Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

luciaq
22. máj 2012

@jasminet boze to su spiny. ja tam asi tiez skocim radsej uz teraz ako keby ma mali potom osrat . ako by to fakt platili zo svojho. tak si tam prisla a povedala si,ze sa chces znovu prihlasit na DNP? tiez si bola zamestnana+DNP? esteze ma napadlo sem napisat, lebo uz som sa zacinala zmierovat s tym,ze o tie prachy pridem

jasminet
22. máj 2012

@luciaq ano, zamestnana teraz na RD a idem MD1,RD,MD2 + dnp
mas IP

huhusestra
22. máj 2012

@jankalac jeziiis to fakt??? o tom som nevedela vobec....takze toto ma o mesiac caka? to je nenormalne tieto slovenske zakony. :(

bzucinka2
22. máj 2012

@luciaq tak sa daj vypisat a hotovo, kamoska je takto vypisana je na rodicovskej a berie pekne prachy za mesiac :.-)
@jasminet to neviem, ale kamoska beri ezatial prachy takto 🙂

jasminet
22. máj 2012

@bzucinka2 ale ona je na PN, nie?

bzucinka2
22. máj 2012

@jasminet hej dala sa vypisat pre istotu...

gapa
22. máj 2012

@zebra41
ked sa ti dieťa narodí, pozri potom tému Záhadný jednorázový príspevok na dieťa, či tak dako sa volá ta temá, či to bude ešte aktuálne.

gapa
22. máj 2012

@luciaq
pozor, teraz sa platí už vyše 35% z vym.základu.
Ono teraz sa nečudujem pracovníčkam na sp, že nevedia povedať, ako to je, lebo je to riadne domotané, a oni neštudujú zákony a záleží na drobnostiach niekedy.
Ak by si nastúpila na md presne 6týž. pred očak. termínom pôrodu aj z dnp a aj zo zamestnania a porodila v čase po nástupe na md do termínu pôrodu (nie už v termíne, ale najneskôr den pred termínom), tak by si sa ani prihlasovať nanovo nemusela (ak teda budú postupovať ako tvrdia teraz a zákon sa nezmení do tvojho nástupu, čo nestíhajú už zmeniť ho).
Ale ak by si porodila presne v termíne, čo ti napísal lekár v žiadosti o materké, alebo po termíne, tak by ti nárok na materské z dnp nevznikol.

ak sa prihlásiš na dobrov.poistenie (balík) pred nástupom na md (najneskôr v den) a zaplatíš za tie dni pred nástupom (pozor v splatnosti!!!), tak ti vyjde nárok z minimma!!! nie z vym.základu, z ktorého si platila predtým.

rut
22. máj 2012

@gapa Takze situacia sa dnes zmenila. Personalistka mi volala, ze sa chcu so mnou dohodnut, aby so mnou ukoncili pracovny pomer ku dnu ukoncenia rodicovskej dovolenky (v den den dovrsenia 3 rokov dietata) a vyplatia mi trojmesacnu mzdu ako odmenu. Vraj mi to moze byt jedno ci dostanem odstupne alebo odmenu, vraj sa pre mna nic nemeni.
Podpora v nezamestnanosti sa mi potom vypocita zo zakladnej mesacnej mzdy, ktoru som mala pred nastupom na matersku dovolenku?
Lebo ked som si citala prispevky vyssie, mala som pocit, ze sa snazia ukoncit pracovny pomer az den po ukonceni rodicovskej, aby ziskali max. podporu v nezamestnanosti. Mne personalistka povedala, ze to sa neda. Tak tomu nerozumiem. Dakujem za radu.

gapa
22. máj 2012

@rut
čoby sa nedalo, ukončiť pp dohodou v den po rd. Za ten 1den by zaplatili maximálny odvod, tj. urobili by všetky odvody do socpoistovne za ten 1den. (tebe je naozaj jedno, či to bude odmena či odstupné, len je podstatné, či skončí pp počas rd alebo po ukončení rd, kvôli odvodom)
Ak skončí pp ako si písala, posledným dnom RD, tak sa podpora bude rátať z obdobia dva roky pred nástupom na RD (nie md).

rut
22. máj 2012

@gapa Ja som doma 5 rokov, lebo som bola na materskej, rodicovskej, ked malo starsie dieta 23 mesiacov, nastupila som znovu na matersku a potom nasledovala rodicovska do 3 rokov.
Podpora v nezamestnanosti sa mi bude teda ratat iba z predchadzajucej materskej a rodicovskej?

gapa
22. máj 2012

@rut
ak si medzitým nečerpala dovolenku alebo pn, tak z obdobia dva roky pred prvou RD.

pralinkaaa
22. máj 2012

@gapa
@luciaq .2012
ahojte čo to zasa čítam poradíte prosím - ak budem prechádzať rovno z RD na MD novú nebudem mať nárok na materské aj zo zamestnania aj z DNP? Som v tom, že všetko mám OK a áno ale vaša debata ma zmiatla..
Som momentálne na RD, ktorá mi končí 5.11.2012, 18.10.2012 mi končí DNP a začína ochranná lehota a predpokladaný nástup na materskú novú mám 16-10-2012...

gapa
22. máj 2012

@pralinkaaa
ak nastupuješ na md počas trvania dnp, je to ok. Len treba zaplatiť všetko v splatnosti!!!!!! to je podstatné!

pralinkaaa
22. máj 2012

@gapa aha takže musím nastúpiť pred skončením. dakujeeeeem. už som sa pýtala viem, ale vždy ked sem zčasu na čas kuknem sa zmiatnem...alebo sa vytiahne niečo nové...
platím vždy k 1 dnu v mesiaci automati cez e-banking, takže mi nehrozí nezaplatenie včas
ešte raz dík

pralinkaaa
22. máj 2012

a baby všetkým vám držím palce nech to vyjde ako má 😀

rut
22. máj 2012

@gapa Na PN som bola cca 1 mesiac pred prvou materskou. Teda sa to rata z prvej materskej a prijmu (hruba mzda plus odmeny) rok a pol pred nastupom na prvu matersku a PN pred prvou materskou? Nemam sa koho vo firme spytat, lebo mzdy nam robia externe.

rut
23. máj 2012

A dal by sa vyssi vymeriavaci zaklad riesit aj tak, ze by som mala po rodicovskej 1 den dovolenku v praci? Rodicovska mi konci v sobotu, potom nedela a v pondelok dovolenka?

gapa
23. máj 2012

@rut
ak chceš maximum, tak by mal byť vymzáklad za ten 1den cca2x76eur, lebo maximum je niečo pod 76eur na kalend. den a ty musíš rátať aj tú sobotu. Ak ti preplatia zvyšok dovolenky alebo dostaneš odstupné či odmenu, tak to dosiahneš v pohode. /predpokadám nie je to na rozhraní mesiaca, to by bolo inak)

rut
23. máj 2012

@gapa Dakujem velmi pekne.

gapa
23. máj 2012

@rut
len sa trochu doplním a poopravím, lebo som trochu blbosť napísala (aj ked to len mzdárky a tie čo sa vyznajú zistia). Malo to byť:
ak chceš mať maximum, tak by mala byť hrubá mzda za ten 1den aspon cca 2x76eur, lebo maximum na vpočet podporyje niečo pod 76eur (nie maximu pre odvody, ten je pre odvody bud vyše 99eur pri 31dnovom mesiaci, alebo cez tuším 102eur pri mesiaci s 30dnami)

rut
23. máj 2012

Nasa personalistka si mysli, ze nemoze ukoncit PP den po rodicovskej, lebo by to miesto potom musela rusit. A miesto sa rusit nebude, preto chcu, aby som podpisala dohodu.
Na čo sa môžem odvolať? Veď podľa týchto príspevkov sa to bežne robí.

mima595
23. máj 2012

@rut - ale ved ty možes podpisat dohodu aj den po skonceni Rd.....nemusia ti oni dat vypoved...ty možes dat ako dovod starostlivost o dieta ..že ti proste ta praca už nevyhovuje....

rut
23. máj 2012

@mima595 To nie ja chcem dat vypoved. Uz ma nechcu naspat, ale mi nechcu dat vypoved, ale ukoncit so mnou prac. pomer na dohodu k poslednemu dnu rodicovskej dovolenky. A podla prispevkov vyssie je pre mna vyhodnejsie ukoncit prac. pomer den po skonceni rodicovskej.

mima595
23. máj 2012

@rut - ano, ja rozumiem, o com hovoris..aj sa v tom celkom dobre orientujem.....
ano, jednoznacne musis mat aspon 1 den odpracovany...a je jedno, ci pocas RD, alebo po skonceni RD..ale v ziadnom pripade nesuhlas s ukoncenim PP, bez toho, aby si mala aspon 1 den odpracovany...argumentuj, argumentuj...

ale ja som chcela povedat, že možno naozaj, ked chcu dat VYPOVED, tak by museli zrusit prac, miesto...ale ked sa PP ukonci DOHODOU, Pmiesto sa rusit nemusi

rut
23. máj 2012

@mima595 No ja som argumentovala, len ona tvrdi, ze by mali 1 den na tom istom mieste 2 ludi, ze to sa neda... Ale je to sukromna firma, tak mi jedna pani vravela, ze by to nemal byt problem, je to vraj iba otazka dohody. Neviem, cim mam argumentovat...
Ja mam male chorlave deti, preto ma nechcu spat, aby som nebola stale na OCR... A ta pani, ktora ma zastupuje je uz po 5 rokoch asi pekne zapracovana, no a zrejme ma aj dobu neurictu, lebo predlzovat sa moze tusim len na 3.

anjelik007
23. máj 2012

@pralinkaaa ja som rovnaký prípad ako ty akurát, že mne dobrovolné 270 dní končí 28.7 a nástup na materskú mám mať od toho 28-30.8.2012, len sestra mi vravela, že ja nemôžem ísť na materskú v deň ukončenia dobrovolného, že nebudem mať splnených 270 dní. Tak som písala do poradne a čítaj čo mi odpísali. Ja sa však pre istotu dopoistím na balík ,aby náhodou som o peniažky neprišla.

Z Vášho podania vyplýva, že 28. júla 2012 Vám zanikne zo zákona dobrovoľné nemocenské poistenie a 28. júla 2012 nastúpite na materskú, nárok na materské Vám za predpokladu splnenia všetkých zákonom stanovených podmienok vznikne zo súbehu poistení z dobrovoľného nemocenského poistenia a z povinného nemocenského poistenia zamestnanca.
V prípade, ak by ste mali termín predpokladaného pôrodu 10. septembra 2012, na materskú by ste mali nastúpiť 30. júla 2012 (šesť týždňov pred predpokladaným dňom pôrodu). Aby ste sa nemuseli dopoistiť na dobrovoľné poistenie tzv. balík, odporúčame Vám nastúpiť na materskú 28. júla 2012, nakoľko Vám zákon umožňuje nastúpiť na materskú šesť až osem týždňom pred predpokladaným dňom pôrodu. Ak by ste na materskú chceli nastúpiť až 30. júla 2012 alebo ako ste uviedli v otázke 30. augusta 2012, odporúčame Vám pred dovŕšením 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia na dôsledky zániku tohto poistenia získaním 270 dni tohto poistenia zo zákona vo vzťahu k nepretržitému pokračovaniu dobrovoľného nemocenského poistenia prihlásiť sa na dobrovoľné dôchodkové poistenie a na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti podľa zákona účinného od 1. februára 2012, najneskôr deň pred zánikom dobrovoľného nemocenského poistenia.

V prípade, ak by ste nastúpili na materskú (30. augusta 2012) pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov, máte nárok na materské do konca 28. týždňa odo dňa pôrodu, ale najdlhšie do konca 34. týždňa od vzniku nároku na materské.
S pozdravom

mima595
23. máj 2012

@rut - ale ved keby si cerpala dovoelnku, tak by 2 ludi na tom mieste nemala 😠 😠 ...nerozumiem, preco je taka neochotna....jej to može byt uplne jedno, a tebe by to veeelmi pomohlo.....

mima595
23. máj 2012

@anjelik007 - na maersku možes nastupit, aj ked nemas splnenych 270 dni DNP..270 dni sa skuma ku dnu porodu, nie ku dnu nastupu na amtersku....po porode odlozis Rodny list a oni ti spatne uznaju matersku aj z tych 6 tyzdnov pred datumom porodu

anjelik007
23. máj 2012

@mima595 no ja som dostala info, že ked som na rodičovskom a z rodičovkého idem na matersku, a nie priamo zo zamestnania, tak mam mat 270 dni splnenych pred nastupom na matersku. Takže pre 2 dni nebudem riskovať, aj keby to nahodou bola pravda a radšej si zaplatim k tomu balik.