Nárok na materskú, keď som bola nezamestnaná?

cactus
6. okt 2006

Ahojte babenky chcela by som od Vás radu, keďže od 1.1.2005 som bola evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná a zamestnala som sa až teraz od 1.9.2006 takže by som chcela vedieť kedy môžem zostať v druhom stave aby som mala nárok na materský príspevok.
Ďakujem za všetky rady.

martina236
16. apr 2009

klauduska, veru poculi, hlavne podmienky 😠 . pre socialne slabsich budu len urcene ak... 😖 dieta rodicov, kt makaju, platia vysoke odvody a dane, teda odvadzaju statu nemaleeeee peniaze, z kt sa rozdava na vsetky strany, tie rodiny na to narok nemaju... toto diskriminacia nie je, vsakze?! ale toto je nas socialny stat 🤐 . ten kto si privyrobi viac a pohne zadkom, ziadne vyhody sa ho netykaju. bleeeee

gapa
16. apr 2009

kiki,
rodičovský príspevok vypláca UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny, nie sociálna poistovna. Tam sa chod informovať. Pravdepodobne ti dajú jedno tlačivo, ktoré budeš musíeť odniesť na SP, aby ti na nom potvrdili, že nemáš nárok na materské.

Do 6týždnov po pôrode môžeš byť na PN-ke, to som tiež počula, že sa tak robí, ak nemáš nárok na materské. A je tiež pravda, že popri tom môžeš poberať aj rodič.príspevok. V niektrých pobočkách UPSVaR s tým však majú problém. Už tu o tom písala niektorá mamička, no nakoniec uznali, že má nárok, ked sa informovali na ústredí UPSVaR.
Nárok na rodič.príspevok nemáš po ukončení prerušenia živnosti, t.j. ak budeš mať aktívnu živnosť, tj budeš "zárobkovo činná". Potom budeš mať nárok len na príspevok na starostlivosť o dieťa, ak sa on budeš starať sama, alebo napr. manžel, babka, tak vo výške 25% z výšky RP a ak pôjde napr. do škôlky, tak vo výške preukázaných nákladov.

NO a nezabudni si podať prihlášku na soc.poistovni na dôchodkové poistenie štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Prihláška sa podáva na tlačive registr.list fyz.osoby spolu s čestným vyhlásením o riadnej starostlivosti o dieťa + kopiou rodného listu + oznámením o sporitelovi časť B, ak máš II.pilier a chceš donho odvody. Ak nie, tak treba tak urobiť do 45dní od narodenia dieťaťa, aby si bola poistená od narodenia dieťaťa.

S tým prerušením živnosti je to škoda. Prerušiť živnosť je nutné len v prípade, ak chceš poberať rodič.príspevok a nie z dôvodu materského (ak teda nemáš iné nem.poistenie, z ktorého si chcela poberať materské, napr. krátkodobé zamestnanie, vtedy sa to tak robí)

snu
17. apr 2009

gapa.. prosim ta,, v papieroch o uznani materskeho mi prisol ten papier na dochodkove,, cast A cast B. vypisala som cast A ako zamestnanec a bla bla.. tu pises o casti B.. mala som vypisat teraz ktore? A ci B alebo aj A aj B? ja som z toho vul 🙂 lebo som chcela aby mi do 2piliera platili.. ,,aj som jej tam volala a povedala ze ano ze to je 2pilier,, ale ked osm sa pytala osobne na pobocke,tak tam mi tiez spominali ten reg.list fyz.osob a teraz ked osm tam volala ci staci len ta cast A povedali ze ano, tak maju chaos tie panicky alebo ja?

snu
17. apr 2009

a este co mam poslat do zdravotnej? vraj tam treba ohlasit nastup na matersku.. len neviem co im mam poslat.

juja
17. apr 2009

Ahojte kočky.
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Pracujem v súkromnej - rodinnej firme ako "dievča pre všetko" (som tam sama) a neviem či som odovzdala všetky potrebné tlačivá do SP a ZP. Od 5.4.2008 som na MD - žiadosť som doručila do soc. poisťovne spolu s reg. listom o zmene za zamestnávateľa a do VšZP som odoslala tiež oznámenie o nástupe na MD. Keď som sa pýtala či ešte niečo treba doniesť, tak mi pani pri okienku povedala, že iba rodný list dieťaťa po narodení a nič viac.
Vyššie som sa dočítala, že mi príde rozhodnutie o uznaní materského a tiež som platca do 2 piliera tak sa chcem opýtať či v tom rozhodnutí treba označiť/oznámiť, že som platca 2 piliera a či je potrebné opäť vyplniť reg. list, keď ho už zamestnávateľ odoslal? čo treba vybaviť po pôrode? Mám z toho trochu chaos a keď sa "kompetentých pracovníčok" v SP opýtam, tak jedna povie tak a druhá pokrčí plecom a povie, že sa musím opýtať inde - ale kde nevie....to sa mi stalo... 😖...hlavne, že keď zistia, že im niečo chýba, tak to sú vtedy najmúdrejšie...samozrejme česť výnimkám. 😉

gapa
17. apr 2009

snu,
ak si nezamestnaná, tak do ZP treba rozhodnutie zo SP o priznaní materského. Ak si zamestnaná, čo predpokladám, tak do ZP nič nenahlasuješ, to urobí zamestnávatel.

časť A sa dáva už pri nástupe na MD, aby za teba odvádzala SP aj do II.piliera počas trvania PP a poberania materského.

časť B sa dáva k prihláške na RLFO + k čest.vyhláseniu o riad.starostlivosti o dieťa + rod.listu dieťaťa a to v prípade, že si zamestnaná a poberáš materské až odo dna po ukončení poberania materského/čerpaní MD. Môžeš tam zájsť aj skôr a len napísať dátum začiatku poistenia neskôr, lebo ak chceš súvislé dôch.poistenie, tak treba najneskôr den po ukončení MD.

Ak si nezamestnaná, tak si treba dať prihlášku do 45dní od narodenia dieťaťa. Ale vtedy len časť B (A je len pre povinne poistených t.j. zamestnancov alebo povinne platiacich živnostníkov)

grobaroval
17. apr 2009

gapa Ďakujem za odpoveď a mám ešte jednu otázočku ohladne toho II.piliera mne neprišiel žiadny papier k dôchodku akurát rozhodnutie že mi uznávajú materskú. Mám ísť teraz do SP podať nejaký papier???Ja som z toho jeleň. A ešte keďže mi materská vyšla nižšia ako rodičovský na urad prace mám isť kedy požiadať o doplatenie teraz alebo až keď sa drobček narodí. Ďakujem vopred za odpoveď papa

kiki5
17. apr 2009

gapa dakujem si super že tu takto radis. ešte raz vďaka

snu
17. apr 2009

gapa dik 🙂 takze oni mi poslali ten papier,ja som im ho vyplnila ako cast A a poslala,tak to mam vsetko uz z krku,jo? a pak az pri konci materskej treba papierovat,, vyborne, dakujem ti!!!

napal
17. apr 2009

Potrebujem poradit. 6 tyzdnov pred porodom som sa isla opytat, ci budem mat narok na materske. Tam mi povedali, ze nie lebo dobrovolne nemocenske poistenie, ktore si platim nebude trvat 270 dni. Doteraz som poberala pri prvom dietati rodicovsky prispevok.. Ked sa mi narodilo druhe dieta, konkretne 14.3.2009, tak mi v aprili nevyplatili rodicovsky prispevok s tym, ze som im nepriniesla rozhodnutie o tom, ze nemam narok na materske. Pritom na SP mi povedali, ze nijake rozhodnutie potrebovat nebudem. Tak som sa vratila na SP, kde mi na tlacivo z USVaR potvrdili, ze si neuplatnujem narok na materske. Aj napriek tomu im to na USVaR nestacilo a tak som si musela poziadat o materske, aby mi vystavili rozhodnutie ze na neho nemam narok, pricom vystavenie takeho rozhodnutia trva az 60 dni. Ja vsak nechapem, ze ked som doteraz poberala rodicovsky prispevok, preco mi ho teraz, konkr. v aprili nevyplatili, preco mi nepokracoval tak ako doteraz, ved moje prve dieta este nema tri roky, aby som si musela opat vybavovat rodicovsky prispevok pri druhom dietati.

tin007
18. apr 2009

Davam do pozornosti clanok na SME http://www.sme.sk/c/4396147/stat-zvazuje-ci-sia...

anib
18. apr 2009

grobarova, pozri,co pisala gapa nad tebou snu. Ten papier Ti nepride,ty si chod do soc.p. pon - vola sa Oznámenie sporiteľa o účasti na starobnom dôchod.sporení a ty ho vypises.tu cast A do 30dni od pravopl.rozhod.o priznani materskej

blondinka42
18. apr 2009

Mozem sa opytat,kolko dostanem mesacne matersky prispevok?Som pocula ze vraj matersku zvysili,alebo budu zvysovat na nejakych 428 euro,vie niekto nieco otom????dakujem za odpoved

gapa
18. apr 2009

napal,
poberať naraz materské a aj rodičovský príspevok (aj ked na iné dieťa) sa nedá súčasne, preto ti RP odobrali od mesiaca po nástupe na MD (predpokladám), dá sa však poberať príspevok na starostlivosť o dieťa do 6týždnov po pôrode.

Ked im donesieš to potvrdenie, tak ti to doplatia. Tiež mám také info, že v prípade, ak máš nemoc.poistenie, tak musíš si aj podať žiadosť o materské, aby ti uviedli, či nárok máš alebo nie.

tin007, tak som zvedavá, čo vymyslia s tým nemocenským. Oni navrhovali zrušiť dobrovolné poistenie popri povinnom už predtým, no neprešlo to. Vraj by to bola diskriminácia určitej skupiny, takže uvidíme. ☹

gapa
18. apr 2009

blondinka,
materskú určite nezvýšili. Od 1.7.09 sa však zvýši mesačný max.VZ, od ktorého závisí aj maxim. denný vym.základ. Takže za určitých okolností, ak niekto nastúpi na MD v júli, tak môže mať vyššiu materské, no to len pri súbehu nem.poistení alebo pri krátkodobom povinnom poistení s max.VZ.

betty111
19. apr 2009

Ahojte
chcela by som sa spytat ci ma pravo slobodna mamicka dostat viac matersky prispevok alebo nie ☹

lienocka235
19. apr 2009

betty.. vyska materskeho prispevku je limitovana platom aky mala mamicka pred nastupom na MD, nezavisi od toho ci si alebo nie si slobodna.. akurat ak si slobodna tak ho mozes poberat 37 tyzdnov nie 28 tyzdnov.

ak si pred MD nepracovala tak ides automaticky na rodicovsky prispevok.

betty111
20. apr 2009

lienocka235
Ahoj no to je vlastne v tom ze ja teraz v maji budem koncit skolu takze nebola som zamestnana ale brigadovala som v sportovom obchode vzdy kazdy den ale to sa asi nebere do uvahi co?Tak to mam tak pochopit ze budem dostavat ten rodicovsky prispevok v podstate matersku ze?a v akej vyske je ta materska?nuz a este nieco kde a ako si to mam vybavit Dakujem
😒

lienocka235
20. apr 2009

betty podla toho co pises tak na matersku mat narok nebudes, budes odo dna porodu dostavat tych cca 4800 sk / prerataj na euro / a do 20 EUR pridavky na dieta...
a samozrejme dostanes jednorazovo porodne co je tych 25 000.

materska moze byt do vysky cca 16 000 mesacne po dobu 7 mesaicov.. ale to je v tvojom pripade pase...
ty budes dostavat mesacne tych cca 5 400 mesacne.. a vybavujes to na socialnej poistovni... ale tebe vznikne narok az po porode... a to budes tam musiet dorucit rodny list.. a potom ti to vyplatia.. teda mesacne pozadu.

betty111
20. apr 2009

tak tak to je aha a tie papiere si mam uz teraz ist vybavit aby som po porode mohla odniest rovno uz iba rodny list?Dakujem pekne za vysvetlenie

blondinka42
23. apr 2009

Vie mi niekto poradit,ako je to stou materskou?Som pocula,ze ak si budem pred porodom priplacat na odvodoch tak budem mat vyssiu matersku.Vie mi niekto poradi kolko pred porodom si to mam priplacat a kde sa to vybavuje?Ja uz nepracujem,ale v ochrannej lehote som sla na marodku,tak budem marodovat cele tehotenstvo.Je mozne aby som si to pripacala aj ja?prosim poradte 😲

jajkar
23. apr 2009

Ahoj blondinka, materska dovolenka sa vypocita podla poslednych 10 alebo 12 mesiacov(neviem presne, sa mi zda min.270dni) z odvodou na SP, co odvadza zamestnavatel, pokial mas na vypl. paske viac ako minimum, tym sa ti aj zvisi materska, ale ja som to pocitala, a to ze si priplatis ty aj 30,-eur na mesiac, tebe to zvisi materska cca o 15-20 eur, a aj to len na pol roka, a potom kazda z nas dostane tych 4.780,-.

gapa
23. apr 2009

blondínka,
vzhladom na to, že si v 11tt, tak by ti z DNP vyšlo len minim.materské. Takže ak máš splnenú podmienku 270dní a inú možnosť nemáš, tak stačí sa prihlásiť na DNP aj pred nástupom na MD. Materské na 1den bude (55% z 295,5eur :30) NO to si treba dobre zrátať tých 270dní.

Najlepšie by bolo ukončiť PN pred nástupom na MD a sa zamestnať aspon na pár dní (napr. 2) s priaznivým vym.základom/mzdou. To platí, ak tých 270dní máš splnených.

blondinka42
25. apr 2009

Ja som pocula ze staci ak mam tych 270 dni za posledne dva roky co mam urcite.Tak neviem,kazdy mi podava ine informacie.

blondinka42
25. apr 2009

gapa.....co je to DNP

blondinka42
25. apr 2009

a ked som bola v zahranici,staci mi predlozit zapoctovy list socialnej poistovni?

gapa
25. apr 2009

DNP = dobrovolné nemocenské poistenie
no výhodnejší je prac.pomer, lebo z DNP ako som písala by bolo materské u teba velmi nízke. A podstatné je tých 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

gabulka26
29. apr 2009

ahojte.chcela by som sa opytat,ako je to,ked som pred otehotnenim pracovala takmer 3 roky,teraz som pn,rodit budem asi 4.9. ,ale pracovna zmluva mi konci 31.8.2009.po tych dvoch mesiacoch od porodu na materskej dostanem uz iba rodicovsky prispevok???dakujeeem 🙂

daanka85
29. apr 2009

Ahojte, uz som pisala na inu temu, ale skusim aj tu 😉

Neviete niekto??? Moze sa popri materskej naozaj legalne pracovat na dohodu, resp. brigadne (ked je to obmedzene poctom odpracovaných hodin do týždna...)??? Aj v zahranici- EU???

Lebo na TPP,ani zivnost viem, ze sa neda... Ale pomohli by nejake eura do rozpoctu a je tu moznost... 😉

gapa
29. apr 2009

gabulka,
na MD nastúpiš ešte ako zamestnanec a ak máš aj II.pilier, treba zaslať na SP (asi podla bydliska, no radšej si over) oznámenie o sporitelovi časť A, aby za teba odvádzala SP aj do II.piliera od nástupu na MD. No potom si dobre pozisťuj na SP kedy si náš dať prihlášku na SP podla bydliska, aby si bola dôchodkovo poistená štátom. To záleží podla mna aj od toho, či porodíš pred ukončením PP alebo až po nom.

A) Ak porodíš po 31.8.09, tak jednoznačne si musíš dať prihlášku do 45dní po pôrode s prílohami (aby si bola dôch.poistená odo dna pôrodu). Ak by si porodila napr. toho 4.9.09, tak od 1.9. do 3.9.09 nebudeš (nemala by si byť) dôchodkovo poistená.

B) Ak však porodíš pred 31.8.09 alebo 31.8.09, tak by som sa radšej poradila, čo treba spraviť, aby si bola dôch.poistená súvisle a nie až podaním prihlášky. Teda dokedy treba dať prihlášku a s akým dátumom začiatku poistenia (či od pôrodu-to by som asi dala alebo od 1.9.09). Lebo zákon (§22 ods.1 zákona o sociálnom poistení) hovorí, že ak podáš prihlášku do 45dní od narodenia, že budeš poistená od narodenia. No ty v čase narodenia dieťaťa si ešte dôchodkovo poistná ako zamestnanec. Či nebudú nejaké problémy. Aby sa ti nestalo, že ťa poistia až od podania prihlášky! Nechcem ťa strašiť, no radšej si to zisti a over.
No a potom daj vedieť, ak zistíš (môžeš aj na IP, ak chceš, aby som to neprehliadla 😉 )

Materské budeš poberať do ukončenia 28týždna od začiatku poberania matekého/nástupu na MD, resp. 37, ak by si mala dvojičky, trojičky alebo si osamelá. Nevadí, že PP už netrvá. Len treba potom zájsť na svoju zdr.poistovnu s rozhodnutím o priznaní nároku na materské.