Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
3. mar 2015

@zuziacikcik fúha z predpokladaného príjmu ale tam ti mzdárka môže napísať kludne plat za tých 3/4 úväzok.

zuziacikcik
3. mar 2015

@zalka a ako pozname vacsinu zamestanvatelov, asi to aj tak budem (predpokladam)...

zalka
3. mar 2015

@zuziacikcik no uvidíš

dena1973
3. mar 2015

@katuska111 S rozhodnutim o materskom, ktore vyda SP pojdes na UP. Na zaklade neho bude RP na 1. dieta pozastavene. To by im malo stacit. V rozhodnuti je napisane vsetko (od kedy sa materske poskytuje, aj v akej vyske bude materske vyplacane...).

ask
17. mar 2015

@zalka Dobry vecer, prosim Vas nepotrebujem nic vypocitavat ci riesit, len hladam odpoved na otazku: pri retazovej rodicovskej "drží" zamestnávateľ miesto len prve 3 roky? Ci ked bol retazovy porod, tak az do ukoncenia druhej materskej? Dakujem krasne...

zalka
17. mar 2015

@ask nie do skončenia RD .. tej poslednej ... http://ekonomika.sme.sk/c/6739098/po-rodicovske...

ask
17. mar 2015

@zalka Dakujem za rychlu odpoved🙂

zalka
17. mar 2015

@ask rado sa stalo ... to máš ako s dovolenkou tiež sa presúva na koniec ak ju nečerpeš medzi

dubka29
27. mar 2015

@zalka ahoj potrebovala by som poradit. Som na RD ale u zamestnavatela vedena TPP. RD budem poberat do 4/2016. Pracujem ale na dohodu u ineho zamestnavatela. Ak by som isla navazne z RD na MD z coho by sa mi ratala materska? Len z dohody?

zalka
28. mar 2015

@dubka29 aj z dohody a aj od pôvodného zamestnávateľa zo zamestnania ...

dubka29
28. mar 2015

@zalka dakujem

zalka
29. mar 2015

@dubka29 rado sa stalo

gapa
29. mar 2015

BABY POZRITE SI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!DôCHODKOVé POISTENIE prestup z RD1 na MD2
https://www.modrykonik.sk/forum/financie-a-rodinny-rozpocet/dochodkove-poistenie-mamiciek-2/

bellla25
13. apr 2015

Ahojte, chcela by som sa poradiť. V prípade že pri prvom dieťati mám nárok na materské nástup je v júni a pracovný pomer je na dobu určitú do konca kalendárneho roka 2015 aké dlhé obdobie musí žena odpracovať po skončení prvej materskej/rodičovskej, aby mala nárok na materské pri druhom dieťati (teoreticky druhé dieťa v roku 2017).
V roku 2014 som mala súbeh v jednom mesiaci 2 TPP upozorniť mzdárku súčastného zamestnávateľa pre správny výpočet materského?
Ďakujem.

zalka
13. apr 2015

@bellla25 mzdárka nevypočítava materské to robí SP ...
a 15 mesiacov môžeš byť bez poistenia ak otehotnieš v tom čase a vznikne ti poistenie tak nárok na MD mať budeš, ak je to viac tak na novú MD treba 270 dní poistenia

bellla25
13. apr 2015

@zalka 15 mesiacov od kedy? je to aj v prípade že už nebudem evidovaná v pracovnom pomere a budem nezamestnaná? čiže v roku 2017 by 270 dní bolo za rok 2015+2016. SP dáva info koľko dní som bola poistená? ďakujem

zalka
13. apr 2015

@bellla25 15m. od posledného dna poistenia ...

dena1973
13. apr 2015

@bellla25 SP nedáva info o poistení.....To si musíš ustrážiť sama....

matkovazuzka
19. apr 2015

maminy chcem sa opýtať:

1) v septembri bude mat malý 1 rok, chcem si podať žiadosť o príspevok na jasle, do práce sa chcem vrátit v polke septembra no plánujeme druhé dieťatko, ak by som ostala na materskej môžem súčasne ja resp. manžel ako zamestnaný poberať príspevok na jasle a ja materskú ?
2) ako je to s podmienkami aby som dostávala opäť plnú výšku materskej ako aj pri prvom dieťatku, som stále zamestnancom, momentálne RD musím opäť odpracovať tých 270 dní aby som mala vypočítanú materskú ako pri prvom dieťatku ? Ďakujem

marlen5
28. apr 2015

@zalka
@gapa Ahojte kocky, prosim vas o radu. Vo stvrtok nastupujem na MD po RD. Doteraz som bola aj na PN. CIze som poberala nemocenske aj rodic. príspevok. Pocas poberania materského nemam na rodicovsky príspevok na starsie dieta narok. Moja otazke teda znie: Kedy a akym spôsobom musim nahlasit UP poberanie materskej? Az ked mi pride papier, ze mam na matersku narok. (Teda mala by som isto mat z DNP, ale kym nemam papier istota je len teoreticka).
Prosim poradte mi, aby som predisla pripadnym problémom s uradami.
dakujem vam krasne.

dena1973
28. apr 2015

@marlen5 Treba počkať na rozhodnutie z SP a zaniesť ho na ÚP. Na základe rozhodnutia - priznania materského bude pozastavené vyplácanie RP na staršie dieťa.

marlen5
28. apr 2015

@dena1973 dakujem pekne....cize nebudem mat ziadne opletacky, ze som to mala nahlasit skor...aj ked este bez rozhodnutia?

gapa
28. apr 2015

@marlen5 nepíšeš dátumy, no ak si požiadala o materské napr. od 10.4, tak za apríl vyplstené v máji budeš mať ešte RP, tj. najneskôr cca 4.6. by bolo dobré im oznámiť poberanie materského (dá sa najprv aj kopiu žiadosti o materské, to je na dohode s pracovníčkou UP), prinajhoršom vrátiš jeden RP.
Po pôrode požiadaj o príspevok na starostlivosť o dieťa, od mesiaca, za ktorý si už nepoberala RP do mesiaca, kedy dieťa dovrši 6týž. (to mladšie), ak staršie má do 3rokov (to platí, ak budeš poberať materské).
A po pôrode dobré aj prehlásiť starostlivost zo staršieho na mladšie, RL mladšieho+prehlásenie o starostlivosti (to si urob kopiu a daj opečiatkovať SP, to prehlásenie), možno budú chcieť aj odhlášku +prihlášku k tomu (mne chceli, no vraj niekde netreba), aby si to mala na mladšie.

marlen5
28. apr 2015

@gapa dakujem pekne za odpoved a za rady. Od 30.4. nastupujem na MD. Cize v aprili este mam narok aj na RP ale v maju uz nebudem mat. Zial ziadost o materske som uz dala na socialku, cize nemam momentalne cim sa preukazat na UP.

beruska9561
30. apr 2015

@zalka @gapa
dievčatá vedeli by ste mi poradiť,sestre končí v máji rodičovská dovolenka, je tehotná, kvôli rizikovému pracovisku nemôže nastúpiť, bude PN do pôrodu, pred 3 rokmi bola dobrovoľne nemocensky poistená, čiže čerpala materskú zo zvýšeného základu. Z čoho bude mať v súčasnej dobe vypočítavanú nemocenskú dávku a bude mať vôbec nárok na materskú dávku? Zamestnávateľ chce, aby dočerpala dovolenku, prípadne aby dala výpoveď, no ak by dala výpoveď, zrejme by nemala nárok na materskú, však?

zalka
30. apr 2015

@beruska9561 výpoved nech nedáva , písomne nech oznámi zamestnávateľovi tehotenstvo ..
po RP nech čerpe dovolenku, potom môže ísť na PN a tak na MD ...

beruska9561
30. apr 2015

@zalka ďakujem krásne za odpoveď.

zalka
30. apr 2015

@beruska9561 rado sa stalo

afrika
1. máj 2015

@zalka
@gapa ahojte, prosím viete mi poradiť? som na rodičovskej s 10-mesačným synčekom. Pravdepodobne v decmbri sa mi narodí dieťatko. Ako je to s peniazmi? Budem mať nárok na materskú? V akej výške? v tej akú som mala pri prvom dieťatku? Celé prvé tehu som bola PN a potom nástup na MD, no materská mi vyšla pekná. Preto by som bola moc rada keby som takú opäť mala 🙂 ďakujem krásne 🙂

zalka
1. máj 2015

@afrika v roku 2014 si pracovala? ak áno tak sa ti MD vyráta z platu z roku 2014