Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

kkubekova
14. apr 2012

Ahojte, chcela by som sa spytat, ako ste si na urade prace vybavili pozastavenie vyplacania rodicovskeho pri nastupe na matersku. Ja som od 12/2010 na RD a od 13.4 som vypisana na MD. Manzel bol na Urade - ochota strasna tam bola zo strany uradniciek - Ziadost o materske neakceptuju a ze nech donesie rodny list, potom mu povedali nech najskor donesie Rozhodnutie o materskej, ktore bude ale socilanou poistovnou vydane asi az o mesiac a ze aj tak to nestihne a budeme musiet vratit jeden neopravnene vyplateny rodicak - ja to nechapem ... vdaka za odpovede 🙂

susi201
14. apr 2012

@gapa dakujem ti ....

kicki
15. apr 2012

@kkubekova ja som na materskej od 10/3/12 ale rozhodnutie od soc.poistovne som dostala az koncom marca. kopiu som poslala na urad prace a minuly tyzden mi prisli 2rozhodnutia o odobrati rodicovskeho na 1dieta s tym, ze jeden kus mam poslat do zdravotnej poistovne a druhy kus si mam nechat na ine ucely-dochodkove poist.,zamestnavatel...
neviete niekto,preco je potrebne zaslat toto rozhodnutie do zdravotnej poistovne.treba ho poslat aj do DSS-ky?

kkubekova
15. apr 2012

@kicki Dakujem za odpoved. Inak co sa tyka zdravotnej poistovne, tak tam sa oznamuju zmeny do 8 dni a ako je to s DDS, tak to neviem 😉

gapa
15. apr 2012

@kicki
od 1.1.2011 platí, že počas čerpania RD v zamestnaní ťa zamestnávatel odhlási zo zdrav.poistovne ako zamestnanca. Preto by sa mali mamičky same prihlásiť na zdrav.poistovnu a budú zdravotne poistené štátom ako poberatelky RP, k čomu potrebujú doklad z upsvar. V minulosti toto nahlasovali do ZP mzdárky a niektoré tak robia doteraz, ZP to akceptujú. Preto je dobré sa spýtať mzdárky, či jej dať po potvrdenie z upsvar (tj. nahlásiť ukončenie poberania RP na ZP) a ona odhlási alebo si to vybaviť sama v zdravotnej poistovni.

Toto platí tak isto aj pre mamičky, ktoré pracujú a zároven poberajú RP, tiež sú povinné nahlásiť začiatok poberania a ukončenie poberania RP vo svojej zdr.poistovni. Toto ale predpokladám už mzdárka nenahlási, lebo sa jej to bude zdať čudné, že je zdr.poistená ako zamestnanec a že by bola zároven zdr.poistená aj štátom ako poberatel RP. Ale je to len od r.2011 takto a nevedia o tom mzdárky velmi. Lepšie je si zavolať na svoju ZP a si overiť, či ste nahlásené a to aj spätne nahlásiť.

gapa
15. apr 2012

@kkubekova
do ZP sa síce majú nahlasovať zmeny do 8dní, ale nahlásiť bez potvrdenia to nemôžeš, tj. nedá sa dodržať tá lehota od samotnej zmeny.
ak nastupujeaš na md 13.4., tak nárok na RP za apríl budeš mať ešte v maji vyplatený a je uzávierku mája predpokladám majú začiatkom júna, tak snád dovtedy ti to rozhodnutie príde a to zanesieš na upsvar.
Potom si požiadaj aj o príspevok na starostl. na staršie dieťa (predpokladám už si pozerala tému o Záhadnom jednorázovom príspevku...)

kkubekova
16. apr 2012

@gapa Ahoj, vdaka za vycerpavajucu odpoved 😉 o prispevku na starostlivost uz viem - som zvedava, ako sa k tomu postavia v na urade prace v BB, kedze ked som manzela poslala po Ziadosti na pridavky a prispevok pri narodeni, tak ho poslali prec, ze nech pride, ked sa dieta narodi a donesie si aj rodny list - ako keby ich zabili dat mu tie papiere skor - som zevdava, ci by mu potom niektora bola ochotna pomahat to vyplnat... 😖
Inak nakoniec som si podala ziadost o materske len z DNP a zo zamestnania nie, takze cakam, ze moje rozhodnutie zo socialnej poistovne nebude tak skoro 😒

alikaa
23. apr 2012

Ahojte, chcela by som sa opytat ako to je, ked vyprsi rodicovska dovolenka v 3. rokoch a mamicka az mesiac alebo 2-3 mesiace potom nastupuje na dalsiu matersku. Musi nanovo odrobit 270 dni, aby mala narok na novu matersku? Kamoska hovorila, ze pokial nanovo neodrobi 270 dni, tak na matersku nema narok, dostava len rodicovsku hned od zaciatku. Tak by ma zaujimalo, ako to je? Pracovny pomer ma na dobu neurcitu. Ak by mala narok na matersku, z akeho obdobia sa vypocitava?

gapa
23. apr 2012

@alikaa
ak stále trvá jej prac.pomer, tak nie je pravda, že je nárok len na RP. Má nárok na materské, aj keby nastúpila na 1den a na další išla na md. Treba uviesť ale konkrétne dátumy trvania prac.pomeru, kedy je MD, RD, príp. PN.

alikaa
23. apr 2012

@gapa Pracovny pomer trva od roku 2004, je na dobu neurcitu, na matersku nastupila v septembri 2009, po ukonceni materskej, kedy zacala rodicovska, bolo zrusene pracovne miesto, cize je momentalne nezaradena a nevie ci jej ponuknu po navrate ine miesto alebo vypoved. Teda vypoved pokial viem, tak nesmu dat, ak preukaze, ze je tehotna. Rodicovska dovolenka ma trvat do zaciatku oktobra 2012 a dalsia materska by mala zacat koncom novembra 2012. Prvu matersku jej vypocitali tu najvyssiu aka bola mozna. Ako sa bude pocitat tato druha materska?

gapa
23. apr 2012

@alikaa
ak rušia len jej prac.miesto a ona pred nástupom do práce oznámi tehotenstvo písomne s potvrdením od lekára, tj. v zmysle Zákonníka práce, tuším § 40 ods.6 (alebo 7), na kopiu oznámenia, nech si nechá potvrdiť prevzatie oznámenia zamestnávatelom aj s datumom. Nemôže dostať výpoved a dohodu o ukončení pp pred nástupom na md nech nepodpisuje.
Ak sa zákony dovtedy nezmenia a ona celý rok 2011 čerpala len RD, ani den nemala vym.základ ani PN, či očr..., tak v prípade nástupu na md hned z RD sa jej bude rátať materské z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa jej platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na md (teda nech nepodpisuje znížčenie ...), to isté platí, ak na md nastúpi po pár dnoch trvania nem.poistenia, napr. čerpaní dovolenky, odpracovaní pár dní. Len pozor, aby nečerpala neplatené volno den pred nástupom na md, alebo nemala očr dlhšiu ako 10dní pred md.

Potom ale nech si radšej overí u mzdárky, aku jej uvedie do potvrdenia pre soc.poistovnu pravdepodobnú mzdu, z ktorej by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na md. Nech uvedie minimálne jej celomesačnú mzdu podla prac.zmluvy, tj. žiadne minimum ani mzdu, za časť mesiaca, Bacha na to, s tým bývajú problémy niekedy, lebo sa v tom mzdárky nevyznajú.

dominikas001
23. apr 2012

ahojte, viete mi poradiť z čoho by sa mi vypočítavala materská v tomto prípade?

Momentálne som na RD do 06/2013. Na materskú som nastúpila zo zamestnania / naďalej trvá /. Chcem si otvoriť zároveň živnosť, no plánujem aj ďalšie dieťa do roka. Chcem sa opýtať či neviete z čoho sa mi bude vypočítavať MD pri druhom dieťati. Platí, že to bude stále vypočítavané od zamestnávateľa?.

alikaa
23. apr 2012

@gapa aha, cize ma normalne nastupit do roboty (s potvrdenim o tehotenstve), pripadne si cerpat dovolenku. A nema ist na ten 1-2 mesiace na PN alebo OCR. Novy vymer materskej sa bude pocitat z platu (z celomesacnej mzdy), ktory jej urcia po nastupe z rodicovskej na ten 1-2 mesiace. Dobre som to pochopila? Takze vlastne nehrozi, ze nedostane vobec matersku, resp. ze namiesto materskej dostane len rodicak na cele 3 roky?

gapa
23. apr 2012

@alikaa
treba sa potom konkrétne poradiť s dátumami. Oni jej nemajú čo meniť mzdu, tú má danú predpokladám v pz.
Prípad, že by nemala nárok na materské by nastal, ak by jej prac.poemr skončil počas RD, tj. by zanikol počas prerušenia nem.poistenia. Vtedy by ani neplynula ochr. lehota po ukončení. Tj. nepodpisovať žiadnu dohoduo ukončení pp.
môže ísť aj na pn, no asi lepšie najprv čerpať dovolenku (napr. kvôli neskoršej podpore), no treba podla konkrétnych dátumov aj riešiť.

alikaa
23. apr 2012

@gapa okej, toto je velmi pozitivna informacia, lebo ta kamoska bola v tom, ze ked raz skonci rodicovska dovolenka, tak na dalsiu matersku ma narok az po odrobench 270 dnoch (je jedno ci v tej istej robote, alebo inej). Dakujem 🙂

gapa
23. apr 2012

@alikaa
ak by bola nová robota, tak je riziko materskej z minima, ak od vzniku pp do nástupu na md uplynie menej ako 90dní. No to ozaj lepšie konkrétne, tam na podrobnostiach záleží a aj zákony dovtedy môžu zmeniť, lebo ten zákon je teraz dosť desný a niektoré veci asi zmenia.
Treba jej povedať, že aj dni RD ak trvá prac.pomer sa do 270dní pre nárok na materské rátajú, to je výnimka.

alikaa
23. apr 2012

@gapa tak vypoved do ukoncenia rodicovskej dovolenky urcite nedostane, takze novu pracu do dalsej materskej riesit nebude. Podstatne je, ze bude mat narok znova na plnu matersku ako naposledy, co je teda velikansky rozdiel oproti rodicaku 🙂 No ale uvidime s akymi zmenami pride nova vlada.

bamulka
24. apr 2012

ahojte, viete mi povedať prosím aký je postup, keď sa mi druhé dieťa narodí po skončení 3 ročnej rodičovskej dovolenky a do práce nemôžem ísť kvôli prepusteniu? keby tam bol rozdiel napr. 2 mesiace (dcérka bude mať 3 roky vo februári a druhé bábo by sa narodilo v apríli), na tie dva mesiace môžem ísť napr. na rizikové? či ísť na tú dobu na rodičovskú do piatich rokov dieťaťa bez rod. príspevku? a ako to bude riešiť ÚP? ďakujem za rady 🙂

amandab
24. apr 2012

Ahoj holky, potřebuji poradit. Jsem v 5tt a jsem stále na rodičáku,který mi končí 4.11.2012 a datum porodu mám vypočítaný na přelom roku a teď nevím jak mám postupovat. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou,ale můj zaměstnavatel není zrovna fajn člověk a vím,že už se mnou nepočítá. Myslíte, že můžu být do 4. listopadu na rodičáku a hned 5.listopadu jít na nemocenskou, bude se mi pak ta nemocenská a mateřská počítat stále z posledního platu před prvním těhotenstvím? Nevím jestli je to důležité,ale už s prvním mimčem jsem byla od prvního měsíce doma. Děkuji moc za radu, vůbec tomu nerozumím a nechci něco udělat špatně. 🙂

zalka
24. apr 2012

@bamulka
Tým že si druhý krát tehotná ťa prepustiť nemôžu z práce, pekne chod do práce alebo na PN v tom medziobdobí, nedaj sa vyhodiť nepodpíš dohodu o skončení PP.

diuska
26. apr 2012

Ahojjte, mozete mi prosim poradit. Od 6.12. 2009 som na MD a teraz som na RD, cakame druhe dietatko a od 21. 5. 2012 mi zacina opat MD. Prosim poradte mi co mam kde vybavit bo som sa v tych zakonoch uz stratila ☹

jankohrasko
27. apr 2012

Ahojte, potrebovala by som jednu radu, momentalne som na MD, starsiu dcerku 2,5 roka by sme chceli dat do sukromnej skolky, mam narok na prispevok na starostlivost o dieta vo vyske 230 eur (sukromna skolka) ak som sucastne s druhym dietatom este na MD (syncek ma 3 mesiace)? dakujem za rady

jankohrasko
27. apr 2012

@diuska
tuto su tlaciva http://www.employment.gov.sk/ziadosti-a-potvrde...
+ ak druhe dieta sa narodi do veku 3 rokov prveho dietata mas narok na prispevok na starostlivost o dieta poca 6 tyznov (je tu tema zahadny jednorazovy prispevok)
tuto to je pekne popisane http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/1994/pa...
kopie RL odporucam aspon 10 kopii 🙂
Ked nieco potrebujes, kludne sa pytaj 🙂

jankohrasko
27. apr 2012

@kkubekova inak neviem ci vies.. ak druhe dieta sa narodi do veku 3 rokov prveho dietata mas narok na prispevok na starostlivost o dieta poca 6 tyznov (je tu tema zahadny jednorazovy prispevok)
je to bud 2 x 41,10 alebo 3 x 41,10 (vyplaca sa za cely mesiac podla toho ked dietatko dosiahne 6 tyzdnov)
http://www.employment.gov.sk/ziadosti-a-potvrde... tlacivo Žiadosť o príspevok na starostlivosť o dieťa

jasminet
27. apr 2012

@jankohrasko eli tebe uz odpovedali na tu staznost? 😅

jankohrasko
27. apr 2012

@jasminet jani este nie.. svinuchy 😠

lalus
27. apr 2012

@jankohrasko myslím, že nemáš na ten príspevok nárok, pretože už nie si so staršou na RD. a ten príspevok je vlastne alternatíva k rodičovskému príspevku, v prípade ak dieťa ide do jaslí/škôlky a matka pracovať.

jankohrasko
27. apr 2012

@lalus 😨 myslela som si.. Daujem za info 🙂

ciernavila
27. apr 2012

zdravim, chcem sa spytat, poberam RP, maly ma teraz rok a som druhykrat tehotna. Termin mam v prosinci. Kamosky vravia ze RP ktory mam teraz nastaveny na tri roky si mam ist vraj okamzite zmenit, na to aby som dostavala tu vyssiu sumu co je nieco okolo 11 tis. vraj aby som si to stihla vycerpat co najviac, lebo potom budem mat narok opat na matersku. V praci to sice vedia ze som tehotna ale kedy to mam nahlasovat nasej ekonomke...ohladne tej materskej. LEbo ona mi vtedy davala nejake tlaciva k lekarovi a neviem co este, plus prihlasovaniek tomu uradu co vyplaca matersku /to spadam pod Prahu podla bydliska zamestnavatela/. RP som si vybavovala zase v nasom meste /Stredocesky kraj/, takze to budem opat riesit milion tlaciv, alebo na tu zmenu uz je len nejaky jeden papier?

kkubekova
27. apr 2012

@jankohrasko Dakujem velmi pekne za info 😉 na 100% sa on pokusim poziadat - uvidime ako to dopadne u nas na urade prace, kedze ako som citala o tom prispevku, tak uradnicky nie velmi rady preberaju ziadosti ...