Nárok na materskú po trojročnej rodičovskej

kvikina087
11. jan 2018

Znama je po 3rocnej rodicovske, nastupila do prace, odrobila mesiac a ide na pn lebo je tehotna. Bude mat narok na matersku? Z coho sa bude pocitat? Ďakujem

magdamagda112
19. jan 2018

@evittam 😂😂prepac tu druhu spravu som si naozaj nevsimla, asi som akurat odpisovala;) a trosku som sa opakovala ano,lebo ty si si prvy krat nevsimla, ze som pisala ze som teraz zamestnana tak som to chcela len zdoraznit;) hm tak podla toho co pises to vyzera ako keby sa materska ratala len z poslednych 90tich odpracovanych dni a nie z celeho roku 2017 ako pisu a soc. poistovni. Sak sa spytam potom rovno na poistovni alebo sa necham prekvapit, len som chcela vediet s cim mozem ratat😉

evittam
19. jan 2018

@magdamagda112 Nie. Vôbec to nechápeš. Každý prípad je iný. Ty keby si pracovala len u jedného zamestnávateľa celý rok alebo časť roka tak sa ti počíta celé to obdobie. Píšeš, že si menila zamestnávateľa - takže platí čo píšem. Proste veľa žien si vie aj takto navýšiť MD - napr. majú nárok len z dohody za 20Eur/mesiac a zamestnajú sa napr.aj len papierovo u niekoho na max.VZ a zaplatia si odvody na 90dní bez PN a OČR a majú max.MD. A nič v zlom - ale posledná inštitúcia kde by som si išla pre radu je SP. Jedine, že to čo ti povie nejaká "tetuška" ti dá aj písomne.

evittam
19. jan 2018

@magdamagda112 Veď napíš presnejšie info - pracovala si 1-6/2017 - u jedného zamestnávateľa? Potom júl 2017 nezamestnaná. A august-október 2017 u ďalšieho zamestnávateľa - bola si tam PN,OČR? Aký si mala cca hrubý príjem. Ja ti to v pohode vypočítam len daj poriadne informácie.

magdamagda112
20. jan 2018

@evittam
rok 2017
januar-april 1300eur/mesiac v hrubom, bez PN a Ocr
maj 1000eur, z dovodu PN desat dni
jun 1500eur
jul-urad prace
zmena zamestnavatela na zahranicneho (nemocenske uhradzane)
august 1400eur
september 1300eur
polka oktobra 1300eur
koniec zamestnania, od druhej polky oktobra na urade prace a na PNke(samozrejme nic som za Pnku nedostavala kedze som bola nezamestnana) az do 15.1.2018, kedy som nastupila do noveho zamestnania v hrubom 800eur, co sa uz nikde nerata predpokladam, lebo som stihla odrobit jeden tyzden a isla na rizikove.
Nechapem stale, ze ako by sa dala zvysit materska, ak by som sa teraz zamestnala na 90dni, ked aj tak sa bude vyratavat z roku 2017 a nie z roku 2018.
Nastup na matersku bude polka jula 2018
dakujem🙂

evittam
20. jan 2018

@magdamagda112 Tak tuná neviem z coho sa ti to bude pocitat.
@zalka 🤔
A neviem comu nerozumies-ak by si teraz zmenila zamestnavatela a odpracujes z neho minimalne 90dni bez PN a OCR tak MD bude počítana z toho. Nie z r.2017.

magdamagda112
20. jan 2018

@evittam tak ja sa tomu sice moc nerozumiem, ved sa zacinam o to zaujimat len posledny tyzden, ale podla toho co odpisala socialna poistovna na poradni nejakej mamicke, tak sa vyražtava z predosleho roku z predosleho zamestnania, kedze nesplnim 90dni u noveho zamestnavatela(co je u mna lepsie, ze nesplnim, inak by sa mi vyratavalo z nizkeho platu 800eur), neviem ci to otvoris

evittam
20. jan 2018

@magdamagda112 No ano, ked nesplnis 90dni tak z predosleho roku, ale neviem presne z coho ked si menila zamestnavatela. Keby si splnila 90dni tak plati co pisem. Veď čítaj z porozumením.😉

evelyn226
20. jan 2018

Ahojte, pripájam sa aj ja ale s otázkou. V roku 2015 som pracovala 5 mesiacov v novej práci a išla som na PN (rizikové tehotenstvo). V marci 2016 som porodila a bola na MD potom som prešla na rodičovskú dovolenku,, v roku 2017 som dala výpoveď aby muž mohol ísť na materskú (kvôli financiám) a ja som išla na úrad práce, po pol roku som nastúpila opäť na RD. Takže som nezamestnaná matka na RD. Ak by som teraz otehotnela, dostanem materskú? Z čoho sa vypočíta? Mam si dať aj to dôchodkové, doplnkové či aké to je poistenie? Ďakujem

zalka
20. jan 2018

@magdamagda112 dobre si pochopila u nového zamestnávateľa nemáš odpracovaných 90 dní tak sa bude ti PN i MD rátať z roku 2017 a kedže si teraz na PN a rok 2017 si mala dosť rozhádzaný
tak uvidíš podla PN čo ti pošle SP .. z akej výšky ti rátali PN .. tak isto ti vyrátajú aj MD.
lebo zo začiatku roka si mala splnenú podmienku 90 dní u prvého zamestnávateľa,
u druhého si nemala splnenú podmienku 90 dní ... takže ak ti teraz vyrátajú PN a dostaneš zo SP vysokú PN tak ti to rátali z prvého zamestnania 2017 , tak aj fMD ti takú vyrátajú z toho istého VZ

ak ale dostaneš minimálnu PN tak ti to rátali z druhého zamestnania a aj MD dostaneš minimálnu.

zalka
20. jan 2018

@evelyn226 nedostaneš MD, len RP v prípade dalšieho tehotenstva, na to aby si dostala MD potrebuješ zamestnanie a 270 dní poistenia

evittam
21. jan 2018

@evelyn226 Tak ako pise
@zalka . A btw.nechapem naco si dávala vypoved pocas RD