Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

wakko6
13. feb 2013

@zalka lekar potrebuje aj nejake zdravotne odovodnenie ked chce dat pacientku na matersku dovolenku tych 8 tt pred terminom porodu. Prepac, ze som neuviedla presne datumy musim pohladat papiere. Na rodicovsku dovolenku som nastupila 16.3.2011. To ma milo prekvapilo, ze pocas materskej dovolenky mi vznikol narok na dovolenku. Velmi pekne ti dakujem, vidiet, ze sa v tom vyznas.

zalka
13. feb 2013

@wakko6 tj. že MD si mala do 15.3. .. tak ti vznikol nárok na 2/12 tiny z ročného nároku na dovolenku . Ak máš 20 dní dovči nárok na rok, tak máš zostatok dovolenky 3 - 3,5 dňa .
Môžeš ju čerpať po RP, a ak ťa lekár nedá na MD skôr tak môžeš ísť potom na PN

wakko6
13. feb 2013

@zalka ty si poklad🙂 a na vysku materskeho to nebude mat vplyv ak by som isla na PN?

zalka
13. feb 2013

@wakko6 nie nebude to mať vplyv. MD bude rátaná z predpokladaného VZ za rok 2012 , takže čo ti napíše účtovníčka do papiera tak podla toho dostaneš MD.

brumka
13. feb 2013

ahojte, vie mi niekto poradit? som zamestnana, sla som na pnku, matersku a RD, teraz mi RD konci v marci, som tehotna, a planujem si vycerpat 3t dovolenky a potom skocit na pnku na 1,5mesiaca a potom by mala byt materska. moja otazka je dakto vravi ze dostanem normalne matersku dakto nie, v socialnej mi moc odpovedat nechcu, takze ako to je dostanem ju?

wakko6
13. feb 2013

vazne si zlata a velmi pekne ti dakujem. potesila si🙂

zalka
13. feb 2013

@brumka ak si zamestnaná tak je to reťazový pôrod a MD dostaneš normálne vyplatenú.

brumka
13. feb 2013

@zalka aj ked medzi tym budem cerpat dovolenku a 1,5m pnky? alebo rovno 2,5 mesiaca pnky lebo neviem ci mi ju dovolia cerpat.

zalka
13. feb 2013

@brumka samozrejme, MD bude rátaná z VZ za rok 2012 tj. predpokladaný príjem .. takže len z toho dajú MD čo napíše účtovníčka do papiera.

wakko6
13. feb 2013

@zalka teraz mi inakzamestnavatel pisomne poziadal aby som dala vediet ci nastupim po RD do zamestnania. Mam odpisat ze nastupim a neskor napr. 6 mes. oznamit ze by som chcela cerpat dovolenku?

zalka
13. feb 2013

@wakko6 písomne mu oznám dalšie tehotenstvo on potrebuje vykryť tvoju prac. pozíciu aby sa vedel zariadiť, preto ťa k tomu vyzýva .

brumka
13. feb 2013

@zalka takze aj aj dostanem amtersku tak tosi ma potesila a to co uctovnicka napise tak asi napise plat podla zmluvy ze? menej mi napisat nemoze. velmi si mi pomohla lebo od kamaratok som mala scenare ze nedostanem ani platenu pnku ani matersku len RD. lebo oni si myslia ze s pnkou to nemam suvyslo ze musim odrobit 270dni

zalka
13. feb 2013

@brumka hm.. kedže si zamestnanec to je iné ... no môže napísať plat podľa zmluvy, môže napísať viac, ved za tri roky sa mohli dvíhať platy vo firme.

brumka
13. feb 2013

@zalka no pochybujem zeby sa u nas platy zdvyhali. v takychto pracach sa hore nedava ani po x rokoch, mozno manazerske funkcie. ale to je ina tema. dakujem naozaj, tak uz len oznamit tehu ze nenastupujem a dufat ze mi vyhoveju s dovolenkou

zalka
13. feb 2013

@brumka no hej písomne aby ťa nemohli po skončení RD prepustiť.

hradnapani
13. feb 2013

@zalka ahoj, pridavam sa k bezradnym, co uz co to posurfovali na nete, ale stale nevedia odpoved 😒 Vacsina info smeruje k zamestnancom, o zivnostnickach je malo informacii, resp. asi tomu nerozumiem.
Budem ti velmi vdacna za odpoved!

Momentalne som na RD, pred materskou som bola na zivnosti, platila som si odvody z minimalneho VZ, plus DNP, takze mi vysla celkom slusna materska (nastup v roku 2011). Teraz uvazujeme o druhom dietati, a ja teraz fakt neviem, ci to mame silit tak, aby som stihla nastupit na matersku pred koncom tejto rodicovskej, alebo je to z pohladu vysky mojej materskej uz jedno.
Tj. ci je tam nejaka sanca, ze dostanem matersku v tej lepsej vyske este raz (keby som to stihla pred koncom tejto RD?), alebo na to uz ani nebudem mat narok a dostanem minimum tak ci tak, a mozme myslienku na babo kludne odlozit...
Vdaka!!

zalka
13. feb 2013

@hradnapani čo sa stalo zo živnosťou počas RD? Máš ju zrušenú?

hradnapani
13. feb 2013

@zalka pozastavenu

zalka
13. feb 2013

@hradnapani tj. neplatíš odvody, nie si poistená, tak nárok na MD ti momentálne nevznikne. Musíš splniť nanovo podmienku 270 dní poistenia. DNP si si kedy platila naposledy?

hradnapani
13. feb 2013

@zalka presny datum uz neviem, ale iste som posledne DNP platila nejako pred porodom, cize v 2011.

Takze v zasade, teraz uz ani nema vyznam v mojom pripade uvazovat o tej vyssej materskej, lebo aj ked sa do zivnosti vratim a budem si platit odvody len z minimalneho VZ (na vacsi nebudem mat peniaze a takisto ani na nejake dobrovolne poistenia, po tomto zvyseni uz naozaj nie), tak by mi stale vychadzala len ta minimalna materska, je tak?

a ked mi nevznikne narok na matersku, tak budem moct aspon poberat rodicovsky?

wakko6
13. feb 2013

@zalka vies, ale ja to lekarom este nemam potvrdene, a nemam ani tehotensku knizku tak asi by som radsej oznamila, ze nastupim po skonceni RD do zamestnania. A ked neskor lekar potvrdi tehu oznamim ze som tehotna tak snad to nebude az taky problem ved min. do 24.8.2013 maju za mna nahradu.

zalka
13. feb 2013

@wakko6 tak áno povedz že nastúpiš , potom im oznám písomne tehotenstvo ked budeš mať tehu knižku

zalka
13. feb 2013

@hradnapani áno na rodičovský má nárok každý. Tým že si nemala príjem zo živnosti v predošlých rokoch, po obnovení živnosti nebudeš platiť odvody do SP.

hradnapani
13. feb 2013

@zalka dakujem Ti velmi pekne! Si zlata. Konecne mam v tom jasno 🙂

zalka
13. feb 2013

@hradnapani viem že som nepotešila, škoda že ste nepremýšlali pred rokom kedy sa dalo ešte pomerne lacno založiť DNP .. teraz je to moc drahé.

wakko6
13. feb 2013

@zalka este som sa chcela spytat,ze vsetko co sme si pisali ohladne tej MD a materskeho sa vztahuje rovnako pre zamestnanca v statnej sprave, vsak? Nie su tam nejake vynimky nahodou.

hradnapani
13. feb 2013

@zalka tak ano... nie je to velmi potesujuca info, ale aj som si tak myslela, ze z toho nic nebude 😒 Ale aspon viem konecne na com som, lebo ta neistota ma matala...
Ale to lacnejsie DNP sa tusim dalo len nejako do februara, nie? tak to sme vtedy na druhym babom neuvazovali este vobec... to bolo este skorooo 😀

jaja018
13. feb 2013

Chcem sa spytat bola som na materskej, teraz som na rodičovskej. Počas materskej mi skončil pracovny pomer. Snažíme sa o druhé nimi. Ak sa zadari tak budem stále na rodičovskej. Nudem mať nárok na materskú?

zalka
13. feb 2013

@wakko6 nie nepoznám žiadne výnimky .

zalka
13. feb 2013

@hradnapani no čo už len ked nájsť si zamestnanie, alebo dohodu aby bolo 270 dní poistenia .