Môžem pracovať na materskej?

zuzana_t
21. feb 2007

poradte...

alibernet
21. aug 2008

a ako je to v pripade privyrabania si pocas rodicovskej dovolenky, udajne ma byt takym maminam odobraty rodicovsky prispevok, nedavno to bolov TV ako návrh min.soc.vecí s platnostou od januara?

zuzana2706
4. sep 2008

maminky, syna mam v sukr. jasliach a kde mam zobrat tlacivo aby mi nezobrali matersku alebo ako to mam a kde vybavit?

daji
4. sep 2008

Ahojte baby

potrebovala by som poradit. 9.marca 09 mam TP. Som nepretrzite zamestnana v jednom a tom istom podniku. Budem dostavat matersku len tych 55% alebo mam narok na90%. Neviem ako to je. Je lepsie byt na PN-ke? Dakujem velmi pekne

gapa
4. sep 2008

daji, radu máš v téme o materskom. Materské zo sociálky podla zákona o sociálnom poistení je 55% z denného vym.základu.

daji
4. sep 2008

vdaka

janazuza
10. sep 2008

aahojte. Prosím pradte mi. Ja som na opreddkženej RD- platenej- pre nepriaznivý zdravotný stav. Malý chodí asi na 3-4 hod. do školky.Neviem, či sa môžem zamestnať a na kolko hodín, či na zmluvu alebo dohodu.Niečo sa malo meniť, neviem či od septembra alebo až od januára.

gapa
10. sep 2008

janazuza, myslím, že zatial sa nič nemenilo, čo sa týka nároku na rodič.príspevok- o ten ti predpokladám ide.

Pozerala som v tomto zákon o rodič.príspevku, no nie je to tam jednoznačné. Ide o to, či by si potom bola posudzovaná:
1. ako osoba s dieťaťom s dlhodobo nepriazn.zdarav.stavom (podla § 3 písm.a bod 2 zákona o rodič.príspevku) alebo
2. ako osoba vykonávajúca zárobkovú činnosť (podla § 3 písm b).

Iba pre osoby podla § 3 písm.b) platí § 3 ods.4, ktorý hovorí o tom, že nemajú nárok na rodič.príspevok, ak ich dieťa navštevuje zjednodušene povedané "štátom dotované zariadenie" (predpokladám, že chodí na tie 3-4hod. do takejto. Ak nie, tak "asi" nie je problém).

Ak by si pracovala na prac.pomer, tak by si nemohla byť dôchodkovo poistená štátom, lebo by si bola poistná ako zamestnanec. Tak isto aj zdravotne.

Pri dohode by si podla mna mohla byť zdravotne aj dôchodkovo poistená štátom (no netvrdím na 100%) ale ten rodič.príspevok neviem. Lebo predpokladám, že aj dohoda sa ráta za "výkon zárobkovej činnosť".

libka1
10. sep 2008

Ahojte, keď nastúpim do práce po skončení MD na polovičný úväzok, ako to ovplyvní môj nasledujúci materský príspevok keby som znovu odišla na materskú? Bude sa mi rátať z platu ako keby som robila na plný úväzok? Logika mi hovorí že by to tak malo byť, ale v tomto štáte.... 😒 Poraďte tie čo máte už s týmto skúsenosť. 😅

janazuza
10. sep 2008

Gapa Ďakujem za odpoveď. Bola som posudzovaná ako 1. prípade-ako osoba s dieťaťom s dlhodobo nepriazn.zdarav.stavom.Na socialke mi povedali, že malý môže chodiť do školky(aj štátom dotovanú), ale najviac na 4 hod. denne.

gapa
10. sep 2008

janazuza,
ak si nebola zárobkovo činná, tak je to bez problémov, teba sa ten § 3 ods.4 netýka.. No bola by som zvedavá, ako by to posudzovali, ak by si pracovala (t.j. bola zárobkovo činná) a mala dieťa s dlhodobo nepr.zdr.stavom na 4hod. v škôlke. Ide o to, že patríš potom pod obe písmená.

Ak by si to zistila, ocenila by som o tom info (napr. aj cez IP, aby som to neprehliadla).
Nech sa ti darí 🙂

janazuza
11. sep 2008

Gapa dik, ak niečo zistim tak sa ozvem 🙂

libka1
12. sep 2008

Nikto ništ? Žeby to bol taký ojedinelý prípad??... ☹

gapa
14. sep 2008

libka,
rozmýšlala som, či ti odpovedať, lebo postupy nie su jednotné v omnoho jednoduchších prípadoch. A tu to podla mna záleží od SP aj mzdárky. Ale predsa som sa odhodlala. 🙂
už som raz totiž odpovedala jednej mamičke na takúto otázku, že jej to materské ovplyvní. No nakoniec to bolo chvalabohu inak (ona však čerpala prvú MD, potom robila na 1/2 uväzok a pár mesiacov pred nástupom na druhú MD už nepracovala ale čerpala RD ).
Čo píšem, nebudem tvrdiť na 100%, ber to s rezervou, lebo niekedy závisí, ako to spraví s dodatkami/zmenami prac.zmluvy prípade odhláškami a prihláškami mzdárka alebo možno to závisí aj od pracovnícky SP, ktorá ti konkrétne počíta materské, na jej skúsenostiach ???

No podla mna závisí:
1. či ide o ten istý prac.pomer?
- ak áno a len sa menia podmienky dodatkami/zmenami prac.zmluvy, tak to výšku materskej môže ovplyvniť,
a to záležo od toho:
2. či nastúpiš na novú MD počas vykonávania práce z tohto PP alebo pred nástupom na MD už pracovať nebudeš a nastúpiš na MD počas čerpania rodič.dovolenky
2.a) - ak počas vykonávania práce z tohto PP t.j. počas trvania nem.poistenia, potom by záležalo,
3. či si mala v predchádzajúcom kalend. roku pred nástupom na druhú MD vymeriavací základ pre nem.poistenie,
-- ak áno, tak by sa materské pravdepodobne rátalo z neho (ak by bolo 1/2 tak z neho)
-- ak nie, tak by sa materské rátalo z predpokladaného VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD (takže by záležalo, ako/dokedy máš platný dodatok/zmenu PZ na 1/2 uväzok, alebo v čase nástupu na druhú MD už by mal byť tvoj pravdepodobný VZ v plnej výške. TAkže záleží aj od teba a mzdárky a jej šikovnosti a ochoty)
2.b)- alebo napr. 2mesiace pred nástupom na MD ukončíš prácu/nem.poistenie a začneš čerpať rodič.dovolenku - potom tvoju materskú neovplyvní tento polovičný uväzok, lebo sa ti bude materské rátať podla § 57 ods. 1 písm. b + § 57 ods.2 zákona o sociálnom poistení z pravdepodobného VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD (samozrejme by ti mal platiť podla PZ a dodatkov v tom čase už plný uväzok, aby ti nenapísala mzdárka pravdepobdobný VZ len polovičný).

sethalas
23. okt 2008

Zdravim,
Mam na vas damy jednu otazku.
Ja-manzel pracujem. Manzelka je na rodicovskej dovolenke, a bude este skoro 2 roky. Uvazujeme tak, ze manzelka by sla do prace a ja by som ostal doma dokial dcera nebude mat 3 roky.
Otazka znie, budem moct pracovat u ineho zamestnavatela na ciastocny uvazok, s tym ze neprideme o rodicovsky prispevok a ja o miesto?? Komplikuje sa to este situaciou, ze manzelka by sla pracovat do zahranicia a ja by som tam popri strazeni deti, mohol mat nejaky part-time job. O tie peniaze az tak nejde, ale skor o tu moju pracu. Kedze som z vychodu, kde tej prace stale nie az tak vela, tak by som bol rad, aby ma v nej nechali, ked sa o tie 2 roky vratime.

Dakujem

anib
23. okt 2008

sethalas, pokial viem, este nie je schvaleny ten novy zakon, moja sesternica je tiez zamestnana na plny uvazok aj jej manzel len robi striedavo v týždni a ked on nie je s malou, tak ju strazi svokra, cize maju obaja prijem a + rodic.prispevok.Akurát včera som kupila +1den a tam sa pise, ze rozhodnutie po 1.1.2009 bude na Vas AKO RODIČOCH/aj ked neviem,čo si konkrétne vymyslia pod tym pojmom/ , teda či si ponecháte už priznaný rodičovský príspevok, alebo či poziadate o príspevok na starostlivosť o dieťa, lenže to popri práci može byť len 1195,-SK-čiže krátený./teda ak to tento rok schvália/. Tak od 1.1.2009 má nová soc.dávka - príspevok na starostlivosť o dieta,nahradiť rodič.príspevok u zárobk.činn.rodičov a ak nepreukáze náklady, výška príspevku bude 1195,-Sk. Treba konkretizovať, čo znamená pojem BUDE NA VAS AKO RODIČOCH, ja si len tak myslim, že to čo už raz priznali teda Vám rodič.príspevok - tak už ponechajú Rozhodnutie na Vás. A tí čo pojdu na matersku v roku 2009, oni už na výber mať nebudú, pre nich to bude fakt.

anib
23. okt 2008

a skus si pozriet v tomto fore stranu č.1 tinax z 2.5.2007 odvolavku na stranku www.portalgov. - je tam viac info

zuzidr
27. okt 2008

ahojte,potrebujem poradiť 😅

3.11 nastupujem do práce,do konca roka mi bude vyplácaný RP aj s platom,predpokladám že ešte v januári dostanem aj RP kedže sa vypláca spätne,však?a potom od februára už len tých 1190,-sk+rodinné? 😅

mne napr.bude malú varovať svokra ktorá si môže vypýtať 5tis/mes za varovku,to je to isté akoby som platila jasle,aj tak nemám nárok na príspevok?som z toho dilino.... 😠 😠

maaaki
1. nov 2008

Ahojte odbornicky na pravo, aj ja mam podobny problem ako zuzidr. Som zamestnana na 20% uvazok a este aj na dohodu a popritom poberam rodicovsky prispevok. O dceru sa staram, nemam ju v ziadnom zariadeni a ani neplanujem. Pracu robim po veceroch a ked mala spi. Budu mi kratit rodicovsky? Neviete mi poradit ako je to s tym novym zakonom, ci ho prijali a kde by som ho nasla. Je to hrozne, ze takyto zakon vobec navrhli, hotova diskriminacia zien, ktore zvladaju robit aj sa popritom starat o dieta, resp. zabezpecia si vlastnych rodicov, svokrovcov atd..na strazenie a ti to maju asi robit zadarmo. 😠
dakujem za kazde info.

kotenko
1. nov 2008

chcem sa spytat, ci mozem byt namaterskej aj ked som zivnostnicka...? teda planujem si zalozit zivnost, ale neviem ako by to bolo, keby som otehotnela a nastupila na matersku dovolenku.. poradte...

gapa
2. nov 2008

maaki,
ten zákon, t.č. nie je schválený. Ak bude schválený, tak dátum schválenia nájdeš v druhom stlpci v tomto zozname. Tiež tam je aj znenie.
návrh tohto zákona je vedený pod č. 789.

http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/preh...

maaaki
8. nov 2008

gapa, diki pekne. Maki

olinka6226
11. nov 2008

kotenko mozes ak budes splnat podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia za posledne 2 roky. ak to nesplnis zo zivnosti, bude sa ratat aj posledne ukoncene nemocenske poistenie (bud zo zamestnania, alebo dobrovolne nemocenske poistenie) nepises nic blizsie o tvojej situacii, cize aj odpoved je velmi vseobecna.

daanka85
29. apr 2009

Ahojte, trosku ozivim temu...

Dobry, viete mi niekto poradit,alebo ma aspon nasmerovat, kde by som mohol ziskat odpoved na moju situáciu?

3O.3. 2009 sa nam narodilo dieta, ja som denna studentka VS, kedze som si nemocenske poistenie nestihla platit 270 dni pred porodom- nemala som narok na materské... Manzel-predtým SZCO, kedze nemal prácu, pozastavil si zivnost (stale si platil DNP) a poziadal si o rodicák (az nedavno sme sa dozvedeli, ze má nárok na materske aj on, lebo doteraz tvrdili, ze len na rodicak, no az po 6 týždnoch...)
V sucastnosti sa mu ale naskytla moznost prílezitostne (na dohodu, ci brigadne) si privyrobit (v zahranicí- EU).. Ide o brigadnu prácu, ktorá je obmedzená odpracovaným poctom hodín do týždna...
Kedze ja budem mat cez leto prázdniny a o malu sa budem moct starat a k tomu máme doma aj obe stare mamy... Chceli by sme vyuzit tuto moznost ist trosku privyrobit do rodinneho rozpoctu.. Je to legalne? Viem, ze kedysi sa mohlo brat materske aj pracovat, ale teraz sa to zmenilo- len ked dieta bude v nejakej institucii- co v nasom pripade nepripada v uvahu...

Teda jasna otazka: Moze manzel popri materskej legalne pracovat na dohodu??? Kolko hodin mesacne/resp. rocne???

klauduska
30. apr 2009

Ahoj daanka,

nie som sice nejaka odbornicka,ale skusim Ti napisat,co som zistila ja,kedze som sa pytala na velmi podobnu otazku....

ten co je na materskej, v tvojom pripade teda manzel, moze pracovat,ale nesmie mat uzatvoreny prac. pomer,ale moze robit na dohodu o vykonani prace alebo na dohodu o prac. cinnosti. Dohoda o vykonani prace je obmedzena casom a to na 350 hodin na rok a dohoda o prac. cinnosti na 10 hodin tyzdenne.Financne to obmedzene nie je....

takze podla mna kludne na dohodu moze robit a pritom nadalej poberat matersku.

Ak sa mylim,kludne ma opravte,ja mam zatial taketo infosky....

gapa
30. apr 2009

daanka, súhlasím s klauduškou. Môže pracovať na dohodu popri poberaní materského. Akoto bude so zdrav.poistením, tak to neviem.

lucia32
25. jún 2009

Ahojte...tak ja takisto pátram, pretože mne bolo najnovšie na sociálke povedané, že pracovať popri materskej nemôžem a to som SZČO, že by som stratila nárok na materské...najprv som bola naštvaná, lebo som si myslela pravý opak...potom som sa s tým zmierila, že aspoň budem s malou doma a nakoniec najväčší klinec...prišiel mi list zo SP, že asi budem musieť platiť odvody, kedže mi budú vyplácať materské z DNPO a nie zo SZČO...tak som z toho jeleň a pátram...sa bojím, že ma chcú opiť rožkom 😠

anib
25. jún 2009

ahoj lucia,ja som szco aj dnpo bola poistena,matersku mam,aj zivnost,len po ukonceni materskej dovolenky co trva 28tyz,bud pozastavim zivnost,alebo prerusim a dostanem rodic.prispevok 4970sk a odvody neplatim, alebo budem mat nadalej zivnost a dostanem len 1195sk a budem si platit vsetky odvody

lucia32
26. jún 2009

Anib: ahoj...takže som dnes bola na SP a kedže budem poberať materské z DNPO a nie zo SZČO, povinnosť platiť odvody mi vzniká, ale tým pádom nemusím podpisovať žiadne prehlásenie o nepracovaní, ich už nezaujímam, ked platím 😝 Tento problém nastáva až pri prechode na RD, ale to mám poriešené už inak...kedže budem pracovať, neruším živnosť...budem žiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa a babka živnostníčka mi bude faktúrovať, čiže tých 4780,- dostanem...

anib
26. jún 2009

ahoj, no jo, to je tak asi naj, ja prepisem zas na manzela a budem doma s malou a pozastavim zivnost

charlinka
29. jún 2009

Ahoj, chtěla jsem se zeptat. Malá má v septembri tři roky, 2.9. nastupuje do státní školky. 1.7. nastupuju do práce, malou bude hlídat přes prázdniny babička. Začala jsem RD pobírat na Slovensku v roce 2006, tak bych hádám měla jít podle starého zákona. Mám ohlasovací povinnost na UPSVR (co všechno se tam má napsat a musí se tam jít osobně?) a bude mi RD odebrán?? Podlenového zákona by mi ho vzali ale podle starého myslím si že ne. Dík za odpoved.