Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

lucia1080
14. mar 2012

Gapa, prosím ťa, vedela by si mi pomôcť? Som momentálne na RD s 2,5 r. synom. Som stále zamestnaná. Včera mi volali zo zamestnania aby som sa dostavila, pravdepodobne chcú, aby som nastúpila do práce od 1.4. 2012, lebo sa im uvolnilo prac. miesto. Ja som ale tehotná asi 6 týždnov, čiže na materskú by som mala nastúpiť v septembri, ked môj prvý syn bude mať 3 roky. Neviem, čo mám robiť. Či im mám oznámiť moje tehotenstvo, alebo mam nastúpiť, alebo ako to vyriešiť. Keby som chcela nastúpiť, mám problém s malý, nemám ho kam dať. Ked pojdem na druhú MD, opäť musia na mna čakať 3 roky alebo ak nenastupim, môžu mi dať výpoved? Porad ak vieš... Dakujem.

sisaha
14. mar 2012

@annie13 ak si si vycerpala dovolenku, ktora ti vznikla pocas pracovneho pomeru, tak mas narok aj na dovolenku, ktora ti vznikla pocas MD. Mne to robi cca 10 dni. Napis mail svojej personalistke, aby ti uviedla kolko ti este ostava dovolenky. Aj ked sa dohodnete, ze s nimi ukoncis PP, tak sa nechaj zamestnat na to vycerpanie zvysnych dni dovolenky. Ale urcite postupuj ako ti pisala gapa co sa tyka odstupneho..

gapa
14. mar 2012

@annie13
ešte pozri, ako je to s dohodou o ukončení pp § 60 (ak chceš odstupné, tak musí byť uvedený organizačný dôvod ukončenia pp) a výpovedou a výpovednou lehotou, tuším § 62 ZP., tj. ak končí RD napr. 24.ého, tak ak ti dajú výpoved napr. 25 alebo aj 31ého, tak treba požiadať o ukončenie pp dohodou z dôvodu organizačného (vid § 76 ZP), ktorý uvádzajú vo výpovedi ešte ten istý mesiac!!!!, teda toho 31ého (mať podpísané prevzatie tejto žiadosti s uvedením dátumu prevzatia) aby si mala dôkaz, ak by sa vykrúcali. Treba sa radšej istiť.

fori
14. mar 2012

prosím víte někdo toto?? dneska jsem nastoupila na nemocenskou a budu na ní cca do září. z čeho mi pak vypočítají mateřskou?? z platu, než jsem šla na nemocenskou nebo tam započítávají i tu nemocenskou??

sasena033
15. mar 2012

@gapa prosim ta o radu.. maly mal 3 roky v januri teraz som na druhej MD...cize RP mi skoncil v januari... ale chcem s aspytat na pridavky tie mi maju chodit vsak?? ci treba o ne poziadat na syna,?? inak RP mi chodil 13teho a aets enic..dakujem

gapa
15. mar 2012

@sasena033
nárok na prídavky na obe deti samozrejme máš. Ak sa narodila dcera 15.2.12, tak prvýkrát za február dostaneš v marci, ak ste požiadali o prídavok aj na nu. Na syna už žiadať nemusíš, to si predpokadám už žiadala po jeho narodení.
RP myslíš rodičovský príspevok? a kedy si nastupovala na md, asi už v decembri, tj. poslednýkrát si dostala vyplatený za december v januári??? je tak? Ak syn dovršil 3roky až v januári, tak môžeš požiadať o prísp. na starostlivosť o syna za január 2012. Ak sa on staráš osobne, tak v sume ccca41eur, ak chodí do škôlky, tak v sume preukázaných zaplatených výdavkov v januári.
Ak si ale nastupovala na md až v januári, (no nie 1.1.), tak nárok na tento príspevok už nemáš.

Potom zájdi aj na soc.poistovnu s rod.listom dcery a vybav si prehlásenia riadnej starostlivosti na mladšie dieťa (predpokladám po pôrode syna si si podávala prihlášku). U nás to urobili tak, že som musela vyplniť odhlášku + prihlášku s prehlásením o riadnej starostlivosti od pôrodu.

sasena033
15. mar 2012

@gapa no akosi s astracam ...takze maly mal roky 6.1 3roky takze za cely januar mi prisla vypacana RD aj s pridavkami vo vyske 212€ len totiz neviem ci som pri malom ziadala teda vypisovala tlacivo aj na pridavky ked sa narodil to tam asi musim zajst 😅 na MD som nastupila 18,1 takze na tych 41€ nemam narok...matersk aza janur mi ma prist teraz 18 teho a dcera sa narodial 11,2..u nej som este nevybovala nic...cakali sme natych 28 dni a potom... takze tlaciva potrebujem..prispevok o narodeni,priplatok k narodeniu + ziadost o pridavky?? takz enemusim ist na tu soc. stym rodnym listom ci to koli comu?? a est esom pocula z etreba na socialke nahlasit aby za m,na plaztili dochodkove???

sasena033
15. mar 2012

@gapa tak akurat mi pridavky na maleho nabehli 😉 este ak mozes vysvetli mi ten posl.odstavec co si pisala

gapa
15. mar 2012

@sasena033
tých 212eur, to bude platba v 1/2012 za december predpokladám, lebo 190+22eur (tuším 22je prídavok na 1dieta), lebo RP za 1/2012 je už cca 194eur, no ten prvýkrát je vyplatený vo februári za január.

Neviem, či tlačivo na prídavok potrebuješ, alebo sa to len doplní k prvému. My sme tuším len rodný list dávali (no vybavoval manžel, tak neviem na isto). No to ti poradia.

Ten posledný odstavec sa týka dôchodkového poistenia štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Ty si k prihláške dávala vyhlásenie o riadnej starostlivosti na staršie dieťa. O to sa aj nadalej staráš, čo je ok. Ale aby si neskôr nezabudla, že treba dať nové prehlásenie na novonarodené dieťa, tak je lepšie to vybaviť hned ked sa vybavujú veci s narodením. Cez poradnu soc.poistovne mi odpísali, že stačí len nové vyhlásenie o riadnej starotlivosti na mladšie dieťa + kopia rodného listu. Ale v soc.poistovni to urobili cez odhlášku + novú prihlášku.

A ešte 1x kopia RL treba na soc.poistovnu, k žiadosti o materské (ak si ho už nedávala), lebo si v žiadosti podpisovala, že oznámiš rodné číslo dieťaťaa, čo sa robí cez RL.

sasena033
15. mar 2012

@gapa aha no uz roznumiem 🙂 tedamaterska by mi mal aprist aj ked som este nedoniesla kopiu RL???to musim vypisat n asoc..aj ziadost o materke???tam som niesla len papier ze nastupujemn na MD od lekara a prisiel mi aj papier ze mi priznavaju

luly13
15. mar 2012

@gapa a moze sa cerpat materska a zaroven prispevok statu na starostlivost o dieta v predskolskom zariadeni(tych 230e),kedze nedovrsilo 3 roky. Pripadne,ak budem vykonavay zarobkovu cinnost(dvp) aj pocas materskej s druhym dietatom,vznikne nan narok? alebo by som moc chcela 😀 Dakujem

gapa
15. mar 2012

@sasena033
papier od gynekologa sa volá "žiadost o materské", tj. to si už dávala na SP. Ak si nedala RL na oddelenie, ktoré ma na starost tvoju žiadost o materské, tak ťa možno vyzvú, aby si ho predložila.

gapa
15. mar 2012

@luly13
áno, ale len na pár mesiacov, obvykle 3mesiace, no niekedy len 2, niekedy 4.
Nemáš nárok za mesiac, za ktorý máš nárok na rodič.príspevok na staršie dieťa a najdlhšie máš nárok za mesiac, v ktorom novonarodené dieťa dovrši 6týždnov veku (alebo staršie dovrši 3roky, ak by to bolo skôr, ako tých 6týž)

aj poberanie materského do 6týž. veku novonarodeného dieťaťa sa považuje podla toho zákona za zárobkovú činnosť, tj. netreba pracovať, aby nárok vznikol.

luly13
15. mar 2012

@gapa dakujem.cize ak by som sa aj bola zamestnana na dohodu po dovrseni 6tyz.veku novorodenca,narok nemam,ano?

gapa
16. mar 2012

@luly13
počas poberania materského nie.
A aj po ukončení poberania materského dohoda nie je považovaná podla toho zákona za zárobkovú činnost.

terinka30
20. mar 2012

@gapa
Ahoj, prosím ťa nevedela by si mi poradiť, z ktorého obdobia sa mi bude vypočitávať MD?
Na MD by som mala nastupit v oktobri 2012... momentalne som na RD, avsak od 1.1.2012 pracujem vo firme kde som robila dlhe roky, aj pred nastupom na matersku.. zmluva nebola prerusena, avsak momentalne pracujem len 80 h./m. ( podpisovala som nový platobny dekrét)
Bude sa mi to vypočítavať z tohto roku 2012 ? :( alebo z minulého roku 2011, ked som nepracovala - z predpokladaného?
Ďakujem veľmi pekne

gapa
20. mar 2012

@terinka30
ak ide o ten istý prac.pomer a zákony sa nezmenia a v roku 2011 si čerpala len rodič.dovolenku a nezmenia sa zákony, tak z vz ktorý by si dosiahla v mesiaci nástupu na md, tj. ak v mesiaci nástupu na md by ti stále trval skrátený uväzok, tak len z toho skráteného. Treba sa dohodnúť so zamestnávatelom,

terinka30
20. mar 2012

@gapa
Dakujem.... Hmm, toho som sa obavala, vz z polovicneho uvazku bude ubohy....pocita sa do vz pripadny bonus?? Gapa dakujem velmi pekne za predchadzajucu odpoved, trvalo mi hodnu chvilu sa k tomu dopracovat.

gapa
21. mar 2012

@terinka30
skús sa už popredu porozprávať so mzdárkou. Ak by ti dávali za daný mesiac odmeny odmeny, či niečo také, tak sa to samozrejme započítava. Ale jednoznačne sa treba porozprávať s tou mzdárkou, na nej záleží, čo vypíše do pravdep. vym.základu, skutočný vym.základ v obd. od začitku roku nie je podstatný.
Ten platobný dekrét si podpisovala len na určitú dobu, či je tam uvedené len odkedy, nie je riešené dokedy. Ak by to bolo napr. do 9/2012 a od 10/2012 už plný úväzok napr., tak by to bolo najlepšie, no to je zatial teoria.

janulkan
21. mar 2012

Ahoj, potrebujem poradit, 22.9.2011 som nastupila na MD, plati mi do 17.5.2012, potom ide na RD, zamestnana som bola od dec 2009, teraz k 31.3.2012 mi prislo ukoncenie zmluvy (mala som rocnu zmluvu). Planujeme ale dalsie babatko, takze teraz od 1.4.2012 som nezamestnana, predpokladam teda ze ani nemocenske poistenie uz nemam, budem mat teda narok na matersku dalsiu? a ak ano do kedy musim otehotnie? alebo sa musim vratit do prace, aby som mala zase narok? dakujem za radu @gapa

jankaku
23. mar 2012

Ahojte poprosila by som vas o radu. Momentalne som na rodicovskom...na konci jula mi konci. Od augusta do nastupu na matersku asi budem nezamestnana nakolko mi konci PP a momentalne som tehotna. Ako sa mi bude pocitat materska? Da sa nejako vylepsit cela tato situacia? Treba si nieco doplacat? Vobec sa v tom nevyznam, budem vdacna za kazdu radu. Neviem ci patrim presne do tejto temy lebo je tam aj prerusenie, ale skusim aj tu. 😉

88zuzanka88
26. mar 2012

Ahojte som zo Slovenska a manzel je zamestnany v Českej republike cakame babo a doktora ma vypisala na matersku chcem sa opytat kde ziadat o matersku v Českej republike alebo na Slovensku pretoze ja som uz 7 mesiacou na urade prace .

petulig
27. mar 2012

@gapa ahojte, studujem to tu uz par dni, ale odpoved na moju otazku som nenasla
rodicovsky mi konci 19.septembra tohto roku, snazime sa o dalsie babo, ale zatial to nejak nejde. Ak sa mi podari otehotniet do septembra tak si to vyriesim aj sama, ze sa dam na PN rizikove a potom rovno nastupim na matersku. Len ide mi o to z coho sa bude pocitat suma materskeho. Prvu matersku som mala skoro maximalnu a stale som v pracovnom pomere, lenze v septembri ked nastupim si pojdem rovno po vypoved z organ. dovodou.Ak este nebudem tehotna a pojdem sa zahlasit na urad prace, tipujem ze mi vypocitaju podporu podla platu z posledneho zamestnania, cize taku vysoku ako som mala matersku cca. Ale co ak sa mi podari otehotniet v pirbehu napr. dvoch troch mesiacoch co budem evidovana na UP. Potom by mi z coho pocitali matersku?Aky by bol VZ? Pripadne aj pri dlhodobej PNke, ratalo by sa to z toho posledneho zamestnania?
dakujem za radu

gapa
27. mar 2012

@petulig
ak nebudeš tehotná v čase skončenia prac.poemru, tak aby ti vznikol nárok na materské, tak budeš potrebovať nové nem.poistenie.
A bacha, aj keby si bola tehotná v čase ukončenia pp, tak pozor, ak si chceš uplatniť nárok z tohto t.č. trvajúceho prac.pomeru, tak NESKONčI prac.pomer počas čerpania RD! ale treba aby ti trvalo nem.poistenie aspon 1den po čerpaní RD. Ale to napr. by ti pomohlo len v prípade, ak by si bola pri ukončení tehotná, len by si o tom ešte nevedela, inak hovoríš, by si bola pn.
A potom bacha na to, čo ti uvedie mzdárka do potvrdenie pre soc.poistovnu ako pravdepodobný vym.základ v mesiaci nástupu na md či pn (ak by si išla na pn, materské), záleží to od nej a mala by to byť minimálne mzda podla aktuálenj prac.zmluvy a nie žiadne minimum, ako som už počula, že navigovala nejaká pracovníka soc.poistovne mzdárky. Ale nech som presnejšia, toto platí len v prípade, že si v predchádzajúcom kalend. roku pred ukončením pp celý rok čerpala rodič.dovolenku, nič iné.

petulig
27. mar 2012

@gapa a k tomu novemu nemocenskemu poisteniu, mi staci napr par dni sa este dohodnut, ze akoze odpracujem a to sa mi uz bude ratat ako nove poistenie? Daju mi tam ten max. zaklad . Dobre to chapem?
a co ked pojdem na urad prace a trebars po dvoch troch mesiacoch otehotniem? Je tam nejaka sanca, ze mi to vypocitaju z posledneho zamestnania?
ja som teraz vlastne od februara 2010 na materskej nepretrzite. mam v tom riadny zmatok 😠

bleelka
27. mar 2012

@gapa ahoj, bola by si, prosim, taka dobra a poradila aj mne ak vies? asi mas toho pri 3 detoch dost, ale budem vdacna ak si najdes cas... momentalne som na RD, v maji 2012 nastupujem na matersku s druhym dietatom. Viem, ze mam na socialku zaniest papier, ktory mi vystavi lekar, ze nastupujem na MD. Zaroven to musim nahlasit aj do prace (termin nastupu na MD). Neviem ale ako je to s rodicovskym prispevkom. Musim sa sama odhlasit na UPSVaR? Kam vsade musim este nahlasit, ze prechadzam z RD na MD? Pracovny pomer mi stale trva, na prvu MD som nastupila v septembri 2009. Z akeho obdobia mi budu pocitat vysku materskeho, teda vymeriavaci zaklad? Z toho obdobia pred prvou materskou, alebo z minuleho roku 2011, ktory predchadzal terajsiemu nastupu na matersku (pocas mojej RD mi kazdy rok dvihali plat aby to bolo dorovnane keby som naspat nastupila, takze ak by to pocitali z minuleho roka, tak by bol VZ vyssi, ale neviem ci to nebudu pocitat z roku 2008 ci 2009, neviem ci sa berie do uvahy cely predosly kalendarny rok). Dakujem ti velmi pekne za radu, cenim si to!

gapa
27. mar 2012

@bleelka
odpoviem skrátene, no pozri dozadu, predpokladám že nie raz to tam je rozoberané.

žiadosť o materské od lekára dávaš zamestnávatelovi a on ju odnesie na sp (aspon taká je prax u 99% prípadov, to 1% nosia potom maminy same doklad na sp, no až po prezretí zamestnávatelom). Iba ak ide o dobrovolné nem.poistenie, tak žiadosť z dnp odnášaš ty do sp.

na upsvar áno, ohlásiť poberanie materského.

materského podla terajších zákonov ak prechádzaš z rd priamo na md v zamestnaní, tak z pravdepodobného vz, z ktorého by sa ti platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na md (tj. aktuálna mzda)

+ možno stihneš príspevok na sstarostlivosť o dieťa (pozri tému o Záhadnom jednorázovom príspevku ... či tak nejako sa to volá)

ak nečerpáš riadnu dovolenku tak na sp nič s dôch.poistením, až po narodení.

bleelka
27. mar 2012

@gapa dakujeeeeeeeeeeeem krasne!

miculienka
29. mar 2012

ahojte , čítam tu poctivo ale ja som aj tak nejaký somárik zo všetkého kolo paragrafov , viete mi niekto po lopate poradiť ? momentálne som na rd , malá bude mať v júny 2 roky , od septembra by som mohla nastúpiť na svoje pôvodné pracovné miesto , viem, že rp by mi ostal , ako je to ale potom ak by som po mesiaci zistila , že to napr. nezvládam a chcela ísť nazad na rd ? dá sa to ? viete niekto ako to chodí ? či sa dá znova vrátiť na rd a využiť tie zvyšné mesiace a ako to potom ide s úradmi , myslím aké papierovačky kolo toho treba vybavovať ? máte niektorá skúsenosť , ty @gapa , prosím ťa náhodou nevieš , ty si tu také zbehlé žieňa ako čítam v týchto veciach , ďakujem

gapa
29. mar 2012

@miculienka
po dohode so zamestnávatelom si môžeš zvyšok RD dočerpať aj neskôr, teraz neviem, či do 5 či 6rokov.

ak nastupuješ na trvalý pp, nie dohodu, tak treba odhlášku na soc.poisteovnu do 8dní od ukončenia RD (po novom nástupe na rd zase novu prihlášku najneskôr v den!!!! nástupu na RD, pozor, tam už nie je 8dní)

a mzdárka predpokladám nahlásila poberanie rodič.príspevku na zdravotnej poistovni, potom jej treba nahlásiť ukončenie poberania RP aby urobila odhlášku alebo to urobíš sama (popýtaj sa mzdárky, lebo po nástupe do práce by si mala byť zdr.poistená aj ako poberatel RP a aj ako zamestnanec, no vela mzdárook to neovláda a predpokladám bude ta chcieť odhlásiť tak, akoby poberanie RP askončilo s čerpaním RD.
potom by si bud ty alebo znovu mzdárka musela na zp nahlásiť poberanie RP a po ukočení poberania RP zase nahlásiť riadnu starostlivost o dieta na zp (to ale dieťa môže chodiť do škôlky max. na 4hod), to je prípad ak by si čerpala RD v zamestnaní po dovršení 3rokov a dieťa je zdravé.

vid § 166 ods.2 Zákonníkk práce príp. možno dalšie odseky, tam pozri to čerpanie RD, ja nemám teraz čas, bábo už plače, možno neskôr sa pozriem.