Vznikne mi nárok na materskú ?

7. feb 2020

V marci min. Roku som začala pracovať ako živnostníčka, do októbra. Platila som si len základné zdravotné poistenie. Od októbra som nastúpila do práce na trvalý pracovný pomer. A od októbra som aj tehotná. Termín pôrodu mám v júly. Pred živnosťou som bola dlhodobo nezamestnaná. Mám nárok na materskú alebo nie? A mala by som nárok na materskú aj keby porodím predčasne?

marhel
7. feb 2020

Pravdepodobne sa ti nepodari splnit podmienku 270 dni poistenia, kedze tolko trva cele tehotenstvo. Zalezi, ci si skor otehotnela, alebo zacala pracovat. Ak otehotnela, pravdepodobne nevyjde materska. Plus to poistenie by trebalo platit do cca porodu, ziadne PNky ci nastup na matersku 6 tyzdnov, lebo to tych 270 nebudes mas splnenych na 100%.

autor
7. feb 2020

@marhel začala som pracovať od 1. A otehotnela 26.

miriam1983
7. feb 2020

Nemas. Ako ti pise marhel.

marhel
7. feb 2020

Nejaka sanca na matersku je. Ale treba platit tych 270 dni najmenej. Cize ak ta vypise doktorka na matersku, este by ti trebalo platit dobrovolne poistenie. Aby ti dobehli dni.

ivkazba
7. feb 2020

Že si si platila zdravotku ako szčo je úplne irelevantné, na nárok na MP je podstatné nemocenské poistenie a to 270 dní, čo ti nevyjde. ČIže budeš mať nárok ísť na MD ale nebudeš mať nárok na MP, dostaneš až nižší RP od dátumu narodenia dieťaťa.

ivkazba
7. feb 2020

Že si si platila zdravotku ako szčo je úplne irelevantné, na nárok na MP je podstatné nemocenské poistenie a to 270 dní, čo ti nevyjde. ČIže budeš mať nárok ísť na MD ale nebudeš mať nárok na MP, dostaneš až nižší RP od dátumu narodenia dieťaťa.

ivkazba
7. feb 2020

Ale na 100% bude vedieť povedať @evittam

autor
7. feb 2020

@ivkazba to so zdravotnou som spomenula len preto, aby bolo jasné, že som nič iné neplatila.
Ďakujem pekne.

evittam
7. feb 2020

Kedy mas TP?

evittam
7. feb 2020

@marhel Netreba platiť. Treba mat 270dni NP.

autor
7. feb 2020

@evittam 20.7.2020

evittam
7. feb 2020

Ak pracujes od 1.10.2019,podmienku naroku splnis 26.6. ak bude PP trvat

autor
7. feb 2020

@evittam ďakujem

anazus
7. feb 2020

Treba si žiadať zvýšenie rodičovského príspevku alebo to posielajú automaticky? Ďakujem 😉

evittam
7. feb 2020

@anazus nie