Neplatená predĺžená rodičovská. Môže dieťa do škôlky?

janulap
31. jan 2009

baby,tak moze ist dieta pri neplatenej predlzenej rd do skolky na 4 hod....alebo nie? 😒

domeli
20. dec 2015

@lucifer2403 aj napriek tomu, že si osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov? Resp. takto: synček Ti nastúpil na celý deň do MŠ? Lebo môj je len na poldeň...

lucifer2403
20. dec 2015

Ja som sa rozpravala z ucitelkou a ona mi spominala ze je lepsie ked je cely den a ja mozem aspon pobehat nejake zamestnania

gapa
20. dec 2015

@domeli ak ti chodí dieťa do škôlky len do 4hod denne, tak môžeš ostať na tej "predlženej Rd", no ak sa nezaeviduješ na UP, tak od januára nebude mať tvoj manžel nárok na odpočet na teba ako manželku, lebo nie si ani poberatelom RP a ani uchádzač o zamestnanie a ak manžel platí dane, tak to je asi 60eur na mesiac (v tomto roku), tj. dosť na to, aby sa oplatilo evidovať. Teda nesledovala som, či v tom niečo nezmenili v zakone poslanci, ale asi nie.

domeli
20. dec 2015

@gapa Ďakujem za odpoveď. A teda oboje sa nedá - aj predĺžená RD aj evidencia na UPSVaR, ak správne rozumiem... hm? (píšem neskoro, no doteraz som tortu modelovala).

gapa
21. dec 2015

@domeli neviem, čo tým myslíš, lebo čo si predstavuješ pod pojmom predlžená RD? že budeš dôchodkovo poistená štátom, aby sa ti to rátalo do dôchodku? To sa dá aj ked si eviodvaná. Zdravotne budeš poistená ako uchádzač o zamestnanie.

domeli
21. dec 2015

@gapa "neplatená RD" - myslím tým ostať iba ako osoba zabezpečujúca osobnú starostlivosť o dieťa do 6 rokov (bez evidencie ako uchádzač o zamestnanie na UPSVARe), aby šli za mňa odvody na dôchodkové poistenie, teda aby sa mi tak zarátavali roky do dôchodku.
Dnes som bola na UPSVARe, soc. poist. aj zdrav. poist - v podstate mi potvrdili, že nikde sa to nebije (byť vedená v soc. poist. ako osoba starajúca sa o dieťa a zároveň evidovaná), ale všade sa tvárili, že je to zbytočné (možno kvôli tomu, nech nezvyšujem mieru nezamestnanosti 🙂
Ale tak kvôli tým odvodom tú evidenciu predsa len zvažujem.
Už len jedna otázočka k tomu: stačí mi zaevidovať sa v januári? Vychádzam z toho, že teraz za december som ešte poberateľom RP. Kvôli vianočnému chaosu a bacilom, čo na nás naskákali by som sa tam musela trepať s polochorými deťmi.
Ďakujem Ti veľmi pekne za rady.

lucifer2403
22. dec 2015

To mas jedno kedy to zrusis ako to tebe vyhovuje

gapa
22. dec 2015

@domeli ono v podstate, ak nechodí do škôlky, tak je to jedno, ale ak nebudeš zaevidovaná 1.1., tak nebudeš mať nárok na odpočet na manželku u manžela za január (to som spomínala, že platí, ak platí dane). Na UPSVaR ta zaevidujú spätne do tuším 7dní od ukončenia starostlivosti o dieťa, no kedy to beru ako starostlivosť??? asi zväčša od dovršenia 3rokov (neručím za to, lebo ono to nie je ani v zákone definované, tj. nemajú sa o čo opierať, hlavne ak ty budeš v starsotlivosti pokračovať -v dôch.poistení).
tj. prinajhoršom prídeš o cca 60eur za ten odpočet v dan. priznaní, čo sa robí do marca 2017 za rok 2016.

domeli
23. dec 2015

@gapa ďakujem. včera som napokon poobliekala decká a spravila im výlet električkou na UPSVaR 🙂 Zaevidovala som sa, skočila aj na zdravotnú poisťovňu - tam ma prihlásia až po prevzatí rozhodnutia o zaradení do evidencie (čo so aj predpokladala), v soc. poist. ostávam ako osoba vykonávajúca osobnú celodennú starostlivosť o dieťa do 6 rokov.
Ďakujem ešte raz veľmi pekne, hanbím sa, že mám také medzery, snáď niečo doštudujem (aspoň ten základ, lebo som z toho už riadne vyšla), no som rada, že existujú ľudia, ktorí ochotne poradia.
Krásne Víanoce a ešte krajší Nový rok prajem všetkým!

ommse
25. dec 2015

Dobrý večer, prosím niekoho o radu. Končí mi poberanie rodičovského príspevku-dieťa má 3.r. Pracujem na dohodu o vykonaní pracovnej činnosti, ktorá mi končí 31.12.2015. Od nového roku, uzatváram novú dohodu, o vykonaní pracovnej činnosti na 350 hod.Pracovať by som mala 3.mesiace. Neviem ako mám riešiť odvody, keďže teraz za mňa platí zamestnávateľ,no myslím si, že tie 3 mesiace to bude ok a od apríla by som bola ako osoba starajúca sa celodenne o dieťa do 6. rokov. Ako to bude s odpočtom na manželku daňovníka, (manžel je SZČO )? Môže si uplatniť tento odpočet v daňovom priznaní, keď od apríla budem celodenne sa starajúca osoba o dieťa do 6.r.? Trochu som pátrala a zistila som, že tento odpočet si môže manžel uplatniť len vtedy, ak je manželka evidovaná na ÚP a zároveň sa stará celodenne o dieťa. Ak máte niekto s týmto skúsenosti, alebo info, vopred dík.

tinkaro
28. apr 2016

@gapa mozem sa opytat..tu sa riesia na forach otazky, ci moze matka starajuca sa o dieta do 6. rokov, dat dieta na cely den do skolky, alebo len na 4.hod...mne v zdravot.poist.povedali, ze mozem dat len 4. hod.,...ide o zdrave dieta...je pravda, ze dieta chore moze byt v skolke na cely den a matka berie prispevok?dakujem

skipi18
4. sep 2016

ahojte, vie mi niekto poradiť vo veci, som na RD do konca 11/2016, chlapec ide do škôlky od 09/2016. Musím niečo úradom oznamovať? že dieťa bude navštevovať skôlku skôr ako dovrši 3 roky?

zuzu448
19. sep 2016

prosím Vás nemate tlačivo na neplatenu matersku??

mimik07
7. okt 2016

Ahojte. Vie niekto poradit aj mne prosim? Je taka vec, dcera mala v januari 3 roky, predlzila som si "neplatenu matersku" , cize starostlivost o dieta do 6 rokov. Bolasom v zdravotnej aj socialnej poistovni. Teraz od 3.10-5.10. som bola zamestnana, riadne ma prihlasili,ale len tieto 2 dni, nakolko tu pracu som nezvladala fyzicky. Povedali mi ze ma aj odhlasia. Ja sa chcem spytat, chcem sa prihlasit na soc.poistovni znova na starostlivost o dieta do 6 rokov, co sa da, to uz viem, ale neviem ci mam ist aj na urad prace to nahlasit,ci ako. Predtym som na UP nebola. Do zdravotnej viem ze treba tiez. Len neviem kam mam ist ako prve.
Ako uchadzac o zamestnanie nemam zaujem, nakolko dcera byva casto prechladnuta a pod. v tomto obdobi aj v zime,a zamestnavatelia akosi tieto situacie nemaju radi. Tak zato chcem na starostlivost o dieta do 6 rokov.
Budem rada a dakujem vopred,ak mi niekto poradi,ako a kam.

tinkaro
8. okt 2016

Na upsvar sa len hlási, kde sa dieťa nachádza, je to ohlasovacia povinnosť, ináč, nič...treba si vybaviť poisťovne...

skipi18
24. nov 2016

tinkaro @
je na to nejaké tlačivo.,alebo sa to všetko spíše na UP, treba aj niečo zo skolky, dakujem

tinkaro
21. aug 2017

Chcem sa opýtať ak má dieťa 6 rokov a bola som osoba starajuca sa o dieťa do 6 rokov s dobrým zdravotným stavom evidovaná v sociálnej poisťovni treba podať odhlášku alebo sa samo odhlasi ďakujem