Môžem pracovať na materskej?

zuzana_t
21. feb 2007

poradte...

djana
3. júl 2009

ahojte,
poprosim aj ja o radu. momentalne som na RD,mala bude mat v sep. 1,5r. ja sa chystam naspet do prace, ale len na polovicny uvezok. o malu sa mi bude starat opatrovatelka bez zivnosti. budem mat narok na plny RP. RP som zacala poberat v auguste 2008. dik za odpoved

nieste tu niektore zo skolstva, aky bude asi moj plat ked budem ucit len 8hodin,a polovicny uvezok je 11 hodin, vymer mam nejakych 15.000
este raz dik za odpoved

gapa
3. júl 2009

djana,
ak si začala poberať RP ešte v r.2008, tak nárok na RP ak nejde dieťa do Mš štátom dotovanej mať budeš. Len treba oznámiť na UPSvar, že začínaš pracovať a kto sa bude o dieťa starať. A tiež si dať odhlášku na sociálnej poistovni z dôch.poistenia štátom.

severankasr
12. júl 2009

ahojte mamicky, neviete mi poradit? 1.8. 2009 mam nastupit na matersku dovolenku (1. dietatko), normalne 6 tyzdnov pred porodom, som normalny zamestnanec, vo firme pracujem uz stvrty rok. Zamestnavatel ma zaujem, aby som hned po odchode na matersku pracovala dalej,mozem robit z domu. Akym sposobom to mam urobit, aby som neprisla o materske? Zaroven moj manzel od 16.8. prestava byt zamestnany z dovodu ukoncenia pomeru na dobu urcitu a ide sa prihlasit na urad prace, tiez bol zamestnanec viac rokov. Komplikuje to situaciu, alebo by nam to mohlo nejako pomoct? Neriesili ste niektora takuto situaciu? V mieste, kde zijem, na severe Slovenska, je s pracou problem,ale jednoduche to nie je asi nikde na Slovensku. Dakujem Vam za rady, pomozu.

klauduska
14. júl 2009

Ahoj severanka...

ja budem na tom podobne,tiez by som chcela pracovat z domu,ale az po ukonceni materskej a prejdeni na rodicovsku dovolneku...Pokial viem,mozne to je,ale nie ako pokracovanie prac. pomeru,ale budes robit na dohodu o vykonani prace alebo na dohodu o prac. cinnosti (rozdiel je tam v hodinach na tyzden alebo mesiac).

Alebo....to by Ti mohli poradit ine,skusenejsie baby,by ostal na materskej Tvoj manzel a ty by si nadalej pracovala....Neviem....

Snad som trosku pomohla,tiez sa este budem musiet poradit s personalnou,uctarkou a na socialnom oddeleni... 😉 Drzim palce!

bibinka
27. júl 2009

ahojte, potrebovala by som poradiť:

musím svojmu zamestnávateľovi oznámiť, že budem pracovať vrámci RD na Dohodu v úplne inej práci?. Viem, že keby som začala pracovať na druhý hlavný pracovný pomer, že áno, zamestnávateľ mi dokonca poslal aj tlačivo, ale je tam aj kolonka pre prácu na Dohodu. Som z toho zmätená. Keďže by šlo o dohodu na 350h ročne, nevznikajú mi žiadne povinnosti odvádzať dane. Kto mi poradí? 😕

martinka211
10. aug 2009

Ahojte,ja by som sa tiez rada spytala :v septembri nastupujem do prace a maly bude mat v oktobri 2 roky.Bude doma s babickou a nejde do skolky.Mam narok aj nadalej na rodicovsky prispevok?

gapa
10. aug 2009

martinka211,
Ak má 2roky, tak si začala poberať RP pred 1.1.09. V takom prípade, ak nejde do štátom dotovanej škôlky, tak nárok máš.
LEn treba do SP odniesť odhlášku na RLFO do 8dní, ak teda nastupuješ na prac.pomer. Ak na dohodu, tak nič.
A na UPSVaR to oznámiť tiež (prácu a kto sa o dieťa bude starať)

martinka211
10. aug 2009

gapa dakujem 😵

klauduska
11. aug 2009

mozete mi niekto poradit prosim????

Uz som si so zamestnavatelom dohodla nasledovny postup:

cca prvy oktobrovy tyzden(presny datum este neviem) by som mala nastupit na matersku. Na materskej budem teda tych 28 tyzdnov. Po nich nastava rodicovska dovolenka a tam som sa dohodla,ze by som robila z domu, samozrejme na dohodu o vykonani prace,aby som mohla poberat RP.Dohoda by bola na 1 rok a potom by som sa vratila spat, normalne do prace s tym,ze o maleho by sa starala svokra.
No vcera mi napadlo,ze by bolo ovela vyhodnejsie keby sa ja po tom roku vratit sice spat normalne do prace,ale ostala by som na dohode,aby som mohla RP poberat nadalej,teda az do 3 rokov dietata.Je to vobec mozne????

Este k dovolenke:zostavajuci pocet dni k dnesnemu dnu je 18.Uvazujem nad tym,ci si cih vycerpat pred nastupom na matersku alebo po materskej.Vtedy by som normalne bola na dovolenke a poberala aj RP?Je to vyhodnejsie?
Otazky:
1. Ak budem pracovat na dohodu,bude za mna zamestnavatel platit aj odvody alebo si ich budem musiet platit sama?
2. Su nejake obmedzenia na dohodu,ktore by som mala dodrzat?
3. Ak budem na dohode,mam narok napr. na stravne?

Ak mi budete vediet odpovedat,vopred velmi dakujem!!!

anib
11. aug 2009

klauduska,co ja viem, na dohodu robit mozes bud1. na dohodu o vykonani prace - tj 350h do 1 roka
a po 2. dohodu o prac.cinnosti -max 10hod do tyzdna a pokial je clovek na up tak do vysky nej 130eur
k otazkam: na dohodu zamestnavatel za teba neodvadza nic,iba 0,8% uraz.poistenie, narok na stravne taktiez nemas,ani na dovolenku

gapa
11. aug 2009

súhlasím s anib.

Neviem ako je to so zdrav.poistením, či je to obmedzené, ak si zamestnanec a robíš na dohodu počas riadnej starostlivosti o dieťa/resp. počas poberania RP.

Dovolenku som si ja osobne nechala, pri nástupe detí do škôlky sa zišla. No záleží od teba. Ak máš len 18dní, tak to nevyjde na celý kalend.mesiac (ma minimálne 20dní). Takže stačí ak splníš podmienku na nárok na RP len časť mesiaca, t.j. stačí aj tie 2dni a nárok na RP ti ostane. Inak neviem, či to vadí. Na našom UPSVaR hovoria, že nie, no v zákone je to inak. No pre teba platí, čo som napíšala, lebo to nebude od 1. v mesiaci do posledného v mesiaci.

klauduska
17. aug 2009

dakujem Vam,ale gapa trosku nerozumiem tej dovolenke a naroku na RP....Mozes mi to este trosku blizsie vysvetlit???Dik

sonickag
3. sep 2009

Ahojte ľudkovia,ja som tu nová čítam stále vaše príspevky je tu už dačo stoho písané ale poprosím vás o radu......
poberám RP na dcérku malá bude mať 2 a pol roka takže sa narodila v roku 2007 a chcela by som sa opýtať či sa môžem zamestnať na TPP.či mi aj nadalej ostane nárok na poberanie RP.Malú mi bude varovať moja mamina takže nepôjde ani do školky.

Bola by som vám veľmi vdačná za radu,ja by som inak ani nešla ešte robiť ale mala ostala vážne chorá a s manželovej výplaty nestačíme všetko platiť a lieky sú veľmi drahé ☹ ☹

A čo všetko treba vlastne vybaviť???Ďakujem už teraz za vaš čas a odpoved..... 😉 😉 😉 😉 😉 😉 🤐

ivankova
8. sep 2009

pridávam sa k prosiacim o radu: syn bude mat v novembri 2r a ja by som sa chcela vratit do prace.Mam vybavene len poobedne smeny cize by sme sa z manzelom prestriedali a syn by nemusel ist do skolky mam v tomto pripade narok na RP?alebo ho uplne stratim?dakujem

gapa
8. sep 2009

sonicka,
ak si začala poberať RP pred 1.1.09, tak aj v prípade, že nastúpiš do práce na trvalý PP a dieťa nedáš do štátom dotovanej škôlky, tak ti nárok na RP ostane. Ak by si ale poberala RP ako rodič s dieťaťom s dlhodobým nepriaznivým zdrav.stavom, tak tam pracovať popri poberaní RP nemôžeš.

Ak si ivanova začala poberať RP až za obdobie po 31.12.08, kedy už platí nový zákon, tak nie je možné pracovať na prac.pomer a poberať RP. V takom prípade máš nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa. Ak sa stará o dieťa manžel, ked ty pracuješ, tak PnSoD je vo výške 25% z výšky RP. Jedine ako by si pracovala na dohodu, tak ti nárok na RP ostáva.

boncusik
16. sep 2009

holky poradte,

možno sa budem pýtat to isté ale som upny laik, robím v inej sfére 🙂

1.nástup na MD mám 30.11.2009, matreská sa mi bude vyrátavť z mzdy z minulého roka?

2.cca 2 mesiace po porode okolo 01.03.2009 musím ist do roboty na 2 hodinky a postupne zvyšovať na 4hodinky denne - budem moct vobec poberat MD?

3.po ukončení poberanie MD sa mi bude o mimčo starať mama možem ist na tralý pracový pomer alebo iba na dohodu aby som mohla poberať plný RP ?

dakjem velmi za odpoved 😉

gapa
16. sep 2009

boncusik

1. ak tvoj PP trvál už celý rok 2008, tak áno, z r.2008

2. ak budeš pracovať na dohou, tak áno.

3. podla teraz platného zákona o RP nie, lebo budeš považovaná za zárobkovo činnu. Mala by si nárok len na príspevok na starostlivsoť o dieťa, čo ak sa bude starať babka bez živnosti, tak je to 25% z RP. Ak však počas vykonávania práce NA DOHODU sa o dieťa bude starať babka, tak môžeš poberať aj RP.

boncusik
16. sep 2009

gaba dík, si super 🙂

masatko
21. sep 2009

Ahojte baby, prosim o radu.

1. Od 19.9. som oficialne na MD, uz som odovzdala ziadost o MD na socke. Cakam na rozhodnutie. 😅 Teraz by som sa mala nahlasit na SP a vypisat registr. list FO, kde uvadzam, ze soc. poistne za mna bude platit stat, ano?

2. odvody do socky teda platit nebudem po dobu 28 tyzdnov. Ako je to so zdravotnou poistovnou, mala by som to asi nahlasit aj tam, ze? Zdravotne si budem musiet platit, pytam sa, lebo nazory sa tu rozchadzaju....

3. ak si nechcem zrusit zivnost a popri materskej chcem pracovat na faktury bez financn. obmedzenia, je to mozne? Alebo si musim dohodnut s klientmi aby presli na dohody o vykonani prace, resp. dohody o pracovnej cinnosti (kde vsak su urcite obmedzenia).

Som z toho magor a na socke detto.
dik mockrat

cil
25. sep 2009

Gapa aj ostatne, neviete poradit, ci je narok na rodicovsky prispevok ak by som mala honorare?

danka2612
3. okt 2009

ahojte.Zivnost mam otvorenu od roku 2000.od jula2008 som poberala matersku a od januara som presla na rodicovsky prispevok s tym, ze kazdy mesiac si musim odvadzat zdravotnu poistovnu podla minulorocneho rocneho zuctovania, kedze som zivnost nezrusila a ani nepozastavila,pretoze mam zamestnanca a prevadzka mi funguje.
To su zakony z tym 4700sk co mi poslu musim trhnut 1000sk na zdravotku.To je pomoc rodinam a ze rodit bo je malo deti,ked musis si ist zarobit aby si dajako prezil.

ajlienka
15. okt 2009

Ahojte, som tu nova a chcela by som sa spytat k teme praca pocas MD. Poberam MD od juna 2009 a teraz sa mi naskytla moznost ciastocne pracovat pocas MD. Nakolko vsak nechcem stratit narok na matersku, potrebujem poradit, ako je mozne osetrit tento mozny pracovny pomer v sulade so sucasnymi zakonmi? Pochopila som, ze je mozne pracovat na dohodu o vykonani prace. Je to vsak nejako obmedzene? Max pocet hodin alebo tak? Je nutne to niekde nahlasit? Matersku by som mala poberat po dobu 37tyzdnov,cize este aj zaciatkom buduceho roku 2010, kedze som slobodna matka a naozaj si nemozem dovolit zostat bez materskej
Velmi pekne dakujem za odpoved.

tinapina
22. okt 2009

ahojte, poradte mi niekto. ak som spravne pochopila, ja, ked uz poberam rodicovsky prispevok, a som vedena ako zamestnanec v jednej firme, mozem nastupit do inej firmy na dohodu?! malu by som do jasli nedala, bola by doma s tatinom. ta praca na dohodu je niecim obmedzovana na mesiac -vyskou prijmu za meesiac, alebo odpracovanymi hodinami?! diky za rady

set
19. nov 2009

ahojte ja tomu nerozumiem a tak sa chcem opytat ci neviete ako to je ked som na materskej tento rok ako ZSČO? ci popri materkej mozem podnikat? dakujem

cucuriedka
30. aug 2011

Ahojte maminky, moze sa pracovat popri materskej po novom?

juliska182
30. aug 2011

@cucuriedka počas materskej nie ale počas rodičovskej dovolenky áno

renatkas
30. aug 2011

@juliska182 neviem ako je to po novom, ale ja som v roku 2010 pocas materskej mohla pracovat iba na dohodu aj ked mi vsetky nase mzdarky a personalistky tvrdili ze nemozem, zisti si to priamo v socialnej poistovni. Popri rodicovskej mozes urcite.

juliska182
30. aug 2011

@cucuriedka súhlasím s predchádzajúcim príspevkom, najlepšie je samozrejme ísť na ÚPSVaR a tam sa informovať, od 1.9. totiž vstúpil do platnosti nový Zákonník práce a ten výklad by mali dostať ako prvý. Ale určite viem, že na TPP počas materskej sa pracovať nedá, ak dohoda tam by sa to asi ešte stále dalo, ale radšej sa treba informovať. Počas rodičovskej je práca neobmedzená.

lipsa
26. nov 2011

ahojte, viete mi poradit ci mozem pracovat pocas materskej na dohodu o vykonani prace? Co vsetko to obnasa? Budem robit len z domu preklady a neviem ako to najjednoduchsie vyriesit ...

graceful9
26. nov 2011

@alex21 ahoj, našla som tvoj príspevok starý a tak sa chcem opýta, keď je priateľ na živnostník, nemohol by byť on na materskej alebo na čom a popri tom robiť na živnosť?