Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

monika333slov
15. jan 2015

@zalka to si akože domysli sumu a napíše? To by ma ani nenapadlo. Akože tam kde pracujem mi môže dať aj minimum aj trebárs 1000e to podľa čoho dávajú? Ďakujem za odpoveď rýchlu 🙂

zalka
16. jan 2015

@monika333slov no vychádza zo zmluvy .. ak máš na zmluve 350 eur tak ti nedá 1000 eur .. a ak máš na zmluve 1000 eur nemôže ti dať 400 e

monika333slov
16. jan 2015

@zalka ešte sa chcem presne opýtať, či mám nárok na materskú lebo tu niekto písal že treba aby sa druhé dieťatko narodilo pred tým než prvé dovŕši 3 roky, alebo sa to ráta že kedy nástupom na materskú? Malý má 3 roky 27.6. Dieťa má termín určený na 10.7. No na materskú odchádzam cca 29.5. Takže materská prekrýva jeho 3. narodeniny no pôrod nie. Ďakujem, už som domotana s tých zákonov

zalka
16. jan 2015

@monika333slov ak si zamestnaná nárok na MD máš bezohľadu na to kedy sa ti druhé dieťa narodí ...

monika333slov
16. jan 2015

Som rada, už som sa zľakla že nebudem mať nárok. Ďakujem
@zalka

zalka
16. jan 2015

@monika333slov rado sa stalo

lulubka28
17. jan 2015

@zalka, Ak sa vas mozem aj ja opytat, kedze som si vsimla, ze ste uz viacerym poradili...Zaujimalo by ma, ci je urcena nejaka maximalna doba do kedy by zena mala nastupit na matersku dovolenku po skonceni rodicovskej dovolenky a aby pri tom mala narok na matersky prispevok? Myslim to tak, ze ked napr. rodicovska dovolenka konci v maji, zena je napr. v druhom mesiaci tehotenstva, cize ocakavany porod bude az cca 7 mesiacov po skonceni rodicovskej dovolenky, vznikne aj vtedy narok na matersky prispevok? ( pracovny pomer jej stale trva) . Musi zena v takom pripade nastupit do prace na tych 7 mesiacov? Alebo sa to riesi PN-kou? Citala som uz vseliake nazory a je v tom velky zmatok. Jedni pisu tak, druhi zase inak.... Vopred dakujem za odpoved.

zalka
17. jan 2015

@lulubka28 nárok na MD je ...
ak je nástup na MD v roku kedy končí RD .. napr. RD koniec 2015 , nástup na MD 2015 ... je možné po RD ísť rovno na PN a potom na MD
ak je nástup na MD v nasledujúcom roku po RD .. napr. RD koniec 2015 nástup na MD 2016 tak treba čerpať dovolenku pár dní alebo pracovať pár dní a až tak ísť na PN ...
ak by v tomto prípade sa šlo rovno na PN .. tak MD by bola mnimálna a nie zo mzdy ...

lulubka28
17. jan 2015

@zalka Tak to je teda pekne zamotane.... 🙂 A viete mi prosim vas povedat, ze preco je v tom rozdiel? Ci nastupim na MD v ten rok ked konci RD, alebo az dalsi rok...Lebo moze nastat situacia, ked RD konci v decembri a MD zacina v januari, tak zena sa ma teperit s takym brusiskom na par dni do roboty? (ak nechce mat minimalnu MD)...

zalka
17. jan 2015

@lulubka28 no ved môžeš pracovať alebo dovolenkovať .... a dovolenkuješ doma ...
nie v robote ...

wercsi83
24. jan 2015

@zalka dobry den, aj ja by som sa chcela spytat nieco podobne. RD mi skonci v rm2016 05. Februara. Potom by som cerpala dovolenku,popripade este by som bola PN a potom nastup z nova na matersku. Takze by nesli o retazovyiporod. Tak z coho by sa mi vypocitala vyska MD? A vlastne vobec mala by som narok?MD som poberala a som v pracovnom pomere. Dakuje. 🙂

dena1973
24. jan 2015

@wercsi83 ak PP bude trvat v den nastupu na materske narok vznikne. Ked bude nastup na materske v roku 2016 a v roku 2015 nebol ziadny prijem, okrem rodicovskeho prispevku, tak sa bude vychadzat z pravdepodobneho prijmu, ktory urci zamestnavatel....

zlatka74
31. jan 2015

@zalka, chcem sa opýtať, resp. poradiť. PP od 03/2009, od 04/2012 MD a potom RD do 03.05.15. Momentálne opäť tehotná, TP 9/2015. Z čoho sa bude počítať MD ak od v 5/2015 časť dovolenky vyčerpá a časť si dá preplatiť a potom do MD bude PN. A z čoho sa bude počítať PN? Ďakujem za odpoveď.

zalka
31. jan 2015

@zlatka74 z predpokladaného príjmu lebo v roku 2014 si nemala žiaden VZ ( žiadnu hrubú mzdu), čerpanie dovolenky, ani PN neovplyvní výšku MD ...

zlatka74
31. jan 2015

@zalka ďakujem za odpoveď. A ten pravdepodobný môže byť najviac 412?

zalka
31. jan 2015

@zlatka74 pravdepodobný je z platu .. ak máš hrubú mzdu 1000e tak mzdárka napíše toľko na papiere pre SP.

zlatka74
31. jan 2015

@zalka ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď. Prajem pekný zvyšok víkendu. 🙂

zalka
1. feb 2015

@zlatka74 rado sa stalo

lenuska85
4. feb 2015

Ahojte, viete mi niekto poradit? Dcera bude mat 03/2016 tri roky a vtedy mi konci aj rodicovska.Planujeme ale druhe babo skor ako bude mat mala tri roky.Som stale v pracovnom pomere...Budem mat narok na matersku alebo len na rodicovsku?Pocula som uz nazor aj taky aj taky.Vie mi niekto poradit ako to naozaj je?Vopred vdaka.

zalka
4. feb 2015

@lenuska85 ak bude PP trvať budeš mať nárok na MD.

katuska111
14. feb 2015

@dena1973 oni mi to rozhodnutie zašlú ešte pred pôrodom a s tým papierom potom stačí ísť na úrad práce,?

dena1973
14. feb 2015

@katuska111 Od podania ziadosti do 60 dni musia rozhodnut o davke - ono to bude zrejme aj skor,ak tam nebude ziadny problem....ano a s tym rozhodnutim pojdes na UPSVaR a poziadas o ukoncenie RP...

skakalka
24. feb 2015

@zalka prosim vas...a ta mzdarka mi tam moze napisat hocijaky predpokladany zarobok?ked som mala hrubu mzdu 550eur ona mi tam moze napisat minimalnu mzdu?tym padom sa mi materska bude vypocitavat z minimalky...a to by bola materska nejakych 200eur ci?...idem z rodicovskej na matersku tak preto sa pytam..v robote sme sa v najlepsom nerozisli takze viac ako minimalnu mzdu od nich necakam...dakujem

zalka
24. feb 2015

@skakalka musí napísať minimálne toľko ako je na zmluve .. ak máš na zmluve 550e tak nemôže napísať minimálnu mzdu

skakalka
24. feb 2015

@zalka aha tak som to zle pochopila...a nieje pravda ze od februara ked idem z materskej na matersku sa vypocitava materska iba z minimalnej mzdy?lebo mi to volala kamaratka predvcerom ze matersku dostanem taku ako rodicak bez ohladu na moj plat.. 🙂

zalka
24. feb 2015

@skakalka nie ak si stále na RD a ideš z RD na MD ... tak MD je rátaná z predpokladaného príjmu a ten musí byť podla platu ...

skakalka
24. feb 2015

Moc si mi pomohla, dakujem za info 😉

zalka
24. feb 2015

@skakalka rado sa stalo

katuska111
2. mar 2015

@dena1973 to rozhodnutie teda vydá SP? Nemusím ísť na úrad práce aj s tlačivom O nástupe na materskú ktoré som už poslala zamestnávateľovi? Ďakujem

zuziacikcik
3. mar 2015

@zalka ahoj. chcela by som poradit, ohladom vypoctu materskej pri druhom dieťati. Prvy syn ma 1r7m (narodeny 07/2013). Pred pôrodom som bola riadne zamestnana (TPP). Momentalne stale poberam rodicovsky príspevok avska k 7.1.2015 som nastupila k pôvodnému zamestnavatelovi na skrateny pracovny uvazok (3/4). Z akého prijmu sa mi bude pocitat materska pri druhom dietati (termin porodu 11/2015)? Dakujem za odpoved.