Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

silvia123
30. aug 2010

shaula za september už nebudem mať nárok na rodičovský -bola som na úradoch a perfektne mi tu v § všetko vysvetlila gapa -je to poklad! Mám ale nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa a keďže nastupuje do škôlky preplatia mi náklady na škôlku do 164 € -len ich musím zaplatiť do dátumu narodenia, tak ma nesmierne táto informácia potešila.

shaula
30. aug 2010

@silvia123 Hm, koukám, že u Vás na Slovensku (?) jsou úřady štědřejší, o ničem takovém jsem u nás neslyšela...

gapa
31. aug 2010

@silvia123
ešte mi napadlo, že ten prísp. na starostl. o staršie dieťa potom vybavuj až po narodení druhého dieťaťa, lebo podla mna ti ho nevyplatia skôr, než nedonesieš RL novonarodeného dieťaťa (lebo by si mala preukázať, že v tomto období nemalo mladšie dieťa viac ako 6týž a to sa dá len jeho RLom.). Tj. vybav to spolu s rodinn. prídavkami na druhé dieťa (no nie neskôr ako do 6mesiacov od konca septemba.!

silvia123
31. aug 2010

Ďakujem gapa za upozornenie, keď sa mi narodí malá, tak to bude teda papierovačiek...

masinka
31. aug 2010

ahojte
mam taku asi trosku odveci otazku. Ked mam dieta pri ktorom som mala narok na matersku (kedze som stale zamestnanec), dokedy musim stihnut mat dalsie aby som opat mala narok na matersku ? Ja som bola vzdy v tom, ze do troch rokov, takze ked mam dieta narodene v januari 2009, tak staci do konca roka 2012 (resp este aj januar , pripadne zaciatok februara 2013, kedze na MD sa nastupuje 6 tyzdnov pred terminom porodu.) Znama mi ale minule povedala, ze to musim stihnut do 2a3/4 roka dietata. ????????

gapa
1. sep 2010

@masinka
je to jedno. Ale tebe ide o to, že nechceš vôbec nenastúpiť do práce???
Len ti nesmie skončiť PP počas RD, to by bol problém a nárok na materské bez nového NP by si nemala.

mamcaaa
7. sep 2010

Ahojte babenky, chcela by som poprosiť o radu.....Prišlo mi dnes rozhodnutie o výške materskej, je podstatne nižšia ako bola prvá, s tým som počítala. A vychádza to aj menej ako je ten vyšší rodičovský príspevok 256 eur, na ktorý budem mať potom nárok. MOja otázka znie, kedy si môžem požiadať úrad práce o doplácanie toho rozdielu do 256, či už teraz alebo až po pôrode? Za každú odpoveď budem rada.

kaktusik007
7. sep 2010

@mamcaaa ja si myslim ze uz aj teraz, ved minimalne behni na urad, vypytaj si tlacivko, a teta ti povie 😉 a ak ti teta tam nepovie, tak mi potom napis a skusim to pohladat v tych zakonoch, no teraz sa mi nechce, ono je to na dlhe lakte niekedy a nemam na to hned len tak cas, kedze s tym nepracujem a hladam si v nich len veci, co sa mna bezprostredne tykaju 😉

matka82
7. sep 2010

ahoj gapa chcela by som ta poprosit o radu pre moju svagrinu,kedze ona nema internet a nieje zaregistrovana.ide o to,ze teraz je na MD od 06.04.2009 do 20.05.2012 ( teraz dostava do 20.05.2011 256 euro a potom znizenu),niekedy v auguste,septembri 2011 by sa chceli posnažit o druhe dieta,a chcela by si zacat priplacat DNP,moze si to platit aj pocas MD a z coho si ma vyratat sumu,ktoru bude platit a ako dlho by mala platit to DNP,aby sa to vyplatilo.je slobodna mamička a este pobera polovicny invalidny dochodok 150 euro.dakujem

masinka
7. sep 2010

gapa, dakujem za odpoved.

tanulik20
8. sep 2010

Ahojte.Som na rodicovskej dovolenke od maja 08, momentalne poberam znizeny RP, v januari 2011 sa mi ma narodit druhe dieta, prvy syn bude mat vtedy 2,5roka.Na MD s druhym dietatom nastupujem 2.12.2010.Som zamestnana na neurcito.Papier na matersku musim zaniest zamestnavatelovi a potom na socialku?To budem od januara dostavat matersku na druhe dieta a na prveho syna uz mi rodicovsky prispevok zastavia.Dobre som to pochopila?Dakujem za odpoved...

akcijy
10. sep 2010

tanulik20....Gynekolog ti vypíše papírek na peněžitou pomoc v mateřství, na to mají nárok jenom ženy, které před otěhotněním pracovali. S tím papírkem musíš skočit k zaměstnavatelovi a na sociálku. jakmile porodíš, tak se ti rodičovský automaticky zastaví a budeš dostávat jen na nově narozené dítě...Ale jestli jsem to dobře pochopila, před prvním dítkem si nepracovala, že?proto máš rodičovský příspěvek.....tentokrát ti bude mateřskou vyplácet zaměstnavatel, dokud jsem byla v práci jako účetní, bylo to tak, že mateřskou ti vyplácel zaměstnavatel a bylo to 50% z měsíční výplaty...čili když si dostávala 15000 Kč měsíčně....mateřská by měla činit 7500 Kč, ale to není ani rodičovský příspěvek, který Ti vyplácí stát, takže si můžeš požádat o doplacení, ale to by byla jen 100 Kč, jelikož rodičák je 7600 Kč...tak to asi nemá cenu 😉 ...no doufám, že jsem Ti pomohla...hodně zdaru 😎

tanulik20
10. sep 2010

@akcijy Pracovat som pracovala a stale mi pracovny pomer trva, len som na MD.

katka888
10. sep 2010

@tanulik20
dobre chapes. ja som ale papier niesla len zamestnavatelovi a on to uz odniesol na socialku

katka888
10. sep 2010

@shaula
vy mate zase stedrejsi system materskej 😉 mam pocit

tanulik20
10. sep 2010

@katka888 ...Zvyseny rodicovsky som poberala ale len do 2ho roku dietata, to mi skoncilo v juli, teraz uz poberam znizeny RP...

katka888
10. sep 2010

@tanulik20
ano, ja som si to potom uvedomila, tak som prispevok zmazala 🙂

martinka1981
13. sep 2010

Ahojte,ja som tiež na RD a čoskoro pojdem opäť na matersku. Viete mi prosim povedať čo všetko treba zase vybaviť pri prechode na matersku? Dakujem.

gangulienka
15. sep 2010

ahojte hladala som par stran dozadu, ale nenasla tak vas prosim o radu....som SZCO ale pocas materskej a aj rodicovskej mam pozastavenu licenciu, teraz od 20.8 som presla z rodicovskej znovu na matersku, odniesla som do socialky papier od gynekologa ale vcera mi prislo na ucet len ten znizeny rodicovsky ako doteraz. Znamena to ze nemam narok na matersku a tym padom potom ani na zvyseny rodicovsky ? dakujem

gapa
15. sep 2010

@gangulienka
dala si po pozastavení licencie do SP reg.list fyz. osoby o UKONčENí poistenia alebo o PRERUšENí poistenia z dôvodu poberania rodič. príspevku? to je zásadná vec. Ak ukončila (čo je asi tvoj prípad, ked si tak urobila už počas poberania materského, to sa prerušiť z dôvodu poberania RP nedá, ak ti ho napr. nedorovnávali), nárok nemáš. Ak prerušila, tak máš tak isto ako mamička čerpajúca v zamestnaní rodič.dovolenku. Ale to záleží, či si platila pred pozastavením licencie povinne poistenie szčo v SP.

a na nárok na zvýšený RP treba prerátať dni nem.poistenia dva roky pred pôrodom, či ich máš aspon 270. Ak nie (čo je asi bohužial tvoj prípad, ked už má tvoje staršie dieťa 2roky a 8mes), tak nárok je len na znížený RP. ☹

inak mimochodom, oznámila si na upsvar, že si si dala žiadosť o materské, lebo to ty im musíš oznámiť, či máš alebo nemáš nárok. Soc. poisťovna im to neoznámi sama, t.j. oni len pokračujú vo vyplácaní, ak im ty neoznámiš niečo podstatné pre nárok na RP. Ak si im oznámila zatial len to, že si si dala žiadosť o materské (aj tak to niekde robia a dodatočne sa až prinesie potvrdenie zo SP), tak možno sa jedná o rodič.príspevok, na ktorý máš ešte právo. Napr. ak si požiadla o materské od 2.8.2010 (o staršie dieťa do 3rokov sa staráš sama), tak ešte za august ti príde v septembri plný RP v sume 164,22eur (vypláca sa pozadu a stačí, ak podmienky splníš časť mesiaca, t.j. stačí ak 1.8.)

možno ti na upsvar povedia, že ak staršie dieťa do 3rokov nenastúpi napr. do škôlky, tak môžeš nan nadalej poberať RP (ak nemáš nárok na zvýšený), až potom môžeš požiadať o RP na mladšie dieťa, ale to aj tak budeš predpokladám potrebovať potvrdenie od SP, že nemáš nárok na materské. To si hned daj potvrdiť na SP (tlačivo majú na upsvar alebo je na nete)

ešte kontrolná otázka. Predpokladám, že prihlášku na dôch.poistenie máš podanú. Potom sa informuj, ako to je, ked už sa staráš o druhé dieťa (ked pôjde napr. staršie do škôlky a ty máš podanú prihlášku + vyhlásenie o riadnej star. na toto staršie dieťa)

gapa
15. sep 2010

@gangulienka
ešte mi napadlo, že ak schvália nový zákon tak ako plánujú a tvoj manžel bol dva roky pred pôrodom nem.poistený aspon 270dní, tak by mohol predpokladám požiadať o zvýšený RP on. Ale to záleží od KONKRéTNEHO znenia zákonov, ktoré schvália. To len taký tip, potom si to zisti v januári, či taká možnosť nie je (možno nebude, ale nejaká nádej zatial je)

gangulienka
15. sep 2010

@gapa dakujem velmi pekne za odpoved, no hlavu mam z toho ako melon...to ci som prerusila alebo ukoncila poistenie neviem, musim pohrabat papiere. pred pozastavenim licencie som platila do soc. poist. dokonca som si doprovolne priplacala aby som mala vtedy vyssiu matersku.
na upsvar som nic zatial neoznamila, netusila som ze nieco musim oznamit....co im teda mam oznamit ? mam pockat kym mi pride zo soc. poist. nejake vyjadrenie (alebo mi nepride nic a mam si ist ziadat sama ?) dakujem 🙂

gangulienka
15. sep 2010

@gapa som nasla tie papiere zo soc.poist. a tam je vlastne odhlaska ale z toho dobrovolneho poistenia co som si priplacala navyse ( nie z povinneho)....ine nemam tak teraz neviem co to znamena...

anla
18. sep 2010

Som na RD s 2 rocnym synom. Este pocas MD mi skoncil PP na dobu urcitu. Od marca 2010 som DNP z min VZ, kedze planujeme 2. dieta. Tehotna este nie som. Ak by som chcela max. matersku, staci aby som pokracovala v plateni DNP z min. VZ (kvoli podmienke 270 dni) a tyzden pred nastupom na MD som sa zamestnala s max. platom, alebo to nie je take jednoduche a lepsie je zmenit VZ na max po otehotneni? Dakujem za odpoved.

jesterka_v
25. sep 2010

Holky, mám na vás obrovskou prosbičku. Kdo už vyřizoval ukončení RP z důvodu nástupu na další MD?
Na sociálce jsem dostala formulář "Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku" a nevím, zda jsem správně pochopila úředníka. Řekl mi něco v tom smyslu, že tento formulář musím nejdřív nechat potvrdit na Krajské správě soc.zabezpečení - že nastupuji na další mateřskou (takže bych ho vlastně dala poslat účetní zároveň z papírem z gyn.) a pak mám s ním přijít zpět na Okresní správu soc. zabezpečení. Jsem z toho nějak jelen 😅

vojtisek2007
25. sep 2010

@jesterka_v ten formulář si necháš vyplnit na OSSZ (KSSZ) ale až nastoupíš na novou mateřskou - a pak ho dáš k jako přílohu k žádosti o ukončení prvního rodičáku. Trochu se ti to bude časově krýt, takže hned jak nastoupíš těch 6-8týdnů před porodem, tak si to hnedka pošli na OSSZ kam patří tvůj zaměstnavatel at ti to rychle vrátí vyplněný a můžeš zrušit rodičák na Ještěrku, bez toho ti ho nezruší.

jesterka_v
25. sep 2010

@vojtisek2007 takže, když spadá můj zaměstavatel pod stejný úřad, tak by to mohlo jít i rychleji, ne. A to je pak ještě nějaká Žádost o ukončení rodičáku, nebo si to budu muset vypsat jako dopis. Ten úředník byl totiž trošku víc "mimo" 😅

vojtisek2007
25. sep 2010

@jesterka_v to vyplněné potvrzení z OSSZ budeš dávat na úřad práce - odbor státní sociální podpory (odtud ti vyplácí rodičák) spolu s vyplněným formulářem - Hlášení změn - tam jen volně napíšeš, že k ...končíš RD na dceru....z důvodu nástupu na PPM a přiložíš ten vyplněnej tiskopis

adka12
25. sep 2010

Ahojte baby, chcela by som radu o vás, viete mi povedať, akú výšku materskej dostanem, ak som momentálne na RD a po jej skončení prípadne ešte počas trvanie budem mať druhé dieťatko. Vznikne mi nárok na materskú? V akej výške? Pred prvou materskou som pracovala, prac. pomer stále trvá na dobu neurčitú. Z akého VZ sa bude materská počítať? Ďakujem veľmi pekne za pomoc.

jesterka_v
25. sep 2010

@vojtisek2007 moc děkuji za radu 🙂