Používame cookies. Viac informácií tu. OK
ink
11. apr 2019

Bola by si osoba starajúca sa o dieťa do 6r., štát by mal za teba platiť odvody. Nie som odborník, ale toto sa tu na mňa nalepilo v starších diskusiách, tak snáď nekecám blbosti. Viac by ti poradila @evittam

alenah31
11. apr 2019

@anita77 budeš osoba na RD bez nároku na RP - ak si dáš totiž odňať RP neznamená to totiž, že nemôžeš zostať na RD. Budeš ale samoplatca zdravotného poistenia - po novom už štát za teba platiť nebude takže to treba ísť oznámiť na zdravotnú poisťovňu (66,78€/1 mesiac). Alebo ak máte ešte jedno dieťa do 6 rokov môžeš sa prihlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov a štát bude za teba platiť zdravotné poistenie hoci nebudeš poberať žiadny príspevok.

lenocka1108
11. apr 2019

@ink uz tak nemoze byt stat nebude platit matersku a za nu odvody pri tom istom dietati 😕

sasanka605
11. apr 2019

skus napisat @evittam, mne sa zda ze dakde pisali ze uz treba platit vsetky odvody nie len niektory z nich, cize okolo 166 mesacne.

alenah31
11. apr 2019

@sasanka605 to platí ak chce mať nárok na materské - tam už sa nedá platiť len čiastočné odvody. Pri neplatenej RD ak je otec na MD s tým istým dieťaťom si ona platí len zdravotné poistenie.

ink
11. apr 2019

@lenocka1108 Ďakujem, že si ma opravila. Ale novinka ma teda nepotešila.

lenocka1108
11. apr 2019

@ink ani mna nie. Zrovna som v tom realne 😠

dopolbokaodrata
11. apr 2019

@alenah31 ahoj, ale pokiaľ ma ešte jedno dieťa do 6r, tak sa prihlási ako osoba starajúca sa o dieťa do 6r a to poistné teda platí štát, nie ona sama, dobre to chápem?

ink
11. apr 2019

@lenocka1108 no do riti :/

evka303
11. apr 2019

Dobry den ja mam podobný problem a chcem sa opytat dcerka ma 2 roky a 3 mesiace, priatel by ad maja isiel na matersku nakolko mu chcu dat v praci aj tak vypoved. Ja taktiez nechcem ist do prace, lebo mi nedaju neplatene volno a chcem si este uzit leto s nimi. Musim zamestnavatelovi oznamit,ze ukoncujem rodic. dovolenku, alebo sa len prihlasir na zdravotnu.

evittam
11. apr 2019

@sasanka605 Len ZP, SP nie je povinna. Plati co pise
@alenah31
@anita77
@ink

evittam
11. apr 2019
evittam
11. apr 2019

@evka303 Nie si na RD. Citaj s porozumením co pise
@alenah31

evittam
11. apr 2019

@ink A co ta nepotešilo? Prečo by mal stat platit obom rodicom ZP a este aj SP len kvoli tomu,ze jeden je na MD a moze aj pracovat (otec) a matka zostane realne doma na RD?!

ink
11. apr 2019

@evittam nepotešilo ma to, lebo som vychádzala z tejto informácie a hovorila som to nedávno kolegyni. Nie som v každej takejto diskusii, otváram ich zbežne, a táto informácia sa tam spomínala v tomto znení.

ink
11. apr 2019

@evittam ale úprimne, doteraz to tak bolo, a nezdá sa mi, že oteckovia na materskej sú nejaký široko zastúpený fenomén, mladé rodiny platia hypotéky, a pri jednom plate a jednom rodičáku proste skúšajú na čo majú nárok.Príde mi to ako hádzanie klád pod nohy.

evittam
11. apr 2019

@ink Ake hadzanie klad pod nohy?! Proste stat prisiel konečne na dieru v zakone! Otec na MD-prijem za MD, moze pracovat-dalsi príjem kde nemusí odvadzat odvody len na ZP a matka doma. Hm, a este aj tej ma stat platiť ZP lebo je doma s tym istým dietatom, na ktore prevzal starostlivosť otec, dostava MD od SP a este aj plat kde skoro nic neodvadza?!

evittam
11. apr 2019

@ink A ano začal to byť "fenomén" preto od cca septembra robí SP problémy a max.po voľbách to cele zrušia-moj osobny nazor.

ink
11. apr 2019

@evittam pozri, ja chápem, že je to tvoja téma a si v nej doma a chápem aj to rozohnenie, čo je v tebe, keď počuješ môj výraz "klády pod nohy", ale vezmi si, že by otec mal byť so 7 mesačným dieťaťom doma, ak by bolo kojené, on na materskej a žena do práce? nie, žena doma, muž doma, jedna materská a ona si platiť zdravotku? no jasné, že musí ísť do práce muž a mať aj materskú. Keby boli vytvorené podmienky aj pre otcov aj pre matky... Hlásame tu aké je dôležité mať aj otca aj matku, ale neumožníme im napríklad prvý mesiac nech sú spoločne na materskej dovolenke so zachovaním rovnakých platových podmienok na aké boli zvyknutí pred narodením dieťatka..

evittam
11. apr 2019

@ink Ak by išla žena do prace tak ZP jej ide zo zamestnania. A o ziadne "rozohnenie" vobec nejde. Len staci cisty "sedliacky rozum". A btw.dojcila som a pracovala som keď nastala situácia,ze muz zostal bez prace. A nie mat hypoteku, nemat na to a este si spraviť dieta a cakat od štátu neviem co. A to som vyse 10rokov odvadzala nemale odvody a dane tomuto štátu a kvoli zmene pracovnej situácie som dostala len RP!

evittam
11. apr 2019

@ink A rovnake platove podmienky pred narodením dieťaťa?! Mas MD-skoro vo vyske čistej mzdy a preco by mal mat aj otec to iste?! Ty kde zijes? Napr. my sme boli doma obaja cca 3mesiace aj muz ale preto lebo sme si našetrili. Prečo by ti to mal platiť stat-teda obom.....

Tu začni písať odpoveď...

Odošli