Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

raketka25
12. dec 2016

@zalka V suvislosti s tym mi napadla taka otazka - kebyze ma v praci prihlasia az k 1.1., z akeho VZ by sa mi ratala materska? Z toho, co by potvrdili v praci, kebyze nemam v r. 2016 nic odpracovane? Ci ked tam je vikend, zase sa to nejako meni?

majusqa77
12. dec 2016

@raketka25 no, ich to sice nezaujima, ale nechapem zamestnavatela. tebe konci RD v den 3tich narodenin dietata. skus si este overit zdravotku, podla mna im tam budu lietat dni

zalka
12. dec 2016

@raketka25 skús zistiť cez kontaktný formulár .. podla mna z minima ... ale môžem sa mýliť.

raketka25
12. dec 2016

@majusqa77 tam som tiez volala a povedali to iste, co na upsvar - ze kym som poistenec statu/kym ma eviduju ako poberatela rp, dovtedy som poistena, cize do konca mesiaca. Ak ma zamestavatel nahlasi skor a vznikne subeh, nevadi to.
Toto mi napisali z UPSVaR:
Rodičovskú dovolenku poskytuje zamestnávateľ v zmysle Zákonníka práce zatiaľ čo rodičovský príspevok poskytuje Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v zmysle zákona č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku. Rodičia pri čerpaní rodičovskej dovolenky môžu nastúpiť do pracovného pomeru. Nijako to neovplyvní dĺžku rodičovskej dovolenky a ani výšku poberania rodičovského príspevku.
Z dôchodkového poistenia v Sociálnej poisťovni sa odhlasujte cez Registračný list fyzickej osoby do 8 dní od nástupu do zamestnania. Ohľadne zdravotného poistenia je potrebné kontaktovať priamo Vašu príslušnú zdravotnú poisťovňu.

gapa
12. dec 2016

@raketka25 ak by si nešla do práce, ale ťa v práci prihlásia až 1.1.2017, tak by mohli nastať dve situácie. Ak ti mzdárka nechá RD ukončenú 31.12.2016 (nesprávne, v zmysle Zákonníka práce § 166 ods. 2 máš nárok na čerpanie RD do 3 rokov dieťaťa, tj. dnom dovršenia 3 rokov. Ak by potom mali kontrolu a zistilo by sa, že nešlo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdr. stavom (tie majú nárok na čerpanie RD dlhšie ako do dovršenia 3rokov, tj. nezistia to na SP, že mzdárka neoprávnene neukončila RD dnom 13.12.2016 ale až 31.12.2016, to zistia až po prípadnej kontrole).
Materské by ti dali z pravdepodonbého príjmu (ak Rd do 31.12.2016) ale ak by zistili pri kontrole pochybenie, že si mala mať neplatené volno do 31.12.2016- aj ked si zdravotne aj dôch.poistená štátom, tam nie je pochýb ale nie na RD ale na neplatenom volne!!!!!), tak tam by si mala materské rátané z minima a mzdárka by musela to dať do poriadku a predpokladám asi ty alebo mzdárka by to museli vrátiť.
-------------
treba velmi rozlišovať
1. UPSVAR- POBERANIE RODIč.PRíSPOEVKU
riadi sa- Zákon o rodič.príspevku
viackrát píšeš, že podla usprav "si poistená". To nie je dobrá formulácia, lebo ich zákon to nerieši, presnejšie je to formulovať, že "si poberatelom rodičovského príspevku do 31.12.2016". Poistenia treba riešiť podla iných zákonov s tým, že si poberatel RP do 31.12.2016.
2. ZDRAVOTNé POISTENIE - tam si poistencom štátu ako poberatel RP (teda mala by si byť do konca mesiaca, aj ked nerobí sa to tak vždy). POdstatné je ale vedieť, že môžeš byť zároven zdravotne poistená štátom a aj zdravotne poistená ako zamestnanec. Podla vyjadrenia úradu na dohlad nad zdr.starostlivosť by nástupom na rodič.dovolneku si mali samé mamičky nahlasovať zdr.poistenie s titulu poberania rodič.príspevku (zamestnávatel nemusí mať o tom vedomosť, nemá doklad od mamičky, odkedy ho poberá) a tak isto pri ukončení by si to mala sama mamička nahlásiť. Ale zo zotrvačnosti to nahlasujú väčšinou mzdárky, aj ked to už ich povinnosť nie je a mylne stotožnujú poberanie rodič.príspevku za čerpanie rodič.dovolenky, ale to nie je totožné, preto ozaj v istých prípadoch by bolo lepšie to nahlasovať mamičkami. TO JE ASI AJ TVOJ PRíPAD. Môžu oni vklude ťa prihlásiť ako zamestnaca dnom 13.12.2016 a odhlásiť ta ako poistenca štátu dnom 31.12.2016 a tých pár dní budeš mať súbeh. Dodržia to, čo je na potvdení a aj ostatné.
3. SOCIáLNE POISTENIE Zákon o sociálnom poistení
o tom píšeš, že ak netrvá povinné dôch.poistenie zamestnanca alebo szčo, môžeš byť dôch.poistená štátom do 6rokov dieťaťa (pri "zdravom" dieťati). Ak ale sa ti obnoví poistenie zamestnanca, treba odhlášku do 8dní a ak by došlo nanovo k prerušeniu poistenia zamestnanca, tak nanovo prihlášku (napr. ak čerpajú mamičky po RD najprv riadnu dovolenku a potom čerpajú neplatené volno, prihláška sa nedá dať ani den spätne!!!!!) na toto mnohé mamičky doplatia, že si neuvedomujú, ked pracujú na dohodu, sú poslankyne a majú nárok príjem, atd.
Iné ako dôch.poistenie však netrvá po ukončení RD, teda nie nemocenské (pre nárok na materské, ak by neplatené volno trvalo 16mesiacov, tak by mohol byť problém s nárokom na materské), v nezamestnanosti (pre nárok na podporu- ak by trvalo neplatené volno viac ako 1rok, môže byť problém s nárokom na podporu)
4. !!!!u MAMIčIEK ZAMESTNANýCH NA PRACOVNý POMER
ZáKONNíK PRáCE - NáROK NA RODIčOVSKú DOVOLENKU
mamička "zdravého" dieťaťa nemá nárok čerpať dovolenku dlhšie ako do 3 rokov, ak ide o vlastné dieťa (Jedine ak skončila RD skôr po dohode so zamestnávatelom, že si ju vyčerpá neskôr, ale tam sú uskalia so zdravotným poistením, ak by dieťa chodilo do škôlky na viac ako 4hod)
vid § 166 ods. 3
zdroj: http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-0...
§ 166 Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.
-----------------------------
takže jednoznačne máš nárok na RD len do 13.12., ak tvoje dieťa dovrši 3 roky 13.12.16 (nie je adoptované a nemáš dohodu so zamestnávatelom o prerušení RD a jej neskoršom čerpaní).
vzhladom na poberanie rodič.príspevku do 31.12.2016 by si nemala problém so zdravotným poistením štátom, tiež dôch.poistením štátom, ale iné je to s nemocenským poistením a poistením v nezam.,
--------------------------
no a dalšia vec je NáROK NA MATERSKé. Tam je podstatné v prípade, ak v predchádzajúcom kalend. roku NEMáš žIADNY VYMERIAVACí ZáKLAD
- či je to z dôvodu čerpania RD (príp. MD) - vtedy sa ráta z pravdepodobného vym.základu
- alebo či nemáš žiadny vym.základ z dôvodu, že si čerpala okrem RD mala aj INé!!!! OBDOBIA napr. PN, NEPLATENé VOLNO, OčR - vtedy je materské z minima (ak nemáš pravdepodobný vym.základ nižší ako minimum, vtedy by materské bolo z toho nižšieho)
-----------------------
tj. na tvojom mieste by som spravila ako bola úplne prvá rada. Nástup do práce 13.12. napr. do štvrtka 15.12 a potom už bud pn či neplatené volno - vtedy mateské bude rátané z dní 13-15.12 bez víkendov, tj. predpokladám vyššie (ak teda nemáš fixný a variabilný plat a dajú ti len fixný)
-----------
píšem v rýchlosti, tak nemusí byť všetko zrozumitelné, len chcem zdôrazniť, že každé poistenie treba brať zvlášť a aj nároky na príspevky, nem.dávky, čerpanie md... A tie väzby medzi zákonmi a príspevkami nie je ozaj lahké ovládať (tiež už najnovšie zmeny nesledujem)

raketka25
13. dec 2016

@gapa Ďakujem veľmi za takú obsiahlu odpoveď. Ono sa to zdalo úplne jednoznačne podľa všetkých tých vyjadrení, aké vôbec to také nie je. Na koniec som už včera poobede nahlásila v práci nástup od zajtra, tak snáď ma prihlásia 🙂
Ďakujem ešte raz vam všetkým, ktoré ste mi radili a aj veľmi pomohli...

elka7
20. dec 2016

@zalka ešte ta idem otravovať. 28.12.2016 by som ukončila RD. 29.12.2016 nastúpila do práce u toho istého zamestnávateľa u ktorého som 8 rokov zamestnaná . A od 1.1.2017 by som nastúpila na druhú MD. Rátala by sa mi materská z tých 3 odpracovaných dní? Pani na sociálke tvrdí že by som musela odpracovať min.3 mesiace. Je to niekde v zákone ktorým by som mohla argumentovať? Ak by som sa vrátila do zamestnania dostala by som aj odmenu,

zalka
20. dec 2016

@elka7 prečo to chceš tak riešiť?
či ti končí RD? ja si už nepamätám ..
ale treba si uvedomiť, že ak odpracuješ 2 dni a napr . za den dostaneš plat 20e
a za dva dni 40e tak sa to vydelí 3 dnami lebo je tam aj sobota tj. denný VZ 13,33e ,

ak by si nastúpila na mD 31.12.16 tak sa ti MD vyráta z roku 2015 a ak si bola celýr ok na na RD tak potom sa vyráta z predpokladaného príjmu tj. z toho čo ti mzdárka napíše

elka7
20. dec 2016

@zalka nie nárok na RD mám do februára 2017. Pretože s odmenou by som mala väčšiu MD, ako keby sa mi rátala materská z predpokladaného platu. Viem že by sa to rozrátalo i na tú sobotu.

zalka
20. dec 2016

@elka7 hm... ved mzdárka ti môže potvrdiť mzdu takú ako by si dostala i vyššiu .. ved preto sa to volá predpokladaný plat ...

elka7
21. dec 2016

@zalka ok dakujem 🙂

miljak
27. dec 2016

Prosim o radu - ak som na RD, v januari idem zas na MD a medzicasom mi stupol tabulkovy plat - znamena to, ze aj materska sa mi bude ratat z vyssieho zakladu? Musia mi v robote vystavit novy platovy dekret potom? A ako to prebieha? Staci papier od gynekologa zaniest do prace?

miriam111111
16. mar 2017

Ahojte babule.Chcem vas poprosit o radu.Cakame druhe babo no TP mam 8.9. lenze dcerka s ktorou som na rodicovskej bude mat 3 roky 5.6. takze neviem ci mam aj v takomto pripade este narok na MD alebo budem mat len rodicovsky?A ak ano ci sa da aj nejako ovplyvnit vyska materskej ked som stale zamestnana alebo ci dostanem taku aku som mala pred prvym nastupom na MD?Moc vam dakujem lebo ja uz som z toho jelen 🙂

majusqa77
16. mar 2017

@miriam111111 narok na md bude, podla potvrdenia z prace. len si treba vyriesit cas medzi rd a nastupom na md

stellasweet
16. mar 2017

Ahojte. Aj ja mam otazku. Pocas MD som dostala vypoved ( firma vyhlasila bankrot),poberala som 6 mes. davku v nezam. a teraz som na RD. Keby som opat chcela otehotniet a poberat matersku- na aku dobu sa musim zamestnat? Hoci aj pocas poberania rod.prispevku... DAKUJEM, ak sa niekomu chce odpovedat. 😉

majusqa77
16. mar 2017

@stellasweet musis mat 270dni nemocenskeho poistenia za posledne 2 roky. takze zavisi od datumov

miriam111111
16. mar 2017

@majusqa77 moc ti dakujem za odpoved a prosim ta ako to vyriesit medzi tou rodicovskou a materskou?Je jedno ci PN alebo dovolenka?Aj ked dovolenky tolko nemam tak by som to musela skombinovat.A jedna znama mi este hovorila ze kedysi to bolo tak ze sa stacilo zamestnat na 1 den a vyratavala sa potom ta MD z toho dna ale nevedela ci sa to nezmenilo.

majusqa77
16. mar 2017

@miriam111111 nastupit do prace, dovolenka, pn, ocr, § - co mas, co vies 🙂

gabriela93
16. mar 2017

@miriam111111 ahoj,ja som urobila takto,dcerka mala 3 rocky koncom jula,na matersku som mala nastupit v oktobri,takze medzi tym som si vybrala dovolenku a potom ma dr.vypisal do toho oktobra na pn a vybavene,takze takto to mozes urobit 😉

miriam111111
16. mar 2017

Moc vam dakujem.Asi to tiez tak urobim ze si najprv vycerpam dovolenku lebo prave vtedy mame ist s rodinou na tyzden na chatu no keby som bola hned PN tak by som musela zostat doma.A neviete ci to este plati ze ak by som sa zamestnala na 1 den ci mi budu vyratavat MD z toho dna?Lebo na mojej pozicii sa za tie 3 roky zvysil plat preto ci by som mohla mat narok aj na vyssiu matersku?

stellasweet
16. mar 2017

@majusqa77 Dakujem. Takze aj ked sa zamestnam, a napriklad po 200 dnoch nastupim na MD,tak dostanem iba rodicovsky,ano?

majusqa77
16. mar 2017

@stellasweet ak budes mat za posledne 2 roky len tieto dni nemoc.poistenia, tak ano

stellasweet
16. mar 2017

@majusqa77 Dakujem. 😭😤

katriona1
17. mar 2017

@miriam111111 ale vsak tim, ze nastoupis na dovolenou se vlastne vracis spatky do zamestnani, i za dovolenou dostanes normalni plat 🙂 ja jsem ve stejne situaci jako ty, ted jsem cerpala ocr a potom dovolenou, vuska MD bude podle predpokladaneho prijmu, ktery napise mzdova, takze jestli se na tvoji pozici zvysoval plat tak by ti to mohla dat podle toho a ten jeden dwn v zamestnani se neda pouzit v nasem pripade, protoze nastupujeme na novou MD ve stwjnem roce jako nam konci RD

marmartinka
6. sep 2017

Ahojte, ako je v pripade tretieho dietata? Plati to vsetko o retazovom porode a striedani materskej/ rodicovskej aj v pripade, ze sa tretie dieta narodi do troch rokov po druhom dietati? Alebo tam je to uz inak?

evittam
6. sep 2017

@marmartinka Ak PP trva tak ano.

marmartinka
7. sep 2017

@evittam Dakujem za info 🙂 Cize moze byt zena kontinualne na materskej/rodicovskej/... od prveho az po tretie dieta?

evittam
7. sep 2017
miamoja2012
10. okt 2017

Ahojte, vie mi niekto poradit, z coho sa bude ratat materska v mojom pripade, aka bude vyska?
2.3.2017-31.8.2017 som pracovala na dohodu,5 hod týždenne,3€/ hod= 60€ hruby plat podľa zmluvy, vyplatne pasky nemam ale na SP mi potvrdili ze za mna zamestnávateľ odvody platil,ale ze v akej výške mi nepovedali.
Od 1.9.2017- mam zmluvu na 1 rok, hruba mzda 609€,
Som tehotná
Nastup na MD mam 10.3.2018,

Vygoglila som si ze rozhodujuce obdobie bude 2.3.2017-28.2.2018,
A ked zratam 6 mesiacov x 60 € +
6 mesiacov x 609€, vyjde mi materská 248€.;((( ci je mizivé. Pocitam to spravne?

Ak.ano,viete mi poradit ako si materskú zvysit? Ma vyznam zamestnat sa na 4 mesiace inde?
Dakujem za kazdu radu

evittam
10. okt 2017

@miamoja2012 Tvoja MD sa bude počítať z novej mzdy pokiaľ u toho zamestnávateľa odpracuješ 90dní bez PN a OČR.
Čo sa týka odvodov z dohody, to že ti na SP povedali, že zamestnávateľ odvádzal ešte neznamená, že odvádzal aj na NP - ak to bola dohoda na nepravidelný príjem tak NP nemáš čiže v prvom rade treba zistiť či spĺňaš hlavnú podmienku nároku na MD a tou je 270dní NP za posledné dva roky pred pôrodom.
Kedy máš TP? Rátam cca 30.4.2018 - čo bolo od 30.4.2016-30.4.2018. Ak len tá dohoda a bola na nepravidelný príjem tak ti nárok na MD nevznikne. Lebo ty do TP budeš mať len 242dní NP.