Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

snazivazuzi
25. okt 2011

Dobry den,

dufam, ze mi niektorá z Vás poradi... odpovie...
Od 1.2008 som bola zamestnaná do 01.2009 a pocas tejto doby som bola na PN od 08.2008 az do nástupu na matersku dovolenku t.j. 03.2009 /pocas toho mi koncila prac. zmluva kt. bola na dobu urcitu/ do 10.2009. Ked mi MD skoncila a mala by som nastupit na RD, som sa zamestnala na dva tyzdne a nastupila do práce, ale po 2 tyzdnoch som sa vrátila na rodicovsku dovolenku - od 11.2009. Momentálne som na RD a mám zamestnávatela. Od 30.10.2011 mi zacne znova materská dovolenka a teraz neviem ako a z coho mi budu vyrátavat matersky prispevok.... /v prac. zmluve mám sumu 295,5,-/. Ak z tejto sumy, tak potesi... vychádza mi to toziz cca na 160eru. Co v takomto pripade? SOm uplne bezradná...
Prosim, ak mi vie niekto poradit... budem rada.
Dakujem
Zuzi

jankohrasko
25. okt 2011

Ahojte baby, poprosim o pomoc, som momentalne plne na RD (predtym som bola zamestnana, pracovny pomer mi trva). Prve dieta sa nam narodilo 10/2009, teraz cakame druhe 1/2012, aky je postup, co treba vsteko vybavit? 8.12.2011 budem mat splnenych 270 dni DNP. Na MD nastupujem od 22.12.2011.
Este som sa dozvedela o vyrovnavacom prispevku na 2 dieta pocas 6 tyzdnov, co to je?
+ mozem teoreticky nastupit na PN od 9.12.2011-21.12.2011?
Dakujem za vsetky rady
@gapa

sabiatko
25. okt 2011

ahojte. chcela by som sa opytat jednu vec: momentalne som na materskej a poberam rod. prispevok (256 E). druhe babetko sa mi narodi, ked moj syn bude mat 2 roky, ale s prichodom druheho babetka sa mi vraj zrusi rodicovsky a nabehne mi nova materska, ktora by mala byt v mojom pripade nejakych 190 E, kedze som si pocas materskej neplatila soc. poistenie. no a mna by zaujimalo, ci na tu novu matersku a teda tych 190 E musim nabehnut 6 tyzdnov pred terminom porodu, alebo si mozem potiahnut rodicovsky prispevok az do dna narodenia druheho dietata. ak mi budete vediet odpovedat, budem rada. dakujem.

zuziq8
25. okt 2011

@sabiatko rodicovsky prispevok si mozes potiahnut az do narodenia, ked na MD nastupis az od porodu dietata.. ale kedze by si mala nastupit tych 6 tyzdnov pred terminom, tak stracas narok na materske za tych 6 tyzdnov, ktore si mohla materke poberat.

xlucia
25. okt 2011

@sabiatko na matersku musis nastupit 6tt pred porodom, inak stracas na nu narok. ak mas matersku nizsiu ako prispevok,mozes ziadat o dorovnavaci prispevok, mozno ti to uznaju. a tiez je moznost vobec nenastupit na matersku, ale rovno na rodicovsku. treba zistit na socialke a na uradoch co sa ti viac vyplati a ano co mas narok. na matersku mozes nastupit v den porodu iba ak mas predcasny porod

zuziq8
25. okt 2011

@xlucia ak nenastupis 6tt pred porodom na matersku, stracas narok len na tych 6tt, inak matersku dostavas... nestracas narok na celu matersku... teda ak si do porodu narok na matersku, dostavas ju potom 28 tyzdnov, namiesto 34.

snazivazuzi
25. okt 2011

@zuziq8 Tak keby som chcela nastupit este do práce pred nástupom na MD, /t.j. potihla by som RD do porodu/, tak by som teoreticky mohla este pár dni pracovat? Dakujem 🙂

zuziq8
25. okt 2011

@snazivazuzi ano mohla by si este pracovat pred MD 🙂

zuziq8
25. okt 2011

@xlucia *opravujem: teda ak si do porodu narok na matersku nevycerpas, dostavas ju potom 28 tyzdnov, namiesto 34.

sabiatko
25. okt 2011

aha, tak dakujem. ja som teraz dostala do ip info, ze od 20-teho mesiaca mojho dietata sa mi aj tak rodicovsky prispevok znizuje na 190 euro, co sa bude rovnat mojej materskej, takze to asi nebudem musiet riesit. o tomto som nevedela, ze sa rp automaticky znizuje. je to naozaj tak?

zuziq8
25. okt 2011

@sabiatko ano do konca 20teho mesiaca dostavas RP este po starom, a dalej uz 190,10€.

sabiatko
25. okt 2011

@zuziq8 no to mi je novinka, som sa len teraz dozvedela. tak neva, uz s tym nic nespravim. a to mi asi oni nejako automatisky zacnu posielat... ci to im mam nahlasit, ze uz adamko mal 20 mesiacov? a ked ich teda dovrsi teraz v novembri, tak este v decembri mi poslu za november tych 256 a od januara 190.10?

zuziq8
25. okt 2011

@sabiatko oni by ti to mali upravit automaticky, takze nic nemusis nahlasovat... ano v decembri by ti este mali poslat vyssi RP za november a v januari uz 190,1€

sabiatko
25. okt 2011

@zuziq8 tak dakujem zuzka. este mam poslednu otazku, ci sa medzicasom nezrusil priplatok k prispevku pri narodeni dietata na druhe dieta. kukala som tu temu, ale ta sa ubera uplne inym smerom, takze netusim, ako to je. rec je o tych 500-600 E alebo tak nejako.

zuziq8
25. okt 2011

@sabiatko ja som rodila v maji a stale ten priplatok fungoval pre prve tri deti, neviem o tom ze by sa to zmenilo 🙂 myslim ze je to nejakych 678€

sabiatko
25. okt 2011

@zuziq8 no super, tak hadam to este nezrusili. dakujem za odpovede 🙂

zuziq8
25. okt 2011

@sabiatko nemas zac, co som nasla teraz na internete, stale to plati pre prve tri deti 🙂

adija13
25. okt 2011

a neviete ako je to s tym zakonom o tom DNP? ponechaju to, alebo? islo to do druheho citania, ale viac neviem.

snazivazuzi
25. okt 2011

@adija13 poradit ti neviem, ale akurát dnes som sa s témou stretla niekte na internete a citala som o tom, ze to zrusia, takze podla nového, osoba kt.. si plati DNP nebude moct dostavat materksy prispevok v max sume 1100x60%, moze si iba uplatnit nejaky bonus 10% navyse. Viac o tom zial neviem....

adija13
25. okt 2011

@snazivazuzi
jajaj, hej aj ja som citala. uz som zo vsetkeho blbec. neviem ci si to mam platit, ci nie, momentalne som na MD a chceme druhe a neviem ako to bude vypocitavane potom. ani na socialnej este nevedeli. noo, uvidime.

fialka99
31. okt 2011

@gapa ahoj gapa, docitala som sa ze by si vedela poradit v oblasti materskej. Dnes mi prislo rozhodnutie od socialky a som dost rozcarovana. ocakavala som inu vysku. som na RD s prvym synom.s prvym synom som nastupila na matersku 4.5.2010, kt mi skoncila niekedy v novembri 2010, potom v decembri som si vycerpala dovolenku v praci a nastupila na RD. teraz od 10.10.2011 som nastupila na druhu matersku. stale som zamestnana na dobu neurcitu. predpokladala som ze vymeriavaci zaklad bude moj plat pred nastupom na prvu matersku, takze som ocakavala podobnu vysku materskej ale nestalo sa tak. samozrejme sa obratim aj na socialku aj zavolam do prace aky zaklad poslali, len som nedockava tak hladam pomoc. dakujem za radu co sa mohlo stat. dakujem

gapa
31. okt 2011

@fialka99
ak si tesne pred nástupom na druhú md čerpala RD, tak sa ti materské ráta z pravdepodobného vym.základu, nie z vym.základu v r.2010 (v čase cca 1-5/2001+ čerpanie dovolenky po vyčerpaní md), lebo ti vzniklo nem.poistenie v den vzniku nároku na md podla § 57 ods.1 písm. b) zákona o soc.poistení + ods.2

Záleží, čo ti mzdárka uviedla v potvrdení ako pravdepodobný vym.základ, z ktorého by sa platilo nemoc. poistenie v mesici nástupu na md.
Mateské na 1kalend. den = suma, čo mzdárka uviedla : 30 x 60%
materské na mesiac = materské na 1kal. den x počet kal. dni v mesiaci

Záleží, čo máš uvedené v prac.zmluve-mzdovom dekréte, akú mzdu, hlavne ak máš mzdu skladajúcu sa z fixnej a pohyblivej časti, tak to býva problém.

fialka99
31. okt 2011

@gapa mam len fixny plat = hrubu mzdu, ziadne specialne odmeny a pohylive ciastky, no musim zistit co tam mzdarka uviedla ako pravdepodobny prijem. je to divne lebo pri prvom synovi som mala 18eur na dent a teraz pri druhom pri prislo priznanie 6,6eur na den. dufam ze ide o omyl 😒

gapa
31. okt 2011

@fialka99
6,6 dávka alebo denný vym.základ?
nemala si predpokladám minim. mzdu. Treba jednať rýchlo, aby si neprepásla možnosť sa odvolať.
Je podstatné, aby ti uviedla mzdu za CELY kalend. mesiac, tj. tvoju mesačnú mzdu podla plat. dekrétu a nie za časť mesiaca (lebo vždy sa to delí číslom 30!!!). Sa velakrát stretávam s názorom, že uviesť mzdu za posledný mesiac alebo že minimálnu mzdu. Ty si však pred nástupom na md čerpala RD, tj. u teba sa nepoužíva minimum = vym.základ z § 138 ods.5

Tu si prečítaj priamo zákon:
§ 57
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na urenie výšky nemocenských dávok

(1) Výška nemocenskej dávky sa uruje z pravdepodobného denného
vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 vymeriavací základ na platenie
poistného na nemocenské poistenie,
b) dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky zamestnancovi a povinne nemocensky
poistenej samostatne zárobkovo innej osobe vznikol v de vzniku tohto nemocenského
poistenia alebo
c) dobrovone nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovone nemocensky
poistená menej ako 26 týždov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky;
nepretržité dobrovoné nemocenské poistenie nie je dobrovoné nemocenské poistenie,
ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny de.
(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina vymeriavacieho
základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý platí ku du, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie
nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal
prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu erpania rodiovskej dovolenky alebo z
dôvodu nároku na rodiovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z
ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom
vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací
základ sa zaokrúhuje na štyri desatinné miesta nahor."

tu je zdroj:
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...
zákon 461/2003

fialka99
31. okt 2011

@gapa prave som nasla toto
PDVZ

jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov (44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné), ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (od 1. 1. do 31.12. 2011 = 10,9687 EUR)
poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky

fialka99
31. okt 2011

a ja mam v rozhodnuti presne tu sumu 10,9687eur ako vymeriavaci

gapa
31. okt 2011

@fialka99
takže máš dávku 6,58... na den rátanú z toho minima. Treba sa odvolať, lebo ty si pred md čerpala RD, tj. pre teba platí § 57 ods.1 písm. b) ako som už písala a potom z § 57 ods.2 druhá a tretia veta, teda nie prvá.

Skús pre istotu napísať aj do poradne priamo na soc.poistovnu a uved tvoje údaje o prvej md, čerpaní dovolenky a to, že si pred druhou md čerpala rd, akú máš hrubú mzdu podla mzd. dekrétu a akú ti vyrátali dennú dávku. čo ti odpovedia. Ale hlavne to zároven riešiť aj so soc.poistonou, aby sa dalo ešte odvolať.

Tiež môžeš zavolať mzdárke, čo ti do potvrdenia uviedla.

Tá kočka, čo som ju už spomínala sa nedala a riešila to. Síce dosť pretelefonovala a vraj samotná pracovníčka sp dala mzdárke radu, že má uviesť minimum, no nedaj sa!!! možno si tá istá pobočka :( treba to riešiť.

fialka99
31. okt 2011

moc dakujem, upokojila si ma, v stredu idem na socialku aj budem volat do prace a urcite sa aj pisomne odvolam.

gapa
31. okt 2011

@fialka99
a pre istotu si vytlač ten § 57 priamo zo zákona a ukáž im to, ak by niečo namiestali.

fialka99
31. okt 2011

@gapa a mozem este otazku. v akom pripade sa vlastne pouziva min vymeriavaci zaklad ? nesposobila som si pruser ze som medzi prvou materskou a rd cerpala dovolenku ? presne to bolo od 15.11.2010 do 13.12.2010. za december 2010 mi prisiel aj Rodicovsky prispevok.