Informácia o ochrane osobných údajov a používaní cookies.

Prečítaj

Materská, rodičovská, opät materská?

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂
emkab
24. feb 2012
@gapa dakujem za odpoved, jasne, ze nechapes, ked pisem ako hotentot 🙂 a tusim to mam este aj pomotane, to asi ta materska 😃 chcela som sa spytat, ci sa tych 65% pocita z btto sumy (cize to, co mam uvedene na zmluve a ta suma sa mi nemenila do nastupu na matersku), lebo pri prvej materskej sa vychadzalo z realnych vyplat, ked som bola napr. aj PN a podobne, cize tie sumy neboli stale rovnake...inak ma muvedenu fixnu ciastku, nemam fix+provizie, nemyslela som tym toto..este raz dakujem 😉
zuzinr
26. feb 2012
potrbovala by som poradit, necitala som uplne vsetky prispevky dozadu takze neviem ci ste to tu nahodou uz aj neriesili. Chcela by som sa spytat ohladom preplatenia dovolenky. Na matersku som nastupovala 5.9.2011 a mala by mi koncit niekedy zac. maja. tohto roku. Cize by som mala mat narok na preplatenie dovolenky za pomernu cast z minuleho roka a za celu dovolenku (25 dni) za tento rok? Musim zamestnavatela poziadat ked mi bude koncit materska ze hned po materskej si chcem vycerpat celu dovolenku? Musi mi to zamestnavatel umoznit keby som to tak chcela? Je potrebne to potom nejako aj nahlasit na urad prace?
cicimon
26. feb 2012
@zuzinr ak si zamestnana tak nie je dovod na preplatenie dovolenky, bud si ju vycerpas hned po nastupe alebo v priebehu roka - a jasne, treba poziadat
zuzinr
26. feb 2012
@cicimon ale je aj taka moznost ze by som ju chcela vycerpat hned po skonceni materskej a potom navezne po skonceni dovolenky ist na rodicovsku dovolenku?Pri synovi som to tak mala ale to uz je 8 rokov dozadu, takze neviem ako je to teraz.
cicimon
26. feb 2012
@zuzinr hej, da sa tak, len treba par dni/tyzdnov pred skoncenim md o to v robote poziadat
zuzinr
26. feb 2012
@cicimon dakujem za info 🙂
martinkasch.
2. mar 2012
No, dievcata, tak ja myslim, ze asi zinfarktujem.
31.1.2012 som nastupila na matersku a zaroven 16.2.2012 mi konci rodicovska dovolenka.
Dostala som rozhodnutie zo socialky o vyske materskej, a moj zamestnavatel mi tam udal pravdep. vym. zaklad minimalnu mzdu. Uplne mimo mojej pracovnej zmluvy, ktoru mam na dobu neurcitu. No a ted babo rad.
Mam nejaku moznost odvolavat sa u zamestnavatela a socialky a argumentovat § 166 ods.1 a 2 ZP o ochrane zamestnankyne ze zamestnavatel sa musi riadit pracovnou zmluvou alebo co mam robit?
Poradte.
zuzinr
6. mar 2012
@martinkasch. no ja som si to bola vybavit u zamestnavatela, nemoze ti dat nizzsi vymer. zaklad ako ked si pred tym odchadzala na matersku. Maly by ti to zamestnavatel na novo opravit len potom si to budes musiet znova pracne vybehat v socialke.
emily_666
8. mar 2012
@martinkasch. ako si dopadla?
zuzkagu
8. mar 2012
baby tak aj ja sa opytam 🙂 možno to už bolo aj tu rozoberane ale nechce sa mi hladat 🙂 vopred dakujem za odpoved

v roku 2005 som mala dcerku, potom od augusta 2006 cca 1,5 roka som aj pracovala popri rodičaku na pol. uväzok, v r. 2008 som nasledne nastupila na druhu matersku so synom (dcerka mala 2,9 r.), materska sa mi ratala kedže sa mi platili odvody s pol uväzku, od maja 2011 som na predlženej platenej RD, kebyže planujeme tretie dieta mala by som narok na matersku davku?
fafetka
8. mar 2012
Ahoj kočenky,jste tu všechny takové chytré jistě poradíte totálnímu neználkovi x-)
Mám v říjnu 2009 narozeneého hošíčka a rodičák do 3let jeho věku mi končí letos v říjnu.Plánuji ale další mimi...díky zdravotním komplikacím je ale celkem jisté že u dalšího těhu budu opět na rizikovém tedy na neschopence.až do porodu.Pokud bych otěhotněla v době než nastoupím zpět do práce(tj.do října)jak se postupuje?Dokončím prostě rodičovskou dovolenou a plynule přejdu na neschopenku?A z čeho se pak ta neschopenka vypočítává?A mám pak nárok na metřskou a následně rodičák?A ještě edna otázka.Doslechla jsem se že můj zaměstnavatel( mám smlouvu na dobu neurčitou) chce přesunout místo zaměstnání z východočeského kraje a skoro 200km jinam |-| dojíždět nebudu moct ani omylem.Dá mi výpověď?Vím že v tomto případě může pokud jsem na na rodičovské dovolené,ale může i když bych byla na neschopence?
Omlouvám se za velkou hromadu otázek a mooooc moc děkuju za jakékoliv odpovědi x-)
Krásný den všem x-)
zuzkagu
8. mar 2012
@gapa
v roku 2005 som mala dcerku, potom od augusta 2006 cca 1,5 roka som aj pracovala popri rodičaku na pol. uväzok, v r. 2008 som nasledne nastupila na druhu matersku so synom (dcerka mala 2,9 r.), materska sa mi ratala kedže sa mi platili odvody s pol uväzku, od maja 2011 som na predlženej platenej RD, kebyže planujeme tretie dieta mala by som narok na matersku davku?
ešte jedna otazočka, ak by som nemala narok na MD , mam ešte cca 60 dni dovolenky, 30. maja mi končí predlžene RD, keby osm nastupila na dovolenku, hned potom po 60 dnoch na PN a dieta by sa narodilo vo februar/ marec 2013 mala by som narok na matersku?
zuzkagu
12. mar 2012
takže asi nikto nevie nevadi, pisala som do Soc. poistOVNE a odpisali že mam narok na matersku davku ak som na predlženej platenej rodičovskej dovolenke, ak mi nepredlžia RD mam si vyčerpat dovolenku z prace a ist nasledne na PN až do pôrodu 🙂
gapa
12. mar 2012
@zuzkagu
neviem, či som odpovedala, ale asi nie (ak neodpoviem hned, tak sa stáva, že už sa nevraciam dozadu)

Takže prac.pomer ti trvá. Ak by si nastúpila na md počas platenej RD (teda zo zdr.dôvodov) alebo následne na čerpanie riadnej dovolenky, tak nárok na matersé ti vzniká.
Ak by si náhodou čerpala neplatené volno, tak ak by si ho čerpala dlhšie ako 460dní (čo je cca 15mesiacov tuším), tak by nárok vznikol (teda až po uplynutí nových 270dní nem.poistenia a ak by si dovtedy neporodila). A tiež treba to neplatené volno spraviť tak, že si dnom nástupu na md mala už nastúpiť,, tj. toto je dosť nie jednoznačné, aj ked som kedysi čítala odpoved zo SP, že nárok vzniká (no istejšie je nastúpiť počas trvania np, či rodič.dovol).
Ak by si čerpala neplat.volno, tak dovolenku (za roky 2010-2011) si treba vyčerpať do konca roku2012, inak by prepadla.
Dá sa aj tá pn, no na to by mal byť dôvod a samozrejme môžu ti prísť na kontrolu.
zuzkagu
12. mar 2012
@gapa počkaj celkom nerozumiem, teda ak mi bude znovu trvat RD platena bez prerušenia do maja 2013 a v tejto dobe aj porodim tak mi vznika narok na matersku? ja somto pochopila že ano.
v pripade že mi RD nepredlžia a už by som bola tehotna mam ešte 60 dni platenej dovolenky ktoru si musim po RD vyčerpať, tj od 1.6.2012 60 dni a potom rovno po skončeni dovolenky na PN až do pôrodu, zo SP mi napisali že to je vlastne už nove poistenie a a j vtedy mam narok na MD.
zuzkagu
12. mar 2012
@gapa aha už som si to ešte raz prečítala 🙂 a pochopila 🙂
neplatene volno nebudem mat, mam klasika riadna dovolenka, nepaltene mi nikto neda 🙂
ale dakujeeeem
skoricaxx
12. mar 2012
@martinkasch.
ahoj dnes som riešila ten istý problém strávila som tým celý deň behaním medzi sociálkou a zamestnávateľom ale nakoniec som sa dopátrala a povedali mi že mi aj uznajú odvolanie.
najjednoduchšie je presvedčiť zamestnávateľa nech ti uvedie iný pravdepodobný vymeriavaci základ (nakoľko jemu to môže byť úplne jedno on z toho odvody neplatí a ani oni na žiadne odvody neprihliadajú) a napísať si odvolanie ja som uvádzala, že zamestnávateľ omylom uviedol základnú mzdu namiesto mzdy ktorú by som zarábala vo februári 2012. A že na základe informácií zo sociálnej poisťovne uznal svoju chybu a priložila som nové tlačivo
Ale ak sa sním nevieš dohodnúť tak aj tak sa skús odvolať s tým že máš podozrenie na to že zamestnávateľ uviedol nesprávny pravdepodobný vymeriavaci základ minimálne to aby ti uznali to čo más v pracovnej zmluve.
pralinkaaa
12. mar 2012
@martinkasch. toto by aj mňa zaujímalo ako si to doriešila? dúfam, že dobre 🙂
annie13
13. mar 2012
som na druhej rodicovskej mala som aj matersku kedze moj PP trva vyzera to tak vsak ze hned po nastupeni do prace aj skonci kedze moje pracovne miesto je zrusene
dnes mi v skolke oznamili ze hoci mala dovrsi 3 roky uz v marci 2013 do skolky moze nastupit az v septembri 2013 a co ja teraz tych 6 mesiacov dostavala by som nieco z UP?
neviete mi povedat

@gapa
gapa
13. mar 2012
@annie13
nárok by si mala na podporu v nezamestnanosti, ak sa zaeviduješ na UP do evidencie nezam.
Budeš mať nárok na odstupné, no pozor, ak dostaneš výpoved, tak treba písomne požiadať ešte pred začiatokom plynutia vyp. lehoty o ukončenie pp z toho istého dôvodu dohodou.
V dohode musí byť uvedený organizačný dôvod ukončenia prac.pomeru, inak nárok na odstupné nevznikne.
sisaha
13. mar 2012
@annie13 aj ked je tvoje miesto zrusene a ostala ti nejaka dovolenka, dohodni sa s nimi, ze ta naspäť zamestnaju a ty si tu dovolenku vycerpas..., ked ti potom budu vyplacat odstupne a mzdu, tak ti vznikne potom narok aspon na vyssiu podporu ako za normalnych okolnosti..
annie13
14. mar 2012
@gapa ja mam podat vypoved aj ked dostanem vypoved od nich?
@sisaha a mne vznikol narok na dovolenku? lebo ja som si pred prvou materskou celu vycerpala
gapa
14. mar 2012
@annie13
nie, ty nesmieš dať výpoved, ak teda chceš odstupné. Ale ak by si výpoved dostala, tak ti od 1vého začne plynúť výpovedná lehota a nárok na odstupné zo zákona ti už nevzniká. Pozri si § 76 Zákonníka práce

nárok na dovolenku vzniká aj počas trvania md, no záleží na konkr. dátumov, či si si ju už nevyčerpala pred nástupom na md.
annie13
14. mar 2012
@gapa a ako mam teda dosiahnut aby som dostala aj odstupne?
annie13
14. mar 2012
@gapa aha rozumiem cize ak nastupim do prace prveho a hned dostanem vypoved tak mam narok na odstupne avsak ak dostanem vypovednu lehotu napr. 3 mesiace tak budem pracovat tie tri mesiace a mam po odstupnom
alicia28
14. mar 2012
@annie13 ako tam mozes nastupit ? ved tvoje miesto je uz zrusene ...... nastupit moze len ten ktory ma miesto ....aby mal kam nastupit, 🙂 kedze tvoje zrusili .............tak len povies ze mas zaujem nastupit a oni ti odpovedia ze nie je kam a preto ti davaju odstupne a vypoved
annie13
14. mar 2012
@alicia28 a nemozu ma preradit inde pocas tej vypovednej? som robila v kancelarii ta zanikla co ked ma šupnu do skladu
alicia28
14. mar 2012
@annie13 , podla zakona sa presne to iste miesto drzi tusim len 6 mesiacov a potom ti mozu ponuknut hocijake ine miesto ale malo by zodpovedat nejakemu standardu co si robila predtym,,,no zamestnavatelia su vselijaky,,jasne ze spekuluju ,,,,
mozno sa budu snazit odstupne nedat
....zalezi ako sa budes branit a co ti ponuknu ako sa dohodnete,,,ked ta daju napr, do skladu tak to neviem ci mozu,,,z kancelarie do skladu ,,,podla narocnosti prace a zodpovednosti co by si tam robila,,,tazko povedat takto ,,,,poradis sa potom ked to bude aktulne podla toho co ti ponuknu ....
alicia28
14. mar 2012
@annie13 mozno ti neponuknu nic a rovno ti daju odstupne a vypoved
zdenulka16
14. mar 2012
Ahojte. Chcela by som sa opytat takuto vec- mam syna ktory bude mat vo februari 2013 tri rôčky, chceli sme mať ešte tento rok druhe miminko ale akosi sa nam nedari, budeme skusat dalej ale co chcem vediet je ako to bude ked otehotniem az koncom roka teda miminko by sa narodilo niekedy leto-jesen a rodicovska na maleho mi skonci ked dovrsi tri roky to je v tom februari a v marci by mal ist do skolky. Viete mi poradit? Musela by som ist do prace alebo ako to je?dakujem

Začni písať odpoveď...

Odošli