Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

manzelka33
14. jan 2010

Ahojte, mohol by mi niekto z vás poradiť? V auguste čakáme druhé bábätko, náš prvý syn bude mať v tom čase rok a osem mesiacov, budem mať nárok na materskú popri rodičovskom príspevku, ktorý teraz poberám?

mizulienka
14. jan 2010

ahoj manzelka, urcite budes mat narok na matersku, teda predpokladam, ze pracovny pomer ti stale trva...ja som v podobnej situacii, maly ma rok a pol a v marci budeme mat druhe babo, takze prestanem poberat rodicovsky prispevok (potrebujes poslat obycajnu ziadost na UPSVaR, ze prerusujes rodicovsky) a nastupis normalne znova na matersku.

Ja len neviem, co a ako nasleduje v akom casovom slede....ziadala som si od zamestnavatela potvrdenie o prijme ale neviem kam s nim? Na socialku alebo na UPSVaR.
Vie mi niekto poradit krok po kroku ako sa to vybavuje?

sariana
15. jan 2010

ahojte, pozerala som, ze tu uz bol spominany podobny pripad, na aky sa chcem spytat i ja, ale odpoved mi nebola uplne jasna.
znama konci RD 20.aprila 2010, kedy jej dcera dovrsi 3 roky. Na matersku dovolenku nastupovala z prace, kde jej pracovny pomer trva dodnes, cize poberala matersku a nasledne rodicovsky prispevok. V septembri 2010 by sa jej malo narodit druhe dieta. Medzicasom /v case od toho 20.aprila do porodu dalsieho dietata/ by vsak nechcela nastupit spat do zamestnania, ale chcela by zostat hned na PN. Mala by v tom pripade narok na vyplacanie dalsej materskej a nasledne zvyseneho rodicovskeho prispevku? Na UPSVaR jej totiz povedali, ze na matersku by narok nemala /kedze nestihla ist na dalsiu matersku do casu, kym jej prvorodena dcera dovrsila 3 roky/, ale hned by sa jej zacal vyplacat zvyseny rodicovsky prispevok.
Mala uradnicka pravdu? Mohla jej vyjadrenie ovplyvnit napriklad skutocnost, ze znama by poberala matersku v nizkej sume /neviem presne v akej, ale zrejme nizsej nez je v sucasnej dobe suma zvyseneho rodicovskeho prispevku/?
Zmenilo by sa nieco napriklad v tom pripade, ze by nastupila do povodneho zamestnania napriklad na par dni a az nasledna sla na PN?
dakujem pekne za odpoved.

luckam77
16. jan 2010

sariana...podla mna aj ja by som tak chcela ist na druhu matersku ale nestihnem to do maleho 3rokov. ale viacery mi radili nie na PN ale skôr sa dohodnut s lekarom na rizikovom tehu...to na socialke nepovedia... 😀

enika
16. jan 2010

sariana, práve som sa v tom trošku vŕtala, ale tvoja známe je predsa v ochrannej lehote. Nech sa na to spýta, ale asi nárok má.

§ 50
Na začiatok

Ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo odo dňa pôrodu, ak porodila skôr, ak

a) jej trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu alebo
b) ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu poberala nemocenské alebo ošetrovné.

§ 32
Ochranná lehota

(2) Ochranná lehota

b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov.

luckam77
16. jan 2010

chcem sa opytat...ak si budem platit to dnp a nezostanem tehu....az neskôr niekedy pred nastupom do prace, ale ja v tom pripade uz nechcem nastupit do prace, pretoze je to stresujuca a na nervy praca a robime 16hodin kazdy druhy den tak sa chcem opytat oplati sa mi ist na pn alebo na rizikove????a mam potom narok na zvysenu matersku ked si to nadalej budem platit???

sariana
16. jan 2010

ahojte, dakujem za odpoved.
enika, neviem, ci som sa vyjadrila uplne spravne, ale ta znama nechce odist zo zamestnania, iba chce prejst plynule z rodicovskeho na PN bez toho, ze by medzitym nastupila do prace /t.j. nedostala a ani by nedala vypoved/. Ta ochranna lehota sa vztahuje na nu i v tom pripade? mne totiz akosi nejde do hlavy dovod, preco by nemala mat narok na materske, kedze bude stale zamestnana, iba bude PN az do porodu druheho dietata.
mam v tom trochu chaos, takze ak sa najde niekto, kto mi to bude vediet ozrejmit, budem vdacna...nie vzdy totiz verim vyjadreniam niektorych uradnikov...vdaka

mima595
16. jan 2010

sariana - ale ona nemože dostat vypoved, lebo je tehu...
nech kludne nastupi do prace, hned im da potvrdenie od lekara, že je tehu, a nech si bud cerpe dovolenku, ak jej ostala, alebo sa hned na 2. den da vypisat na rizikove tehu

mamcaaa
17. jan 2010

Ahojte dievčata, môzete mi poradit???? 15 augusta 2010 bude mat dcerka 3 roky, takze mi konči RD. Čakame druhé baby a podla vsetkoho mi vychadza nastup na MD 16. augusta.Ta RD mi skonci automaticky alebo tam budem musiet isť kvoli nejakych papierom??? A co sa tyka nej novej MD? POtom už sa postupuje ako pri prvom??Potrvdenie o nastupe na MD pre zamestnávatela, potom potom na sociálku a všetko ostatne???
Ja si to už presne nepamatam ako to bolo pri malej. Ďakuujem za každu odpoved.

hilaris
17. jan 2010

Ahojte. S prvym dietatom som poberala matersku. 16. septembra mam termin porodu druheho dietatka a medzitym mi uz minule leto skoncila pracovna zmluva nakolko bola na cas urcity. budem mat narok na nejaku matersku? Zrejme nie vypocitanu z rovnakeho prijmu. Musim si doplatit nemocenske poistenie aby som na nejaku matersku vobec mala narok?

gapa
17. jan 2010

sariana,
nárok na materské mať určite bude, ale dôležité bude, čo jej mzdráka uvedie, aký by bol jej pravdepodobný vym.základ, z ktorého by sa platilo nem. poistenia v mesiaci nástupu na MD (a tiež v mesiaci nástupu na PN).

Z toho sa totiž bude rátať jej materské(nemocenské). Materské na 1kalend.den = 55% z jednej tridsatiny sumy, čo uvedie mzdárka (vždy sa delí číslom 30!!! aj keby uviedla mzdu len za časť mesiaca, na to si treba dať pozor a zistiť u mzdáky popredu!!!!, lebo sú tu také prípady, čo majú z toho dôvodu nízku materksú)

gapa
17. jan 2010

hilaris,
ak skončil tvoj PP v lete 2009 a si tehotná najviac do 8tt, tak sa ti oplatí prihlásiť na DNP z vysokého VZ (maximálneho) ale pozor, treba nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždnov od prihlásenia, preto je dôležíté sa prihlásiť do 8tt a dobre rátať. INak jedine cez pracovný pomer.

Ak nič nespravíš, tak nárok na materské mať nebudeš, lebo ti netrvá nem.poistnie a ani nie si v ochrannej lehote po jeho ukončení.

gapa
17. jan 2010

mamcaa,
aj ty si daj pozor na to, čo píšem pre sariana,

a ešte pre sariana!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!,
predpokladám, že v r.2009 nemala žiadny vymeriavací základ pre nem.poistenia (t.j. napr. nepracovala v tomto zamestnaní, ani nečerpala riadnu dovolenku), lebo to by bola materská rátaná z r.2009. Ak v r.2009 nemala žiadny VZ, tak platí, čo som písala vyššie ( vid § 57 ods.1 písm. a) + ods.2 zákona o sociálnom poistení).

luckam77
18. jan 2010

gapa pozeram ze kazdemu vies poradit ...vies aj mne??? 😀
ak som na rodicovskej dovolenke a prejdem na matersku a budem mat uz platene 270dni dnp na aku matersku mam narok???a ako sa mi to bude ratat z prace???stale som evidovana ako zamestnankyna, ale z coho mi budu ratat matersku???pred nastupom na prvu matersku som dostavala 7700sk a robila som 16ty kazdy druhy den a v strese...v obchode co sa da cakat...a je to malo natie podmienky co som znasala tak chcem vediet ci by som dostavala viac ak si budem platit to DNP???a ked nestihnem prejst na druhu matersku ale uz budem mat zaplatenych tych 270dni dnp a pojdem na rizikove mam narok aj tak na vyssiu matersku???
a kde si musim vybavit to DNP tam kde ma zamestnavatel sidlo???lebo zamestnavatela mam z galanty a matersku som dostavala zo socialky z galanty tak tam si mam vybavit aj to DNP???po materskej ked som prestupila na rodicovsky prispevok som zas musela ist do trnavy pod ktoru patrime (som z cifera) dakujem za radu...aby som to zbytocne nevybavovala v trnave a nakoniec budem musiet ist do galanty... 😝

sariana
18. jan 2010

gapa vdaka za reakciu...znama nemala ziadny vymeriavaci zaklad pre nem. poistenia v r. 2009. este som sa ta chcela spytat, ci vies poradit, co je vhodnejsie - ci ma nastupit RD aspon na jeden den znova do prace, alebo ma ist na PN, alebo ako radila mima595, dat sa vypisat na rizikove tehu? alebo je to vlastne uplne jedno?

yravas
20. jan 2010

viete poradiť???
- keď prechádzam z rodičovskej znovu na materskú, treba na ÚPSVaR odniesť aj žiadosť o zrušenie rodičovského príspevku, alebo sa to urobí automaticky tým, že tam odnesiem papier o nástupe na materskú???

- keďže nemám nárok na materskú, tak budem odo dňa nástupu na materskú poberať iba výšku rodičovského ???

ďakujem za každú odpoveď 😉

standa82
20. jan 2010

Yravas, musíš ísť na UPSVaR s rohodnutím zo SP, že nemáš nárok na materskú. Čiže do troch rokov veku prvého dieťaťa budeš ešte dostávať RP ako teraz a druhý RP budeš mať až keď donesieš na UPSVaR RL druhého dieťaťa.

yravas
20. jan 2010

standa ďakujem ... a keď dám prvého syna teraz od 1.2. do štátnej škôlky, ako to je s vyplácaním rodičovského?? 3 roky bude mať až 18.3.2010 😨

standa82
20. jan 2010

Budeš mať nárok myslím na 25% RP za tie dva mesiace.

yravas
20. jan 2010

ach, ten slovenský štát 😠

saaskia
23. jan 2010

Ahojte, prosím vás o radu.
Som na rodičovskej so synom má 1 rok, kým som bola na materskej tak mi skončil pracovný pomer - bol na dobu určitu. Mám také tušenie, že som tehotná....chcem sa spýtať budem mať nárok na materskú?
DNP si neplatím , ked by som si začala tak by som mohla mať materskú?

Dakujem krásne

michaela09
25. jan 2010

Ahojte, aj ja prosím o radu.
Mám podobný problém ako saaskia. Dcérka má 15 mesiacov, poberala som materskú, teraz som na rodičovskom príspevku, ale ja som stále zamestnaná na dobu neurčitú. Druhé bábo čakám 15. augusta (dcérka bude mať vtedy necelé dva roky) a neviem, či budem mať nárok na ďalšiu materskú alebo nie, lebo od toho zrejme závisí aj to, či budem mať nárok na zvýšený RP alebo nie. Ak mi niekto viete poradiť, prosím napíšte. Veľmi pekne ďakujem.

gapa
25. jan 2010

michaela,
nárok na materské mať určite budeš, ak bude trvať PP ku dnu nástuppu na MD. Pozri príspevky vyššie, predpokladám, že som aj v tejto téme presne písala, ako ti ju vyrátajú a že je velmi dobré sa o výške pravdep. VZ porozprávať popredu so mzdárkou.

saaskia,
ak sa prihlásiš do 8tt a prihlásiš sa z maxima a na MD nastúpiš po uplynutí 26týždnov, tak bude materská maximálna. Tvoj PP skončil pred menej ako 14mesiacmi, čo je podstatné.

darka83
25. jan 2010

Ahoj gapa, a to o výške pravdepodobného VZ rozhoduje mzdárka alebo zamestnávateľ? Neexistuje na to nejaký vzorec na výpočet, že by som si to vedela vyrátať sama? Nechcem veľmi aby vedeli, že plánujem druhé dieťa a potrebujem vedieť koľko si mám platiť na dnp.

saaskia
26. jan 2010

Dakujem ti velmi pekne gapa.

Ale mám ešte jednu otázku, písala si že podstatné je že môj PP skončil pred menej ako 14 m, to akože aj tam hrá nejaké časové rozpatie, že keby bolo viac tak nedostanem nič ani keby si platím DNP?

Dakujem

gapa
26. jan 2010

saaskia,
to je len matematika 😉

musíš splniť podmienku aspon 270dní (t.j. aspon cca 9mesiacov) nem.poistenia v posledných dvoch rokoch (v posledných 24mesiacoch) pred pôrodom.

Ak v posledných 24mesiacoch
- musíš byť nem.POISTENá ASPON 9 mesiacov,
- tak môžeš byť NEPOISTENá NAJVIAC 15mesiacov (24-9), no pre istotu a určitú rezervu (ak by napr. v predchádzajúcom období mala tiež nejaké dni bez NP, neplatené volno, očr nad 10dní ...) píšem radšej len 14mesiacov. Samozrejme treba, aby pred medzerou trvalo NP potrebnú dobu.

A tiež pre nárok na materské nestačí splniť len podmienku 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Je to síce základná podmienka, ale nie jediná.
Daľšou základnou podmienkou je buď:
- trvanie nem.poistenia k nástupu na MD (čo po akejkolvek medzere nie je splnené!!!) alebo
- aby trvala ochranná lehota (OL) z ukončeného nem.poistenia k nástupu na MD. Ak skonči NP v čase tehotenstva, tak OL je 6mesiacov. Ak skončilo NP ešte pred otehotnením, tak je max. 42dní od ukončenia NP. (je tam ešte jedna malá možnosť, no tú rozoberať nebudem, lebo taký prípad zatial nepoznám)

Takže ak nestinnete nastúpiť na MD v 6mesačnej OL, ak NP skončilo počas tehotenstva, tak už potrebujete nové nem.poistenie, aby vôbec nárok na materské vznikol.

pucik
27. jan 2010

Ahojky, potřeboval abych také poradit v tomto směru. Jsem na rodičovské dovoelené do 8/2010 v 6/2009 mi skončil pracovní poměr - měla jsema na dobu určitou a paní se vrátila z mateřské, a nyní v 6/2010 budeme mít druhé dítě. Tak jestli se musí někde něco hlásit a jestli mi bude i nadále vyplácená rodičovská nebo na co mám nárok. Díky za pomoc a za radu. Lucka

alojzia
27. jan 2010

Dobry den vsetkym, chcem sa spytat hlavne gapy, videla som, ze velakrat si uz vyborne poradila. Uz som si prestudovala hadam vsetko, co sa dalo, ale ja tomu skratka nerozumiem, potrebovala by som to vysvetlit ako "pre blbych" 😉
Otazku mam taku, ze som na rodicovskej, a uvazujeme o dalsom dietati. Chcem si to ale po financnej stranke naplanovat najlepsie, ako by sa dalo.
Som stale zamestnana, bud. rok bude mat dcera 3 roky. Chcem sa preto spytat:
- ovplyvni vysku mojej materskej, ci sa dieta narodi pred tymi 3 rokmi alebo potom? pripadne treba brat do uvahy datum narodenia, alebo datum odchodu na matersku.
- z coho sa bude ratat materska? z takeho platu, ako som mala pred nastupom na prvu MD? chcela by som mat max. matersku, rozmyslala som aj na plateni si doplnk. nemoc. poist., bude sa vymeriavaci zaklad zratavat? alebo sa bude brat do uvahy len to doplnk. poist.?
- ak by som nahodou zostala z dôvodu tehotenstva na nemocenskej (rizikove tehot., alebo choroba), ovplyvni to vysku materskej?
- ak by sa dieta narodilo az po ukonceni RD, pricom by som bola stale zamestnana, do porodu by som bola na neplatenom volne? Musela by som ako tehotna nastupit do prace, alebo by som mohla zostat doma? kto by mi platil vsetky odvody? ratalo by sa to dochodku?
Prepac, ak som ta zavalila otazkami, pytam sa to takto nie preto, ze by som bola leniva si to nastudovat sama, ale preto, ze som zakazdym nasla len cast problemu, a zdalo sa mi, ze jedno vylucuje druhe, mala som v tom trochu misung. 🙂 Aki si najdes cas, velmi dakujem.

zuzana17
27. jan 2010

alojzia, som ten istý prípad a tiež by ma zaujímala odpoveď na otázky 🙂

saaskia
31. jan 2010

Gapa dakujem ti krásne za odpoved.

Ešte ťa však chcem trošku pootravovať.
Tehotná nakoniec nie som.
Som na RD a chcela by som otehotnieť. Môj PP skončil 30.9.2008. Takže teraz by som si mohla začať platiť DNPvN a dostala by som potom materskú? či?
Ja som do toho debil tak prepáč ak sa opakujem.
Môžeš mi to napísať prosím po lopate.

Dakujem krásne