Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

jarulda
18. dec 2010

@kaktusik007 este raz dik za objasnenie🙂

marselkaaa
19. dec 2010

Ja mam taku jednoduchsiu otazku. Napriek tomu, moze mi prosim niekto odpovedat?
Momentalne som na rodicovskej dovolenke s prvym dietatom (ma 14. mesiacov) a zistila som, ze som opat tehotna. Tak teraz dumam nad vyskou materskej, na ktoru by som mala mat potom narok. Vypocitava sa to z rovnakeho vymeriavacieho zakladu ako prva materska, ktoru mi platili podla vysky mzdy od povodneho zamestnavatela? Teda viem, ze vymeriavaci zaklad sa zvysuje z povodnych 55 % na 65% tusim ale mna zaujima najma z coho mi budu tu matersku pocitat. Ci je to teda z tej povodnej mzdy este z augusta 2009. Diki moc za radu.

marselkaaa
19. dec 2010

Este by som rada podotkla, ze prva materska mi zacala plynuť 31.8. 2009 a u povodneho zamestnavatela som bola zamestnana na dobu urcitu do 31.8.2009. Materska mi bola vypocitana podla mzdy u tohto zamestnavatela avsak den po nastupe na matersku som uz nebola zamestnanec firmy. Ako to ovplyvni vysku mojej MD v systeme MD-RD-MD???

kaktusik007
19. dec 2010

@marselkaaa dost zasadne, nemas nemocenske poistenie, cize narok na matersku nemas

ludka_po
19. dec 2010

ahojte, vie mi niekto prosim povedat ako sa mi po novom vypocita materska ? Na prvej materskej som od februara 2009.Potom rodicak. V juni 2010 som isla spat do zamestnania ale len len mesiac a pol a potom som sa kvoli malej vratila spat na rodicak (zdravotne problemy). Na tej som az doteraz, a teraz som opat tehotna, Nova materska mi ma zacat v juni 2011. Ako mi to vypocitaju? Bude mi stacit ze som robila tento rok len ten mesiac a pol ? Alebo dostanem tolko kolko som dostala aj pri malej ? Dakujem

katka888
20. dec 2010

@ludka_po
nepises, ci ti pracovny pomer trva a ci nie a ci si isla na ten mesiac k novemu zamestnavatelovi, alebo si sa vratla k povodnemu. od toho sa odvija ci mas narok na matersku alebo nie.

ludka_po
20. dec 2010

@katka888 No vratila som sa k tomu povodnemu. Teraz som na rodicaku, ale po dalsej materskej a rodicovskej sa vratim zase k tomu istemu (ak neskrachuje 🙂 / som tam uz od 2003.Lenze cosi je v novom zakone ze som musela robit az 90 dni, ale ja som tam tento rok dohromady tolko nerobila- iba ten mesiac a pol.

marselkaaa
20. dec 2010

@kaktusik007 a co tzv. pravidlo retazovych porodov? V zakone sa nepise nic o pretrvavajucom pracovnom pomere... ci? ach... jaj...

mastulka
20. dec 2010

Ahojte, chcem sa spytat z coho sa vypocitava druha materska v pripade navaznosti: materska - rodicovsky-materska? nasa mzdarka mi povedala, ze bude brat pravdepodobny VZ, co som chapala tak, ze moj plat aky som mala pred odchodom na prvu matersku upraveny o pripadnu valorizaciu a pod.... lenze ona mi povedala, ze podla toho co zarobi pani co je teraz na mojom mieste... lenze to je podla mna hlupost, kedze ta pani ma nizsi plat ako som mala ja pred odchodom.... moze sa stat, ze by bola vyska druhej materskej nizsia ako ta prva?

marselkaaa
21. dec 2010

@mastulka podla toho ako som to tu citala a na porade tak podla toho co ti mzdarka vypise v papieroch pre SP tvoj predpokladany aktualny prijem... musis ju presvedcit nech ti tam uda co mozno najvyssiu sumu, teda urcite nie menej ako si mala povodne. jej to moze myt prakticky jedno, nie?

zuzanat
21. dec 2010

@mastulka ja som teraz taky pripad na aky sa pytas, tiez som uz dala do prace ziadost o materske, pytala som sa na vymer. zaklad, povedala mi pani, ze by sa nemal menit, mal by byt taky ako pri nastupe na prvu matersku, tak dufam, ze to tak aj bude. Lebo kamaratke napisali o dost nizsi, mesacne to bolo - 100€ a druhej to tiez tak blbo vyslo, matersku jej pocitali z min.mzdy. nechapem preco to robia, ved zamestnavatel to aj tak neplati.
Som zvedava teda, co napisu mne, uz aby prislo rozhodnutie 😔

kaktusik007
21. dec 2010

@marselkaaa potrebujes mat v poslednych rokoch 270 dni nemocenskeho poistenia - v pripade, ze si na trvaly pracovny pomer, resp. mas pozastavenu zivnost, tak sa ti do tychto dni zapocitava aj doba starostlivosti o dieta -- ono ak by si nemala ukonceny pomer, tak by si mala cca taku istu matersku.... kedze ale tvoje nemocenske poistenie zaniklo (nie je iba prerusene z dovodu starostlivosti o dieta) tak narok na matersku mat teraz proste zial nebudes
@mastulka je to hlupost, ale nesuhlasim s
@marselkaaa aby ti napisala vacsi plat, ono je to to najmenej si to v SP dat dokopy, aj ked asi vacsinou su tie baby na to lenive 😖 co ale prejde, je tvoj plat co si mala predtym (aj s odmenami, bacha na to, aby ti nenapisala mzdarka len zakladny plat) plus je mozna aj pripadna valorizacia platu - ak napr. sa u vas k jauaru zvysuju platy tak o 10%, je mozne to aplikovat aj na teba 😉
@zuzanat - tu je dolezite to, ci napisu odmeny, zahrnu pripadny priemer 13-teho a 14-teho platu.... sa to nezda, ale kludne to moze spravit aj tych 100€ na mesiac

marselkaaa
21. dec 2010

@kaktusik007 pride mi to velmi nefer, ale ja uz od tohto statu davno vela necakam 🙂 len pre mna smola, ze som neotehotnela mozno aj o nejaky ten tyzden skor, pretoze to by sa mi podarilo nazbierat tych 270 dni ak by som si hned zacala platit DNP + co za mna zaplatil zamestnavatel v poslednych 2 rokoch pred porodom. Teraz bohuzial ako pocitam tak pocitam, ak by som si aj hned zacala platit stihla by som nazbierat len okolo 250 dni. Asi bude musiet ist na matersku manzel, inak bohuzial nemame sancu financne vyjst...

kaktusik007
21. dec 2010

@marselkaaa nie som si ista, ci je mozne, aby siel na matersku manzel..... ale asi ano, avsak 14 tyzdnov mas narok ty.... si to pozistuj, co a ako.... lebo materska nie je rodicovska dovolenka, materska sa poskytuje myslim prioritne iba matke, ak existuje....
@katka888 uz som to vymyslela!!!!!! 😀

cicimon
26. dec 2010

@kaktusik007 nema na Md narok len matka ( za predpokladu, ze zije a je zdravotne ok?) ? ak dobre viem, otec moze byt na MD, len ak matka nezije alebo nie je schopna sa starat o dieta..

maznacik007
26. dec 2010

@marselkaaa pre teba malo zmysel jedine zacat si platit DNP este Pred otehotnenim.... inak by ti narok na materske nevznikol...

a teda narok ti ani nevznika.... ty nastupis na novu RD odo dna porodu dietata.... nastupit na matersku otec nemoze tak jednoducho... ale moze ta vystriedat v cerpani RD... ale to ma zmysel len ak zarabas viac ako on...

a nema zmysel zacat platit DNP ked zistis ze si tehotna.. to je uz neskoro...

amsi
27. dec 2010

ahojte, viete mi poradit z coho sa vypocitava materska, ak z rodicovskej dovolenky s prvym dietatom budem pokracovat materskou dovolenkou s druhym dietatom..pocita sa to z toho isteho priemeru ako pri prvej materskej?(posledny rok odpracovany pred materskou)dakujem

alusha
29. dec 2010

@amsi ano bude sa ti to vypocitavat z toho isteho priemeru, lepsie povedane z pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu, ktory by si mala, keby si pracovala, ale len v tom pripade, ak tvoj pracovny pomer stale trva....

amsi
29. dec 2010

alusha a to je ten problem preco som neista..moj prac.pom. trva, ale rok predtym nez som odchadzala na matersku, som mala vyssi priemerny plat nez obvykle..ak by mi urcovali pravdepodobny vym.zaklad, bojim sa toho, ze by bol nizsi.. nasvedcuje tomu aj to, ze ked mi preplacali zvysok dovolenky, urcili si sami pravdepodobny dovolenkovy priemer, ktory bol o viac ako polovicu nizsi, nez som predtym mala.
inak planujeme druhe dieta.... oplati sa mi teraz pripoistit na DNP na max. vym.zaklad, ak dieta planujeme asi za rok az za rok a pol, a budem prechadzat z rodic. dovol. na matersku? v takom pripade by ma predchadzajuci vym. zaklad alebo ten predpokladany nemusel zaujimat?

agenturaberuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzkapu
4. jan 2011

@kaktusik007 ahoj, nevieš mi prosím ťa poradiť? Ja som asi taký podobný prípad ako marselkaaa. Teraz som na rodič. dovolenke, 10.1. dcéra nastupuje do škôlky a mne v ten istý deň začína materská dovolenka. Prac. pomer mi skončil počas rodičovskej dovolenky. Je mi jasné, že nemám nárok na materský príspevok ale až na rodič. príspevok odo dňa narodenia dieťaťa. Čo mi ale nie je jasné, kto bude za mňa platiť do pôrodu zdravotné poistenie? Mám sa ísť zaevidovať na úrad práce a po pôrode odhlásiť? Lekár mi vypísal žiadosť o materské, neviem, či ho mám nosiť na soc.poisťovňu aj keď viem, že nemám na to nárok. Ide mi hlavne o to zdravotné poistenie.
Ďakujem

kaktusik007
4. jan 2011

@zuzkapu neviem poradit

zuzkapu
4. jan 2011

@kaktusik007 aj tak ďakujem, zajtra sa pôjdem opýtať do zdr. poisťovne.

mirip
4. jan 2011

Ahojte chcem sa spýtať, bola som zamstnaná na dobu určitú počas materskej dovolenky kolegine, počas zastupovania som otehotnela a kedže som predtým potratila som bola počas tehotenstva PN, kedže som mala odrobený ten určitý počet dní mala som nárok na materskú september-február 2009, počas materskej sa ale kolegina čo som ju zastupova vrátila z materskej do práce a mne prišla posčov výpoved k 1.9. 2010 ja som teraz na rodičovskej s malou ale teraz v marci 2011 sa nám narodí druhé baby, budem mať nárok opať na materskú alebo ako je to? Ak viete a ste znajé paragrafov poraďte

inneska
5. jan 2011

ahojte...vie mi niekto povedať, či je pravda, že musím nastúpiť na MD do 2 rokov od prvej MD aby som mala nárok na materskú, inak budem poberať len rodičovský príspevok(na MD som nastúpila 22.5.09, teda na dalšiu MD by som mala nastúpiť do 21.5.11)pracovný pomer mi stále trvá...dakujem za odpoved 🙂

zuzanat
5. jan 2011

@inneska pokial ti PP stale trva, tak mas narok na MD, ja som nastupila na prvu matersku 1.3.2008 a teraz na druhu 16.12.2010 a mam narok na MD 😉

criterska
5. jan 2011

Ahoj holky,
já se chci optat jen teoreticky, poněvadž tomu nějak nerozumím..
Přemýšlíme nad druhým děťátkem, ale jelikož budou malému v únoru tři - do školky ho chceme dávat stejně až v září, takže do té doby budu určitě doma - tak nevím jak by to bylo s MD a RP, nějak jsem úplně mimo..Nárok na MD bych tedy neměla, chápu - li to dobře? Na co bych tedy nárok měla?😀 Brala bych vůbec nějaké peníze? A jak je to pak s RD, můžu si vybírat variantu nebo můžu mít jedině ty čtyři roky?Jinak pracovní poměr jsem měla na dobu určitou a končil mi nějak během těhotenství - byla jsem v ochranné lhůtě.Doufám, že to jde pochopit..🙂 Já sama se v tom vůbec neorientuju..

j.a.n.i
5. jan 2011

@criterska Nárok na MD už nemáš dlouho, jelikož ti netrvá pracovní poměr a abys opětovně nárok získala, tak musíš odpracovat 270 dní. Jinak bys měla hned od porodu rodičák bez možnosti výběru, takže ve 4 leté variantě.

j.a.n.i
5. jan 2011

@criterska Tedy doufám, že ses ptala na české předpisy 🙂

criterska
6. jan 2011

Jani - ano, na české 🙂 OK, děkuji moc..A do porodu, prosím Tě? Když bych otěhotněla třeba v létě dejme tomu...Tak co do toho jara, to bych brala nějaké soc. dávky nebo jak to je, nevíš?