Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

tara33
31. aug 2009

Ahojte, neviete mi nahodou poradit ako by to bolo v mojom pripade? Som na RP a predtym som poberala materske z povinneho poistenia (pred MD som bola SZCO, teraz mam zivnost prerusenu) a aj z dobrovolneho poistenia, kedze som si pred nastupom na MD platila DNP (z oboch poisteni som poberala materske z min. VZ). Ak by som teraz otehotnela a napr. od aprila 2010 by som nastupila na MD - poberala by som MD znovu z povinneho aj dobrovolneho poistenia? Ak sa nemylim, tak z povinneho by som mala poberat - ale to by som mala menej ako je rodicovsky prispevok .... ale co z toho dobrovolneho?? Ak viete, poradte. Dakujem a prajem krasny den. 🙂

misakri
31. aug 2009

jajik.. já to měla přesně jako ty.. z rodičáku na dcerku jsem přecházela na mateřskou se synem.. a postup byl následující.. až tě tvůj gynekolog vypíše na mateřskou, tak ten papír pošleš zaměstnavateli a půjdeš to oznámit na sociálku.. tam ti dají papír na potvrzení příjmu, jako kolik ta mateřská bude činit.. ten pošleš znovu svému zaměstanavateli, až ti dorazí, tak s tím zajdeš na tu socku a šmitec 😉

nevím, kolik budeš mít mateřskou teď.. nevím, z čeho se to počítá.. ale já ji mám vyšší než u prvního dítěte..

a opravdu mateřskou vyplácí sociálka, proto se všechno předává jim.. tvůj zaměstnavatel jim jen oznamí na kolik máš nárok.. 😉

gapa
1. sep 2009

tara,
v tom povinnom neviem, no predpokladám, ak máš prerušenú živnosť a poberáš rodič.príspevok, tak asi (no nemám skúsenosť a nemám pri sebe momentálne zákon, sa pozrieť na presné znenie § 49a zákona o sociálnom poistení).

Z DNP budeš mať nárok, ak si stále DNP. Ak nie si a chcela by si sa prihlásiť, tak záleží kedy sa prihlásiš na období, od kedy si predtým bola prihlásená, kedy si sa odhlásila a kedy pravdepodobne porodíš. NO a či nezmenia zákon.

nevesta
9. sep 2009

Ahojte,

v januari cakame druhe babo a uz teraz sa tesim na papierovacky... Fakt sa mi nechce citat spat, kam co napisat a ist a poslat, viete mi to nejak zhrnut? Aj nech zbytocne nepridem o nejake prasulky...

Aky papier do roboty, UPSVaR, Soc. poist?

janka1874
10. sep 2009

gapa mám na teba dúfam, že už poslednp otázku ale keď ja som do takých vecí total jeleň a mierne sa obávam ako to celé dopadne
začnem od začiatku
od 11.2007 som nastúpila na MD potom následne po 6 mesiacoch na RD niekedy okolo 5.2008 a teraz som opäť tehotná a ako sme už spolu riešili od 31.8.2009 som ukončila jeden PP a 1.9. som nastúpila do nového zamestnanie s čím samozrejme je spojené aj prerušenie RD no a od 1.10.2009 by som mala nastúpiť na MD

moja otázka znie dúfam, že budem mať normálne nárok na vyplácanie MD
podmienku 270dní som pri nástupe na prvú MD spĺňala tak neviem či sa teraz v tomto niečo mení alebo nie

vopred ďakujem za odpoveď

mimochodom už niekoľko krát ma napadlo založiť ti tému
ďakujeme gapa ty nám tu toľko krát radíš a pomáhaš fakt si zaskúžiš veľké poďakovanie

gapa
10. sep 2009

🙂

nárok na čerpanie MD v zamestnaní máš a aj nárok na poberanie materského, lebo ku dnom trvajúceho zamestnania/NP sa prirátajú dni ukončeného NP. A pre nárok na materské sa aj dni prerušenia nem.poistenia z dôvodu čerpania RD, ak PP trvá rátajú do tých potrebných 270dní

janka1874
10. sep 2009

gapa ja ti fakt založím tému o ďakovaní 😀 ani nevieš ako nám pomáhaš hneď sa mi bude lepšie dýchať že budem mať nárok na MD

len aby to aj úrady tak brali lebo niekedy mám pocit že tam sa riadia svojimi zákomni 🙂

gapa
10. sep 2009

janka,
treba sa vedieť aj ozvať.

janka1874
10. sep 2009

no uvidím čo mi povedia pri vybavovaní papierov a podľa toho sa aj ozvem

už som sa ozvala na UPSVaR keď mi tam zahlásil že mi vezmú RD lebo malá nie je v súkromných jaslách ale doma aj napriek tomu že chodím do práce no a keď som mu povedala že ja mám RP ešte posudzované podľa starého tak na mňa pán kukal ako na cvoka no potom si to overil a vraj mi nakoniec nič nevezmú tak som zvedavá či mi niečo príde 🙂

a ešte raz ďakujem si fakt poklad

gapa
10. sep 2009

😀 😵
treba ta zakopať, že 😀 😀

janka1874
10. sep 2009

no asi najskôr mňa zakopeš nech sa ma zbavíš 😀 😀 😀 😀 😀 😀

nadhera
10. sep 2009

janka, mne to uz tiez napadlo,ze treba zalozit temu zvlast - dakujeme gape - klobuk dolu , ako kazdemu dokaze poradit. ked totiz citam na strankach socpoistovne alebo upsvar tie zakony,odstavce,paragrafy - mam citak,ze to nie je urcene pre beznych smrtelnikov. 😠 a tu to mame polopatisticky. 😀 takze dakujeme.

janka1874
10. sep 2009

no vidíš gapa aký super nápad som mala 😀 😀 😀 😀

jarulda
10. sep 2009

Ahojki, aj ked viem ze z dovodu moznej zmeny v legislative neradno teraz davat zarucene rady ohladom dobrovolneho nemocenskeho poistenia tak by som predsa len pekne poprosila o radu. Od 22.7.09 som po materskej dovolenke nastupila na RD. Ak by som si teraz platila dobrovolne nemocenske poistenie napr. od 1.10.09 do 31.12.09 z rozdielu medzi max.VZ a mojim VZ u zamestnavatela/v mojom pripade by to bolo z min. VZ/, v roku 2O10 by som v januari poistenie ukoncila a po otehotneni pokracovala mala by som v sucte z poisteni od zamestnavatela a DnP v roku 2010 narok na matersku z max. vym. zakladu? Cisto hypoteticky ze budu dalej platit zakony co doteraz. A ak by som platenie neprerusila a po otehotneni nastupila kvoli rizikovemu tehotenstvu na PN z coho by sa mi ratalo nemocenske? Co by bolo rozhodujucim obdobim? Ked som to dobre pochopila aj tak by to bolo nemocenske len z min. VZ a aj to az po 270 dnoch trvania poistenia? V pripade ze by som chcela v roku 2010 poberat aj PN z max.VZ ako dlho a v ktorom obdobi by som musela platit DnP z max. VZ? V tomto pripade sa nezohladnuje VZ od zamestnavatela? Dakujem za odpoved.

kakatka1
11. sep 2009

Ahoj aj ja poprosim o radu,overenie si u gapy (pretoze uz mam po precitani vsetkeho riadny hokej), ci mam narok na matersku kedze: mam 2,5rocneho syna na ktoreho podla starej novely stale mozem poberat RP aj popri zamestnani. Do prace som nastupila v 1.11.2008 a na 28.12.2009 mam naplanovany nastup na druhu matersku dovolenku. Tak sa s malou dusickou pytam, mam narok na vyplacanie MD. Dakujem!

gapa
11. sep 2009

katatka,
samozrejme, že môžeš pochybovať. Ak pracuješ od 1.11.08 a budeš pracovať (mať aktívne nem.poistenie) až do 27.12.09, tak sa materské bude rátať z obdobia 1.11.08-31.12.08.

Ak by si pred nástupom na MD čerpala nejaký čas/den rodič.dovolenku, tak by sa materské predpokldaám rátalo z pravdepodobného VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. A vtedy by sa suma uvedená mzdárkou do potvrdenia delila čislom 30 a 55% z toho bola tvoja materské na kalend.den. No toto nie je úplne jednoznačne v zákone uvedené, takže tento druhý prípad ber tak na 98%.

gapa
11. sep 2009

jarulda,
ak by sa zákon nemenil a po ukončení DNP, ktoré trvalo cca 90dní by si sa potom prihlásila na DNP do 8tt a na MD nastúpila až po uplynutí 26týždov, tak by sa ti rátalo materské zo skutočného VZ. Zo zamestnania predpokladám z pravdepodobného VZ, ak nastúpiš počas RD na druhú MD (aj ked netvrdím na 100%, vid vyššia dopoved).
No tebe je vlastne jedno, či z DNP stihneš tých 26týždnov alebo nie, ak potrebuješ z DnP len z minimálnej mzdy. Takže u teba je hlavne podstatné z DNP splniť tých 270dní do pôrodu, kvôli nároku na materské z DNP.

Ak by si chcela získať nárok na nemocenské, tak vlastne by mal byť nárok už od prihlásenia, ak čerpeš v zamestnaní RD. Lebo síce zo samotného DnP nemáš splnených 270dní, ale vzhladom na to, že nem.poistenie zamestnanca máš prerušené, čo podla zákona je akoby ukončené. No a dni ukončeného NP by sa mali dať podla výkladu SP prirátať ku dnom DNP. Z maxima by však bol nárok len v prípade, ak by si bola prihlásená na DNP z maxima a aspon 1den v rozhodujúcom období by si z maxima aj platila. No a tiež až po uplynutí 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP.

Samozrejme, všetko píšem podla terajších zákonov.

kakatka1
11. sep 2009

Gapa, takze ak mozem poprosit o tvoju radu, tak bolo by pre mna vyhodne pracovat az do toho 28.12.2009 a potom by som mala narok na vyplacanie MD? A co v pripade nutneho odchodu na PN? Dakujem!

gapa
11. sep 2009

katka,
nemaj obavu, môžeš ísť na PN aj hned a byť na PN až do nástupu na MD, nárok ti vznikne a bude sa rátať z obdobia, čo som uviedla 1.11.-31.12.08. Aj počas PN si nem.poistená, ak si predtým pracovala. Len počas čerpania RD je prerušené nem.poistenie, čo je potom trochu iný prípad. No treba dať pozor na dlhodobú očr-ku (ošetrovanie člena rodiny, teda nejde o PN) zo zamestnania pred nástupom na MD, lebo to by nemusel nárok vzniknúť. Aj ked neviem, možno by nerobili problém (píšem k tej očr-ke)

kakatka1
11. sep 2009

🙂 Dakujem za odpoved, si zlata! 😵

jarulda
11. sep 2009

Dakujem gapa za odpoved. Tak si to len zhrniem ci mam pravdu. Ak si zacnem platit od 1.10.09 DnP z max. vymeriavacieho zakladu, tak pokial nastupim na PN ci OCR do tych 26 tyzdnov od zaciatku poistenia tak dostanem nemocenske ci OCR z minim. VZ, po 26 tyzdnoch cca koncom marca 2010 potom OCR aj nemocenske z max. vymeriavacieho zakladu. Ak by som dovtedy otehotnela nastupila na rizikove a na PN, dostavala by som PN z max.VZ, DnP by dalej trvalo, ale platit by som pocas PN nemusela, a potom by som po porode mala narok na materske aj z DnP. Oprav ma ak sa mylim. Mojou otazkou je len ci si tych 26 tyzdnov od zaciatku dobrovolneho nemocenskeho poistenia musim cely cas platit DnP z max. VZ, a teda ci to budem musiet platit aj po tych 26 tyzdnoch pokial by som neotehotnela ale chcela mat v pripade PN v roku 2010 nemocenske ratane z max. VZ? Co sa teda berie pre PN v roku 2010 za rozhodujuce obdobie?

gapa
12. sep 2009

Inak súhlasím. Poopravím, že platiť sa DNP nemusí počas poberania nem.dávky, t.j. aj počas poberania nemocenského (nestačí byť len PN).

A na tvoju otázku, neviem, či jej dobre rozumiem. No ak ukončíš DNP ako netehotná, tak jedine v prípade, ak by si nastúpila na PN do 42dní, tak sa ti bude rátať nem.dávka z VZ, z ktorého si predtým platila v RO. Ak vzniklo DNP 1.10.09 a ukončíš ho po 26týždnoch, tak ale neviem, či sa ti vlastne prirátajú aj dni z prerušeného zamestnania k tomuto ukončenému DNP (vo výklade SP sa však takáto možnosť neuvádza, píše sa, že sa priráta len k trvajúcemu nem.poisteniu. Aj ked zákon hovorí úplne niečo iné, no nepredpokladám, že by si sa išla so SP súdiť). Takže po ukončení potom s istotou jedine ak by si mala z DNP 270dní splnených.
No a po uplynutí tých 42dní ak ti vznikne PN, očr, tak už z tohto VZ žiadne dávky nebudú.

rovni
12. sep 2009

po dlhej dobe by som opat velmi rada poprosila Gapu alebo inu mamicku ktora ma s tym skusenost o radu.
co treba vsetko vybavit, ked sa pocas rodicovskej dovolenky s prvym babetkom mamicke narodi druhe?Zase bude pol roka na materskej a dostavat tych cca55% platu?ako to vlastne je so socialnou poistovnou-treba sa opat nejako prihlasovat na dochodkove poistenie?uz si to ani presne nepamatam,co som tam vybavovala.dava sa aj ten prispevok 25 000SK?
dakujem pekne za rady

ukkereve
12. sep 2009

Chcem sa opýtať k akému dnu vyplácajú materskú? Podľa priezviska alebo podľa čoho?

gapa
12. sep 2009

ukkereve,
obvykle okolo 16-19 v mesiaci za predchádzajúci mesiac. No majú myslím aj iný výplatný termín na začiatku mesiaca, no to možno len v prípade opráv ...

gapa
12. sep 2009

rovni,
dáva sa 25000,-
máš nárok na materské, ak tvoj PP trvá
ostatné popozeraj napr. aj v tejto téme. PRedpokladám, že sa tu už o tom písalo (aj mamičky iste napíšu)
a pozri aj tému o "záhadnom príspevku pri narodení dieťaťa" aj ked v návrhu zákona, čo predkladajú s rodič.príspevkom je uvedené, že na novonarodené dieťa sa tento príspevok na starostl. o dieťa nebude poberať (cca za 2mesiace po 25% z RP), len na staršie.

samozrjeme na UP musíš dať vedieť nástup na MD (žiadosť a potom rozhodnutie)

jarulda
12. sep 2009

Gapa, no ja som to myslela skor tak, ze by som DnP nerusila, aby som ak neotehotniem mohla poberat pripadne PN ci OCR. Len som chcela vediet ci musim platit z max. VZ od 1.10.09 a potom aj dalej cely rok 2010 ak by som chcela brat nemocenske v pripade PN ci OCR z max. VZ. Co sa teda berie pre PN napr. v maji 2010 za rozhodujuce obdobie pre vypocet nemocenskej davky?

gapa
12. sep 2009

ak sa prihlásiš 1.10.09, tak ak splníš 270dní a 26týždnov, tak pri nástupe na MD v r.2010 (po 26týž) je RO obdobie 1.10.09-31.12.09. Pri nástupe na PN/očr/MD v r.2011 (ak sa medzitým neodhlásiš a nezmenia v tomto zákon), tak r.2010.

rovni
13. sep 2009

ďakujem gapa,už som trochu listovala túto tému,len mám v tom mierny zmätok
takže musím na ÚPSVaR dať vedieť,že prechádzam z rodičovskej opäť na materskú a rodičovský príspevok už nebudem dostávať-len materskú a prídavky na deti?
len si neviem predstaviť presne časovú následnosť všetkých krokov-ísť všade až po narodení bába?
dať vedieť aj zamestnávateľovi?