Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

barca1
5. jan 2010

ahoj Taky mám otázku holky nevíte jak je to s rodičákem pokud otěhotním ještě před koncem rodičáku a narodilo by se mi druhé dítě např.až prvnímu bude necelé 3roky jestli znova nastupuji na půl roku mateřskou kterou platí zaměstnavatel a zda se to počítá opět z průměru než jsem nastoupila na první mateřskou?a pak po pul roce budu zas dostávat 7600 nebo rovnou 7600?můžou mi dát v práci při druhé nateřské výpověd nebo normálně naváže dál?A další příklad pokud by se druhe narodilo až prvnímu bude např.3 a čtvrt tudíž mezi by mi skončil rodičák a šla bych např na ty tři měsíce do porodu marodit tak jak se marodní počítá?jestli zas z průměru před první mateřskou nebo z rodičáku?a mateřská zas z toho výdělku před první mateřskou?a může mi dát zaměstnavatel výpověĎ?asi kdybych nastoupila marodní ihned po skončení rodičáku tak si myslím že by neměl nebo jo?

denduska
7. jan 2010

Ahojte prosim vas, snazila som sa z toho vysomarit, ale ja som pravnicke jelito, pomozte mi prosim 😅

Po skonceni VS som nastupila v 8/2007 do pracovneho pomeru na dobu urcitu. Od 1/2008 som bola na PN, na MD som nastupila v 7/2008. Od januara 2009 som na RD. Medzitiym mi zamestnavatel predlzil zmluvu na dobu neurcitu. Lenze teraz cakame druhe dieta, a termin porodu je v aprili. Dobrovolne nemocenske som si neplatila, budem mat pri druhom narok na materske? asi nie....hm?

Strasne pekne vam dakujem vobec neviem co mam teraz skor vybavovat, komu aky papier alebo co...VDAKA!!!

standa82
7. jan 2010

Pokiaľ si dostávala MD aj pri prvom dieťati a TPP ti stále trvá a bude ti trvať aj pri nástupe na druhú MD, tak máš od zamestnávateľa nárok aj na druhú MD. 😉

skadricka
7. jan 2010

Ktoré pravidlá porušuje: | Zruš Dobrý večer,
chcem sa opýtať,mám svoju s.r.o/1 1/2Roka/ v ktorej som zamestnaná,predtým som pracovala v podniku.
Deti už mám velké takže sa chcem opýtať ako je to s materskou.Ja by som si ako zamestnaná u seba platila
materskú a potom od pol roka až do troch rokov štát?
Ďakujem za radu
Jana

fogpi
7. jan 2010

standa82 si si istá, pretože mne MD pri druhom neschválili a to mi prac.pomer stále trvá.

standa82
7. jan 2010

To je nemožné. Ako ti nemohli schváliť druhú MD. Ako si nastúpila na prvú MD, prešla si na druhú MD a prac.pomer ti celý ten čas trval? To je blbosť. Pokiaľ ti TPP trval, mali ti priznať materskú. Keď máš rodič.pôrod, tak máš VZ pre materskú určený ako pravdepodobný VZ. Potvrdia ti to viaceré dievčence, že na druhú MD si mala nárok.

fogpi
7. jan 2010

standa82 ja neviem ako je to možné, no naozaj mi ju neschválili a na základe toho že som nepoberala MD mi nechcú ani prijať žiadosť o zvýšenie RP, vraj nemám nárok. Ano môj PP stále trvá a na socialnej poisťovni mi do toho tlačiva pre UPSVAR napísali že nemám nárok na poberanie MD, ked sa Hanka narodila. Pritom som sa riadne prihlásila a pri prvom som riadne poberala MD. Neviete dá sa s tým ešte niečo robiť , aspoň to zvýšenie aby mi schválili. Ďakujem

standa82
7. jan 2010

Fogpi, zvýšený RP ti neschvália a to len preto, že si nepoberala materskú. Nechápem ako je možné, že ti ju nepriznali. Išla by som sa asi informovať ako je to možné.

fogpi
7. jan 2010

standa ďakujem , určite sa na to pôjdem pozrieť.

nadhera
7. jan 2010

fogpi a nevysiel ti zaklad pre druhu matersku nizsi ako RP? v tom pripade ti dali RP /okolo 4800bol vtedy/ a tym padom nemas narok na zvyseny RP, lebo si nepoberala matersku.

aj ja som mala druhu matersku nizsu ako prvu a rozdiel bol 200sk medzi materskou a RP.

standa82
7. jan 2010

Pokiaľ by jej bol vyšiel nižší základ, boli by jej ten rozdiel doplatili a podľa mňa by potom aj tak mala mať nárok na zvýšený RP.

denduska
7. jan 2010

standa, dakujem velmi pekne za odpoved, tak dufam ze mam narok aj na druhu matersku, pomohlo by nam to 😅

fogpi
7. jan 2010

baby , poberala som aj prvú MD polovičnú a doplacali mi to z UPSVAR. Ale to že mi zamietli druhu mi povadali že nemám nárok, lebo že zamestnávatel za mna neplatil soc.poistenie počas materskej . tak neviem, bola som zamestnaná na pol.prac uvazok, ale pokial viem má to vplyv len na výšku MD.

standa82
7. jan 2010

Tak ďalej ti už neviem poradiť.

fogpi
7. jan 2010

volala som učtovníčke mojho zamestnávatela.Je velmi zlata, pokusi sa mi zistiť ako to je , potom vám napíšem ked budem vedieť.
standa ďakujem za rady

nadhera
7. jan 2010

len neviem, ci ked doplacaju do materskej, ktora je nizsia ako RP , ci sa to este vola materska a nie uz nahodou RP.

fogpi
7. jan 2010

to neviem , možno to medzi tým zmenili, ale prvú MD som poberala polovicu, tú vlastne platil zamestnávatel a štát teda UPSVAR doplácal ten zbytok do minimálnej výšky MD. A volalo sa to MD keďže to platil zamestnávatel . Tak neviem. A RP začali vyplacať až po pol roku. teda po 6 mesiacoch.

gapa
7. jan 2010

nadhera,
ak jej vychádza velmi nízka materská, tak materské vypláca SP a rozdiel do sumy RP vypláca UPSVaR, t.j. súčasne poberá materské aj RP aj ked ten niekedy vyplatia naraz za viac mesiacov, ak to nie je vyysoká suma.

fogpi,
už som ti písala, že ak ti nepriznali materské, tak ti určite muselo prísť zo SP rozhodnutie o tom, to vyplýva zo zákona. To by som pohladala a tam by mal byť aj dôvod, prečo ti to nepriznali a dokedy sa môžeš odvolať.

gapa
7. jan 2010

Ak ti ozaj trval PP, tak nárok si určite mala. Nič iné ma nenapadá, len to, že musela urobiť mzdárka nejakú chybu v potvrdení pre SP, takže si over to, čo ti povie.

Je pravda, že počas čerpania MD neplatil zamestnávatel odvody do SP, lebo ani nemusel, počas poberania materského ani nemusí, (vyplýva zo zákona o sociálnom poistení § 140 myslm ods.1 a) a počas čerpania RD máš dokonca nem.poistenie prerušené, ale pre účely nároku na materské sa aj doba čerpania rodič.dovolenky v zamestnaní ráta do potrebných dní nem.poistenia (vid zákon o soc.poistní § 49a) a materské sa ráta z pravdepodobného vymeriavacieho základu, z ktorého by platil zamesnávatel nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD (tak snád ti tam mzdárka nedala nulu???? ale to by ti nárok na materské uznali v sume nula Sk, aj s tým som sa už stretla aj ked z dobrovolného poistenia )

gapa
7. jan 2010

skadrička,
materské vypláca soc.poistovna, nie zamestnávatel.

gapa
7. jan 2010

denduska a fogpi

ten príspoevok z 23.44 platí pre vás obe.
Nárok na materské určite máte (si mala mať fogpi, ak ozaj trvá PP)

denduska
8. jan 2010

gapa, mas moj obdiv 😎
este sa chcem opytat - teraz mam davat ziadost o ukoncenie RD a nastup na MD zamestnavatelovi? Teda logicky mi to tak vychadza...a este niekomu? aj na Upsvar alebo do SP? Plus este jedna vec - ja ma teraz trvale bydlisko Turc. Teplice ale zamestnavatela mam v Kosiciach - tak kam?

A, ja uz si totiz nepamatam kedy som to niesla do prace, ci este predtym nez mi dal gynekolog ten papier o nastupe na MD, ci uz aj s tym papierom...
Velmi pekne dakujem 🙂

ojo
8. jan 2010

ahojky, tak jsem dnes zjistila pozitivní test na těhu, tak také budu řešit druhou mateřskou...ale koukám, že jste tu všechny slovenky, tak to asi můžou být trochu jiné zákony než u nás, že?? 😅

denduska, koukám, že budeš mít druhý dítko také docela brzo, plánovali jste to?? 🙂

gapa
8. jan 2010

denduska,
už je to tu viackrát spomínané.

žiadosť o materské - zamestnávatelovi, kopiu na UPSVaR podla trv.pobytu (potom budú chcieť asi aj rozhodnutie zo SP o priznaní materského), aby ti odnali nárok na RP

neviem, či bude treba aj požiadanie o ukončenie RD, lebo predpokadám podaním žiadosti o materké je to automatické, no záleží od zvykov mzdárky.

Neviem, aký druhý papier myslíš pre zaemstnávatela. Ja som dala žiadosť mzdárke už mesiac pred nástupom na MD, lebo mi ju už lekár dal.

Na Sp, kde máš podanú prihlášku sa potom poinformuj, ale predpokdaám aj o staršie dieťa sa nadalej staráš osobne (nechodí so jaslí, skôlky), tak až nastúpi do škôlky, tak bude treba podať odhlásku a novú prihlášku. No si to over na SP, nie su rovnaké postupy.

fogpi
8. jan 2010

gapa, no ja žiadne rozhodnutie o tom že nemám nárok na MD nemám. Potvrdili mi to len na to tlačivo ktoré sa odovzdáva na UPSVAR . A prac.pomer naozaj trvá , dokonca som z toho mala taký chaos včera že som sa účtovníčky pýtala či som nedala niekedy výpoveď 🙂 . Ale nie , PP trvá. Mimochodom ďakujem ti za všetky odpovede a info

denduska
8. jan 2010

gapa dakujem, ved ja som sa snazila, zacala som citat diskusiu ale sa mi to doplietlo, naozaj dakujem 😉 ten druhy papier som myslela len to od lekara (lebo mne to dal az v den zaciatku materskej) + ja som pisala ziadost o udelenie materskej dovolenky, u nas sa to tak robi 😒 podobne ako pri rodicovskej ,a uz si vobec nepamatam ci som ich davala spolu alebo ako, ale asi spolu. Ale okej, pochopila som 🙂

ojo, no co myslis? 😀 ale myslim ze si ma o dost predbehla 😀

ojo
8. jan 2010

dendu 😀 😀 😀

mizulienka
8. jan 2010

ahojte, zacinam mat v tom paradny chaos 😠
ja mam rok a pol stareho syna a teraz od februara by som mala nastupit znova na matersku...uz som si bola podat ziadost o zvyseny rodicovsky prispevok, takze to uz mam vybavene...
ale co mi robi starosti je prechod z rodicovskej znova na matersku dovolenku....co vsetko treba vybavit a v akom casovom slede?
najprv pojdem na UPSVaR, vyplnim Ziadost o materske, dam potvrdit zamestnavatelovi a tak s tym pojdem do socialnej poistovne? alebo je to inac? prosim poradte mi 😵

fogpi
8. jan 2010

gapa , hladala som to rozhodnutie , no ja žiadne nemám. Ale teraz spätne ako si na to všetko spomínam , ja som bola len na UPSVAR , tam mi dali nejaké tlačivo že či by mi mala chodiť MD a tam mi potvrdili že nemám nárok a to bolo všetko. Ja som žiadnu inú žiadosť ani nepodávala. Tak teraz už naozaj neviem... Či to mala byť akože žiadosť alebo či trebalo zvlášť žiadosť napísať... ?

gapa
8. jan 2010

fogpi,
dobre si popozreaj papiere, lebo aj ja som si myslela, že mi rozhodnutie neprišlo a nakoniec som ho našla. To čo človek nepotrebuje a príde mu to obyč. poštou (aj ked toto malo prísť do vlastných rúk!) nepamätá. Alebo je možné, že si si to nevyzdvihla na pošte? mohla si byť v pôrodnici??? to len domýšlam, lebo som teraz pozrerala zákon o soc.poistení, napr.
§ 209 ods.5
§ 212 ods.3 písm. a) príp. ods.4
§ 214 ods.1
§ 215 ods.1,2,3
§ 217 ods.2
(už si ani nepamätám, čo kde bolo)

no a to chceš povedať, že si si nedala žiadosť o materské, tak to ti ani neverím 😨