Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
19. mar 2013

@laurinka25 no do 8t sa dá poistiť z rozdielu, takže mala by si stíhať a potom si treba ustriehnuť den kedy ťa lekár vypíše na MD ... musí byť až po 26t od prihlásenia ...

fuska
19. mar 2013

@zalka Ahoj, vidim, ze sa v teme "materska" dobre vyznas. Vedela by si mi, prosim, poradit? Pisala som prispevok, je na strane 97 - druhy zo spodu. Ak budes mat cas, budem rada, ak mi odpises. Dakujem.

zalka
19. mar 2013

@fuska áno ostala by, z práce by sa vyplácala na základe predpokladaného príjmu ak by si porodila resp. ak by si nastúpila na novú MD do skončenia RD.
Nie nemusíš porodiť so skončenia RD... ale po skončení RD ak nastúpiš do zamestnania a potom pôjdeš na MD tak sa MD bude rátať z toho čo zarobíš .. teda z tých 5 mesiacov napríklad.
Ak budeš pracovať na dohodu, a odpracuješ viac ako 270 dní tak MD si môžeš dať vypísať aj z poistenia z dohody. Ale práca na dohodu Ti ovplyvní iné veci, napr. teraz za teba štát platí dôchodkové poistenie zo sumy cca 500 e mesačne. Ak začneš pracovať na dohodu, tak sa s poistenia štátu musíš odhlásiť a do dôchodkového poistenia si budeš sama prispievať zo sumy čo zarobíš ... čo bude asi podstatne menej ako teraz platí štát.

fuska
19. mar 2013

@zalka Dakujem Ti velmi pekne za vysvetlenie. Z toho mi vyplyva, ze by som mala pracu nechat pracou a radsej sa sustredit na dalsie bejby, kedze ich chceme viac. 😉

zalka
19. mar 2013

@fuska no mohla by si pracovať, na živnosť napríklad ... ked by si neprekročila príjem za rok na živnosť 2918 e .. tak by si neplatila odvody do ZP, dane by ti platiť nevyšlo ...

jenny.kay
26. mar 2013

Nevím, zda to tu už bylo zmíněno, ale budu ráda za každou radu. Od nástupu na RD pracuju pro svého stavající zaměstnavatele z domova na DPP, průměrně cca. 25 hodin měsíčně. Bude se mi příspěvek na MD
u druhého dítěte počítat z původního platu, nebo to nějak ovlivní ta DPP?

j.a.n.i
26. mar 2013

@jenny.kay Neovlivní.

jenny.kay
26. mar 2013

@j.a.n.i Děkuji mockrát za odpověď, ty jsi opravdu dobrá duše.

zalka
26. mar 2013

@jenny.kay ovplyvní ak bude dohoda trvať viac ako 270 dní tak môžeš požiadať o MD ( ak je na pravidelný príjem dohoda ) aj z dohody nielen zo zamestnania teda z TPP.

j.a.n.i
26. mar 2013

@zalka Pochybuji, že za 25 hodin měsíčně bude mít příjem vyšší jak 10 000,- aby se z té dohody platilo sociální a zdravotní.

zalka
26. mar 2013

@j.a.n.i jaj ty si v čr? tak to je potom iné .. ospravedlnujem sa za zavádzanie .. na svk sa platí zo všetkého tento rok.

j.a.n.i
26. mar 2013

@zalka Tak já doufám, že dotaz byl na ČR, když byl psán česky 🙂

zalka
26. mar 2013

@j.a.n.i hm... no by si sa divila ale poznám dosť ludí z čr čo žijú pracujú na slovensku preto som sa ani nad tým tak nezamýšľala ... lebo aj ja mohu psát česky 😝 a znamená to nič.

j.a.n.i
26. mar 2013

@zalka Tak to je mi jasný, že nemusí, ale mě to nenapadne řešit, prostě automaticky odpovím pro ČR, pokud je dotaz ve slovenštině, tak se ptám pro jakou zemi. A já bych třeba slovensky psát nemohla neb to neumím 😎

jenny.kay
27. mar 2013

@j.a.n.i @zalka děkuji oběma moc, že jste mi odpověděly. Jsem Češka a i v Čechách pracuji. Každopádně pro některou Slovenku to jistě bude zajímavá informace.

vitali
2. apr 2013

@zalka Prosim ta, vies mi poradit. Mam druhe retazove tehotenstvo a som zamestnana v jednej firme ale teraz som na materskej dovolenke s prvym dietatom. Firma nie je velka, takze ani presne nevedia ako maju postupovat, ktore papiere zaslat do socialnej poistovne, aby som mala narok na materske zo svojho povodneho platu ako pred nastupom na matersku s prvym dietatom. Snad som sa vyjadrila spravne. Cize co za mna musi urobit firma, aby som mala mala narok na materske, ake papiere a kde zaslat. Vdaka.

zalka
2. apr 2013

@vitali no urobia to isté čo predtým akurát vypíšu predpokladaný VZ do žiadosti o materské.

tiuska77
3. apr 2013

@zalka ahoj pozerám, že vieš poradiť, a ak obetuješ minútu svojho času na odpoveď budem Ti veľmi povďačná 😉 ... ja rozmýšlam akurát čo ďalej...chcela by som ďalšie dieťa kedže nie som najmladšia 😎 ... teraz som už na rodičáku a od septembra by som chcela ísť do práce to bude mať malá 15 mesiacov...a teda rozmýšľam čo je výhodnejšie...nechcem to veľmi prešpekulovať (aj keď teoria je vždy iná ako prax to som sa presvedčila pri prvom xi) ... už som si zistila, že ak by som mala hneď teraz druhé materská sa mi ráta z predpokladaného zárobku čo je cca to isté ako som mala ked som odchádzala na materskú ...ale čo ak nastúpim znova do práce (od toho septembra) musím odrobiť tých 270 dni? aby som mala znova čo najvyššiu materskú ..alebo sa to ráta na celý kalendárny rok ...tomu vôbec nechápem ...a Ďalšia možnosť dufam, že sa to nestane ale ak by som šla po paru mesiacoch nedajbože na PN celé by sa to zmrvilo? Aby si vedela že sa bavíme o plnej materskej preto by som to nerada pokašlala príliš pretaktizovaním 😕 😝 ...hlavna vec, že som si aj dala poznámku, že si kupim dnešný denník kde to mali rozpísať ale nejako mi to nevyšlo resp. píšu tam väčšinou veci ktoré viem a mňa zaujíma táto zložitá hádanka 🙂 ... tak ak si nájdeš čas veľmi mi pomôžeš.... 😵

zalka
3. apr 2013

@tiuska77 kludne môžeš ísť do práce, kludne môžeš pracovať koľko treba ... MD bude z platu , PN bude z platu. PN ti výšku MD neovplyvní ... a nepotrebuješ dalších 270 dní lebo ich máš ... takže neboj sa toho.

tiuska77
4. apr 2013

@zalka Ďakujem Ti krásne za ochotu 😵 .. takýto ľudkovia ako si Ty sa už vytrácajú... všetko dobre Ti prajem 🙂

zalka
4. apr 2013

@tiuska77 dakujem ... 🙂

nedockava4
10. apr 2013

Ahojte....citam vas a hladam sa v tom,co pisete,no aj tak neviem ☹ 28.1.2013 som po 3 rocnej materskej+rodicovskej nastupila do prace...ale ihned som musela cerpat 20dni starej dovolenky...potom som uz normalne nastupila do prace,alw zistila som,ze som tehu a moje celodenne nevolnosti ma dostali na PN...termin porodu mam v novembri a tak sa chcem spytat,z coho sa mi bude ratat materska,ked budem dlhodobo PN? Obrovske dakujem za kazdu odpoved.

zalka
10. apr 2013

@nedockava4 z predpokladaného príjmu lebo v roku 2012 si nemala VZ ...

nedockava4
10. apr 2013

@zalka a co je ten predpokladany prijem?...hruba mzda?

zalka
10. apr 2013

@nedockava4 áno ... hrubá mzda kt. by si mala mesiac pred materskou ... otázne je či ti PN vyrátajú z tej preplatenej dovolenky ...

nedockava4
10. apr 2013

Hm....tak to som zvedava,co urobia...po dovolenke v marci mi dokonca znizili mzdu o 120 eur ☹

zalka
10. apr 2013

@nedockava4 fúha to je blbé .. ale si s tým musela súhlasiť ... s novým platom.

nedockava4
10. apr 2013

No...musela...nevedela som,ci to mozem odmietnut a nepodpisat....ale to je uz teraz jedno...dakujem za rady 😉

zalka
10. apr 2013

@nedockava4 mohla si... dali by ti výpoved s výpovednou dobou .. a kedže si otehu tak by ti výpovedná doba skončila až po skončení dalšej RD.. ale nemohla si tušiť ...

nedockava4
10. apr 2013

Hm.....tak toto som mala skor vediet...mala by som vyssiu matersku a predlzeny PP 😉 este sa ta spytam...ak by som sa vratila z PN do prace,ovplyvnilo by to vysku materskej?