Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

mirkaove
21. dec 2011

@sasena033 Ja som tiež prechádzala z PN na materskú, do 6.12. som bola PN a od 7.12. materská. Ukončenie PN a žiadosť o materské som zaniesla na SP a na ÚP som bola zatiaľ len oznámiť, že som nastúpila na MD, ešte nemám rozhodnutie o priznaní materskej, majú na to 60 dní, ale snáď do mesiaca príde, to tam potom zanesiem. V januári dostaneš aj RP za január aj materskú od 20.1.12

maruska22
4. jan 2012

ahojte baby...potrebujem poradiť...momentálne som na RP do 13. marca 2012, som tehotná a na MD by som mala nastúpiť až koncom mája. Do práce sa uz vrátiť nemozem, lebo prevádzka, kde som pracovala v júni 2011 zanikla. budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti? alebo si mám dat ziadost o predlzenie RP? nechcem ostat ten mesiac a pol bez príjmu☹(

katrenka111
9. jan 2012

caute baby, viete poradiť??? Som na PN od decembra 2011 a koncom januára nastupujem na MD, môžem si ukoncit PN a par dní cerpat staru dovolenku z r. 2011 a nasledne nastupiť na MD???

pralinkaaa
18. jan 2012

baby prosím poraďte ja som z toho jeleň - ak som teraz na RP a prejdem priamo na ďalšiu materskú - z čoho sa mi táto bude vyrátávať? Som zamesntnanec na dobu neurčitú, z predchádzajúceho reálneho platu či z toho platu čo mám uvedené v zmluve? Ako je toto?
Veľmi pekne ďakujem, vôbec mi to nie je jasné a nejak nemám čas celú diskusiu študovať...

annie13
18. jan 2012

@pralinkaaa z predpokladaneho keby ze nastupis napr. moj zamestnavatel bol taky zlaty ze mi tam uviedol najvyssi mozny a vysla mi lepsia materska ako pri synovi, od neho sa to bude odvijat ci ti uvedie poslednu ktoru si mala, ci tu co mas v zmluve alebo ti prilepsi

mariand
18. jan 2012

@katrenka111 samozrejme sa to da, je to ako pri normalnej PN, bud si "vyberies" PN alebo RD. Pokial mas aj poistenie, tak lekar sa ta na to bude pytat. Robi sa to standardne koli zachovaniu prijmu, priemer na RD byva vacsi.
@pralinkaaa dufam, ze pomoze http://moje.hnonline.sk/node/7325

pralinkaaa
19. jan 2012

@annie13 aha to si tam môže zamestnávateľ napísať hocičo chce? Ide mi o to že napr. hrubú mzdu mám menšiu ako v skutočnosti som dostávala...posledne som vlastne bola zamestnancom iba jeden deň, za ktorý som dostala cca 500e a potom som šla na PNku, potom materskú...ako to bude? Môžem zamestnávateľovi povedať aby mi tam napísal napr. dvakrát takú mzdu ako mám v zmluve? Ja som si pôvodne myslela, že sa to bude vyratúvať z poslednej získanej mzdy, resp. výšky odvodov do SP..

annie13
19. jan 2012

@pralinkaaa "materské by sa určovalo z tzv. pravdepodobného vymeriavacieho základu, čo je mzda, na ktorú by ste mali nárok, ak by ste pracovali. Výšku pravdepodobného vymeriavacieho základu potvrdzuje zamestnávateľ a orientačne je to mzda, ktorú ste poberali pred prvým pôrodom."

- závisí od zamestnávateľa, nuž myslim že dvojnásobok Ti tam nenapíše aby si to neskôr nepoužíla proti nemu a nežiadala takú mzdu keď sa vrátiš po druhej materskej, ale áno je to na ňom ale mal by vychádzať z poslednej mzdy ale ak s ním dobre vychádzaš tak by Ti určite prilepšil

pralinkaaa
19. jan 2012

@annie13 ano mala som len teoreticky na mysli to či si tam môže aj vymyslieť, či to neoveruju napr. s tým, čo sa odviedlo z poslednej zarobenej mzdy alebo také niečo....dvojnásobok jasné že nie to bolo čisto teoreticky 😀
pretože ja som si stále myslela že sa to vyratúva ako prvá materská- z toho čo som odviedla do SP. ..ale vidím, že to na to nemá teda vôbec vplyv. Záleží čo mám v zmluve, alebo na dobrej vôli personálneho 🙂 dakujem!

saxana123
22. jan 2012

kočky chcem sa opýtať, ako je to keď som teraz na RD ale niekedy začiatkom marca (neviem ešte presný dátum) nastupujem znova na MD, tak potrebujem zasa nejaké tlačivá, papiere pre zamestnávateľa prípadne soc.poisťovňu alebo čo ja viem čo? Skrátka, neviem či mám niečo vybavovať alebo netreba? Jak to funguje?

sante81
22. jan 2012

@saxana123 ahoj , ja som na tom podobne, ale mna to čaká v juni, bola som sa pytat aj na sociálnej poistovni či mám nárok na matersku a mam, vraveli ze mi dá gynekolog papier, ktory treba potvrdit u zamestnávatela a potom zaniest na sociálnu poistovnu, a tym by to malo byt vybavené

sante81
22. jan 2012

@saxana123 ak más nejaké otázky, napís mail do sociálnej poistovne, mne odpísali ešte v ten den, kontakt nájdes na internete.

saxana123
22. jan 2012

@sante81 ok, ďakujem ti 🙂

mariro
3. feb 2012

@annie13 chcem sa spytat cisto teoreticky,keby som isla na MD koncom tohto roka,ci by sa mi zohladnovala materska aj s tym ze si platim DNP,do januara 2012 z maxima a od februara z minima.V praci som mala VZ okolo 800€.Vysla by mi max.materska este?Momentalne som na RD.Na matersku som nastupovala v 04/2011.

annie13
3. feb 2012

@mariro joj to sa ja do zakonnika nevyznam to sa @gapa opytaj ona skusena v tejto oblasti

ja som vyssie vedela len z osobnej skusenosti

mariro
3. feb 2012

@annie13 aha ,tak dakujem aj tak za odpoved

mariro
3. feb 2012

@gapa chcem sa spytat cisto teoreticky,keby som isla na MD koncom tohto roka 2012 alebo mozno az 2013 ,ci by sa mi zohladnovala materska aj s tym ze si platim DNP,do januara 2012 z maxima a od februara z minima.V praci som mala VZ okolo 800€.Vysla by mi max.materska este?Momentalne som na RD.Na matersku som nastupovala v 04/2011.Poberala som max.matersku.Co by brali ako VZ z DNp a teda co z prace,ako by to vyslo?Na co by som mala narok.

amaca
5. feb 2012

Ahojte kocky a nasa zachrana @gapa, aj ja zacinam premyslat nad tym, ci sa vratit do prace alebo ist na druhe babo. Syn ma 11.2.2012 2 roky. Rodicovska mi teda konci presne 11.2.2013? teoreticky keby sme mali druhe babo, termin pôrodu by musel byt najneskor april 2013, pokial by som nastupovala na MD 8 tyzdnov pred terminom? Dobre pocitam?

lalus
5. feb 2012

@amaca áno rodičovská ti končí v deň tretích narodenín dieťaťa. ak chceš potiahnuť dve za sebou, tak na MD by si musela nastúpiť najneskôr toho 11.2.2013 😉

lupege
6. feb 2012

ahojte kocky, viete mi niektora poradit v mojej nasledujucej situacii? Momentalne poberam rodicovsky, v polovici marca nastupujem na dalsiu matersku. Som zamestnana, narok na matersku tym padom mam. Len mam vykazane v minulom roku aj ine prijmy okrem "teoretickeho"prijmu z prace. Moze byt toto dajakou prekazkou pri stanoveni vysky materskej? Aby mi to nejako nekolidovalo a nepovedali mi, ze som prekrocila nejaky limit a nemam narok na najvyssiu moznu matersku. Dufam, ze nepisem jak hotentot 😉

hadassah
14. feb 2012

@gapa ahoj, mohla by si mi prosím poradiť ohľadne reťazového pôrodu?

Rodičovská dovolenka končí v máji a nástup na druhú materskú dovolenku je až 17.8.2012. Predpokladala som, že zamestnávateľ uvedie pravdepodobný zárobok, z ktorého sa vypočíta druhá materská. Lenže takto tu bude od mája do augusta "diera" a teda buď po skončení rodičovského treba nastúpiť do práce, alebo sa ukončí pracovný pomer.
Existuje taká možnosť, že po skončení rodičáku nastúpim do práce a hneď si dám vypísať PN na rizikové? Budem mať nárok na PN a potom na materské? Vopred ďakujem za odpoveď.

Ak sa aj ostatné kočky viete vyjadriť, budem vďačná za rady a názory.

zuziq8
14. feb 2012

ahojte, chcem sa opytat za kamaratku, u nich je takato situacia: v decembri 2011 mal jej syn 2 roky, a narodila sa im dcerka, teda prestala na syna poberat rodicovsky prispevok a berie len matersku na dcerku... ked jej skonci materska v juli, automaticky bude mat na dcerku rodicovsky a bude mat narok aj na rodicovsky na syna? kedze ten dovrsi tri roky az v decembri... ak ano tak v plnej vyske? dakujem za rady 🙂

mima595
14. feb 2012

@zuziq8 - nie, bude mat narok na rodicovsky iba u jedneho dietata

gapa
14. feb 2012

@hadassah
môžeš napr. dočerpať dovolenku, ak ti zostala a potom nastúpiť na pn, ako píšeš, ak by bol dôvod. Ale pn by nemala začať pred ukončením Rd.

hadassah
14. feb 2012

@gapa ďakujem za odpoveď. Teda ako tehotnej mi výpoveď dať nemôžu. Nastúpim teda na PN po ukončení RD. Budem mať nárok na nemocenské a potom na materské? Z akého vymeriavacieho základu sa mi bude materská počítať?

gapa
14. feb 2012

@hadassah
podla terajších zákonov z pravdep. VZ.
daj si bacha, aby mzdárka uviedla celomesačnú mzdu do potvrdenia pre soc.poistovnu, lebo táto suma sa delí číslom 30 za každých okolností.

hadassah
14. feb 2012

@gapa ďakujem.

blandik
15. feb 2012

ahojte, můžete mi někdo poradit, kdo jste znalý? - mám jedno dítě, byla jsem do tří let jeho věku doma na RD, v říjnu 2011 jsem nastoupila zpátky do práce na zkrácený úvazek 6 hodin. Od tohoto týdne (tydy 13. února 2012) jsem na nemocenské pro rizikové těhotenství, s tím, že porod bude nejspíše někdy v říjnu 2012 a nejspíše se už do práce nevrátím a tedy zůstanu na nemocenské až do nástupu na MD...Zajímá mě, jestli je v tomto případě nějaký problém s čerpáním příspěvku v mateřství (v pracovním poměru budu více než 270 dní, ale velkou část na nemocenské), z čeho se budu příspěvek v mateřství počítat (zda do průměru vstoupí i nemocenská, nebo se bude vycházet z té krátké doby, co jsem skutečně odpracovala..nebo se vezme celé období "posledního roku" a vypočítá se nějaký průměr "jako bych pracovala" a nebyla na nemocenské...)...? Předpokládám, že výpověĎ mi nemůžou dát po dobu těhotenství, nejdříve až s nástupem na mateřskou /v práci se mění vlastník, těžko říci, co nastane...). Děkuji moc.

emkab
23. feb 2012

@gapa ahoj, vidim, ze sa tu baby obracaju na teba, tak budem otravovat aj ja 😉 ak by som prechadzala z rodicovskej na matersku s tym, ze nova materska by sa mi vypocitavala z pravdepodobneho zarobku, tak si to viem vypocitat nasledovne? (nie som si ista, ci to chapem naozaj spravne): netto mzda z btto mzdy uvedenej na zmluve*12 mesiacov/ 365dni= denny vymeriavaci zaklad nasobeny poctom dni v prislusnom mesiaci . Ide mi hlavne o tu netto mzdu, kedze ide o pravdepodobny zarobok...dakujem velmi pekne 🙂

gapa
24. feb 2012

@emkab
neviem o čo presne ti ide. O to, čo uvedie mzdárka, ako to vyráta alebo ako postupujú v soc.poistovni? Máš nejakú nepravidelnú mzdu? tj. nemáš každý mesiac rovnakú?
LEbo inak v soc.poistovni zoberú len sumu, čo uvedie mzdárka v časti 7 tlačiva Potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi pre účely upaltenenia nárooku na nem.dváku a vydelia túto sumu číslom 30. To je pravdep.vz.

ako stanoví mzdárka pravdep.vz je na nej. Vysvetlenia sú velmi rôzne, od toho, že uvedie poslednú mzdu, z ktorej sa platilo alebo mzdu podla prac.zmluvy. Čo sa týka nepravidelných častí mzdy, tak som už čítala aj taký postup že sa zrátajú odmeny za rok a vyráta sa, kolko to vychádza v priemere na mesiac, ale v zákone to oporu podla mna velmi nemá, lebo sa v nom píše cca... o pravdep.vz za kalend.mesiac nástupu na md, tj. vyzerá to skôr tak, že ak nastupuješ na md v dec, kedy bývajú odmeny, tak by sa tam zarátať mali, ak iný mesiac, tak nie. Ale to ozaj záleží na mzdárke, ako to uvedie.