Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

ren1
1. apr 2010

gapa, tak uvidim, ako sa to vyriesi. pytam sa tu ako blba preto, lebo nasa mzdarka (externa) v dnesnych dnoch asi uz aj porodila svoje prve dietatko a bude mat co robit sama so sebou a s malinkym.... a inu mzdarku nemame a je to vsetko na nej.... a ja tymto veciam az tak nerozumiem, len to, co som sa docitala na nete a tu na mk. odborne vysveltovacky mi teda nic nehovoria....

martinkah
6. apr 2010

Ahojte dievčatá, poraďte prosím aj mne.
Som na RD so synom, ktorý bude mať v auguste 2010 tri roky. V máji 2010 čakáme ďalšie bábo. Keďže mi pár dní po nástupe na prvú MD skončila platnosť pracovnej zmluvy uzavretej na dobru určitú, nebudem mať pri druhom drobcovi nárok na materské, iba na RP cca 164€, ak mám dobré informácie. Musím aj napriek tomu podávať v Soc. poisť. žiadosť o materské?? Potrebujem, aby mi ho zamietli a až s týmto papierom potom vybavím RP na druhé dieťa? Ako mám dosiahnuť, aby mi prestali vyplácať RP na prvé dieťa a začali ho vyplácať na druhé? ďakujem

missy97231
7. apr 2010

ahojte.
ja mam tiez otazku tykajucu sa tohto tematu... som na rodicovskej. v pripade ze pocas rodicovskej (tu mam na 2roky) budeme cakat dalsie mimi, tak materska sa mi vypocita z platu co som mala u zamestnavatela nez som sla na matersku pri Davidkovi? Zamestnana som v cechach, takze sa pytam tych co s tym maju skusenosti v cechach... viem ze na SR je to trochu inac. Diky moc.

katulikzlatulik
7. apr 2010

Dobry den, od 4.1.2009 som na materskej dovolenke. V roku 2011 planujeme dalsie babo, cize opat by som sla na matersku - z coho mi vypocitaju matersku v roku 2011, kedze v roku 2010 som nemala ziaden prijem?

katka888
9. apr 2010

katulikzlatulik, na nieco obdobne som sa pytala p. Mihala.... link tu:
https://www.modrykonik.sk/forum/financie-a-rodinny-rozpocet/dobrovolne-nemocenske-poistenie/

katulikzlatulik
12. apr 2010

katka888... diiik idem to hned studovat 😉

katka888
12. apr 2010

ale asi nebudes najmudrejsia .... ja taku odpoved tiez zistujem kade tade a zatial presne neviem. ak nieco budes vediet, das mi pls vediet hoc len tu? diky velmi pekne, lebo aj my planujeme babo o rok dva

katartina
13. apr 2010

Ak mozem poradit z vlastnej skusenosti, v maji bude mat syn 2 roky a koncom juna cakame dalsie babatko. Momentalne poberam rodicovsky, po vypisani MD lekarkou ste povinne tuto skutocnost oznamit na urade prace, kde vam bude pozastaveny rodicovsky prispevok a nabehnete na materske, ale len v pripade, ze pracovny pomer stale trva. Materska bude vypociana z predpokladaneho prijmu, co bude samozrejme nizsia suma ako pri prvej materskej. Ak by tato suma bola nizsia ako rodicovsky prispevok, tak vam bude vyplacana suma vyssia.

katka888
13. apr 2010

katartina... ved to, my s katulikzlatulik zistujeme, ako resp. podla coho vypocitaju / urcia / ten rpedpokladany prijem pokial sme zamestnane a TPP nam stale trva aj pocas rodicovskej

katulikzlatulik
13. apr 2010

katartina... a ako Ti vypocitaju vysku druhej materskej? podla coho, kedze v r. 2009 si poberala rodicovsky prispevok a nemala si ziaden prijem zo zamestnania? musis ist za zamestnavatelom po novu pracovnu zmluvu?

katka888... ty si uz nieco zistila?

katka888
14. apr 2010

este nie, ale ak ano, napisem ti hoc aj na IP. som sa pytala aj sesterky, ale ta nevedela, ci nejaky priemer alebo posledna vyplata. ja som to zatial pochopila tak, ze je to na zamestnavatelovi, ale podla mna to co mas v zmluve zaklad by mali dodrzat a ci prirataju aj premie, kto vie. ja chcem volat na personalne predtym, ako zacneme robit babo a sa s nimi " na rozum" porozpravat. len mi to bude treba vediet skor, lebo ak sa mam dobrovolne pripoistit a splnit 270 dni, tak to musim este pred otehotnenim. ja by som chcela vyuzit aj dalsiu PNku,takze aj kvoli tomu potrebujem blizsie info skor. ale kto vie, co bude, ked sa zmeni vlada.... teraz je to vsetko aj tak dost hypoteticke. 😉 katulik, kedy planujete dalsie babatko?

katulikzlatulik
14. apr 2010

katka888: no my planujeme miesit uz tohto roku 😉

katka888
14. apr 2010

my velmi silno rozmyslame tiez zacat to druhe niekedy na jesen... bolo by dobre zistit, ako je to s tym predpoklad VZ ale asi najrozumnejsie je spytat sa priamo u uctarky ci personalistky ci co to su za povolania 😉 lebo ak je to ozaj tak, ze je to na tom, ako urci zamestnavatel, tzn nie je to nikde presne dane na vypocet, tak je mozno priestor sa dohodnut na niecom najvyssom a pripoistit sa potom z nizsej ciastky / rozdielu / ... ja budem urcite volat, no chcem mat pripoistenie aj v pripade, zeby som bola vypisana na rizikovom. ono sa to nezda, ale cas nejak leti... a pokazit si matersku kvoli jednemu dnu... bola by to skoda

cistko
14. apr 2010

Jeeej tak som sa ako tak premotala vasimi prispevkami no nie som o nic mudrejsia preto pisem....
Som na materskej dovolenkej teda uz len poberam rodicovsky prispevok a to do 09/2010, moj pracovny pomer stale trva. Zistovala som si v praci ako to vyzera s mojim miestom, pretoze firma na tom nieje prave najlepsie a pocula som uz o viacerych kolegynkach ktore sa vracali z materskej dovolenky, ze uz nenastupili iba im dali odstupne podla odpracovanych rokov a zamestanli ich na dohodu...na personalnom mi povedali, ze sa pytam prilis skoro do septembra je vraj casu habakuk ze najskor sa mam zastavit v juli potom budu mudrejsi....ibaze ja som medzi casom zistila ze som tehotna....babatko by sa malo narodit zaciatkom decembra.
Ako je to teraz? Musia ma vziat naspat do prace alebo nemusia??? Mala by som nastupit v septembri ale zaciatkom novembra zase odist na dalsiu matersku....na co sa mam pripravit? Docitala som sa na nete, ze cim skor by som mala poslat prefotenu matersku knizku/tu dostanem az pri buducotyzdnovej kontrole u lekara/a napisat kratku spravu o tom, ze som tehotna.../zda sa mi to zvlastne takto to oznamovat/. Vraj ma mozu prepustit len v pripade ak zrusia moje pracovne miesto...ale ak dam taketo oznamenie tak nie...su povinny ma zamestnat? Aj ked len na dva mesiace??? Ved po troch rokoch sa im neoplati ma ani o5 zaskolovat ved sa tam tolko toho zmenilo....Mozu sa ku mne zachovat ako ku inym kolegyniam? Cize dostanem vypoved a odstupdne??? Co v pripade ak by som sla na marodku? Stretli ste sa s tym niektora?

berus222
14. apr 2010

caute baby. viete mi poradit? pred MD som bola zamestnana a teraz poberam vyssi rodicovsky prispevok. pocas poberania materskeho mi skoncil pracovny pomer. rozmyslame o druhom dietati. ake peniaze by som doslavala ako matersku a rodicovsky, tych 165 € ? dakujem

katka888
15. apr 2010

berus, cize si na rodicovskej a uz ti netrva PP? a kedy ti skoncil?
narok na matersku mas, ak si nemocensky poistena, dokopy 270 dni za dva roky pred realnym dnom porodu. ak sa dobrovolne pripoistis musis splnat podmienku min 26 tyzdnov byt DNP do terminu nastupu na MD. ak ti skoncil PP, tak to, ze si tam bola nem poistena, ten cas, sa ti prirata k dobrovol poisteniu, takze ti staci sa poistit ked otehotnies, tak aby si splnila podmienku byt DNP do nastupu na MD aspon 26 tyzdnov. zaroven ale , kedze neviem kedy planujete babo, si odsleduj, aby cas trvania DNP spolu s tym, kedy si bola nemoc poistena v praci / kedze nepises, kedy ukoncili s tebou PP / DO DATUMU REALNEHO DNA PORODU / velmi sa nespoliehaj na predpokl den porordu, lebo babo moze prist na svet skor / bol 270 dni za dva roky dozadu od porodu.
dolezite je vediet, kedy ti skoncil PP a kedy planujes otehotniet. ak ti to nevyda tych 270 dni / ze prejde dlhsie obdobie od skoncenia PP do otehotnenia /, potom musis aj ako DNP splnit 270 dni.
pisem ako saso, hadam sa vysomaris, ak nie napis, popr ma niekto tu doplni, alebo upravi. je 3:30, nechce sa mi preratavat mesiace 😝 ...
p.s. ak nic nesplnis, budes dostavat rovno rodicovsky 165 eur, ak splnis, tak matersku, potom do 2 rokov dietata zvyseny rodicovsky a do troch rokov 165 eur rodicovsky, ak to nepomenia ustavni cinitelia vzisli z ocakavanych parlamentnych volieb.... 😉

berus222
15. apr 2010

dakujem katka, pochopila som 😀
inak je to dobra haluz, ze od 2. roku sa dostava 165 € a este si z toho budem platit DNP, aby som dostala aspon nieco. 😒

katka888
15. apr 2010

😉
"haluz" je tu toho viac 🙂 ... napriklad podpora asocialov namiesto rodiny... tu by sa skor ale hodil takyto smailik ☹

berus222
15. apr 2010

a kolko sa plati teraz DNP aby sa mi to oplatilo vobec platit?

cistko
15. apr 2010

a mne neviete poradit? 😅

katka888
15. apr 2010

berus, ak pojdes na matersku v roku 2011, bude sa ti brat pre vypocet materskej vymeriavaci zaklad za obdobie 2010. tzn ak sa teraz pripoistis, ako som spominala vysie, /prepocitaj si, ci sa ti k DNP prirata aj nemoc poistenie zo zamestnania tak aby si splnila podmienku 270 dni za dva roky / tak si daj maximalny vymeriavaci zaklad, teraz je nieco cez 1080 eur, neviem rpesne ale na stranke soc poist to najdes. od augusta sa bude menit, takze ak sa chces poistit po auguste, bude iny. z toho VZ ktory si urcis, platis mesacne 4,4 %. zmenu vo vyske VZ mozes spravit po 6 mesiacoch, tj buduci rok si ju mozes dat na minimum, ale musis splnit este raz dve podmienkay, byt nemocensky poistena min 270 dni do porordu za posl dva roky a 26 tyzdov v kuse do nastupu na MD.
vyska materskej je 55% z denneho VZ, ten sa rata tak ze zratas vsetky VZ za cely rok 2010 deleno vsetky dni kedy si bola nem poistena. ú pr ak budes nem poistena nov +dec, zratas VZ za ńov + dec deleno 61 dni / z toho cisla si vyrataj 55 % a zistis, kolko budes poberat matersku na den.

katka888
15. apr 2010

cistko, je mi luto, neviem ☹

gapa
15. apr 2010

cistko,
ak oznámiš tehtenstvo v zmysle záonníka práce § 40 ods.6 písomne a preukážeš potvrdenie, tak ti môžeu dať výpoved len ak by rušili/sťahovali firmu alebo jej časť.
Dá sa a tou PNkou. Ale daj si pozor, aby ti mzdáraka pri nástupe na MD ako pravdepodobný VZ, z ktoreho by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD uviedla CELOMESAčNú!!! mzdu a nie len jej časť podla počtu dní v mesiaci. Lebo za dni PN sa nem.pist.nepaltí! Dá sa tomu predísť napr. nástupom na MD prvého v mesiaci, no nie u každej maminy a to dá. PReto je treba komunikovať so mzdárkou.
Lebo suma ktorú uvedie sa VžDY delí čílom 30!!!!!!! a 55% z toho bude tvoja materská na 1kalend.den

Už som o tom viackrát tuto písala, no bohvie kde.

michaelak.
18. apr 2010

Ahojte!Viete aj mne poraditit?Momentalne som na RD ktora by mala trvat do 8/2010,ale od 12.5.by som mala nastupit na MD.PP mi stale trva.Ide o to,ze do poradne idem 4.5. a az vtedy mi doktor vypise MD a do nastupu na MD to je len 1tyzden.Potom mam ist s tym papierom na UP aby mi pozastavili RD?Zamestanvatela mam mimo miesta bydliska,takze vsetko potom budem riesit prostrednictvom posty.A ked mi mzdarka vypise pravdepodobny vym.zaklad,ako to je?Ona to zasle mne a ja si to idem vybavit do SP alebo rovno to mzdarka zasle do SP a oni mi potom poslu rozhodnutie.Dakujem

katulikzlatulik
19. apr 2010

michaelak... malo by to byt tak, ze mzdarka pravdepodbony vymer. zaklad posle do socialky... a ako je to s uradom prace, tak to neviem, ale predpokladam, ze bude treba tam oznamit nastup na MD..

babatko88
22. apr 2010

ahojte...
ešte mám jednu otázku, žiadosť o materské som zaniesla do práce, ale teraz neviem, či mám ísť odhlásiť RP (lebo ho ešte poberám na prvé dieťa) na úrad, alebo mi to odhlásia automaticky??? alebo ako to je??? vie niekto??? dík za rady 🙂

alzbetka
22. apr 2010

ahojte,
babatko 88, ja som to bola odhlasit na urade prace, odniesla som im kopiu tej ziadosti o materske, a k datumu zacatia materskej dovolenky mi bol pozastaveny RP, bolo to sice dva roky dozadu, ale myslim, ze odvtedy sa nic nezmenilo.

babatko88
22. apr 2010

alzbetka, a nevieš náhodou, ako zistím kedy mi začína nástup na materskú? lebo som to nejako zabudla a neviem si spomenúť... a čo s tým, ked som už originál odovzdala v práci a kópiu nemám?

lottys
22. apr 2010

Viete mi, prosím, poradiť, či budem mať nárok na materské, keď som bola zamestnaná od apríla 2006 u jedného zamestnávateľa, nastúpila som na prvú materskú v apríli 2008, zmluva mi skončila teraz v marci. Som evidovaná na úrade práce, ale plánujem druhé bábätko, tak keby som nastúpila na materskú napr. v auguste 2011. Môžem sa zamestnať v decembri tohto roka na krátky čas. Bude sa mi do výpočtu druhej materskej započítavať aj doba, po ktorú trval pracovný pomer ešte do marca 2010, aby som mala splnenú podmienku 270 dní? Ak správne počítam, tak by to malo byť: tých pár dní v decembri 2011 + dni od júla 2009 do marca 2010 ?

alzbetka
23. apr 2010

ahoj, babatko88 skus zavolat zamestnavatelovi, alebo mrkni do tehotenskeho preukazu, aj tam je to zaznacene, tam kde ti dr. zapisuje poradne, tak v tych vrchnych kolonkach je nastup na MD