Môžem na rodičovskej dovolenke dostať výpoveď?

libka1
1. dec 2008

Ahojte, moze dat zamestnavatel vypoved zamestnancovi pocas rodicovskej dovolenky ked pracuje na polovicny uvazok?
Dakujem.

libka1
autor
1. dec 2008

Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to:
v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke, alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky,

Lenze nikde nepisu o tom co sa deje ked zamestnanec aj pracuje 😅

gapa
1. dec 2008

libka,
ak pracuješ, tak vlastne nie si na rodič.dovolenke (oboje naraz sa nedá, leda žeby si mala dva prac.pomery. V jednom čerpeš RD a v druhom pracuješ), takže nie si v ochrannej dobe. Takže výpoved dostať počas vykonávania práce môžeš. Potom je aj dôležité, podla akého paragrafu si výpoved dostala. Napr. podla § 63 ods.1 písm. a) (ak sa zamestnávatel alebo jeho časť ruší) môžeš dostať výpoved aj počas čerpania rodič.dovolenky.

Ak by si však počas vykonávania práce dostala výpoved napr. podla § 63 ods.1 písm.b (napr. nadbytočnosť), začne ti plynúť dvojmesačná (príp. trojmesačná) výpovedná doba. A ak ty počas nej požiadaš zamestnávatela o poskytnutie rodič.dovolenky, tak zamestnávatel je povinný ti ju poskytnúť (zákonník práce § 166 ods.2). Ak na nu nastúpiš ešte počas plynutia výpovednej doby, tak v tomto prípade ti prac.pomer neskončí uplynutím VD ale ukončením RD (ZP § 64 ods.2). To ale neplatí pri výpovedi podla písmena a) (ZP § 64 ods.3 písm.a) ) !!!

libka1
autor
1. dec 2008

Ty si ale sikulka 😉 Dakujem. Dufam ze tu vypoved nedostanem, kedze ma pred mesiacom stiahli do roboty, ale ide sa prepustat, a radsej byt pripraveny ako prekvapeny 😀 😀

libka1
autor
1. dec 2008

Este otazka, ked poziadam zamestnavatela, ako rychlo ma musi opat uvolnit z prace na RD?

gapa
1. dec 2008

pozri ten § 166 ods.2. To nie je v ZP upravené. No do tých dvoch troch mesiacov, čo bude plynúť VD určite!

gapa
1. dec 2008

libka, rozmýšlam nad tvojím mottom 😀 , že o čom to je, si sedím na kábly??? 😅 😨 žeby o trpezlivosti? 😵 😀

libka1
autor
1. dec 2008

Hej, nieco v zmysle ze na kazdeho raz pride a nemusime ho za kazdu cenu zabit my a nechat sa zato zavriet 😀

libka1
autor
1. dec 2008

Jo a ked napisem este predtym ze chcem na rodicovsku tak som opat v ochrannej dobe? Asi to tak spravim pre istotu, a ked chcu nech robim mozu mi dat dohodu o vykonani prace. To by asi slo? 😝

gapa
1. dec 2008

😀 dík za vysvetlenie

ak znovu nastúpiš na RD, tak si opäť v ochr.dobe. A môžeš robiť na dohodu samozrejme, len je to obmedzené hodinami za rok (dohoda o vyk. práce 350 na kalen.rok) a dohoda o prac.činn. myslím max. 10hod.týždenne.