Na aký príspevok mám nárok ak som v SR nepracovala?

beee
11. jún 2008

ahojte..
chcela by som sa opytat na aky mat.alebo rodicovsky prispevok mam narok,teda budem mat,ak som nikdy na SR nepracovala, nakolko sme uz 2 roky v zahranici... teda, mam sa tesit?? alebo tu este potiahneme.... veeelmi pekne voprad dakujem

sticker
26. aug 2008

Tak toto ma naozaj véééééľmi potešilo, keďže mi končí v tom roku končí moja druhá materská 😠 😠 😠 😀 😀 😀 😀 My sme mali celkovo "šťastie" - ani ten zvýšený príspevok pri narodení prvého dieťaťa sme nestihli.....Ale inak, si žijeme šťastne 🙂 😉

karinna
26. aug 2008

ďakujem za radu, hlavne gape.
ešte jedna otázočka : malý má 3 roky v decembri, takže kvôli rod. príspevku som ho chcela dať do škôlky až v decembri, lenže škôlky sú zúfalo preplnené a keď nenastúpi hneď v septembri, tak namiesto neho zoberú iné dieťa, ktoré obsadí jeho miesto. Čiže buď september alebo až o rok.
Mám nejakú povinnosť zo zákona nahlásiť, že je v škôlke už od septembra, a tým pádom prídem o rod. príspevok ? Čo keď to nenahlásim, prídu na to ? 🤐

gapa
27. aug 2008

karinna, to by som nerobila. Povinnosť máš. A myslím, že aj škôlka posiela zoznamy prijatých detí. Takže UPSVaR ta neskôr sám vyzve na predloženie rozhodnutia o nástupe do škôlky (+príp. rozhodnutia o prerušení dochádzky).

Skús sa predsalen opýtať v škôlke, či v prípade, žeby si im platila mesačne ten "udržiavací" poplatok cca 200-300,- Sk, či nie je možné dochádzku prerušiť do cca 2.12.08.

slava74
2. sep 2008

Ahoj, aj ja potrebuejm poradiť. Moja situácia: v marci 2006 som porodila prvé dieťa. Prešla som materskou a rodičovskou dovolenkou. V júly 2007 so nastúpila do práce v školstve a naďalej som poberala rodičovský príspevok. Teraz som znovu tehotná. Termín pôrodu je stanovený na 04/01/2009. Potrebujem vedieť:
1. budem mať nárok na materský príspevok?
2. tehotenstvo sa zdá byť rizikové, môžem ísť na PN?
3. ako by sa vypočítala výška PN?
4. ak budem na PN, môžem poberať aj rodičovský príspevok?
5. môj zamestnavateľ chce skrátiť môj pracovný čas a tým aj moju mzdu od 01/09/2008 do nástupu na MD z organizačných príči v školskom roku. Ovplyvní táto skutočnosť výpočet materskej alebo PN
Vďaka všetkým za odpoveď

gapa
2. sep 2008

sláva,
takže dôležitá vec:
Predpokladám, teraz si už riadne zamestnaná na PP, takže na PN a MD budeš nastupovať počas trvania nem.poistenia = riadnej práce (teda tvoje nem.poistenie nie je prerušené z dôvodu čerpania RD).

Ak áno, potom odpovede na tebou dané otázky sú:
1. áno
2. áno a budeš mať nárok na nemocenské
3. nemocenské sa vyráta z denného vymeriavacieho základu v roku 2007, t.j. u teba za obdobie júl-dec.2007 (dni čerpania RD 1-6/07 sa vynímajú)
4. áno, RP nie je závislý od poberania nemocenskej, len súbeh poberania materského a rodič.príspevku je podla "teraz" platného zákona neprípustné (teda okrem mesiaca, kedy končí poberanie materského)
5. nemocenké to neovplyvní, lebo bude rátané z rozhod.obdobia r.2007 (predch.kal.rok) a vlastne ani materské, lebo na nu nastúpiš tiež v r.2008 (takže rozhod.obdobie a denná nem.dávka bude rovnaka)

Inak by to však bolo, ak by si nastupovala na druhú MD počas prerušenia nem.poistenia z dôvodu čerpania rodič.dovolenky. Vtedy by sa tvoje materské rátalo z predpokladaného vymer.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. TAkže v takom prípade, ak by bol tvoj predpokladaný plat nižší, z dôvodu kratšieho uväzku, tak aj materské by bolo nižšie.

slava74
3. sep 2008

Ahoj gapa, ďakujem za odpoveď. Teraz som o dosť kľudnejšia.

ruth
8. sep 2008

Ja by som poprosila o radu:

Kedze budem nastupovat na druhu matersku v ramci prvej rodicovskej, a pracovny pomer mi stale trva, kedy mi vznikne narok na matersku dovolenku este pred narodenim? termin mi vychadza koncom aprila, potom treba odhlasit aj poberanie rodicovskeho prispevku na prve dieta? to bude mat v auguste 3 roky

gapa
8. sep 2008

ruth,
nárok na materské ti vznikne 6týždnov pred predpokladaným termínom pôrodu, prípadne najskôr 8týždnov pred PTP.
Začiatok poberania materského treba oznámiť na UPSVaR, neviem, či stačí kopia "žiadosti o materské" alebo už rozhodnutie o priznaní (ktoré aj tak všetkým neposielajú), to sa treba najlepšie spýtať na upsvar.

Potom si nezabudni podať prihlášku na soc.poistovnu podla bydliska ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov, aby za teba platil štát dôchodkové poistenie. (neviem, či si si už predchádzajúcu prihlášku dávala sama, ale podla veku tvojho dieťaťa asi nie, lebo si asi nastupovala na MD do 31.7.2006, takže to vybavoval ešte zamestnávatel).
Teraz je to už len "tvoja povinnosť". T.č. platí, že to treba urobiť do 15dní od narodenia dieťaťa, no v návrhu zákona od 1.1.09 je dlhšia lehota, no schválená nie je.

ruth
8. sep 2008

Dakujem gapa velmi pekne za rady.

kika22
8. sep 2008

ahoj gapa,
chcela som sa opýtať, že keď nastupujem na MD približne v polovici decembra 2008, z ktorého roku sa ráta priemer materskej dovolenky...som zamestnaná na TPP na dobu neurčitú a vo februári 2009 by to boli 3 roky u toho istého zamestnávateľa...
a ešte mám jeden dotaz, čo sa týky navštevy u lekára, ako mám nárok navštevy u lekára na gyn. prehliadkách?
platí to 7 dní na celý rok, čiže 56 hodín?

gapa
8. sep 2008

kika, materské pri nástupe v r.2008 sa ti bude rátať materské z vymeriavacích základov pre nem.poistenie v roku 2007 (predchádzajúci kalend.rok). MOžno máš na výpl.páske uvedený denný vymeriavací základ pre nem.poistenie (no nejde o priem.mzdu, z ktorej sa ráta náhrada dovolenky!!!)

nárok na návštevy u lekára pri tehotenstve nie su obmedzené počtom dní, ak si oznámila zamestnávatelovi tehotenstvo, teda ta považuje za tehotnú. aj som v niektorej téme priamo citovala zákon 😉

gapa
8. sep 2008

kika,
tu je ten nárok na návštevu lekára počas tehotenstva:
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

kika22
8. sep 2008

gapa,
dakujem 🙂 nevedela som najst prispevok tykajuci sa navstev u lekára 🙂

botka74
8. sep 2008

čafte, môžete mi poradiť, ak viete?Dnes som dostala rozhodnutie z SP ohladne materskej...Minulý rok som nastupila na matersku s druhou dcerkou 9.4.27, denne materske bolo 475Skk, ak viem maximum.Od 18.8.2008 som na meterskej s este nenarodeným tretím babom a denne materske je len 416 SK, pritom v roku 2004 ked som nastupila ma MD s prvým babom, som mala plat 29 000 Sk, cize sa este zmestim do tohtorocneho maxima, kt. je 28 142 Sk, je to vsetko len chyba a podam odvolanie, alebo ma na to dopad to, že som bola aj min.rok na materskej?DIK, som z toho pipi a hlavne ma to dost hneva, kedze to robi okolo 3 litrov mesacne, co uznate nie je malo...s pozdravom lulu

gapa
8. sep 2008

botka,
nastupovala si na MD počas čerpania RD? t.j. nepracovala si pred nástupom na MD, resp. nečerpala dovolenku?

Ak si nastupovala počas RD, tak predpokladám mali použiť na výpočet predpokladaný VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD.
U teba asi tých 29000,-. ak to uviedla mzdárka na potvrdení pre SP.
Potom denný VZ = 29000 :30 = 966,6667
denné materské = 966,6667 x 55% t.j. cca 531,6 Sk na den

neviem, kde by mohol byť zádrhel. Niekedy mzdárky uvádzajú mzdu od nástupu na MD do konca mesiaca (lebo v zákone to nie je presne stavovené), no to by si mala materské ešte podstatne nižšie.

Tiež by to teoreticky mohol byť vym základ z obodobia roku 2007 t.j. od 1.1.07 do nástupu na prvú MD t.j. do 9.4.07 (ak si už zvyšok roku 2007 čerpala len MD a RD), ten by sa však použil v prípade, že by si nastúpila na druhú MD počas trvajúceho nem.poistenia a nie počas prerušenia z dôvodu čerpania RD.

botka74
11. sep 2008

jej, prepac gapa, že som neodpovedala, mas pavdu, spomínala mi mzdárka, že kedže minulý som bola uz na druhej MD a prisli mi aj peniažky za dovolenku a teraz na stupujem uz na tretiu MD, je pre mna RO 1.1.2007 do 8.4.2007 a od roku 2004 som nepretržite na MD, resp.RD, nepracovala som ani u zamestnavatela, akurat zopar hodin cez dohodu o vyk prace ato ani nejde cez SP.Ale vlastne ja som nastupovala na MD z rodičovskej dovolenky, tzv.nie počas trv.nemocenskho poistenia, ak som dobre pochopila, ?čiže v tom to nebude, skor asi to cerpanie dovolenky, že?lulu, dakujem za odpoved, m ozno tomu rozumiem viac ako niekto, kto nie je na materskej, ale aj tak je to premna spanielska dedina a dobre padne, ked stretnem, niekoho, ktor vie o com hovori, dakujem...

gapa
11. sep 2008

lulu,
ak si čerpala do 17.8.08 rodič.dovolenku, tak asi pred pol rokom by som ti tiež povedala, že tvoje RO je obdobie od 1.1.07 do 8.4.07 (lebo od 9.4.07 do 31.12.07 si čerpala MD a následne RD).

Tak som aj odpovedala jednej mamičke, ktorá sa tu pýtala. Ona medzitým pracovala na polovičný uväzok ale pár mesiacov pred nástupom na dalšiu MD čerpala znovu RD. A práve ona ma usmernila, že v jej rozhodnutí bolo, že sa jej materské nebude rátať zo skutočného VZ v rozhodujúcom období (§ 54 ods.1 + § 55 + § 53 zákona o sociálnom poistení), čo je predchádzajúci kalen.rok, ale sa jej materské bude rátať z predpokladaného VZ (§ 57 ods.2 + § 53 ZoSP). A to vzhladom na § 57 ods.1 písm. b) zákona o sociálnom poistení. Lebo pri nástupe na MD počas RD to vraj v soc.poistovni berú, že "dôvod na poskytnutie nem.dávky vznikol v deň vzniku nem.poistenia".

No postupy soc.poistovne a ich pracovníčok sú podla príspevkov mamičiek na koníku a porade mnohokrát protichodné. Takže nebudem ti ani toto tvrdiť na 100% aj vzhladom na tiež dvojakú možnosť pochopenia pravdepodobného VZ zamestnanca (§ 57 ods.2).

botka74
11. sep 2008

Dakujem Ti pekne za odpoveď, budem sa spoliehat, že podklady od kamosky z personalneho boli v pohode a ze v SP im to rata nejaky program, takze uz to nebudem riesit, akurat ma stve, ze niekto im tu udrzuje s 3 detmi poplulacnu krivku a zoberu kde mozu,...ale zase dufam, že tretie babatko bude zdrave ako dve predosle a peniazky ozelieme..papa a dakujem

sisa88
11. sep 2008

botka, jasne ze bude zdrava, uz teraz sa tesim🙂 s&e a drzime palce

botka74
11. sep 2008

Ahoooooj sisa88, diky a tesim sa aj ja 🙂 To je sranda, toto vsetko, že..?

sisa88
11. sep 2008

🙂 to teda je...intuicia, kolobeh a co ja viem co este...ale nepletme tu nase "veci" to ked odrodis a odkojis nejaky cas , tak rozobereme pri vinecku., bude co, to som si uz teraz ista 😲 😝

botka74
11. sep 2008

😀

kukona1
15. sep 2008

viete mi niektorá poradit? v apríli mi končí materská,malá mala nastúpit už teraz v septembri do školky,ale podla novej vyhlášky možu prijat iba 8 detí...už teraz majú nadstav vo všetkých školkach u nás v meste...vraj si mám podat prihlášku do školky opat v marci kedy malá bude mat už 3 roky...takže mi ju možno od septembra zoberú-vtedy bude mat malá už 3,5 roka...to znamená že už materskú mat nebudem...mám nárook na nejaké peniaze počas rodičovskej dovolenky? plánujeme aj druhé dieta,ale to sa nenarodí určite dovtedy kým malá dovrši 3 roky....

penelope10
19. sep 2008

Baby neviete co je to "priplatok k rodicovskemu prispevku" ?
kto ma narok, na co sluzi a ake su podmienky...
dik 🙂

gapa
19. sep 2008

penelope,
myslím, že "príplatok k rodič.príspevku" u nás nemáme (myslím je čo bol v rakúsku), u nás máme len rodič.príspevok.
V návrhu zákona sa už hovorí o základnej a zvýšenej výmere rodič.príspevku, ale o tom hovoriť je predčasné.

nemyslela si "príplatok k prídavkom na deti" ak áno, tak pozri v téme (vid link) môj príspevok z 19.9.08 o 10,30hod.

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

xstelinka
14. okt 2008

vybavovala sa niektora z vas matersky prispevok namiesto 28 tyzdnov na 37 tyzdnov?
treba ist osobne do socialky, ci staci len postou poslat cestne prehlasenie?

gapa
14. okt 2008

xstelinka,
pozri v tejto téme radu od zuzany:
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

marcelirv
28. okt 2008

baby chcem sa spýtat to nedostanem pri 4 dietati 25000 porodné či ako to je?

evitkamalicka
28. okt 2008

marcelirv nedostanes, tych 25 000 sa dava len pri prvom dietati zatial