Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

jarulda
27. júl 2009

Ahoj Gapa,
tak som bola na tej SP ohladom starobneho dochodkoveho poistenia az dnes, lebo minuly tyzden mala osobka dovolenku a zastupujuca nevedela najst moj spis ci co... no a na moje prekvapenie, ani som nemusela ist🙂 Ja som si totiz spominala ze mi vtedy ked som si narokovala na MD dala teta vypisat aj nejake tlacivo o registracii FO ale nebola som si ista. Tak to mam dnes potvrdene a som dochodkovo poistena suvisle🙂 Tak este raz dik za rady. S tym nemocenskym to este premyslim🙂

gapa
28. júl 2009

jarulda,
tak to si tá štastnejšia osoba. Síce ani nevieš ako, ale máš to OK. Mala si šťastie na ludí 🙂

loren
4. aug 2009

dnes mi vypisal gynekolog ziadost o matersku dovolenku kedy sa mam ist odhlasit s rodicovskej dovolenky?

loren
4. aug 2009

uz viem dovolala som sa tam 🙂 akurat som smutna s toho ze ju budem mat malu tu matersku oproti minulej no co uz do vysky rodicovskej mi vraj doplatia keby daco

hela78
4. aug 2009

Ahojte,vedeli by ste mi poradiť- teraz idem z rodičovskej naspäť na materskú dovolenku. V roku 2007/08 sa mi narodil 1. syn. Bola som na MD a akurát ešte 01/2008 so vybrala dovolenky, ktoré som predtým nestíhla. Nebol to celý mesiac, ale tuším tak 15 dni. Z čoho sa mi vypočitava MD? Moja mzdárka asi taký prípad ešte nemala. Viem ju nijak nasmerovať, aby som mala aspoň toľko, koľko pri 1. dieťati?

loren, ako je s tým odhlásením z RD? kedy to máme spraviť?

gapa
4. aug 2009

hela,
sa nečudujem, že nevie, lebo aj mne trvalo sa v tom zorientovať a aj to ti nepoviem na 100%, že je to správne. Ale ak nastupuješ na MD z RD, t.j. počas prerušenia nem.poistenia, tak sa predpokladám neráta materské zo skutočného VZ v predchádzajúcom kalend.roku, ale z pravdepodobného VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Lebo predpokladám sa postupuje podla § 57 ods.1 písm.b). Takto som to čítala v jednom rozhodnutí zo SP, no netvrdím, že postupujú jednotne.

Ak by bolo pre teba výhodnejšie mať ako VZ tých 15dní, tak by bolo dobré napr. nastúpiť na pár dní (stačí aj 1den pred nástupom na MD do práce a potom bude tvoje rozhodujúce obdobie pri nástupe na MD v r.2009 rok 2008 a z neho sa vynímajú dni rodič.dovolenky. Takže RO bude tých ako píšeš 15dní.

No opakujem, nezaručujem, lebo paragrafy su klukaté a v tomto veru sú riadne.

gapa
4. aug 2009

loren/hela,
nerozumiem, z akej rodič.dovolenky sa chcete odhlásiť??? Myslíte na UPSVaR z poberania rodič.príspevku?. Tak to najlepšie oznámiť hned po nástupe na MD, no najneskôr do konca mesiaca.

No a nezabudnite sa prihlásiť na soc.poisťovnu, aby za vás platil štát dôch.poistenie (ak ste neboli doteraz prihlásené, aj ked podla dátumov, asi aj boli). Ak budete poberať materské a aj bude trvať váš prac.pomer, tak stačí zájsť do SP hned prvý den RD (alebo skôr). Ak máte aj II.pilier, tak treba jeden papier poslať aj po doručení rozhodnutia o priznaní materského.

loren
5. aug 2009

no mne povedali na UPSVaR ze az ked mi pride vyrozumenie kolko budem dostavat matersku tak s tym mam ku nim prist a az potom sa mi odhlasi rodicovska a pokial to bude menej ako rodicovska tak mi doplatia oni zvysok

tinyleaf
5. aug 2009

ja by som tiez poprosila o radu ohladom starobneho dochodkoveho sporenia. Od novembra 2007 som nastupila na matersku dovolenku, potom na rodicovsku a tera zod 15.jula opat na matersku dovolenku. Zo socialnej poistovne som uz aj dostala rozhodnutie o priznani materskeho, len neviem ci mam poslat do SP aj Oznamenie sporitela o ucasti na starobnom dochodkovom sporeni. Pri nastupe na 1.matersku to nebolo treba, pokial viem zacalo to platit az od januara 2008, ale teta zo SP mi nevedela povedat, ci to treba teraz poslat alebo nie. Prispevky do DSS mi chodia, to som si overila, len sa neviem dopatrat, ci treba tentokrat aj to tlacivo, ked uz som na 2.materskej. A ak ano, obe casto A aj B poslat naraz?
Dakujem.

pemar
5. aug 2009

baby prosim Vas,
ja riesim vysku materskeho, nastupujem z rodicovskej dovolenky, ja som vsak na rodicovskej dovolenke aj pracovala na stvrtinovy uvazok, normalne na taku zmluvu o stvrtinovom uvazku.
dnes mi prislo rozhodnutie o materskom, a je to zalostne malo, vzhladom k mojim prijmom som ocakavala max. materske, a aj ked som sa pred nastupom pytala na socialke, hovorili mi ze sa mi materske bude ratat z tej predpokladanej mzdy po nastupe spat do prace na plny uvazok. tak mam pocit ze mzdarka tam poslala nejaku blbost, len je na dovolenke, nezastihnutelna momentalne.
neviete co mam robit, da sa proti tomu odvolat este do 30 dni ako pisu v rozhodnuti zeby ta mzdarka dodatocne poslala spravne podklady? dakujem

jagatko
5. aug 2009

Ahojte aj ja by som potrebovala poradit. Som na RD, moj prac. pomer trva. Chcela by som dat 12/09 vypoved a od 1/10 sa zamestnat v inej firme. Zaroven by som mala koncom 1/10 nastupit na dalsiu MD. Z akeho vymeriavacieho zakladu sa mi bude pocitat materska?

gapa
5. aug 2009

pemar,
tak to ma dosť zaujíma, no ale napíš ešte údaje:

1. tesne pred nástupom na MD (den pred) si pracovala? alebo čerpala rodič.dovolenku?
2. odkedy si začala pracovať? už v r.2008?
3. Ako ste mali spísanú tú štvrtinovú mzdu, ako ohraničené do kedy? Bol to dodatok k prvotnej PZ?

jagatko,
ak ukončíš jeden PP v 12/09 a nový PP začne v 1/2010 a nástup na MD bude v 1/2010, tak vym.základ sa bude rátať z obdobia od začiatku trvajúceho PP do dna pred nástupom na MD (vydelí sa počtom kalend.dní v tomto období)

pemar
5. aug 2009

gapa,
ja som pred nástupom na druhu MD (25.7.2009) bola aj v pracovnom pomere aj na rodicovskej dovolenke.
Bola som tak od 1.7.2008, vtedy sa to este dalo bez toho aby mi kratili rodicovsky prispevok.
Upravene som to mala v dohode o zmene pracovnej zmluvy, pricom sa menilo a nahradzalo len ustanovenie o pracovnom case (10 hodin tyzdenne) a samozrejme o mzde, co bola stvrtina mojej povodnej. Ustanovenia o skusobnej dobe a dobe trvania pracovneho pomeru zostali v platnosti - t.j. na dobu neurcitu 😒

a to je asi moj big problem, som sa konecne dovolala tej mojej prislusnej do socialky a povedala mi ze mne sa beru ako vymeriavaci zaklad tie moje stvrtinove vyplaty.....ma picne 😢 , dojdem tak o cca. 50 TSKK za tu MD, tak pozor na to baby!!! druhy krat sa na nich v robote vy...., aj ked ma budu zase prosikat nech pridem aspon na par hodin.

ale aj tak mi to este trochu vrta v hlave, ved ta moja pozicia nie je vedena ako stvrtinova, to bol vynimocny stav lebo nemali nahradu, ja sa budem vracat na plny uvazok a odvadzala som peknych par rokov pred tym stale z maximalneho vymeriavacieho a takto ma ten stat ototo ☹ zajtra este skusim jednu znamu na socialke, ale pochybujem ze s tym este nieco narobim...

jandalinka
6. aug 2009

😒 Ahoj.Nějak nemůžu nikde vyčíst,co se vyplatí víc?!Mít druhé dítě do 3.věku prvního nebo jít do práce na cca.1.rok a pak druhé mimi.Právě u Vás jsem vyčetla,že je lepší mít druhé miminko do věku 3.roku dítětě,ale známá říkala,že se teď něco změnilo v zákonech a je to prý horší...Může někdo pomoci,má s tím někdo zkušenosti?
A když bych nastoupila na druhou mateřskou než skončí rodičovská u prvního dítěte,tak mám právo,aby mi zaměstnavatel držel místo na další 3roky? 😒

gapa
6. aug 2009

pemar,
ty si nečerpala RD, len si poberala RP, to je rozdiel. V zamestnaní si nečerpala RD ale mala trvajúce nemoc.poistenie a v tom je problém. Toto by bolo jedno z riešení. Tesne pred nástupom na MD ukončiť prácu (aktívne nem.poistenie) a napr. den pred nástupom na MD alebo asi lepšie od prvého dna daného mesiaca, v ktorom nastupuješ na MD čerpať normálne RD (znamená nemať aktívne nemocenské poistenie ale mať ho prerušené z dôvodu čerpania RD). Potom by sa ti nepočítala materské zo skutočného VZ z predchádzajúceho kalend. roka, čo sa stalo tebe, lebo ho rátali z obdobia r.2008 a predpokladám, tam si mala len prácu na 1/4úvezok od 1.7.08 ako si písala. Materské by sa rátalo z pravdepodobného VZ, ktorý by si dosiahla v mesiaci nástupup na MD (preto lepšie RD od 1-ho v mesiaci). Potom by bolo tiež treba další dodatok k PZ o zmene úväzku od daného mesiaca na plný uväzok.

No neviem, či už nie je neskoro.
Bol tu tiež písaný prípad, ak mamička pracovala na druhý skrátený úväzok, popri prvom, z ktorého čerpala RD. Ale pred nástupom na MD už tiež nepracovala ani na ten skrátený druhý úväzok. V takom prípade nebol problém a mala riadnu materskú z výšky pôvodného plného uväzku.

gapa
6. aug 2009

a vlastne aj v prípade, ak by si čerpala RD len 1 den pred nástupom na MD v prípade, ak by si od 1.7,09 pracovala na plný úväzok by mohli napísať celomesačnú mzdu ako pravdep. VZ, z ktorého by sa platilo NP v mesiaci nástupu na MD.A o to ide aby bola celomesačná a na plný uväzok, lebo sa to delí vždy číslom 30.

pemar
6. aug 2009

dik gapa, asi s tym uz nic nenarobim 😢 , ale snad to bude aspon niekomu inemu na konikovi ako poucenie do buducna

gapa
6. aug 2009

škoda,
mzdárku to mohlo napadnúť, ked vyplnala potvrdenie o tvojom VZ pre soc.poistovnu. No nepredpokadám, že by vedela nejaké riešenie, teda o tej možnosti nástupu na RD, lebo je to tiež také neisté. LEbo keby som dôkladne a dlhodobo nečítala všetky príspevky na koníkovy a porade cca od polovice roku 2007, tak nemám šancu ti toto písať. Bol tam jediný takýto prípad (na koníkovi) a aj dvaja odborníci na mzdy na porade nevedeli napísať, ako to presne je, ked som sa na to pýtala. Takže tiež sa jej to nedá zazlievať. Keby som robila mzdy, tak to neviem určite. ☹
Tak nech sa ti to vynahradí na zdraví babätka. 🙂

pemar
10. aug 2009

gapa, prosim Ta a nedala by sa moja materska po 6tyzdnoch prerusit, na mesiac a potom by som sa vratila a nabehla na ten vyssi vymeriavaci zaklad? asi dobra blbost, netusim ci sa materska da prerusovat, len ma to tak napadlo...

gapa
10. aug 2009

pemar,
nedá. Jedine ma napadlo, ale to je asi neskoro, ak už mzdárka má urobené všetky papiere, že by predsa nahlásila vrátenie na RD a počet dni práce by sa uviedol tak, aby dni boli odpracované 8hodinovo, t.j. celková mzda by bola rovnaká, no na menej dní rozpočítaná a urobili by ste dodatok k prac.zmluve, že nastúpila si na plný úväzok a následne požiadala o RD. No aj je mzdárka preč, tak asi všetky mzdové listy, pásky má vytlačené a tiež to potvrdenie do SP poslané. Mesačné výkazy by sa nemuseli prerábať a sa urobí na tú istú HM, len potom treba na RLFO nahlásiť zmeny (nástup na RD, prerušenie poistenia a nástupom na mD opačne) No ťažko povedať, či sa to ešte dá

pemar
10. aug 2009

gapa dakujem, trochu mi dodavas odvahu ze predsa len to este neni celkom v haji, idem akurat poriesit s personalistkou ci by mi nejako spatne neupravili tie zmluvy, za pokus to stoji... dam vediet ako som dopadla

pemar
10. aug 2009

Gapa, vyzera to tak ze budu ochotni mi to v praci zmenit - t.j. ze spatne nastupim od 1.7.2009 na rodicovsku dovolenku, vratim mzdu, oni poslu asi opravne vykazy, atd. to by bolo riesenie? v tomto pripade uz nemusim menit uvazok na plny a budem mat ten vyssi VZ? boooze gapa, ked to vyjde tak mi pls. posli v IP adresu, mas u mna sampus 😀

gapa
10. aug 2009

pemar,
zaručit ti to nemôžem, bohužial v tomto je zákon trochu nejasný a postupy pracovníčok často nejednotné. Zákon vlasten jasne nehovorí prečo počas RD vzniká nárok na materské aj ked nem.poistenie je prerušené. Hovorí sa v zákone o tom, že do 270dní sa obdobie čerpania RD počíta.

Jeden názor som čítala, že z toho jedného § 49a sa vyvodzuje, že nem.poistenie trvá, no nezdalo sa mi to. Druhý taký, že sa použije formulka, že uplatnením nároku na materské vlastne nem.poistenie vzniká a tým pádom sa použije aj automaticky pravdepodobný VZ t.j. § 7 ods.1 písm. b). Toto mi potvrdila aj jedna mamička, ktorá mi uviedla tento § . Už som ju spomínala. Pracovala na pol úväzku, no pred nástupom na MD čerpala RD. T.j. práve to, čo ti radím. Ten § jej uviedli v rozhodnutí aj ked rok predtým mala VZ z polúväzku. Ja som ju vtedy strašila, že bude mať nízke materské.

No a treba podpísať dodatok, že od 1.7.09 si na plný uväzok, aby mzdárka mohla uviesť do potvrdenia pre SP že tvoj pravdepodobný VZ za mesiac 7/09, z ktorého by sa platilo nem.poistenie by bolo maximum (teda plnú mzdu a nie čiastočnú), teda max.VZ je 1084,55 t.č., žiadnu inú sumu nech do "potvrdenia zamestnávatela o zamestnancovi pre účely uplatnenia nároku na nem.dávku" nepíše, t.j. tabulku myslím č.9 nech nevyplna.

Tak som tiež velmi zvedavá a dúfam, že to vyjde.🙂 Držím päste.

gapa
10. aug 2009

opravujem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§ číslo paragrafu nemalo byť § 7 ods.1 písm.b ale správne § 57 ods.1 písm.b) zákona o sociálnom poistení.

gapa
10. aug 2009

ešte ma napadla taká vec k tomu, nie priaznivá. Ked teraz dnom 1.7.09 ti prerušia poistenie v SP z dôvodu čerpania RD, tak od 1.7.09 do nástupu na MD nebudeš dôchodkovo poistená. Budeš tam mať medzeru. Nedá sa podať prihláška spätne. Podáva si ju mamička sama a najneskôr v den odkedy sa chce prihlásiť.

pemar
10. aug 2009

no tak dodatok spatne mi nepodpisu ☹ nakolko sme velka firma a je s tym spojenych plno roznych schvalovacich procedur a smernic a spatne k 1.7. to vraj v ziadnom pripade nejde. ale aj tak dakujem velmi pekne sa mnozstvo rad 😉

peroli
10. aug 2009

Ahojky, moc prosím, měla bych dotaz... v prosinci 2008 jsem nastoupila v práci na mateřskou, teď v lednu se mi narodilo druhé dítko a chtěli by jsme s manžou ještě i třetí, ale až tak něco mezi březnem-červnem 2012, +-3měsíce po tom co bude mít Fifíšek 3 roky a zajímalo by mě, jak to pak bude s penízky... teď jsem si podávala žádost na rodičák a podle jejich pravidel jsem si mohla podat žádost buď na 3 nebo na 4 roky a zvolila jsem tu 3 letou variantu... (měla jsem totiž míň než 380,- na den co musí být aby mohla být zvolená ta 2-letá var.)
co mě zajímá je, když by se nám ten třetí mrňousek narodil dám příklad v dubnu 2012 tak kdo a kolik +- mi bude vyplácet penízky mezi tím lednem a dubnem, a kolik asi tak budu dostávat třeba od toho dubna nebo od (asi) října kdy by mi skončila mateřská a navázal na to ten rodičák (znovu 3-letej)...
doufám že jsem to napsala aspoň trošku srozumitelně a strašně moc děkuju za odpověď... je mi jasný že se to nejspíš za ty 2-3 roky určitě změní ale chtěla bych být aspoň trošku v obraze
a ještě... mohlo by třeba pomoct ve výši mateřské/rodičáku kdybych se třeba vrátila do práce na jeden dva dny a pak se znovu hodila marod (kdybych třeba už byla v tom 5-6 měsíci)?

gapa
11. aug 2009

pemar,
tak škoda, no čo už. Odmenu by ti asi v tom mesiaci nemali vyplatiť, aby mzdárka mohla napísať vyššíu mzdu aj bez dodatku?
To iba tak, že sa nevzdávam. No asi to už nechám, lebo sa mi kazí už obrazovka, asi nám zachvílu odíde a budem bez Pc 😠 ale aj tak ideme svokrovcom a tí Pc nemajú.

Tak pemar, čo už. Nech len to bábo je zdravučké.
maj sa 🙂

janka1874
19. aug 2009

Ahojte
potrebovala by som konkrétne poradiť
momentálne som na rodičovskej dovolenke a čakám druhé bábo mám však možnosť nastúpiť do práce ale nebude to na dlho lebo podľa tehotenskej knižky by som mala nastúpiť na materskú 29.9
no ja momentálne som zamestnaná čiže najprv musím dať výpoveď nasledne podpísať novú pracovnp zmluvu a potom ešte asi ukončiť rodičovskú a ledva po mesiaci natupujem na materskú no neviem či sa mi to oplatí a podľa čoho by mi bola potom vypočítavaná materská?
prosím poradte mi niekto kto sa v tom dobre vie orientovať lebo ja som z toho blbá podľa platu by mi určite vychádzala vyššia materská ako som mala teraz už len preto že doteraz som mala zmluvne minimálnu mzdu čiže tým pádom aj minimálnu materskú

jajik25
19. aug 2009

Ahoj hoky může mi někdo z vás vysvětlit jak to budu mít z mateřskou?Jsem zaměstnaná a momentálně jsem na rodičáku který by mi měl končit příští rok v březnu.V listopadu čekáme narození druhého dítěte a na sociálce mi řekly že až mi doktor vystaví papír na PPM tak ho mám odnést na sociálku.Můžete mi někdo říct proč když mám zaměstnavatele?Nebo jsem jí špatně pochopila?Při prvním dítěti jsem byla už od začátku na neschopence a mateřskou jsem měla necelých 15000Kč.Budu mít nárok na zhruba stejně vysokou mateřskou i při druhým dítěti?Taky jsem zjistila že od začátku tohoto roku mateřskou vyplácí sociálka ale nevím jestli se to týká i mě když mám zaměstnavatele.Prosím Vás pomozte mi někdo se v tom aspoň trochu zorientovat.Už v tom mám děsný guláš.Díky za odpověď