Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

pflegerin
2. mar 2013

Ahoj,dievčence,prosím Vás poradte mi,,ak som živnostníčka a pracujem v AT ako opatrovateľka,mám nárok na matersku na SR?V Rakusku su len problemy,čo sa týka materskej,tak by som chcela poberať na SR.Musim si niečo dobrovolne platiť,aby mi vznikol nárok na matersku na SR?DAKUJEM PEKNE

libulubo
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
martinka1981
2. mar 2013

@pflegerin podla mna ked pracuješ v at odtial budeš mať aj matersku , neverim že ti ju nedaju ,len možno viac papierovačiek. zo slovesnka matersku isto nedostaneš 😝

pflegerin
3. mar 2013

@martinka1981 DAKUJEM Ti velmi pekne,,

alzbeta828
5. mar 2013

@putney ja myslim,ze najskor zamestnvatelovi,on ti to potvrdi,ze si zamestnana a potom si to zanesies na soc.poistovnu,ta uz potom sama uvedeneho zamestnvatela vyzve k potvrdeniu predpokladaneho zarobku kvoli vypoctu vysky md...

wakko6
5. mar 2013

@zalka ahoj, obraciam sa opat na teba s prosbou o radu. Prednedavnom sme spolu pisali. Chcela som sa ta spztat, ze momentalne som do 24.8.2013 na rodicovskej dovolenke a lekar ma da na matersku 8 tt (padne to na 25.8.)pred terminom porodu, ktory spada na 20.10.2013. Podla sucasneho platneho zakona nie je nutne aby som pri takomto prechode z rodicovskej na matersku musela opat aspon na nejaku dobu nastupit do zamestnania?

wakko6
5. mar 2013

@zalka este jednu otazku, co ak by mi koncila rodicovska dovolenka 24.8.2013 a na dalsiu matersku by som mala nastupit 26.8.2013. Co potom s tym jednym dnom 25.8.2013, ktory v danom pripade pripada na nedelu?

zalka
5. mar 2013

@wakko6 nie nemusíš nastúpiť do zamestnania, ale nebude lepšie tie 2 týždne čerpať dovolenku v zamestnaní? a dať sa vypísať v 6tt na MD? ... ale aj toto riešenie čo píšeš nie je problém ...
No a čo sa týka toho jedného dňa tak zamestnávateľ ťa musí prihlásiť na ten den zase ako zamestnanca, aby ťa odhlásil zo SP toho 26.8. ako osobu na MD ... hovorím môžeš čerpať dovolenku dva týždne .. a nastúpiť v termíne na MD.

wakko6
6. mar 2013

@zalka ahoj, dakujem ti za odpoved. Vyzera to podla vypoctov tak, ze nakoniec 24.8. mi konci rodicovska dovolenka a 25.8.mozem nastupit na MD ked ma lekar da 8tt pred porodom tj. 20.10.
Takze ziaden problem s tym jednym dnom. Len lekar mi kazal si zistit ci podla terajsich platnych zakonov nie je nutne pri prechode z rodicovskej na matersku zamestnanec povinny odpracovat v zamestnani nejake obdobie.
btw. mozem sa spytat preco by si radsej cerpala 2 tt dovolenku? Len u mna je ten problem, ze uz nemam dovolenku iba tych par dni co mi vznikli pocas prvej MD.

zalka
6. mar 2013

@wakko6 no povinná nie si odpracovať aspoň ja o tom neviem. Som pozerala 24.8. vychádza na sobotu, 25.8. na nedelu, kludne ťa môže vypísať na MD toho 25.8. a budeš mať reťazový pôrod ...

wakko6
6. mar 2013

@zalka ak ta mozem poprosit no najma sa uistit ci moje vypocty su spravne a skutocne mi vychadza aj podla teba tych 8 tt pred terminom porodu,ktory je 20.10. nastup na MD na datum 25.8.?

zalka
6. mar 2013

@wakko6 tak to ja netuším ... ale 8t je 56 dní a vychádza to tak.

wakko6
6. mar 2013

@zalka velmi pekne ti dakujem za trpezlivost a rychle odpovede🙂 pekny den ti prajem

gapa
7. mar 2013

@wakko6
tiež súhlsím so žalka, nie je probém prejsť z rd na md a 8týž. pri ptp 20.10.2013 je 25.8., tiež tak rátam.

ekka
8. mar 2013

ahojte, viete mi poradiť , 13.6.2012 mi skoncila rodicovská a ja som nastúpila do práce (predtým som pracovala stále) teraz som zas tehotná, takze min. rok mám odpracovných cca 5,5 mesiaca ostatné som poberala rodičovský príspevok. Chcela by som sa spýtať, že teraz z akého základu mi vypočítajú materskú ? Spraví sa priemer môjho príjmu za rok 2012 a rodičovskej ? Ďakujem

zalka
8. mar 2013

@ekka MD ti vypočítajú z príjmu 5,5 mesiaca čo si dosiahla po RD.

ekka
8. mar 2013

@zalka ďakujem, to si ma potešila 🙂 🙂

dominikas001
8. mar 2013

ahojte, 20.06.2013 mi končí RD mala by som nastúpiť do práce. V prípade, že by som do vtedy otehotnela a zostala doma na rizikovom z čoho sa mi vypočíta materská? Predtým som pracovala na TPP od 2003 do 02/2010, následne som bola na rizikovom a potom nastúpila na MD. Bude to z toho príjmu ako pri prvej materskej alebo z tej PN po 20.06.2013 do dňa nástupu na druhú MD? Ďakujem

liz_lemon
9. mar 2013

@dominikas001 predpokladany prijem ti zamestnavatel napise na tlacivo od gynekologa, vacsinou davaju to iste ako pri prvej MD, ale kludne ti mozu napisat aj viac, urcite by som sa s min skusila dohodnut, cim vyssia suma, tym vyssie materske, samozrejme max. cca 762 E

huhusestra
9. mar 2013

Ludia ja som z toho jelen...mne konci rodicovska dovolenka 8.10.2013 a termin porodu mam 4.10.2013 poviete mi co treba robit,kde co komu nahlasit a podobne. A to budem mat najprv matersku a potom rodicak tak ako pri prvom?

annie13
9. mar 2013

@huhusestra na matersku nastupis 6 tyzdnov pred porodom takze ti to pekne vyjde, papier co ti da gynekolog ze nastupujes na matersku odnesies na urad prace, ten prvy mesiac dostanes aj RP aj matersku, ak si pred materskou prvou pracovala a stale si zamestanana tak dostanes matersku a potom RP

annie13
9. mar 2013

@dominikas001 suhlasim s liz, aj mne tak zamestanavatel vyratal z najvyssie a pri dcerke mi vysla pekna materska

dominikas001
9. mar 2013

@liz_lemon @annie13 čiže ak by som nastúpila do práce tak by sa mi to počítalo asi inak. Tzn. že viac mi vypočítajú keď prejdem z rodičovskej na PN a tak na materskú a tým pádom, ak by mi zamestnávateľ potvrdil teda ten príjem 762 eur tak si nemusím platiť ani to DDP a dostanem materskú 762?

liz_lemon
9. mar 2013

@dominikas001 materske nie je 100% prijmu, ale len 65%, ciže ak by ti potvrdili 762, tak by si dostavala cca 495

wakko6
10. mar 2013

@gapa ty mas ten isty termin a ronako nastupujes na md?

gapa
10. mar 2013

@wakko6
daj pokoj, mne stačia 3 deti 🙂
ale už som o tom prečítala tolko a sporila sa so soc.poistovnou tolko, že ti to píšem na 100%, že ak ti trvá nem poistenie, tak sama sa môžešrozhodnúť, kedy požiadaš o materské, v rozmedzí 6-8týž. pred očak.termínom, čo napíše lekár v žiadosti o materské.

wakko6
10. mar 2013

@gapa a zaroven nemusim odpracovat ani den medzi koncom rodicovskej a nastupom na matersku. bo iba v tom zapochyboval moj gynekolog. mozem sa ta spytat aky bol tvoj druhy porod?

huhusestra
11. mar 2013

@annie13 aha takze nic zlozite,ano ja som aj pracovala a zamestnavatelovi by som to asi kedy mala oznamit ? Dakujem za odpoved velmi mi pomohla.

fuska
11. mar 2013

Ahojte. Budem rada, ak mi poradite. Zvazujeme dalsie babatko alebo navrat do prace. Prvu matersku som mala vdaka mzde maximalnu. V akom pripade by ostala rovnaka aj pri druhom dietatku? Musim porodit, kym mi skonci rodicova? A ak ny som teraz u ineho zamestnavatela pracovala na dohodu, ovplyvni to negativne dalsiu matersku? A co ak by som porodila napr. 5 mesiacov po navrate do prace? Dakujem za ochotu...

iplusr
11. mar 2013

babulky, jedna otazocka. teraz som na rodicovskej druhy rok. ked som pred materskou pracovala na zivnost a dobrovolne som si platila nemocensku, tak teraz by som asi matersku nedostala, len rodicovsku? ak by som chcela matersku, musela by som si asi platit odvody. ci?