Môžem si nájsť prácu popri neplatenej rodičovskej dovolenke?

fely
3. jún 2020

Ahojte, hladala som na nete,ale nenašla som. Mam 3,5 ročneho chlapca, som na neplatenej predlženej rodičovskej. Syn možno pojde do školky od septembra, iba na 4 hodiny. Ale zaujima ma to, či si možem najst nejaku pracu na tie 4 hodiny.. Alebo u tohto rodičovskeho nemožem? Dakujem

evittam
5. jún 2020

@alchemilkazltozelena Btw.odvody neplatit ale ak príde k situácii že by sa zisli peniažky z poistného to uz potom ano a nadávať prečo nemam nárok ked som neplatila. Ze ano?

ajka0207
5. jún 2020

@evittam to mi je jasne, len nechapem preco to niekoho hneva, ked predsa ak mam pracu nepotrebujem aby stat za mna platil ZP, nechapem proste v com je "nespravodlivost" ze nejde byt oboje dokopy.

evittam
5. jún 2020

@alchemilkazltozelena A je to dovolene len nemá preco stat platiť odvody z tvojho príjmu? Preco by to robil?

evittam
5. jún 2020

@ajka0207 No to chapu len ti co o tom pisu..😀😉

evittam
5. jún 2020

@ajka0207 No p..ovat ze chcem robiť ale nie platit odvody. A potom ak by som chcela PN ci MD tak zase p...vat ze preco nemam nárok ked som odvody neplatila. 😀

evittam
5. jún 2020

@alchemilkazltozelena Pre niektorych by bolo "idealne" aby na jedno dieta mali RP, OCR-obaja rodičia, MD mohli byt PN a este popri tom si aj privyrobiť a samozrejme nic nikam neplatit.

ajka0207
5. jún 2020

@evittam
Hej, uz to zacinam chapat, to je logika, ze stat poda prst tak zozerem celu ruku.
Ale inak aj mne by sa pacilo keby z mojho prijmu platit stat odvody, len neviem z coho to bude platit ak tuto logiku uplatnime na vsetkych

alchemilkazltozelena
5. jún 2020

@evittam mne to nepis, to nieje moj pripad, ja som nijake vyhody necerpala ani necerpam, ani moj muz sa neprestriedal so mnou na MD ani nic podobne, ja som len napisala svoj nazor

evittam
6. jún 2020
siska53
6. jún 2020

@alenah31 ľudovo tomu hovotia neplatena rodičovská, inak je to osoba starajuca sa o dieta do veku 6 rokov.. a pocas takejto starostlivosti moze dieta chodit do skolky na pol dna a matka na pol dna pracovať. Len to musi nahlasit aj do zdravotky cez ČV a kopiu RL dietata.

evittam
6. jún 2020

@siska53 Ty to stale nechceš pochopiť? Ci nevies? Ked bude pracovať uz je zamestnanec a odvody odvádza zamestnávateľ ako za zamestnanca tak aj za zamestnavatela. Cize už nie je osoba starajuca sa o dieta do 6rokov lebo ju zamestnavatel prihlási ako zamestnanca.
Skus nadskocit. 😉

alchemilkazltozelena
6. jún 2020

@siska53 nemoze.. cely cas to tu rozoberamr ze sa to proste neda.. ani na 4 hodiny, ani na hodinu.. jedine teda ak na cierno, ale do toho by som sa v dnesnej dobe nepustala radsej 🥶

lenka2710
6. jún 2020

@siska53 presne ako vravia baby, nemôžeš pracovať, ja som to tiež nie až tak dávno vybavovala a nemôžeš pracovať a dieťa len na 4 hodky v škôlke! Ale samozrejme poznám maminy, čo viem ze to majú a dieťa je v škôlke celý deň, ale ja som to nikdy neriskovala! Kamoška to ma tiež, mala je v škôlke celý deň a ona jazdí mužovym taxíkom 🤷‍♀️ samozrejme psssst

evittam
6. jún 2020

@lenka2710 Keď si to raz ZP skontroluje, co nie je take ťažké, tak zaplati všetky odvody aj spatne. Zelam kamoske vela stastia.

lenka2710
6. jún 2020

@evittam to už nieje moja vec 😉 každý si robí podľa svojho vedomia a svedomia
A ešte sa ta chcem spýtať teda ako to je so SP?
Normálne sa to ráta aj do dôchodku?? Mne povedali, že nie a kamoške zasa druha "teta" na úrade, že ano 🤷‍♀️🤷‍♀️

evittam
6. jún 2020

@lenka2710 Počas neplatenej rodičovskej dovolenky so zdravým dieťaťom starším ako tri roky síce mamičky nedostanú žiaden štátny príspevok, štát však za ne zaplatí odvody. Čo treba vybaviť?

Sociálna poisťovňa pokračuje v platení dôchodkového poistenia automaticky. "Na toto dôchodkové poistenie sa od 1. januára 2018 rodič už neprihlasuje, Sociálna poisťovňa ho zaeviduje ako poistenca štátu,"

Podmienkou je, aby sa rodič o dieťa riadne staral a aby nebol evidovaný ako zamestnanec či živnostník.

lenka2710
6. jún 2020

@evittam takže sa to počíta, ja už som s tých tetusiek v úžase, teraz som mame pomáhala vybavovať vdovský dôchodok, no radšej nekomentujem! Jeden úrad a každý vraví inak 🤦‍♀️

evittam
6. jún 2020

@lenka2710 Joj, mne toho uz tetusky nakecali....Cest vynimkam.

alenah31
6. jún 2020

@siska53 vacsiu hlupost som nepocula. Do ZP sj SP ju nahlasi zamestnavatel, automaticky jej konci statut osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov. Styri co s tym pracujeme to tu piseme dokola. Neviem co je na tom nepochopitelne - v momente ako zarobis pracou co len 1€, nie si osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov, ale zarobkovo cinna osoba.

jajussska
6. mar 2021

@alenah31 čiže keď ide žena ktorá je na neplatenéj rodičovskéj dov. Na 8 hodín týždenne na dohodu do prace už nie som na rodičovskéj?

lucia147852
6. mar 2021
alenah31
6. mar 2021

@jajussska nie nie je, uz pracuje....aj keby pracovala len 1 hod. mesacne.

ajka0207
7. mar 2021

@jajussska a prečo by si chcela ďalej byť na rodičovskej dovolenke keď pracuješ? Z rodičovskej dovolenky neplynu žiadne výhody, len platenie odvodov, čo za teba Robi zamestnávateľ ak pracuješ.

jajussska
7. mar 2021

@ajka0207 hej je to par dni v týždni... Ale mame to zlozitejsie . Keďže manžel pracuje v rakúsku tak prídavky mame odtiaľ odtiaľ nemám nič.. Neoplatí sa mi to vybavovať.. Zato mi to nestojí... Neni to tak platené aby to bolo fajn..

ajka0207
7. mar 2021

@jajussska čo tam chces vybavovať? Veď normálne sa zamestanas a robíš. Nerozumiem nejak kde vidíš problém.

jajussska
8. mar 2021

@ajka0207
To je taka dohoda že Podme niekam.. Neoplatí sa mi to zato co zarobím pre cestujem.. Keby to bolo platobné výhodné neváha a nepýtam sa tu.. Ale to je jedno.. Dieťa mi chodí do škôlky na 4 hodiny viac sa nedá.. Takže neboj sa keď sa naskytne lepšia práca na zamestnanie určite sa nato dám.. Takže tak..