Možnosť pokračovania v rodičovskej dovolenke, ak je dieťa v škôlke?

babulina123
21. sep 2009

Dobrý večer, potrebovala by som poradiť v takejto veci.
Momentálne som na rodičovskej dovolenke. Dieťa, s ktorým na dovolenke som, dosiahne 3. rok v januári 2010. Dieťa však začalo navštevovať škôlku 2.9.2009. Na UPSvR som túto skutočnosť nahlásila. Týmto pádom mi bude pozastavené vyplácanie rodičovského príspevku od októbra 2009. Znamená toto zároveň aj nutnosť ukončiť rodičovskú dovolenku (žiadosť podaná zamestnávateľovi o ukončenie rodičovskej dovolenky ) k 1.10.2009 ? Je teda ukončenie vyplácania rodičovského príspevku automaticky spojené s ukončením rodičovskej dovolenky , respektíve je začiatok navštevovania škôlky dieťaťom dôvod na ukončenie rodičovskej dovolenky ?
Aký je vzťah k zamestnávateľovi (z hľadiska platenia odvodou prípadne inej legislatívy... ) pri pokračovaní v RD (pokiaľ je to možné)?

mamkabubka
22. sep 2009

No pokial ja viem,ked das dieta na cely den do skolky,tak automaticky si si sama ukoncila rod.dovolenku.A mala by si nastupit do prace

gapa
22. sep 2009

Tak toto by aj mna dosť zaujímalo. Mzdárky na porada.sk tvrdia, že nie je problém čerpať RD do 3-och rokov dieťaťa aj ked už dieťa chodí do škôlky.

A vlastne pracovný pomer a vzťah medzi zamestnancom a zamestnávatelom sa riadi Zákonníkom práce a ten hovorí o čerpaní RD do 3-och rokov dieťaťa na prehlbenie starostlivosti o dieťa. Nikde sa nevyžaduje nejaké preukazovanie starostlivosti alebo niečo také. Takže predpokladám s ospravedlneným volnom u zamestnávatela nie je poroblém.

No podla zákona by si mamička mala dať odhlášku na SP s poistenia štátom na dôchodkového poistenie, lebo už nesplna podmienku riadnej starostlivosti o dieťa.

No a čo sa týka zdravotného poistenia, tomu príliž nerozumiem. Zamestnávatel nahlási nástup na MD, potom RD a to pokračuje do jeho ukončenia. Takže by nemal byť problém. ? Ako to vedú v ZP, netušlím. Pri nezamestnanej mamičke by vlastne nešlo o poistenie mamičky z titulu poberania materksého, rodič.príspevku a ani riadnej starostlivosti o dieťa, ak navštevuje škôlku viac ako 4hod. denne (do 4hod. denne je to so zdrav.poistením OK)

karolina23
22. sep 2009

ahojte chcela by som spytat ak by ste mi poradili ja som odpracovala 2 a pol roka vo firme a potom ma vyhodili cize teraz som piaty mesiac na urade evidovana a zaujima ma ze keby som zostala tehotna ci by som mala po narodeni dietatka nejaku matersku a na kolko ak by som ju dostavala dakujem za odpoved

babulina123
autor
25. sep 2009

Mamkabubka, gapa,
dakujem vam za reacie.. 😉
(boli sme par dni bez netu, tak som si to precitala az dnes)
Este pre objasnenie, takuto temu som zalozila preto, lebo ja by som chela ist do prace, ale tam momentalne pre mna nemaju miesto..
Bolo mi navrhnute, aby som tahala RD do troch rokov veku dietata, ze zamestnavatela nezaujima ci je dieta v skolke, ze oni to skumat nebudu a budu akceptovat moju ziadost o skoncenie RD v januari. (Potom by sa asi nejaka praca mohla rysovat). Ale ja osobne si myslim, ze nemozem zostat doma len tak "ledabolo" skoro 4 mesiace a dieta mat pri tom v skolke, nechcem porusim ziadne zakony, prepisy. atd. Najjednoduchsie by bolo zrusit skolku , ale ked vidim ako tam dieta prospieva nemam to srdce a teraz neviem co robit.... 😖

ivec79
25. sep 2009

Ahojte,
Kubko nastupil do skolky na adaptacny pobyt od 02.09.2009 na pol dna a ma 2,3 rociky. Na SP mi okamzite zrusili rodicovsky prispevok a pani ma poslala bud do zamestnania, al. na UP. Neexistuju ziadne vyhody, ci ma dieta 2 al. 3 rocky, ci je na pol dna ci na cely. Vsetky zmeny musite hlasit do 8 dni, lebo tak ma zjazdila uradnicka, ze som tam na poslednu chvilu, ze az. Davajte si velky pozor a vsetko si 3-krat premyslite, lebo tento stat nijake dalsie vyhody nam nedava.

gapa
25. sep 2009

bubulina,
tiež mi to nejako nesedí. Hlavne z dôvodu zdravotného poistenia štátom, ak dieťa chodí do škôlky na viac ako 4hod. denne.

Kedysi myslím zamestnávatel nahlasoval do ZP len nástup na MD a potom RD.

No a bola som dnes na všzp a doniesla som si jedno tlačivo, kde nahlasuje zamestnávatel zmenu pri nástupe na MD, Rd. Ale on nenahlasuje nástup na MD a RD ale nahlasuje poberanie materského a poberanie rodič.príspevku. Z tohto titulu môžeš byť poistencom štátu počas MD/RD. Tak to si neviem predstaviť, či si zamestnávatel má ešte overovať, či poberáš rodič.príspevok. Ale ak dieťa chodí do škôlky len na 4hod., tak si poistencom štátu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, tj. aj v prípade, ak nepoberáš RP.

no síce som ti neodpovedala, no pre mna nová info o tých výkazoch, že vlastne mzdárka vyplna niečo, na čo vlastne nemá podklad, si to overiť (robila som kedysi mzdy, tak viem, čo to obnáša papierovania a overovania a zodpovednosti za tie papiere)

zanetak
26. sep 2009

mňa by zaujímalo, ak dám dieťa do škôlky v dvoch rokoch a prihlásim sa na úrad práce, budem si hľadať prácu, tak síce nebudem poberať rodičovský príspevok, ale budem od uradu práce niečo poberať? alebo pokiaľ si nenájdem prácu, tak budem úplne bez peňazí?

maznacik007
26. sep 2009

zaneta a pracovala si pred nastupom na MD... ? musis mat odpracovane min. 3 roky z poslednych 4 pred nastupom na UP..

zanetak
26. sep 2009

praveže som pred materskou mala 7 rokov živnosť, tam som platila odvody z min. mzdy. Aj na MD som mala živnosť, až keď som prešla na rodičovskú , tak som živnosť zrušila.

gapa
26. sep 2009

zanetak,
platila si si asi len povinné poistenie szčo a v tom sa poistenie v nezamesnanosti neplatí (nie je povinné). A aj keby si platila dobrovolne, vzhladom na to, že dieťa má už 2roky, tak aj tak pri nástupe na rodičovskú malo dieťa cca pol roka, takže už medzera je cca rok a pol a medzera môže byť max. 1rok.

Za istých okolností, ak ti trvalo poist.v nezamestnanosti v posledných 4-och rokoch aspon 2roky a pred nástupom na UP sa zamestnáš aspon na pár dní na dobu URčITú (predtým si v posledných 4-och rokoch nemala žiadny PP na dobu neurčitú, to je podstatné), tak by ti nárok vznikol.

zanetak
27. sep 2009

gapa ďakujem, aj keď moc tomu nerozumiem. Viem, že som si platila len tie povinné poistenia SZČO, ale to poistenie v nezamestnanosti som neplatila.
A ak náhodu dám malú do škôlky v tých dvoch rokoch a nenájdem prácu, tak ju môžem vziať po pár mesiacoch naspäť "domov" a dať sa znovu na rodičovskú dovolenku do tých 3 rokov? alebo tak to nejde?
Rada by som išla pracovať, pretože z tej rodičovskej sa vyžiť nedá a už nám chýba druhý príjem. Ale zase na druhej strane sa obávam, že ju dám do školky a nič nenájdem.

gapa
27. sep 2009

zaneta,
požiadaš riaditelku o prerušenie dochádzky, dá ti o tom papier, ten dáš na UPSVaR a môžeš pokračovať v poberaní rodič.príspevku.