Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

gapa
31. jan 2010

😉 áno, treba si platiť, ak chceš nárok na materské a nie si inak nem.poistená. Pozri tému o dobrov.nem.poistení a linky na blogy p. Mihála. Treba si to preštudovať, no a je tu o tom dosť myslím popísané, len treba čítať.

chrumkaika
1. feb 2010

ahojte,vie mi niekto poradit?Som na RD.ktora mi konči 28.2.2010.Pred nastupom na matersku dovolenku som bola riadne zamestnana a moj pracovny pomer stale trva,neurcita doba:Teraz som znovu tehotna a materska dovolenka by mi mala začat 1.3.2010.Som chranena pred prepustenim z prace,alebo ma možu prepustit. Samozrejme zanesiem papier do prace o dalsom tehotenstve. Dakujem 🙂 🙂

gapa
1. feb 2010

si chránená pred výpovedou z nadbytočnosti ak oznámiš písomne tehotenstvo aj s predložením dokladu od lekára. Najlepšie ešte pred nástupom na novú RD. Je to aj serioznejšie voči fierme, aby sa vedeli zariadiť, ak by s tebou náhodou počítali.

zuzana17
1. feb 2010

gapa, môj malý bude mať teraz 2 roky, ak by som teraz otehotnela, dokedy musím oznámiť firme, v kt. som stále zamestnaná, že som tehu a plánujem ostať na ďalšej materskej a RP? Musí to byť písomne? A ako by to malo asi vyzerať? Treba doložiť aj doklad od dr.? Ďakujem 🙂

leskia
1. feb 2010

ahojki vie mi niekto poradit som na predlzenej materskem mala bude mat uz stiri roky ja som teraz tehotna budem mat narok na matersku na druhe dieta alebo nie

chrumkaika
2. feb 2010

gapa dakujem pekne za radu.Urcite to oznamim co najskor. 😉

gapa
2. feb 2010

zuzana,
nikde to zákon nehovorí, že dokedy to máš oznámiť ani že to oznámiť musíš. Ale to je predsa o serioznosti a ked vieš, že napr. zamestnávajú niekoho na zastupovanie, tak aby si to vedeli zariadiť. Ak ale ide napr. o velkú firmu, kde tvoju prácu robí vela dalších ludí, t.j. si lahko zastupitelná, tak to taký problém nie je, ale záleží aj tvojich vzťahov a samozrejme by si to mali vedieť naplánovať, či majú hladať dalšiu silu. T.j. bolo by to o ničom, ak by ludia ozaj robili len to, čo im zákon prikazuje. Treba to brať aj z tej druhej strany aj ked zase si treba dať bacha na chytrákov zamesnávatelov a sa zabezpečiť, ak by ste mali nastupovať do práce po RD a pred nástupom na druhú MD. t.j. podla zákona im oznámiť tehotenstvo písomne napr. s kopiou tehotenskej knižky (časti, kde sú tvoje údaje a pečiatka lekára, jasné, že neprefotíš celú) alebo ak chcete na istotu, tak si vypýtať od lekára extra potvrdenie o tehotenstve. Samozrejme si nechať podpísať prevzatie a dátum prevzatia na kopii oznámenia.

alojzia
2. feb 2010

pre gapa:
zdravim, nechcem otravovat 🙂, len sa chcem spytat na moju otazku na predchadzajucej strane: ci si ju prehliadla, alebo sa ti tym nechce zaoberat (co by samozrejme bolo OK) 🙂
pytam sa preto, ze ci mam cakat na odpoved, alebo nie..
maj sa pekne

gapa
2. feb 2010

alojzia,
priznávam, na takto rozsiahle otázky obvykle nemám čas a priznám sa niekedy ani vôlu odpovedať, resp. v IP ostávajú zabudnuté. Na vela z tvojich otázok je tu už odpoved viackrát podaná. Je kopec variant, na čo si sa pýtala a každá ma inú odpoved, t.j. odpoved by bola dlhá. Treba dať jasnú jednoznačnú otázku a odpoviem. Ale predtým si treba aj čosi prečítať a naštudovať, t.j. venovať tomu nejaký čas napr. aj v linku od p. Mihála. 😉

alojzia
2. feb 2010

pre gapa:
Jasné, ďakujem aj tak. 🙂
Blog p. Mihála poznám, mám ho celý naštudovaný, aj tu na modrom koníku skoro všetko, ale aj tak mám v tom stále chaos, prípadne časti rozumiem, ale keď začnem kombinovať, ako by to bolo najlepšie, som proste v koncoch. 🙂
Nevadí, pekný deň.

zuzana17
2. feb 2010

gapa, ďakujem 😉 . Samozrejme, že ide hlavne o serióznosť a o to, aby sa aj zamestnávateľ vedel zariadiť, keď mu oznámim, že chcem ešte ostať doma a ísť na ďalšiu MD. Myslela som si, že je tam nejaká lehota dokedy to treba oznámiť 🙂 . Ďakujem 😵

barusha
2. feb 2010

Ahojky, chtěla bych se zeptat, jak to je teď s mateřskou... Jsem na rodičovské dovolené, která mi má končit až 7/2011 a znovu jsem otěhotněla. Chystám se do práce na osobní nahlásit, že jsem opět těhotná. Mám nárok znovu na mateřskou? Omluvám se, pokud se můj dotaz nejspíš opakuje, ale chci se do práce stavit zítra, tak ať jsem trochu připravená... Díky!

leskia
2. feb 2010

VIE MI NIEKTO PORADIT SOM NA PREDLZENEJ MATERSKEJ MALA BUDE MAT UZ 4 ROKY A CAKAME TERAZ DRUJE BABO BUDEM MAT NAROK NA MATERSKU KED ESTE POBERAM PREDLZENU MATERSKU DAKUJEM

jitulkabj
2. feb 2010

Pre Gapa,
vidim, ze si rozhladena zena, tak sa obraciam s doverou na teba 🙂
Mozno je moj pripad uz spomenuty, ale v tej hrbe prispevkov som presne rovnaku situaciu nenasla. prosim, skus poradit.

V roku 2008 som odisla z prace na MD, posledny mesiac pred nastupom na matersku som si priplatila aj DNP z min. a vysla mi max. materska. Teraz som na rodicovskom prispevku a s manzelom zaciname planovat druhe dieta.
Bohuzial, pracovnu zmluvu mam na dobu urcitu do 30.juna 2010. A prave to ma mätie - od jula budem nezamestnana, z coho sa mi bude ratat materska??? Normalne je to z predchadzajuceho kalend. roka, t.z. z obdobia, ked mi este riadne plynula pracovna zmluva. .......

Dobre tomu rozumiem(?) - napriek tomu, ze mi v lete skonci prac.zmluva, ak by som niekedy koncom roka 2010 odisla na dalsiu MD (a bola uz nezamestnana), aj tak budem mat narok na matersku z predchadzajuceho zamestnania????

Velmi pekne dakujem komukolvek za dobru radu!

jitulkabj
2. feb 2010

Este jedna vec ako ziskat max. matersku....??????
Mam moznost sa v manzelovej firme zamestnat a poberat taky plat, aby som mala narok na max. matersku. Vraj to staci spravit kedykolvek, ked otehotniem a hned na to sa hodit na PN-ku, aby sme nemuseli platit odvody.
Fakt je to take jednoduche???
Tie baby u nas na socialnej su absolutne nepouzitelne a jedna dobra dusa, co do toho "videla" odisla na matersku ☹((( Nema mi kto fundovane poradit ☹( Katastrofa!!!!

gapa
3. feb 2010

jitulka,
ak by ti končil PP počas čerpania RD, tak by si nárok na materské bez nového nem.poistenia nemala, lebo ti uplynula ochranná lehota, resp. počas prerušenia ani neplynie (je to nejasné v zákone, no bol tu taký prípad, že neuznali).
A je to také jednoduché ako píšeš, ak splnaš 270dní v dvoch rokoch, tak nový PP a príp. hned PN. Ale potom si treba dobre zozmyslieť začiatok PP a začiatok PN! t.j. treba poznať § ohladne rozhodujúceho obdobia a jeho výpočtu, resp. výpočtu hrubej mzdy.

leskia, ak ti stále trvá prac.pomer t.j. nem.poistenie máš prerušené z dôvodu čerpania RD a bude trvať až do nástupu na druhú MD, tak áno.

gapa
3. feb 2010

alojzia,
skús zadávať otázky postupne, aj ja som sa tak postupne učila. Na vela mojich otázok na porade nebolo nikdy odpovedané, bohužial a niekedy možno kvôli rozsiahlosti.

alojzia
3. feb 2010

gapa
dobre, tak teda skusim 🙂
hlavne by ma zaujimalo, ako je to s tymi 270 dňami NP v poslednych 2 rokoch. Viem, že keď to splňam, mám nárok na materske. Som sa dočítala, že keď si platím DNP, neráta sa to za posledné 2 roky, ale od dátumu začatia platenia si DNP. A tomu uz nerozumiem: to znamená, že keby som si to platila napr. len pol roka, ale pritom dokopy by som splňala tých 270 dní (bola by som zamestnaná, aj keď na RD), tak by to nestačilo? Pýtam sa preto, lebo by sa napr. mohlo stať, že by som ostala na rizikovom, alebo na PN, a vtedy by som nestihala si platiť 270 dní to DNP. Ďakujem.

ivca.cu
3. feb 2010

aaa

jitulkabj
3. feb 2010

Gapa,

nakoniec som sa dopracovala na soc.poist. k super zenuske, ktora mi to pekne vysvetlila a jednoducho 🙂 Tvoje slova to len potvrdzuju, za co pekne dakuejm.
Skratka, kedze mi skonci PP a za posledne dva roky splnam podmienku 270 dni, staci mi doplacat DNp, az ked otehotniem po dobu 6 mesiacov. Ale musim doplacat z maxima, lebo materska davka sa mi vyraata iba z minima, teda ak si ju chcem navysit, musim doplatit DNp, na co mam este stale cas 🙂)
Alebo druha moznost, zamestnat sa, ale ona vravela, ze staci sa mi zamestnat kedykolvek, aj mesiac pred nastupom na MD a hodit sa aj na PN, ak chcem.
Ak zratavm naklady na odvody z vysokej mzdy a platbu max DNP, asi skusim tu moznost - doplacat si maxDNP pocas 6 mesiacoch, ked otehotniem.

Este raz, velka vdaka za ochotu poradit 🙂)

mafinka
3. feb 2010

Gapa, prosim ta vedela by si mi odpovedat? Som v takejto situacii.

Narodilo sa nam dieta 21.5.2007 a som este stale na materskej dovolenke a poberam rodicovsky prispevok. Pred nastupom na matersku dovolenku som bola zamestnana (od roku 2003) a mala som narok aj na materske. Pocas materskej dovolenky mi skoncila pracovna zmluva a od 1.12.2008 som nezamestnana. Teraz v marci (19.3.2010) mam termin porodu druheho dietata. To znamena, ze za posledne 2 roky som bola 255 dni nemocensky poistena. Mam narok na materske? Pripadne pomohlo by, ak by som sa teraz dobrovolne nemocensky poistila povedzme na 1 mesiac? Tym by som splnala podmienku 270-tich dni. Je to mozne riesit tymto sposobom, aby som dostavala materske? Dakujem velmi pekne za odpoved.

gapa
3. feb 2010

jitulka,
len bacha, že prihlásiť sa na DNP treba do 8tt, no radšej skôr a na MD nastúpiť až po!!! uplynutí 26týždnov od tohto nového=posledného prihlásenia na DNP, inak by si mala materské len minimálne aj keby si platila z maxima.. A sledovať príp.zmeny v zákone.

máš však výhodu, že ked to nestihneš, tak sa môžeš zamestnať, hoci len na pár dní.

janulqa07
3. feb 2010

Ahojte baby, mam otazocku, prosim o pomoc. Na matersku som nastupila v 2007, zamestnavatel ma prepustil hned ako som oznamila tehotensvo, takze som bola na PN a potom hned materska, teraz poberam rodicovsky prispevok, som opat tehotna a cakame dvojicky. Kedze zakony sa stale menia a ja mam v tom uz riadny chaoz, na co vsetko budem mat narok a kolko budem poberat penazi?

gapa
3. feb 2010

janulqa,
nuž ak ti od narodenia prvého dieťaťa, ktoré ma 2roky a 3mesiace netrvá prac.pomer, t.j. odvtedy nie si nemocensky poistená, tak nárok na materské mať nebudeš. len na nižší rodičovský príspevok, ktorý poberáš aj teraz. Samozrejme rodinné prídavky + dan.bonus na každé dieťa a mesiac
a jednorázový príspevok pri narodení dieťaťa + príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa (to na každé dieťa zvlášť t.j. spolu jednorázovo cca 50tis.Sk) a treba vybaviť do 6mesiacov od narodenia.

no nič moc, na 3deti :(

janulqa07
3. feb 2010

Dakujem gapa. Pocitala som s tym ze to nebude ruzove.

janulqa07
3. feb 2010

gapa: mozem este otazocku? nevies ci budem dostavat rodicovsky na obe alebo len na jedno?

gapa
3. feb 2010

rodičovský poberá rodič nezávisle od počtu detí, t.j. len jeden. ☹

janulqa07
3. feb 2010

dakujem...waw no tesim sa, niekde som sa docitala ze jeden a pol rodicovskeho, ale bolo k tomu kopec paragrafov tak som to nepochopila

gapa
3. feb 2010

ak by si ty nepožiadala o RP, ale manžel o príspevok na starotlivosť o dieťa, tak by ste dostali 3x 25% z 162,55eur (do 3-och rokov najstaršieho) t.j. aj tak je to nevýhodné, je to menej.

janulqa07
3. feb 2010

takze ziadna sanca dostat nieco pre druhe babo 😢