Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

marion
16. feb 2010

Ahojte. 22.1.2010, teda pred 3 tyzdnami mi skoncila MD. Prisiel mi aj rodic. prispevok. Na urade mi tvrdili, ze mi pride este aj teraz vo februari. Zial je 16.2 a este neprisiel. Neviete, ci mi teda este pride teraz za januar? A este spolu s prispevkom, mne posielali aj pridavky. Na tie mam dalej narok. Tak mam ist o ne ziadat, alebo mi ich budu posielat automaticky? DAkujem.

zuzanagol
18. feb 2010

Ak mamicka bola na materskej riadne z prace a pocas rodicovskej dostala v praci vypoved, maly bude mat v 9/2010 3 roky a mamicka ma dalsi termin porodu 10/2010, bude mat narok na matersku a zvyseny rodic.prispevok?Z coho sa jej bude ratat materska ak ma vypoved?

gapa
18. feb 2010

zuzanagol,
predpokladám si sa pýtala aj na porada.sk. Tam som ti odpovedala = brčko. 😉

gangulienka
19. feb 2010

ahojte, aj ja by som rada poprosila o radu. Cakam druhe babo, ktore sa narodi skor ako dovrsi Tamarka 3 roky. Mam narok na matersku alebo aspon zvyseny rodicovsky pri druhom dietati alebo budem nadalej dostavat to co teraz. Pred prvou materskou som bola SZCO (teraz mam licenciu pozastavenu). dakujem 😉

babusa1
20. feb 2010

ahoj, mozno mam blbu otazku, ale ak mi syncek dovvrsi 15.4.2010 3 roky, musim nastupit uz 15.4 alebo az 16.4.do zamestnania? A este otazocka, narok na doplatok mateskej do zvyseneho RP (matersku budem mat nizsiu ako RP) mam hned ako nastupim na matersku tj. 6 tyzdnov pred terminom porodu alebo az po narodeni dietata? Dakujem.

gapa
20. feb 2010

babusa,
nástup 16.4.
a od mesiaca narodenia dieťaťa.

gandulienka,
jedine ak si bola "pred nástupom na MD povinne nem.poistená"!!! a prerušila si poistenie v SP z dôvodu poberania rodič.príspevku!!!! a nevykonávala si činnosť, tak v takom prípade sa podla mna aj dni prerušenia NP rátajú ako dni poistenia a nárok na materské by si mala mať, aj ked netuším z aký je to pravdep. VZ u szčo.

pozri k tomu zákon o soc.poistení
§ 49a - čo sa ráta do potrebných 270dní
§ 57 ods.2 pravdepodobný VZ.

Ak by sa ti dni prerušenia v SP rátali ako dni nem.poistenia a ukončila by si prerušenie t.j. podala odhlášku a prerušila živnosť a sa zamestnala, tak by sa ti rátalo materksé nie zo szčo ale z tohto zamestnania.

Musím upozorniť, že sa nevyznám velmi v dôvodoch prerušenia živnosti a ako sa podáva odhláška (pri prerušení živnosti) alebo len prerušenie (z dôvodu poberania rodič.príspevku), ale podla mojich skúseností predpokladám sa v tom nevyznajú a nevedia poradiť ani v SP. No a neviem pravidlá prerušenia pri iných ako živnostiach, t.j. napr. tvojej licencii.

pantomima
24. feb 2010

Ahojky, malé jsou 2 roky a tři měsíce, teď se intenzivně snažím o druhý (možná už je založeno), rodičovskou mám do tří let, měla bych na konci října nastoupit do práce- mám stálého zaměstnavatele, v současný době chodím do práce na úvazek 0,2

tak a teď co potřebuju- pokud bych byla těhu a šla na PN, z čeho se mi PN vypočítá. jestli z odpracovaných hodin, co ve skutečnosti odpracuju, nebo u těch hodin, ketré mám plánovaný k úvazku (v plánu mám mít cca 3-4 dny do měsíce, chodím cca na 10)???

druhej dotaz-mateřskou bych měla stejnou jako před těmi třemi lety? nebo se to počítá jak?

díky, snad se v tom dá trochu vyznat
🙂

rovni
24. feb 2010

ahojte,
idem k vam po radu.24.1 sa nam narodilo druhe babo.dovtedy som bola na rodicovskej s prvym.Materske som si vybavovala az po narodeni synceka,kedze sa narodil predcasne-o 3 mesiace skor.Matersku mi priznali od dna jeho narodenia-cize od 24.1.Pani na UPSVaR mi rodicovsky pozastavila k decembru 2009.Ake peniaze dostanem za januar?matersku za tych 7 dni,co su od 24 do 31.1?alebo by som mala mat este narok na alikvotnu cast z rodicovskeho-za tych 24 januarovych dni?
dakujem vam za rady 😉

lyly
24. feb 2010

ahojte,
poprosim vas o radu.
5,9. 2007 som nastupila na matersku dovolenku a 11.10. 2007 sa nam narodila dcerka. pravdepodobne som tehotna, tak by som chcela vediet ako by to bolo s materskou. teraz poberam rodicovske davky. ak sa nam narodi dieta do troch rokov prveho dietata, budem znova poberat matersku? ako je to datumovo? "dokedy" sa nam ma narodit druhe, aby som poberala zas matersku (tych 55% z vymeriavaceho zakladu)
hadam pisem zrozumitelne, vdaka za rady

zuzana17
25. feb 2010

lyly, ak Ti stále trvá prac. pomer, tak nárok na materskú budeš mať aj aj na zvýšený RP 😉

georgine
25. feb 2010

ahojky maminy.. jsme zvědavá jak se bude postupovat s mým případným těhotenství za předpokladu nemocenského připojištění tudíž z toho titulu i PPM a jak pak dále, zase mi dají možnost "nevolby" jako 21.měsíců 7600,--Kč a pak 3800,--Kč nebo se to bere od nároku na PPM a tak i možnosti volby délky a výplaty RD (varianty) 😉
máte tady kočky některá zkušenost.. poraďte 😉

lyly
25. feb 2010

zuzana, dakujem. ano mam stale pracovny pomer
a ak sa mi druhe narodi uz po narodeninach prveho? rata sa aj nastup 6 tyzdnov pred porodom a to musi byt pred narodeninami prveho dietata? alebo sa berie stanoveny datum porodu?

bubinka
1. mar 2010

Tak toto iste co Lyly by zaujimalo aj mna...mame uz jedno dieta a rozmyslame nad druhym. Tiez hladam odpoved nad tym, ze ked chcem prejst plynule z RD na MD, ci sa druhe mimco musi narodit do dovrsenia 3 rokov prveho. A ci aj v tomto pripade je odchod na matersku 6 tyzdnov pred predpokladanym datumom porodu. Co by sa stalo, keby sa dieta narodilo par dni po ukonceni prvej RD? Nemam uz v tom pripade narok na MD, zvyseny RD, miesto u zamestnavatela...tie mam TPP ktory stale trva.Zial som nenasla nikde dostatocnu odpoved. Aj ked je pravda, ze po uradoch som este nebehala 😉

gapa
1. mar 2010

lyly, bubinka,
nástup na MD je normálne v rozmedzí 6-8týžd.pred pravdep. termínom pôrodu, čo napíše lekár do žiadosti o materské. Ak staršie dieťa ma 10.11.2010 tri roky, tak v prípade, že 11.11.2010 ešte nebudeš nastupovať na MD, tak si môžeš čerpať zostatok dovolenky, začať pracovať alebo napr. ísť na PN. Nárok na materské bude tak či tak. Ak by hrozila výpoved, tak treba ešte pred ukončením RD oznámiť v zmysle Zákonníka práce vid § 40 jods.6 tehotenstvo, aby ste výpoved z nadbytočnosti nemohli dostať.

materské sa bude rátať s najväčšou pravdepodobnosťou rátať z pravdepodobného VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Táto suma :30 x55 a to je materské na 1kalend.den (písala som o tom teraz viac v téme tuším o DNP, aké to je trochu zapeklité niekedy). Neplatí to, ak nastupujete na MD až po ukončení RD a v predchádzajúcom roku ste bola nem.poistená aspon 1den, potom sa ráta materské z toho VZ v predchádzajúcom kalend.roku.

Zásadne však nesmie skončil PP počas RD pred nástupom na MD, v takom prípade by nárok na materské nevznikol, ak by nevzniklo do nástupu na MD nové nem.poistenie.

gapa
1. mar 2010

aha, tak nebolo to v téme o DNP, ale tuto na strane 18? odpoved milene
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

gapa
1. mar 2010

opravujem na strane 19 milene (aj ked tam spomínam PN, v prípade MD je to to isté)

lyly
1. mar 2010

gapa vdaka, prestudujem si to
prva sa narodila 11.10.2007 a pri druhom mi vychadza termin porodu 31.10.2010. takze by som to teoreticky stihla prejst plynulo z RD znova na MD
este raz vdaka, si zlata, ze tu takto radis

mirica23
2. mar 2010

Ahojte,
potrebovala by som poradiť ...
Vo firme som pracovala 8 rokov,od 1.4.2008 som bola na MD, 16.5.2008 sa mi narodil syn. Materskú som poberala,teraz poberám zvýšený rod.príspevok.Plánujeme druhé dieťatko a neviem presne ako je to s materským príspevkom. Pozerala som si nejaké odpovede spätne a ak som dobre čítala, mala by som si zistiť u zamestnávateľa VZ z ktorého mi bude vyrátaná materská. Ale keby som chcela dosiahnuť max. výšku tak neviem koľko a ako dlho by som si mala doplácať dobrovoľne. Neviete mi poradiť?
Ďakujem

momin
3. mar 2010

Holky prosim o radu.... Jsem na 2 lete materske.Nezamestnana-nemam se kam vratit do prace-skoncila mi smlouva. Pobiram rodicovsky prispevek 11500kč vim ze na dalsi materskou narok nemam-az na rodicovsky..... Zajima me jestli mate nekdo zkusenost s tim ze ste napsali rodicovskou na manzela a pak ji prevedli na vas-aby ste mela moznost dalsi 2 lete...

Ted bych asi na vyber nemela a musela bych nastoupit na 4 roky ze?!

A jeste plati tohle jen v pripade manzelu,nebo to takhle jde u udelat i u nesezdanych paru.?

Muzete i do IP. Dekuji....

linda89
8. mar 2010

Ahojte. Chcem sa opýtať na jednu vec. Ku dnu 31.8.2009 som ukončila štúdium. Na UPSVaR som evidovaná od 27.1.2010.Medzi obdobím 31.8.2009-27.1.2010 som nepracovala bola som doma zo synom,ale na materskej a rodičovskej dovolenke bol papierovo písaný priateľ. V októbri som zistila že budeme mať druhé bábo.Moja otázka znie budem mať nárok na materský príspevok alebo len na rodičovský?Zároveň sa pýtam či budem mať vôbec na niečo nárok ak bude priateľ možno na predĺženej materskej zo zdr.dôvodov do 6 rokov zo synom?Ďakujem za odpoveď.

bubinka
8. mar 2010

Gapa super velmi dakujem za Tvoju odpoved, pomohlo 🙂 . Si zlata a ocividne fundovana 🙂.

majka79
8. mar 2010

Ahoj všem moc prosím o radu jsem na RD mám ji do 2 let syna, plánujeme druhé mimi a tak se ptám když se narodí dřív než budou našemu prvnímu 2 roky, já budu tedy na RD a nastoupím na další MD z čeho se počítá její výše. Pracuji na dohodu o provedení práce pro jiného zaměstnavatele, než tam kde jsem měla hlavní pracovní poměr před MD, má to na výpočet nějaký vliv? A mohu mít dohod o provední práce víc než jednu pro různé zaměstnavatele?

gapa
8. mar 2010

mirica,
musí ti trvať dobrov.nemoc.poistenie aspon 270dní pred pôrodom.

linda,
ak sa vlastne o dieťa stará priatel už od 1.9.2009, tak zdrav.poistenie od 1.9.2009 do zaevidovania na UP by si si pravdepodobne mala hradiť sama, lebo riadne sa o dieťa starať sa predpokladám môže len jeden, resp. len jeden môže byť z tohto titulu zdrav.poistený. No toto si treba zistiť na ZP.

Nárok na materské mať nebudeš, ak si nebola nemocensky poistená ešte vôbec. A ak bude priatel poberať rodičovský príspevok na prvé dieťa, tak na druhé dieťa, ktoré s ním budeš mať nebudeš mať nárok na rodič.príspevok.

No ako to bude zase so zdravotným a aj dôchodkovým poistením, tak to by bolo zaujímavé, či môžete byť dôch.poistený obaja, každý na druhé dieťa. To skúsim snád preluskať v zákonoch ak budem mať niekedy čas.

linda89
8. mar 2010

Gapa ďakujem za odpoveď. To ma veľmi nepotešilo :( Priateľ bol písaný od narodenia malého na materskej a rodičovskej dovolenke až do troch rokov malého. Ja som nemohla byť. Boli sme vtedy trochu zložitý prípad 🙂 Ale s malým som bola neustále doma ja a riadne som sa oneho starala po celé tri roky a priateľ pracoval. Takto by sme to chceli aj s tou predĺženou materskou zo zdr. dôvodov. Aj na UPSVR nám pani pri ktorej sme podávali ziadost na predĺženu materskú povedala že to bude lepšie ak to ostane na priateľa lebo inak ja by som pri druhom nemala nárok na RP.

linda89
8. mar 2010

Zabudla som sa opýtať. Ako to je vlastne s tým dôch. a nem. poist.?Po narodení druhého baba bude za mňa platiť stat alebo si musím o to požiadať? Ďakujem za vysvetlenie 🙂

nanika
9. mar 2010

Babenky, viete mi niekto poradit, nech nemusim volat do socialnej poistovne? Som na rodicovskej s dvojrocnym synom a teraz budem v nej pokracovat, kedze o mesiac cakame druhe, ale materska sa ma netyka, lebo zamestnavatel so mnou este pocas materskej ukoncil pracovny pomer, doba urcita. Ale moja gynekologicka mi aj tak nanutila ziadost o materske, ze som povinna to dorucit do socialnej, co mne pripada na hlavu padnute, kedze ja nemam preco ziadat o materske, kedze nan nemam narok. Mam tam to potvrdenie dorucit aj tak, kvoli nejakej evidencii? Vdaka.

romanferko
10. mar 2010

Ahojte,prosím o radu kedy treba zažiadat o rodičovský príspevok.Manželka nastúpila na materskú dovolenku 2.1O.2009 malý sa narodil v novembri.Počíta sa pol roka materskej od začiatku nástupu na materskú alebo od toho kedy sa narodil malý?Dakujem za odpoved

nanika
10. mar 2010

romanferko, to sa rata od zaciatku materskej, cize 2.10.

maznacik007
10. mar 2010

nanika ano dorucis to socialne poistovni a oni vydaju rozhodnutie ze ti nepriznavaju materske a s tym pojdes po porode na upsvar a tam ti pozastavia poberanie RP na syna a budes poberat RP na dalsie babo... hoci RP budes mat taky isty ako si mala na maleho

nanika
10. mar 2010

dakujem maznacik, staci postou?