Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

gapa
3. feb 2010

ak sa niekomu opakovane narodia do nejakého času dvojičky (čo ale nie je tvoj prípad), tak tam sú ešte nejaké príspevky navrch.
pozri tu:
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...
zákon 235/1998

janulqa07
3. feb 2010

jaaaj no v priebehu dvoch rokov opakovane dvojcata. ale citala som nieco o tom ze mali upravit vysku rodicovskeho pre dvojcata, kedze su vlastne diskriminovane, tym ze prispevok sa dostava oba na jedno.

gapa
3. feb 2010

nuž na každé dieťa je 20eur dan.bonus + 21,99eur rodič.prídavok
na teba rodičovský príspevok 164,22 (od 1.1.2011 možno nejaké eur zvýšia ☹ )

o ničom inom neviem, okrem tých jednorázových 50tis.Sk

janulqa07
3. feb 2010

dakujem.... jaaaj len dufam ze ich napadne nieco pre mna ruzovejsie

gapa
3. feb 2010

nech sa vám to vynahradí na zdraví a láske v rodinke 😉 😅

korag
8. feb 2010

Zdravim,prosím o radu.Som na rod.dovolenke s dcérou,ktorá mi končí 11.4.2010 a 1.4.2010 nastupujem na materskú dovolenku.Budem mať nárok na materskú,alebo budem dostávať len rodičovský príspevok.Ďakujem.

korag
8. feb 2010

Ešte stále som zamestnana.

cigaretka5
8. feb 2010

kocky ak ste nahodou niektora z TN a okolia vo stvrtok sa v materskom centre v TN kona stretnutie k rodicovksemu materskemu prispevku, na vase otazky bude odpovedat kocka , co robi danoveho poradcu a odvodoveho poradcu. AK by mal niekto zaujem je to o 17,00 v materskom centre v centre mesta.
ide op diskusine dorum, tak bude snad priestor na vsetky vase otazky

cigaretka5
8. feb 2010

a este jedna podtatna vec-je to zadarmo 🙂

gapa
8. feb 2010

korag,
budeš mať nárok na materské, treba ozlásiť na UPSVaR nástup na MD.

mata25
11. feb 2010

ja mam tiez otazocku. zamestnana som bola do oktobra 2008, potom som bola SZCO, ale neplatila som si odvody. v decembri 2008 som isla na rodicovsku dovolenku na ktorej som doteraz, zvyseny rodicovsky prispevok mi priznali. v priebehu par tyzdnov budeme mat pravdepodobne prirastok v podobe adoptivneho syna, ktory sa narodil v januari 2010. rozumiem tomu, ze ked s nim pojdem na matersku tak pridem o zvyseny rodicovsky na prveho syna. budem mat pri druhom synovi narok na matersky prispevok? v podstate som pocas 2 rokov pred jeho narodenim bola 270 dni poistena. ( v roku 2008 do oktobra 2008).

silvia123
12. feb 2010

A mne vie niekto poradiť? Mám si platiť stále z maxima DNP, platím od 10/2009 ? Alebo po pol roku si môžem znížiť na rozdiel medzi max.VZ a pravdepodobného VZ z nového zamestnania. (Som na RD, chcem ísť z RD zase na druhú materskú, firma v ktorej som bola zamestnaná počas RD sa zrušila, ale zamestnávateľ ma prehodil a eviduje ako zamestnankynu vo svojej novej firme -overila som si to aj na SP -som tam prihlásená). Mám vôbec nárok na nemocenské zo zamestnania? -keď bola zmenená firma? Mne ide len o to, že či náhodou neplatím zbytočne z maxima DNP, peniaze viem aj užitočnejšie využiť 😀 .

jaroe
12. feb 2010

zienky prosim aj ja radu - pani na socialke mi povedala, ze si mam dat pozor na spravny den nastupu na md. Momentalne som na rodicovskej. Neviete nahodou, co tym mohla mysliet? Ved nastupim vtedy, ked lekar urci, zaroven to ohlasim na upsvar, kedze poberam rodicovsky, ci ako?
A este jedna vec, materske sa mi zrejme bude vypocitavat z predpokladaneho prijmu, kedze som stale zamestnana. Mohol by mi zamestnavatel na to potvrdenie napisat vyssi plat? Mam ho len o par desiatok eur nizsi ako je max. vym. zaklad. Bolo by to odo mna drze, je to pre zamestnavatela velky problem?
Dakujem

dadex
12. feb 2010

aj ja by som sa opytala. od 1.10.2010 buden oberat zvyseny RP. moj PP stale trva. keby som bola tehotna, tak by som mala narok na MD podla toho co pisete, ale keby som chcela maximalnu tak nemozem, lebo nemozem pracovat a pravdepodobne platit so do socialky, lebo by som stratila narok na zvyseny RP.

andrejka82
12. feb 2010

Dobrý deň Gapa
chcela by som Vás požiadať o radu.
Na materskú som nastúpila 1.10.2008.Pracovný pomer na dobu určitú som mala do 31.10.2008.Dcéra sa mi narodila 5.11.2008.Jeden mesiac som poberala materskú z podniku.Materskú mi priznali,mala som odpracovaných 270 dní.V marci 2010 sa mi narodí druhé dieťa.
1.otázka: Mám na nárok na materskú ako pri prvom dieťati?
2.otázka: Pri druhom dieťati mám nárok na zvýšený RP?
Na UPSVaR odkiaľ som poberala časť materskej aj RP ma informovali že pri druhom dieťati nemám nárok na zvýšený RP ale povedali mi že na prvé dieťa môžem poberať zvýšený RP do 2 rokov a potom si prísť požiadať o RP na druhé dieťa.Prosím Vás o odpoveď.Ďakujem.Andrea.

gapa
12. feb 2010

mata25,
podla mna nárok na materaké už nezískaš. LEbo rátajú sa dni od prevzatia dieťaťa, t.j. ak ho prevezmeš napr. 1.3.2010, tak sa ráta 1.3.2008-28.2.2010 a tam si bola NP len 8mesiacov (3-10/08) a nie 9 a to už nedobehneš, aj keby si sa hned prihlásila na DNP. Bolo treba najneskôr začiatlom februára, to by snád stačilo. škoda tých pár dní.
Ale podmienka 270dní je len jednou zo základných podmienok, potrebovala by si aj trvajúce nem.poistenie alebo byť v ochrannej lehote po jeho skončení.

Ale podla mna by si mohla aj nadalej poberať zvýšený RP na to dieťa, čo doteraz, ak sa aj o toto dieťa nadalej staráš osobne, t.j. nechodí do jaslí ... A až po skončení tohto RP môžeš požiadať o RP na najmladšie dieťa. Čítala som totiž príspevok od jednej mamičky, čo takýto postup spomínala.

Tak nech sa všetkým detičkám a aj rodičom darí 🙂 😉

gapa
12. feb 2010

silvia,
ak ťa evidujú na SP ako zamestnankynu, tak pokial nastúpiš na MD počas trvania PP, tak nárok na materské máš. Nerozumiem tej PN. Počas čerpania RD nárok na nemocenské zo zamesatnania nie je.
Prepáč ale máš trochu chaotické otázky. Asi sa toho chceš vela spýtať, ale treba postupne a aj si číťať príspevky. 😉

gapa
12. feb 2010

andrejka,
nárok na materské mať nebudeš, lebo teraz už nestplníš 270dní a ani nemáš trvajúce NP resp. nie si v ochr. lehote. škoda, keby si sa prihlásila v januári, možno 1.2.2010 na DNP, tak by si nárok mala. Takže nebudeš mať nárok ani na zvýšený RP.

Súhlasím s tou pani z UPSVaR, už som počula o takomto postupe a vdaka,ž e si mi to potvrdila, lebo práve som toto písala pre matu25 (vid príspevok o 21:54 hod.)

mata25,
pozri čo zistila anderjka, takže aj ty môžeš do dvoch rokov poberať zvýšený RP.

silvia123
12. feb 2010

Ahoj Gapa, nie čítam príspevky a v jednom z nich si písala že nečítaš dlhé príspevky, tak som to chcela skrátiť a asi to nevystihovalo podstatu.
Šlo mi o dve veci v podstate:
1. som na RD dva roky, od oktobra 2009 si platím DNP z maxima, platila som si ho z maxima, pretože som nevedela či zamestnávateľ pri predaji firmy so mnou skončí, alebo mi uzavrie pracovný pomer v druhej svojej firme -stala sa druhá možnosť! Teraz ma ale napadlo, že si zbytočne platím z maxima, pretože mi zrejme stačí platiť len z rozdielu max. VZ a pravdep.VZ v druhej firme -keďže si to môžem zmeniť po pol roku a ten termín sa blíži, chcem sa uistiť či mám nárok na materskú aj zo zamestnania a platila na DNP menej.
2. Vzhľadom k meškaniu..., myslím že môžem byť tehotná, keďže si platím DNP od 12.10.2009 a chcem max.materskú, mala by som si platiť 26tt -len neviem či týchto 26 tt musím aj skutočne zaplatiť, môže sa stať, že pôjdem napríklad na rizikové skôr než budem mať zaplatených tých 26tt a počas PN sa DNP neplatí, tak ak nebudem platiť či budem mať nárok na tú max.materskú.
(Ešte ma napadlo nárok na PN z DNP max. by som mala až po 270 dňoch, t.j. 8.7.2010 pravda?)
Dúfam že som to napísala na komplet.

gapa
13. feb 2010

silvia,
nárok na nemocenské z DNP "po"270dnoch,t.j. ak vznikne PN najskôr 9.7.2010, t.j. na 271-vý den. Bude sa rátať z VZ z DNP v období 12.10.-31.12.09 čo bolo maximum (zo zamestnania si mala v tom čase prerušené NP, t.j. nedošlo k prekročeniu VZ v súčte oboch NP).

Vklude môžeš byť tehotná a vklude v apríly podať zmenu VZ na rozdiel maximálneho VZ a VZ zo zamestnania. Zmena bude účinná od 1.5.2010 (po uplynutí aspon6mes, t.j. 11/09-4/10). Ak by si bola v tom čase tehotná, tak by si si mohla dať zmenu aj na minimálny VZ, lebo by si stihla nastúpiť na MD v r.2010, tak sa ráta materské z obdobia 12.10-31.12.09. Samozrejme ak do nástupu nezmenia zákon.

Ak by si otehotnela až cca po polroku, tak nástup na MD vychádza v r.2011 a materské sa ráta z DNP z r.2010.

Inak teraz mi napadlo, ako urobili zmenu firmy. To tebe nedali žiadne papiere (inak nemám s tým absolútne skúsenosť). Ak ťa z jednej firmy odhlásili a do druhej prihlásiil, tak máš vlastne dni ukončeného NP. T.j. ak sú v období dvoch rokov späť, tak vlastne ti možno stačlo byť prihlásená z DNP len najneskôr od 8tt, t.j. stihnúť 26týždnov. Ale takto máš ozaj istotu.

K tým príspevkom.
Ozaj ked sa niekto pýta na 10vecí a to aj na tie základné, tak mi to pripadá, že on do toho vela energie na rozlúštenie problému nedáva, tak ma to nejako nenúti odpovedať podrobne. A tých otázok je teraz velmi vela a na všetky sa odpovedať ozaj nedá a ja rada odpovedám naraz a hned na všetko (lebo si to treba dobre všetko premyslieť a aj súvislosti a niekedy záleží od 1dna) a ked dodá údaje neskôr, tak už stratím súvislosti a tiež niektoré otázky sa stále opakujú, tak je možné, že sa k nim už nevrátim alebo si ich aj zamením, lebo musím hladať spätne predchádzajúce údaje. A to chce vela času. Takže najskôr treba hladať trochu aj samy a až následne sa pýtať 🙂 A všímať si aké údaje sú podstatné. 🙂

gapa
13. feb 2010

dadex,
podla teraz účinného zákona o sociálnom poistení môžeš získať nárok na max.materskú prostredníctvom dobrov. nemoc.poistenia. Je tu o tom téma a aj link na blogy p.MIhála, kde sa o tom píše.

zuzana1591981
13. feb 2010

Ahojte.Neviete mi poradiť.Na matersku som nastupila 17.1.2010už mám aj rozhodnutie ale trápi ma výplata za tých pár dní ktoré som odrobila v januári.Výplata mi chodí najneskor do 10 a stále nič tak neviem či mám volať na firmu ,alebo mam ešte počkať ,ale výplata je iné a materské je iné takže to spolu niako nesuvysí si myslím.dík.

gapa
13. feb 2010

veru správne tušíš, nesúvisí. Myslím že je ešte skoro, ale to záleží na tebe. Niekedy sa chybička môže stať aj vo firme a môžeš sa pripomenúť.

silvia123
14. feb 2010

Ďakujem gapa za odpoveď, je fajn keď sa nájde človek, ktorý tak nezištne pomôže druhým.
Čo sa týka toho prestupu zamestnania -zamestnávateľ mi dal v novej firme novú zmluvu podpísať, s tým že ma eviduje naďalej na RD. Len takýto prípad prestupu z práce som tu nenašla a nevedela som ako sa to bude posudzovať čo sa týka materskej.

zdenicka
15. feb 2010

Mám taky dotaz. Z mateřské jsem přešla na rodičovský? Můžu při něm vybírat dovolenou? Zaměstnavatel tvrdí, že ne....Díky moc.

editah222
15. feb 2010

Pokud vím tak když jsi už na rodičovské dovolené tak dovolenou vybrat nemůžeš. Jde to jen mezi mateřskou a rodičovskou nebo až po rodičovské.

zdenicka
15. feb 2010

hm, díky.

mata77
15. feb 2010

Ahojte zienky, tiez zvazujem moznost ist z RD opat na MD a rozmyslam nad dobrovolnym poistenim. Ak ste v tejto problematike zbehlejsie tak mi prosim poradte. Na prvu matersku som nastupila v polovici februara 2008, momentalne som na RD - maly bude mat teraz zaciatkom aprila 2 roky a planujeme druhe babo tak, aby som sla z RD na MD najlepsie ak by sa to tesne prelinalo ked sa podari naplanovat.
Zatial mam 2 subezne pracovne pomery - 1. na dobu neurcitu a stale trva (mzdarky som sa pytala na pravdepodobny prijem, z ktoreho by sa potom pocitala materska, ale vedela mi povedat len to, ze keby som nastupila do prace teraz, tak by som mala hrubu mzdu cca 627eur, teraz neviem, ci by taky prijem uviedla aj potom pre soc poist), 2. prac pomer mam na dobu urcitu do 28.2.2011 a mesacny VZ 700 eur.
Rozmyslam, ze sa dam DNP, no neviem ci si ho platit z rozdielu max. VZ a pravdepodobneho VZ aj ked s istotou neviem co by uviedla mzdarka, ked hovorila len o plate keby som nastupila do prace teraz. Alebo si ho platit radsej z maxima?? Druhy PP uz pravdepodobne zohladnovat nebudem moct ?? ked planujeme tu druhu matersku najskor na marec 2011. Obavy mam z toho , ze ak by som este v tomto mesiaci uzavrela DNP a platila si ho a v priebehu tehotenstva by nastal problem z rizikovym tehotenstvom alebo PN co potom???
Vopred dakujem za kazdu cennu radu 🙂

mata25
15. feb 2010

Gapa,
dik za odpoved, pravdupovediac mi o matersku ani nejde, mala som minimalnu mzdu. skor mi ide o to ci budem mat narok aspon na ten zvyseny rodicovsky. pri prvom synovi ich na urade nezaujimalo odkedy ho mame, (mame ho od 7 mesiacov, tiez je adoptovany) musela som im priniest kolko som bola poistena pred jeho narodenim. logicky by to tak malo fungovat aj pri druhom. no uvidime.
a este jedna otazka, ked niekomu vychadza materska nizsia ako rodicovsky tak to doplacaju do vysky rodicovskeho, ale ktoreho? toho zakladneho ci zvyseneho? (mozno sa pytam hlupost, ale nevyznam sa v tychto davkach)

gapa
16. feb 2010

mata25,
ked ti vznikne nárok na materské, tak od mesiaca narodenia (u teba teda prevzatia, t.j. hned od začiatku) ti doplatia RP do výšky 256eur, lebo splnaš podmienku, že poberáš materké. Materské sa poberá 22týždnov, ale najdlhšie do dovršenia 8mich mesiacov dieťaťa, potom už len RP. Ale vlastne ak by si mala materské nižšie ako 256eur, tak by to bolo za každý kalend mesiac suma 256eur (vrátane mesiaca prevzatia, lebo RP sa vypláca vždy 256eur, aj ked by si si ho osvojila napr. 28.3.2010, za 3/2010 by to bolo 256eur).
(inak pekné motto 🙂 )