Budem mať nárok na materskú, keď som na úrade práce?

morandia
5. jan 2018

ahojte, chcem sa len informovat ,pri syncekovi som mala matersku ,vsetko ako ma byt ,potom som nastupila do prace , odrobeny mam 1rok a 4mesiace , potom ma poslali na preventivnu prehliadku len tam som nepresla kvoli problemom s tlakom a krvou ,cize ma prepustili s odstupnim ,zacala som sa hlasit na urade prace a tak som otehotnela , teraz sa chcem opytat ak som na urade prace budem mat narok na matersku,nebola ste niektora v rovnakej situacii ?

evittam
5. jan 2018

Kedy skoncil PP? Hlavna podmienka naroku na MD je mat 270dni NP za posledne dva roky pred porodom. Dalej musi byt NP aktívne alebo musis byt v ochranej lehote. Podávas malo informacii.

evittam
5. jan 2018

V ktorom si tt? Kedy mas TP?

morandia
autor
5. jan 2018

uz v 33tt dnes...co je Tp?

evittam
5. jan 2018

@morandia Termín porodu. Ratam cca okolo 20.2.2018? Cize uz by si mala nastúpiť na MD? Ak nemas aktivne NP neskoro riesis. Ziadna MD, len RP od narodenia dietata.Kedy ti skoncil PP?

majusqa77
5. jan 2018

@evittam podla mna by jej mohlo stacit sa na 1 den zamestnat (uz len kde). pripadne si zaplatit dnp a bude mat minimalnu

evittam
5. jan 2018

@majusqa77 No ved to. Ale zalezi od dátumov.

majusqa77
5. jan 2018

@evittam tak pise, ze hned po nastupe na UP ostala tehotna 🙂 ale jasne, datum je dolezity, suhlasim ;)

evittam
5. jan 2018

@majusqa77 Tak mohla mat teoreticky aj max.MD keby sa skor spamatala ako mesiac pred porodom....

morandia
autor
5. jan 2018

@majusq do pracecsom nastupila 25.01.16 ,pracovny pomer sa mi skoncil 6.04.17 ,tym ,ze som nepresla preventivnou prehloadkou zo zdrav.dov.Na urad prace som sa zacala hlasit 7.04.17 a otehotnela som v juni .

evittam
5. jan 2018

@morandia Tak nemas narok na MD. Jedine,ze sa ti obnoví NP-zamestnanie, DNP. Neskoro riesis,ako som uz pisala. Mohla si mat aj max.MD.

morandia
autor
5. jan 2018

@evittam termin mam 26.02.18 , ale bude pravdepodobne skor ,kedze mam zdrav.prob.cize sekcia ,ak bude sekcia termin este neviem

morandia
autor
5. jan 2018

@evittam preco nie?

evittam
5. jan 2018

@morandia Splnas len hlavnú podmienku naroku na MD t.j.270dni NP za posledné dva roky pred porodom. Dalsou podmienkou naroku je buď aktívne NP alebo ochranna lehota-nesplnas ani jednu.

morandia
autor
5. jan 2018

@evittam ja som od zaciatku na rizikovom ,cize do prace som nemohla nastupit,ak som nechcela skoncit v nemocnici ...

evittam
5. jan 2018

@morandia To bohužiaľ nikoho nezaujima v prípade nároku na MD a v tvojom pripade.

morandia
autor
5. jan 2018

@evittam NP je co?

zalka
5. jan 2018

@morandia evitam sa ti snaží povedať, že si mohla mať platenú PN, celé tehotenstvo,
ak chceš mať zaplatenú MD tak sa prihlás na SP na dobrovolné poistenie s VZ 456e ... a nastúp na MD ... a nezabudni včas zaplatiť odvody za dni kedy budeš prihlásená ...
a dostaneš MD cca vo výške 342e ..
ak nič neurobíš dostaneš po pôrode len RP 213e

morandia
autor
5. jan 2018

@evittam ja viem,len odpovedam na toto,ze tu sa jedna mila osoba vyjadrila,ze som sa mohla skor spamatat

morandia
autor
5. jan 2018

@zalka ako somkeby to mohla vediet,nikto ma na to neupozornil..

evittam
5. jan 2018

@morandia NP=nemocenské poistenie. Plati co pise @zalka. A prepac, ale kto ta mal na to upozornit?

zalka
5. jan 2018

@morandia ved sa tu trebalo opýtať, aj dnes sa pýtaš, stačilo sa opýtať trošku skôr .. ale ako píšem ešte to vieš zachrániť, kedy máš nástup na MD kolo 16.1 abo kus neskôr nie? ... tak den dva pred nástupom sa prihlás na dobrovolné poistenie v SP ... izaplať ... a chod na MD ... alebo sa prihlás dnes a chod hned aj na platenú PN ...

evittam
5. jan 2018

@morandia No a ano mohla si sa skor spamatat. A nic na tom nemeni skutocnost,ze si na rizikovom. Buď spravíš co ti radi @zalka alebo budes mat len RP. Hlavne je,ze budes mat zdravé dieta.😉

morandia
autor
5. jan 2018

@evittam ale ved nemocenske p. Za mna odvadzal stat ,tym ze sa hlasim na uradesvete prace....

majusqa77
5. jan 2018

@morandia stat za teba odvadza akurat tak zdravotku. a ak si prihlasena na dochodkovom, tak to. nemocenske urcite nie

zalka
5. jan 2018

@morandia no UP a štát ti platil zdravotné poistenie, tj. že ideš do lekára a vyšetrí ťa, a nepýta ťa peniaze.
UP ani štát ti neplatia nemocenské poistenie, tj. aby si mala nárok na nemocenskú dávku, alebo materskú ...

btw. prihlás sa na to dobrovolné na komplet, dôchodkové, poistenie v nezamestnanosti a nemocenské,
počas MD odvody platiť nebudeš, po skonkčení MD sa odhlásiš ... z dobrovolného .. a to by si tuším mala mať už 2 roky poistenia v nezamestnanosti tak ti po MD vznikne aj nárok na podporu v nezamestnanosti ... RP po tvojej MD si vybaví muž a ty pôjdeš na UP vybrať podporu

evittam
5. jan 2018

@morandia A to ti kto povedal takú sprostosť? Ty mas od štátu len dochodkove poistenie. Keby za teba odvádzal štát NP a ty si na rizikovej PN tak ju mas aj platenu.

evittam
5. jan 2018

@morandia To by potom platil všetkým co su nezamestnani a sa hlasia na UPSVaR?! A co ti čo poberajú podporu?! By poberali aj podporu aj PN-dve dávky od SP?

morandia
autor
5. jan 2018

Ako je mozne ,ze moja, sestra MD dostava a nebola ani zamestnana na zmluvu a dokoncaja aj na urade prace sa hlasila neskoro.Ja som pracovala na zmluvu ,mam odprac.270dni aj viactak a hned som sa po vypovedI hlasila na urade prace a nemam narok? Ok, ja si to zajtra este zistim u niekoho,kto do toho vidi

zalka
5. jan 2018

@morandia a koľko dostáva MD .. nie náhodou RP 213e ...

morandia
autor
5. jan 2018

@zalka nie matersku na 100%