Nárok na materskú, keď som bola nezamestnaná?

cactus
6. okt 2006

Ahojte babenky chcela by som od Vás radu, keďže od 1.1.2005 som bola evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná a zamestnala som sa až teraz od 1.9.2006 takže by som chcela vedieť kedy môžem zostať v druhom stave aby som mala nárok na materský príspevok.
Ďakujem za všetky rady.

lucka1987
12. okt 2010

@kaktusik007 ahaa no dik si mi pomohla som nevedela o tom 🙂 dik

kaktusik007
12. okt 2010

@monika633 tak to netusim... to sa chod spytat na urad prace, soc veci a rodiny....

@lucka1987 za malo 😉

@nya no proste nic sa nestane... v zakone je len osetrene, ze na matersku sa nastupuje 6-8 tyzdnov pred porodom a vyplaca sa spravidla 28 tyzdnov... takze ak nastupis o dva tyzdne neskor, tak prides o dva tyzdne materskej a budes mat narok len na 26 tyzdnov...... to o tych 6 tyzdnov ze prides, to je myslim ak je nahradna rodina, ci iny positenec... ten ma narok na matersku maximalne 22 tyzdnov.... ved kuk socpoist.sk 😉

nya
13. okt 2010

@kaktusik007

Dakujem 🙂

Volala som vcera do socialnej poistovne (nakoniec som sa tam dovolala).
Povedali, ze pridem o tie 2 tyzdne alebo o viac ako sa babo narodi skor ako mam termin. Zase ak sa narodi neskor, tak budem mat tie 2 tyzdne rezervu.

Aj som si myslela, ze by to nemalo byt celych tych 6 tyzdnov len niekto ma postrasil, ze pridem o celu dobu pred porodom.

gapa
14. okt 2010

@lucka1987
ak ti bude vychádzať 8týž. pred pravdep.termínom pôrodu, čo napíše lekár do žiadosti o materské na koniec marca, t.j. ešte počas trvania prac.pomeru, tak môžeš začať čerpať materské už 8týž. pred PTP. Ak to ale nespadá do obdobia trvania PP, tak ti vznikne nárok na materské až presne 6týž. pred PTP. (ak samozrejme v tomto nebude najaká zmena, čo ale nepredpokladám). Potom v období medzí ukončením PP a nástupom na MD bud môžeš sa evidovať na UP, alebo môžeš ísť na PN (budeš mať nárok na nemocenské) alebo si môžeš platiť sama dobrovolne zdrav.poisteie. Od ukončenia prac.pomeru už nebudeš poistená v sociálnej poistenovi ako zamestnanec a ani v zdrav.poistovni ako zaemstnanec. Povinné je ale len zdrav.poistenie a tam môžeš byť poistená napr. ako uchádzač o zaemstnanie, ako poberatel nemocenského, poberatel materského, poberatel rodič.príspevku alebo dobrovolne. Bude tam treba odniesť potvrdenie o evidovaní na UP, alebo o poberaní nemocenského, potom materského ...

v SP potom nezabudni sa prihlásiť na dôch.poistenie do 45dní od pôrodu so všetkými prílohami, aj ked tiež treba sledovať, či nebudú v tomto nejaké zmeny od nového roku.

lucka1987
16. okt 2010

@gapa dik pomohla si 🙂

blondi2
20. okt 2010

chcela by som sa opytat, ci mam narok na matersky prispevok,
ak som si DNP zacala platit od 28.4.2010, od juna som zamestnana (takze DNP som tym padom zrusila). a termin porodu mam 2.1.2011, teda tych 270 dni nesplnim, lebo mi bude chybat nejakych 20 dni. dakujem

matusik83
22. dec 2010

Mamicky, ktore mate partnera cudzinca, uznali Vam matersky prispevok? Lebo ja som dostala odpoved, ze nech si moj muz ziada prispevok zo svojej krajiny, to uz je co za hlupost? som slovenska s trvalym pobytom na Slovensku. Mate niekto podobne skusenosti, ak ano, ako ste to doriesili? Lebo ja viem, ze MAM NAROK na prispevok. dakujem 🙂)

usacek79
4. júl 2011

ahojte,
vidim, ze sa to tu davno nepohlo, ale skusim 🙂
baby, aka je maximalna vyska materskej, ktoru mozem dostat? kdesi som nasla, ze okolo 750eur - je to tak? a je to v cistom alebo hrubom?
Aj keby som zarabala milion, furt dostanem max len tych 750,-?
vdaka 🙂

rachel36a
4. júl 2011

@usacek79 ahoj, materská je platená 60% z vymeriavacieho záladu, aby si mohla mať maximálnu materskú tak by tvoj mesačný príjem musel byť v roku predchádzajúcom nástupu na materskú 1116,75 eur mesačne v hrubom, a materská by bola 670 eur, pri 30 dňovom meiaci, ak by si aj zarobila viac, toto je maximum čo môžeš dostať

usacek79
4. júl 2011

@rachel36a hmm, tak to je mrzute, ze je tam stanoveny strop 😒
ale dakujem za odpoved, mozno to od 2012 posunu este trosku do plusu 🙂

rachel36a
4. júl 2011

@usacek79 bohužiaľ je to tak, maximum je stanovené aj na PN a podporu v nezamestnanosti, a to ešte materskú tento rok zdvihli z 55% na 60%... inak prajem všetko naj, nech prežiješ v pohode obdobie očakávania...

usacek79
4. júl 2011

@rachel36a
dakujem velmi pekne, sme este velmi cerstvi a nikomu sme to nepovedali (len tu takto anonymne), tak kazde dobroprianie velmi potesi 🙂
ja som na PN v zivote nebola, mam taku dobre pracu, ze proste nejdem do prace, ked som chora a potom to ineokdey nejako nadrobim.. Ale teda dufala som v trosku vyssiu matersku.
ale ked dvihli tento rok, neviem ci budu taki stedri aj ten dalsi 😒 Nuz co uz, nevadi, prezijeme 🙂

rachel36a
4. júl 2011

@usacek79 čo narobíme, hlavné je nech máme zdravé miminká, a manželíkovia nech sa snažia nás potom uživiť...

usacek79
4. júl 2011

@rachel36a nuz ten moj asi tuto funkciu nesplni, plati celu hypoteku z platu a vela mu uz z toho neostane 😠 , ale zas aj tych necelych 700,- materskej je lepsich, ako klincom do oka.. 🙂

rachel36a
6. júl 2011

@usacek79 no čo už, sa aj uskromníme pre tie naše ratolesti, len aby už boli

atap
19. júl 2011

Baby, do kedy musím odovzdať žiadosť o materské?? A teda či mám nárok na materské ak som študent, nemocensky poistená.... NNárok na rodičovský je teda až po uplynutí materskej?

vevoncek
21. júl 2011

ahojte vie mi niekto poradit som na materskej dovolenke ale pred nastupom mi skoncil pracovny pomer bola som este v ochrannej lehote a teraz chceme druhe babo, len neviem ci vobec mam narok na matersku a ak ano ako dosiahnut co najvyssiu matersku za vsetky odpovede velmi dakujem

deniskateniska
21. júl 2011

@vevoncek ahoj najlepsia a najistejsia moznost je zacat si platit odvody (DNP doplnkove nemocenske poistenie) na socialnej poistovni, alebo sa zamestnat (napriklad ak je muz zivnostnik nech ta zamestna s najvyssim moznym platom zaplatis si odvody neviem ci stale plati ze staci den v mesiaci, bo uz v tom nebeham a zakony sa menia) dufam ze som pomohla.. ale najistejsie mas tie odvody... bo musis mat platene 270dni 😉

vevoncek
21. júl 2011

a kolko by som mala platit?

blondiex
3. aug 2011

babule ahojte chcem vás poprosit o radu...materská sa potom ráta z čoho , zo základu pre DNP? v týchto pojmoch sa moc nevyznám 🙂