Nárok na dovolenku po skončení rodičovskej dovolenky

wierinkaa
13. feb 2013

V juni mi konci rodicovska dovolenka a mala by som nastupit do prace. Chcem vediet ci mi podla zakonnika prace patri dovolenka sa tie 3 roky co som bola doma. A hlavne ci to plati Aj ked pracujete u sukromnika alebo sa on moze rozhodnut ci mi nejaku prideli......

angua27
13. feb 2013

@wierinkaa, prináleží Ti dovolenka za čas, ktorý si bola na materskej dovolenke, čo je cca. toho prvého pol roka. za rodičovskú dovolenku nárok na dovolenku nemáš.
a je to pre všetkých rovnako, upravuje toto Zákonník práce a ten je platný pre všetkých zamestnávateľov rovnako. 😉

wierinkaa
autor
13. feb 2013

@angua27 Dakujem, takze mozem ratat aspon s niekolkymi dnami za ten polrok, Este sa opytam, ci mi mohla zaniknut, ked som hned nenastupila po pol roku do prace, ale pokracovala som dalej na rod.dov.

sana15
13. feb 2013

@wierinkaa Tak ako bolo napisane vyssie, vznika ti narok na dovolenku za obdobie materskej dovolenky (to sa berie ako keby si normalne pracovala). mne vsak bolo povedane z nasho personalneho, ze najlepsie je,ked si hned po materskej vycerpas vzniknutu dovolenku a potom prejdes na rodicovsku. pretoze keby som si chcela tu dovolenku ponechat na dobu,ked sa po rodicovskej vratim realne do prace, tak uz by bola kratena, teda narok by vznikol dajme tomu 20 dni a kym by som prisla do prace po 3 rokoch veku dietata,tak by z nej zostalo ledva 5. Takze ja som to riesila v obidvoch pripadoch tak, ze nasledujuci den po skonceni materskej som cerpala dovolenku z prace (plnych 20 dni),teda som dostala nahradu mzdy od zamestnavatela a po tejto dovolenke som sa prihlasila na UPSVaR na rodicovsku dovolenku. Ked som sa informovala aj na UPSVaR alebo aj tu na konikovi,tak boli dve stanoviska,ze mozes/nemozes cerpat riadnu dovolenku pocas rodicovskej, takze ja som pre istotu cerpala zvlast bez naroku na rodicak za jeden mesiac. aby mi po rokoch nezaklopal exekutor ze som si privlastnila statnu davku na ktoru som nemala narok

maricca
13. feb 2013

@wierinkaa Ahoj! Mne konci rodicovska zaciatkom marca, tiez mam zamestnavatela, ktory bol prekvapeny, ze nas zakonnik garantuje narok na dovolenku za obdobie MD. Teraz cakam ako sa vyjadri, lebo automaticky by mi nedali nic. Mozem sa ozvat ako som dopadla. Sama som na to zvedava.

wierinkaa
autor
13. feb 2013

@sana15 Ja som ani nevedela, ze pocas materskej mam nejaku dovolenku, tak automaticky som presla na RD, a z prace ma nikto neinformoval, zrejme ani nevedeli, to je tak ked pracujes v restike a prevadzkar nie tak informovany co a ako. Asi som sa mala Ja informovat , sice ma to vtedy ani nenapadlo, tak Ja sa spytam a som zvedava co mi povedia, a ked mi Aj znizia ako hovoris tak ziadna vyhra pre mna. Tak dakujem ti.

liz_lemon
13. feb 2013

@sana15 kratenie dovolenky za MD je blbost, krati sa az dovolenka za RD, a vobec nie je pravda, ze ak by si si dovolenku nevycerpala po MD, tak by ti z 20 dni ostalo 5...dovolenka sa ti prenasa az kym neukoncis RD a to moze byt aj 10 rokov, a pocet dni bude rovnaky

@wierinkaa zakonnik prace plati pre kazdeho zamestnavatela, takze urcite nemoze tvoj zamestnavatel rozhodovat, ci ti prideli alebo neprideli dovolenku, nemoze ist proti zakonniku prace

wierinkaa
autor
13. feb 2013

@maricca prosim ta urcite napis ako si dopadla, Aj mna to zaujima,ci ti da a ci ti odrata nieco ako pisali vyssie.

nancy1974
13. feb 2013

@sana15 prečo by mali krátiť dovolenku ak si ju chcem vybrať až po skončení rodičovskej?

wierinkaa
autor
13. feb 2013

@liz_lemon Dakujem ti, tak uvidim ako to bude, ked sa opytam,.... nejaka dovolenka by sa zisla.

sana15
13. feb 2013

@liz_lemon Mne to hovorila do telefonu pani z nasho personalneho. Aj pri prvom prechode z MD na RD v roku 2009, aj pri druhom prechode v roku 2012. Sama ma vopred kontaktovala,ze mi konci MD a ze co s dovolenkou. Ja neviem aky paragraf zo Zakonnika spominala, ale hovorila,ze kazdy mesiac by sa mi to kratilo o 1/12... (tych 20 a 5 dni bolo len obrazovo,proste mne by zostalo malo a radsej sa mi oplatilo to vycerpat a tym padom preplatit plnych 20 dni ako po 2,5 roku mat dovolenku len par dni). Narok na riadnu dovolenku pocas RD nevznika,alebo??? 😕

sana15
13. feb 2013

@nancy1974 pozri o prispevok vyssie. Ja som tiez chcela preniest dovolenku po RD,ze sa zide pri detoch,ked nahodou bude treba zostat doma atd. Ale nakoniec som sa rozhodla ze ju vycerpam,teda si ju necham preplatit. A nic som s tym nestratila, dostala som nahradu mzdy, peniazky boli v ruke a uz su aj minute 😅 , a ktovie, co by bolo o 2,5 roka.... ci uz so zakonmi, firmou atd... kazdu chvilu sa nieco meni. ako sa hovori, zvolila som "lepsie vrabca v hrsti ako holuba na streche". Je mozne, ze takto nepostupuju v kazdej firme, mozno si kazdy personalista inak vylozi zakon a tak aj kona. lenze ked mi ta pani trvdila,ze by mi tu dovolenku kratili, tak by mi ju urcite kratila. A ja som momentalne dost dlho z praxe off,aby som si to vedela naozaj preklepnut ci je to tak,alebo nie je 😔

liz_lemon
13. feb 2013

@sana15 kratenie sa tyka RD, nie MD, ale nie z dovodu "neskoreho" cerpania dovolenky
bud ta pani klame, alebo nepozna zakonnik prace

nancy1974
13. feb 2013

@sana15 pýtala som sa pretože naša firma je malá a účtovnička je externistka, u mňa to prichádza do úvahy až po skončení rodičáku ale dík za odpoveď

alena0305
13. feb 2013

@wierinkaa Nárok máš počas materskej. Mne to spravili tak, že mi dali zmluvu so skorším dátumom a reálne som nastúpila po vyčerpaní dovolenky - čiže plat mi bežal skôr. Ale to bolo v r.2008 a nastupovala som po 12mesiacoch do práce.

miggi83
13. feb 2013

@sana15 ja som porodila v roku 2009 do jula 2012 som bola doma a ked osm nastupila do prace nabehla mi dovolenka za 2009 a bolo to tušim 12 dni. To som ani nevedela, že mam na to narok, len ma upozornila kamoska, tak som poziadala zamestnavatela o prepocitanie, nakolko presli na novy system a musela to rucne. A v auguste na paske mi svietilo krasnych 22dni 🙂

maricca
13. feb 2013

@wierinkaa Ozvem sa, zatial len cakam, pracujem totiz v sukromnej sfere- maly zahranicny zamestnavatel, ktory si najima externe firmy na mzdy, nas zakonnik velmi nepoznaju, cudovali sa aj preco mi musia miesto drzat az 3 roky. Myslim, ze sa budu tvarit ako keby mi davali zo svojho, nieco co mi nepatri. Inak v statnej sfere je to preplacanie bezna vec. Avsak teraz jednej kamoske preplatili 3 dovolenky za obdobie 3 MD v sukromnej firme, kde su ale velmi korektne vztahy.

sana15
13. feb 2013

@liz_lemon len tak som klikla na prvy odkaz,ktory som nasla...pozri ten 3 odsek- toto mi hovorila ta nasa personalistka. Pozri,ak mi to povedala zle ona, tak ja netvrdim,ze mala/nemala pravdu. ja som napisala moju skusenost, ako to prebehlo u mna. Je to jej praca,urcite chodi na skolenia atd. takze ja som radsej zobrala tu alternativu,ktora mi v danom momente bola prijatelnejsia 😉

liz_lemon
13. feb 2013

@sana15 nedala si ten odkaz 🙂

sana15
13. feb 2013

@liz_lemon http://karierainfo.zoznam.sk/cl/1000169/1320151... aj tu to tak pisu,ze ano,narok ma, ale ak po MD ide na RD a zameska 110 dni,tak jej sa krati,cize nedostane uz 20 dni,ktore by dostala hned po MD ak by si ju cerpala,ale iba 18,5. a potom kazdy dalsi mesiac by sa to dalej kratilo o 1/12.

sana15
13. feb 2013

@liz_lemon len tak som klikla na prvy odkaz,ktory som nasla...pozri ten 3 odsek- toto mi hovorila ta nasa personalistka. Pozri,ak mi to povedala zle ona, tak ja netvrdim,ze mala/nemala pravdu. ja som napisala moju skusenost, ako to prebehlo u mna. Je to jej praca,urcite chodi na skolenia atd. takze ja som radsej zobrala tu alternativu,ktora mi v danom momente bola prijatelnejsia 😉 http://karierainfo.zoznam.sk/cl/1000169/1320151...

liz_lemon
13. feb 2013

@sana15 ale to kratenie nie je kvoli tomu, ze si nevycerpas dovolenku za MD

sana15
13. feb 2013

@liz_lemon kvoli comu ju potom kratia? Pozri,ja sa nehadam, neviem kde je pravda. ja som si ju vybrala medzi MD a RD,ako mi odporucila. Prisla som tym max. o jeden mesiac rodicovskeho prispevku,ale zase zase zaplatena dovolenka bola ovela stedrejsia 😅 Problem je,ze tie zakony su tak "hovadsky" napisane,ze kazdy si ich potom vysvetluje inak. robila som s uctovnictvom, takze viem,ze ten isty zakon si aj kazda tretia vysvetlovala inak a niekedy ani sama auditorka nevedela ako to chapat a pisali sme casto na danove riaditelstvo.... A kedze sa este tak casto menia,tak potom ludia co s tym robia maju poriadny hokej.

liz_lemon
13. feb 2013

@sana15 kvoli tomu, ze RD sa neberie ako praca, ale je to uvolnenie, aj pocas PN sa krati narok na dovolenku
prisla si o jeden RP, a tu dovolenku si si mohla vycerpat radsej pred nastupom do prace, vela bab to tak robi, ked im este dieta nezobrali do skolky, ze ak to tak vychadza, tak dovolenku vykryju cas napr. od augusta do septembra, alebo ti ju mohli preplatit, ak by PP skoncil, o nic by si neprisla, ak by si si ju nechala

kajamatus
13. feb 2013

@liz_lemon Prosim ako mozem vypocitat na kolko dovolenky mam narok? moc by ste mi pomohli, napisem konkretne :
zaciatok PP 10/2006, na vyplatnej paske z 01/2007 mam uvedene :D narok 20, D-min.r. 3,5 , D-cerpana 6, D-zostatok 17,5
a potom som uz bola iba na PN az do nastupu na MD 17.6.2007, potom prechod na RD a od 28.3.2010 dalsia MD a prechod na RD a trva do 05/2013

maricca
21. feb 2013

@wierinkaa Takze trvalo to sice 2 tyzdne, ale uznali mi narok, ani mi to nekratili ( musela by som mat v tom roku 100 neodpracovanych pracovnych dni), ibaze si to mozem vybrat len po skonceni rodicovskej, preplatit by mi to mohli, len keby som podala tento rok vypoved. Som si ista, ze keby to neurcoval zakonnik prace, neuznali by mi to. Pre mamicky po RD je to naozaj dobry zakon.

wierinkaa
autor
24. feb 2013

@maricca tak to je super ze ti ju uznali, dovolenka sa zide ked nastupis do prace.

gabacs
11. máj 2013

v auguste mi konci rodicovska dovolenka ktora trva 4,5 roka a chcem sa opytat ze v septembri mam nastupit do prace a na kolko dni dovolenky mam narok

angelika_1975
5. feb 2014

2.4.2013 mi končila rodičovská dovolenka. Potom som mala 21 dní prenesenú dovolenku z r. 2009 od 2.5. do 25.9. som bola na PN. Od 25.9. som trvale zamestaná v tej istej firme ako pred materskou dovolenkou. Na koľko dní dovolenky mám nárok za r. 2013?
ďakujem za odpoveď ;)

chavierka
8. feb 2014

Žienky, mňa by zaujímalo, ak nastúpim do práce po ukončení mojej RD, mám nárok si hneď čerpať starú dovolenku (vznikla mi počas MD 6 a pol dňa) alebo je to nejako zo zákona, že po ukončení RD sa najskôr vyčerpá stará dovolenka a potom nastupujem do práce?A tiež by ma zaujímalo, ak nastúpim presne po 3 rokoch, tak za nástup do práce sa považuje deň, kedy dovršilo dieťa tri roky alebo nasledujúci deň? ĎAkujem