riesim novu matersku pocas prvej rodicovskej. vraj by mala byt rovnaka ako ta prva. ja som sa uz potesila, ale kolegyna ma schladila. vraj jej mzdarka napisala rovnaky zaklad ako pri prvej materskej a dosla jej materska o dost nizsia. mzdarka vravela, ze ona s tym nema nic... tak neviem...
gapa, nevies este od coho to zavisi.
ja som sa pytala mojej mzdarky a ta vravela, ze mi napise taky isty zaklad ako pred prvou materskou. a ze zvysok riesi socialna poistovna. oni to este nejak kratia? diky

gapa
9. júl 2009

kosicanka,
ak nie su konkrétne údaje, čísla, dátumy, tak neviem povedať.
Hlavne záleží, či mzdárka uvedie celomesačnú mzdu alebo len za časť mesiaca. Zákon jej prikazuje napísať sumu "pravdepodobného vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD".
No a napr. ak nastupuje 16.9.09 a do 15.9.09 čerpeš RD, tak čo má uviesť? Celomesačnú mzdu, alebo len mzdu, ktorú by si dosiahla v období od nástupu na MD do konca mesiaca? To nikde nie je uvedené. No a to číslo, čo uvedie mzdárka sa VžDY delí číslom 30, aj keby to bola suma za pol mesiaca alebo len za pár dní, takže toto je jedno možné vysvetlenie.

Druhé môže byť také, že pred prvou MD mala možno krátkodobé rozhodujúce obdobie alebo nejaké prémie, odmeny v rozhodujúcom období, tj. na 1kalend.den jej to možno vyšlo viac. Lebo záleží aj od počtu víkendov v rozhodujúcom období (tie znižujú denný vym.základ pri krátkodobom rozhodujúcom období).

miska2201
10. júl 2009

mozem sa opytat som nezamestnana a som tehotna budem mat vobec na nieco narok a kolko to bude ak ano?

gapa
11. júl 2009

miska,
ak si počas tehotenstva nebola zamestnaná, tak budeš mať nárok na rodičovský príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa + samozrejme rodinné prídavky + manžel bonus na dieťa + jenorázovo príspvok pri narodení dieťaťa a ak ide o prvé, druhé alebo tretie dieťa, tak aj jednorázový príplatok k príspevku na dieťa, ak splníš potrebné podmienky.

deina
14. júl 2009

Este sa opytam - bola som akurat na socialke nahlasit, ze budem cerpat dovolenku - vybavila som to, len mi nevedeli povedat, kedy stopnut rodicovsku, dokonca ani priamo tam na urade soc. veci mi ta pani nevedela povedat, kedy, vraj az ked budem na MD? Pochopila som to tak, ze aj pocas dovolenky od zamestnavatela mam narok na RD, ak dieta nejde do jasiel alebo skolky? 😨 Nejako sa mi to nezda...

gapa
15. júl 2009

deina,
aj mne to tvrdili a aj mne sa to nezdá. Lebo v zákone je myslím niečo iné.

deina
15. júl 2009

Volala som tam vcera a ta pani mi povedala, ze naozaj, pokial nedavam dieta do jasiel a ma menej ako 3 roky a ja idem do prace (aj ked vlastne si idem dovolenku cerpat, je to akoby som sa vratila do prace), rodicovsku mi nestopnu. Az potom pri nastupe na druhu MD. Tak dufam, ze je to naozaj tak, nieze mi potom povedia, ze musim vratit peniaze.

krista
15. júl 2009

Deina i u nás v ČR to tak je, měla jsem to tak i s prvním dítětem - nastoupila jsem na MD, po skončení MD jsem čerpala řádnou dovolenou a současně jsem zažádala o RD (tudíž mi přišla jeden měsíc proplacená dovolená od zam. + RD), takže by to opravdu mělo být v pořádku, budeš na tom finančně líp 🙂 😉 akorát teda nevím jak je to u druhého? Kolik dní dovolený mi náleží, nevíte někdo?

deina
15. júl 2009

Mne nabehlo pocas MD 41 dni dovolenky - ale neviem, ci to ma suvis aj s tym, ze som ucitelka, my mame predsalen viacej tej dovolenky, aby sme vykryli prazdniny.

krista
15. júl 2009

Deina to asi jo, já jsem si ji ještě v roce 2008 vybírala, takže mi bude zřejmě náležet jen za rok 2009 a to jsem kdysi dostávala asi 21 dní? Nebo tak nějak, sama teď nevím, ale i tak bodnou, to je vlastně celej pracovní měsíc když se to tak vezme 😵