Neplatená predĺžená rodičovská. Môže dieťa do škôlky?

janulap
31. jan 2009

baby,tak moze ist dieta pri neplatenej predlzenej rd do skolky na 4 hod....alebo nie? 😒

gapa
31. jan 2009

čo znamená podla teba neplatená predlžená RD?

to, že za teba platí štát zdravotné poistenie a aj dôchodkové?

A) Ak ide o dôchodkové poistenie,
tak tam musíš splnať podmienku riadnej starostlivosti o dieťa podla zákona o rodič.príspevku (odvoláva sa nan zákon o sociálnom poistení), takže tam splnaš podmienku riadnej starostlivosti o dieťa, ak chodí na max.4hod do škôlky len v prípade

1. ak ide o dieťa s dlhodobo nepriazniv.zdrav. stavom, alebo
2. ak jeho osamelý rodič, ktorý je slobodný, rozvedený alebo ovdovený alebo obaja rodičia sú ZťP
žiadna iná výnimka tam nie je.

B) Ak ide o zdravotné poistenie,
tak tam musíš splnať podmienku riadnej osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa podla zákona o zdravotnom poistení a túto podmienku splnaš aj v prípade, ak dieťa chodí do škôlky na max.4hod..

Takže ak dáš dieťa na 4hod. do škôlky, tak môžeš byť poistená štátom zdravotne, ale už nie dôchodkovo. Preto by si si mala podať odhlášku zo SP do 8dní od nástupu dieťaťa do škôlky. 😉

Štát za teba platí presne to isté ako v prípade že si evidovaná v registri uchádzačov o zamestnanie na UPSVaR. Tiež za nich platí len zdrav.poistenie.
Za obdobie registrovania na UP si však môžeš niekedy v budúcnosti doplatiť dôch.poistenie (aj ked to doplatenie by bolo dosť drahé!!!) Ak nemáš nárok na dovolenku vo výmere 25dní ale len 20dní, tak len evidencia na UP sa ráta do odpracovných rokov na účel nároku na vyššiu dovolenku (pozor, ale nie do dôchodku!!!, ale to sa neráta ani ak dáš dieťa do škôlky)

janulap
autor
31. jan 2009

gapa,dakujem,ze pises 😉 ....takze takto:
Ano,chcem ju dat do skolky aspon na tie 4hod....tak,udem musiet ist na socialne a odhlasit sa tam?treba mi tam nejaky papier?
A Rd mi konci 16.3.2009(vtedy bude mat dcerka 3 roky),ale do skolky by isla len v septembri 09....takze,zatial mozem byt aj dochodkovo poistena do toho septembra?A odhlasila by som sa len v septembri?

gapa
31. jan 2009

janulap,
takže predpokladám si nezamestnaná a podala prihlášku na sociálnej poistovni podla bydliska po pôrode, takže momentálne si dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov.
Ak toto platí,
tak áno, do nástupu dieťaťa do škôlky môžeš byť nadalej dôch.poistená štátom. Mohla by si byť až do jeho 6-tich rokov, ak by nešlo do škôlky.

Nerobí sa to na UPSVaR oddelenie sociálnych vecí a rodiny ale priamo na sociálnej poistovni. A to na registračnom liste fyzickej osoby (RLFO). Ak napr. budeš mať na rozhodnutí zo škôlky, že nástup do škôlky je 2.9.09, tak na RLFO napíšeš dátum zániku poistenia 1.9.09.

Ak by mala potom napr.oficiálne rozhodnutím prerušenú dochádzku do škôlky, tak si zase môžeš podať prihlášku na SP, ale to treba odniesť najneskôr v den, od ktorého sa chceš prihlásiť a potom treba k prihláške na RLFO aj "predpokadám" znovu všetky prílohy (kopia rod.listu, čestné vyhlásenie, oznámenie o sporitelovi ak si v II.piliery).
Samozrejme si sprav kopiu a nechaj potvrdiť prevzatie na SP.

janulap
autor
31. jan 2009

Nie som v 2piliery

janulap
autor
31. jan 2009

A este nieco....tak,kym bude do septembra mala doma,nemusim ist po skonceni RD na socialne?Ked pises,ze do 6rokov....staci mi tam ist az v septembri,ci uz aj v marci?

gapa
31. jan 2009

tak oznámenie o sporitelovi ani nemusíš vyplnať, ostatné áno.

gapa
31. jan 2009

na soc.poistovnu až v septembri.
Či ta zavolajú aj na UPSVaR odbor soc.vecí kvôli rodič.príspevku, tak to neviem, ak dávaš dieťa až od 9/09 do škôlky. Podla mna ta volať nebudú. Len ti príde poštou doporučený list s rozhodnutím, že ti od 1.4.09 odnímajú rodič.príspevok. Teda takto to aspon bolo do r.2008 u nás.

Len si napr. over na svojej zdravotnej poistovni, či si tam zaregistrovaná ako osoba riadne sa starajúca o dieťa a máš tam už podpísané prehlásenie. Lebo je možné, že si ešte registrovaná ako poberatel rodič.príspevku a to už od 1.4.09 nebude pravda. V tom zdr.poistení sa až tak nevyznám. A prípadne sa spýtaj na tie 4 hodiny v škôlke, či to netreba tiež nejaké prehlásenie, ale vlastne myslím, že nie.

gapa
31. jan 2009

Takže prihlášku na SP si si dala????
A pozdravujem ORAVU!!!!!!! sme sa tam chceli ešte pozrieť pred pôrodom, no potom som to stopla. Už som si netrúfla s takým bruchom. 🙂

janulap
autor
1. feb 2009

gapa.....
ked mala Lenka rok,tak mi mazelova teta povedala,aby som zaniesla nejaky papier z UPSVaR na to socialne.ze sa m ito bude ratat do dochodku(vtedy som este bola v2 piliery),a ze ked mi RD skonci,tak sa mam ist odhlasit.
Ten papier tam zaniesla svokra,a veris mi,ze ja vobec neviem,co to vlastne bolo?A co mam teraz robit?To tam pridem,a poviem,viete,niekde som asi prihlasena,a mam sa odhlasit...a neviem,kde.....no budu na mna pozerat,ako na blbu.
Takze neviem,ci som si dala prihlasku na SP....nieco som tam,ako pisem po svokre poslala.....
teraz co?? ☹ ☹ ☹
A co ste ccheli prist na Oravu...ci len tak? 😉

gapa
1. feb 2009

janula,
by som na sociálnu poist. zavolala, napr. na register alebo cez spojovatela, on ti poradí. POvedala by som im, že si chcem overiť, či som dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa. Vklude povedz aj to o svokre, určite nie si sama takýto prípad. NO rátaj s tým, že sa tam tak lahko nedovoláš, no budeš aspon vedieť na istotu. 😉

na Oravu a Liptov s oblubou chodíme do prírody. A s kamarátkou sme vždy pri ceste vlakom v Kralovanoch (pokračujúc smer LIpt.Mikuláš) mávali na Oravu 😀 😀 . Predtým na turistiku, no s dcerou sme ešte na žiadnej dovolenke neboli, no nie to už teraz s dvomi. NO už sa tak tešíííííím, ked vyrastú, aspon na prechádzky. Mali sme tam také lacné úbytovanie, no teraz s deťmi už bude musieť byť človek trochu náročnejší na ubytovanie. Stany zatial nehrozia, teplá voda podmienka ... 😀

janulap
autor
1. feb 2009

gapa,
ja ked pojdem do mesta,sa tam zastavim a zistim,co som to tam vlastne posielala....porazi ma.
a este raz sa opytam....ak som prihlasena v socialnej poistovni(to nie je kazdy automaticky?),tak m istaci odhlasit sa az v septembri?
A kde ste boli ubytovani??

janulap
autor
3. feb 2009

gapa
ale ja som v zdravotnej poistovni nahlasena ako poberatel RD...ved RD mi konci az 16.3.09-....teraz nechapem,preco by som tam mala byt nahlasena uz teraz,ako ososba riadne sa starajuca o dieta 😕

emja
9. feb 2009

opravte ma , ak sa mylim:

pojem predlzena materska dovolenka neexistuje
pojem predlzena rodicovska dovolenka neexistuje
pojmy neplatena materska ani neplatene rodicovska dovolenka neexistuju

existuje:
materska dovolenka -pobera sa matersky prispevok, stat plate zdravotne poistenie do zdravotnej poistovne a dochodkove poistenie do soc. poistovne

rodicovska dovolenka do 3 rokov veku dietata -pobera sa rodicovsky prispevok, stat plati zdr.poistenie. do ZP a dochodkove poistenie do SP

predlzena rodicovska dovolenka z dovodu dlhodobo nepriazniveho zdravotneho stavu dietata /moze byt az do 6 rokov/ - treba posudok komisie, pobera sa nadalej rodicovsky prispevok a stat plati vyssie uvedene

osobna celodenna starostlivost o dieta do 6 rokov /podla paragrafu 15 ods.1e) o soc. poisteni/- dieta je zdrave, rodicovsky prispevok sa nepobera, je moznost , aby stat platil zdravotne poistenie do ZP, treba to tam oznamit, podpisat cestne prehlasenie, dieta moze byt dokonca 4 hodiny denne v skolke,,,je tiez moznost , aby stat platil dochodkove poistenie do SP, treba to oznamit SP , podpisat cestne prehlasnie, tu ale nie je moznost aby dieta bolo v skolke ani 4 hodiny denne

bambusko
16. jan 2011

@emja neviem sa dopatrat, ci pri osobnej celodennej starostlivosti o dieta do 6 rokov veku je mozne mat prijem na dohodu. vies poradit? alebo niekto iny? dakujem 🙂

bambusko
28. jan 2011

takze som sa dopatrala 🙂

odpoved zo vszp:

V prípade, že sa jedná o príjmy z dohôd, v zmysle novely zákona
580/2004 Z.z v znení neskorších predpisov účinnej od 01.01.2011, sa
odvod na zdravotné poistenie odvádzať nebude. Pri príjmoch z dohôd
nie je určený maximálny vymeriavací základ v zmysle ktorého, by
takýto poistenec menil status poistenca, za ktorého je platiteľom
poistného štát. Príjmy z dohôd nevstupujú do vymeriavacieho základu
poistenca.

Pokiaľ by mala osoba príjmy z podnikateľskej činnosti alebo inej
samostatnej zárobkovej činnosti (zdaňované podľa §6) prihlásila by sa
ako SZČO, pokiaľ by mala príjmy zo závislej činnosti (zdaňované podľa
§5) zamestnávateľ túto osobu prihlási ako zamestnanca.

Podľa § 10 b ods. 1 písm.a) zákona 580/2004 Z.z. v znení neskorších
predpisov zárobková činnosť podľa tohto zákona je, ak osobitný
predpis alebo medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi
Slovenskej republiky, neustanovuje inak, činnosť vyplývajúca z
právneho vzťahu, ktorý zakladá právo na príjem zo závislej činnosti
podľa osobitného predpisu okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo
pracovného pomeru.

bambusko
28. jan 2011

v socialnej poistovni je to rovnako, plati od 1.1. novela zakona, do 6r veku dietata je matka, ktora nie je szco ani na tpp dochodkovo poistena statom

zakon 571/2009 bol novelizovany zakonom 513/2010 a je zmena v definici riadnej starostlovosti o dieta

povodne §3:
"(3) Riadna starostlivosť o dieťa podľa tohto zákona je osobná starostlivosť poskytovaná dieťaťu oprávnenou
osobou v záujme všestranného fyzického vývinu a psychického vývinu dieťaťa, najmä primeraná výživa dieťaťa,
hygiena dieťaťa, výchova dieťaťa a dodržiavanie preventívnych prehliadok dieťaťa podľa osobitného predpisu.6)

(4) Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa sa považuje
za splnenú, ak
a) dieťa je zo zdravotných dôvodov v ústavnej zdravotnej
starostlivosti,
b) dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom 5) navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú
školu, zariadenie sociálnych služieb alebo iné obdobné zariadenie,
c) dieťa navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu alebo iné obdobné zariadenie, ak oprávnené osoby alebo osamelá oprávnená osoba, ktorá je slobodná, rozvedená, ovdovená, sú fyzické osoby s ťažkým zdravotným postihnutím,7) alebo
d) oprávnená osoba počas štúdia na strednej škole alebo na vysokej škole alebo počas vzdelávania a prípravy
pre trh práce podľa osobitného predpisu8) zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa druhou oprávnenou osobou alebo inou plnoletou fyzickou osobou, ktorá neposkytuje starostlivosť dieťaťupodľa osobitného predpisu 9) a nevypláca sa jej rodičovský príspevok."

novela:
"V § 3 ods. 3 sa vypúšťa slovo „osobná“ a slová
„oprávnenou osobou“.
4. V § 3 odsek 4 znie:
„(4) Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa sa považuje za splnenú, ak oprávnená osoba zabezpečuje riadnu
starostlivosť o dieťa osobne alebo inou plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou. Poznámky pod čiarou k odkazom 7 až 9 sa vypúšťajú."

cize sa zrusila podmienka osobnej starostlivosti a tie vymedzenia podmienok

annika
6. apr 2011

Prosím o radu, pomôžte mi, prosím. 😔 V septembri, po troch rokoch RD som sa vrátila do práce, kde som pracovala pred pôrodom. A teraz od júna nás hrozia s hromadným prepúšťaním z práce...Môžem sa vrátiť na tú "osobnú celodennú starostlivost o dieta do 6 rokov /podla paragrafu 15 ods.1e) o soc. poisteni ", čiže na neplatené RD do 6 rokov????
Ďakujem za každú dobrú radu! 😉

calixia
28. apr 2011

Ahoj 🙂 te maminky,
chcela by som poprosiť o radu. Môj syn dovŕši v júni 3 roky. Som s ním momentálne na RD. Rozhodla som sa však RD predĺžiť do 5 rokov veku dieťaťa. Budem žiadať zamestnávateľa o predĺženú neplatenú RD (neplatené voľno). Zamestnávateľ s tým predbežne súhlasí, stačí vraj doniesť žiadosť do zamestnania a potom sa prihlásiť na sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni. Moja otázka ale znie: Môžem na neplatenej predĺženej RD vykonávať prácu na dohodu s českou firmou, ak som v evidenčnom stave svojho zamestnávateľa na Slovensku a plánujem sa tam aj po 5 rokoch veku dieťaťa vrátiť ? Môžem dať svoje dieťa na pár hodín do škôlky na neplatenej predĺženej RD?
Za Vaše odpovede vopred ďakujem a prajem pekný deň

gapa
28. apr 2011

@annika
môžeš. Ak nebudeš poistená ako zamestnanec, tak môžeš byť dôch. poistená ako osoba riadne sa star. o dieťa do 6rokov a treba podať prihlášku najneskôr v den po ukončení prac.pomeru (ak chceš súvislé dôch.poistenie, lebo nedá sa spätne, len odhláške dôch. poistenia sa dá do 8dní )

ak by aj dieťa chodilo do škôlky, tak podla teraz účinného zákona o soc.poistení a rodič.príspevku (odtial sa berie definícia riadnej starostlivosti o dieťa pre dôch.poistenie štátom)

čo sa týka zdravotného poistenia štátom, tak ak chceš byť zdr. poistená štátom ako osoba celodenie osobne a riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, tak dieťa môže navštevovať škôlku max. 4hod. denne. Ak viac, tak nemôžeš b yť z tohto titulu poistecom štátu. Na ZP sa podpisuje myslím prehlásenie a ak dieťa nie je v tej istej ZP, tak myslím žiadajú jeho rodný list (kopiu)

no môžeš sa popri tom evidovať na UP ak máš nárok na podporu, ale to záleží od teba, vyplývajú z toho samozrejme povinnosti. V takom prípade môžeš byť ZP štátom ako uchádzač o zamestnanie a dôch. môžčeš byť nadalej poist. štátom ako osoba riadne sa star. o dieťa do 6rokov.

gapa
28. apr 2011

@calixia

ak bude chodiť dieťa do škôlky na max. 4hod. denne (nie viac), tak môžeš byť zdr. poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov

zistila by som si na ZP, ako to bude s ročným zúčtovaním v r.2012, ak by si čerpala v zamestnaní nepl. volno a pracovala na dohodu v inej firme, či záleží od výšky príjmu na dohodu, či môžeš byť zdr. poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Alebo výška príjmu na dohodu nie je vôbec podstatná. To by som si overila písomne asi aj vo viacrých ZP.
Bohužial tomu zákonu o ZP velmi nechápem aj ked myslím, že predtým bol príjem na dohody nepodstatný.

annika
28. apr 2011

@gapa Ďakujem ti za radu 😉 zajtra sa dozvieme v práci čo a ako ďalej, či ostanem, či nie... 😔 😔 😔

calixia
29. apr 2011

@gapa ďakujem kráááásne za rady... dúfala som, že mi odpovieš Ty 😀 čo tak sledujem "právne diskusie" týkajúce sa MD a RD, tak dávaš najlepšie a najužitočnejšie rady 😉 Prajem pekný deň 🙂

calixia
29. apr 2011

@gapa ešte mám na Teba jednu otázočku. Prosím Ťa, nevieš, či sa podarí pánovi ministrovi Mihálovi presadiť v zákone RD do 5 rokov veku dieťaťa ako to bolo kedysi avizované ??? To by ma nesmierne potešilo 😉

danielahamar
29. apr 2011

@calixia ahoj, ale to bolo myslené tak, že aby si si mohla "nevyčerpanú" RD vyčerpať do 5rokov, teda ja som to tak pochopila 😕

gapa
29. apr 2011

@calixia
toto som ani nikdy nepočula (neviem, či ide o volno v práci, či o rodič.príspevok?) a velmi by som sa čudovala po tom, ako teraz zmenili ZP, že by takéto niečo prešlo. Ale ozaj som o tom ani nepočula, to nesledujem už.

flowerfairy
2. máj 2011

Ahojte dievcata, uz som to pisala so inej temy, ale sem sa to hodi lepsie. Maly bude mat v juni 3 roky a povodne som chcela ostat na neplatenej RD, ale odteraz som na PN kvoli rizikovemu tehotenstvu. Co treba vybavit, alebo ako to mam riesit? Mozem len tak ostat na PN az do dalsej materskej? (ak bude s babatkom vsetko dobre...). Platim si uz rok dobrovolne nemocenske a predtym som bola SZCO, zivnost som pozastavila kvoli rodicovskej. Poradite mi?
🙂

graziela
4. máj 2011

Ahojte,
chcela by som vas poprosit o radu: RD mi konci 10.06, vtedy maly dovrsi 3roky. Chcem si podat ziadost o PRD (predlz. RD), avsak urcite to nestihnem vybavit do ukoncenia RD. Teraz mam dilemu, ako a co oznamit zamestnavatelovi, moj PP stale trva a podla zakona by som zamestnavatela mala informovat cca. mesiac pred zacatim, prerusenim, resp. ukoncenim RD a samozrejme v pripade cerpania PRD, poziadat ho o umoznenie cerpat PRD zrejme... No len co v pripade, ked do 10/06 este nebudem mat ziadne vyrozumenie z UPSVR a aj keby mi PRD spätne schvalili, ja musim informovat zamestnavatela, ci nastupim alebo co planujem dalej...Dal by sa tento problem docasne vyriesit tym, ze poziadam o neplatenu RD? Co vsetko je nutne vybavit, kde a co nahlasit, prip. co, kde a kolko by som si musela sama platit? V tychto zalezitostiach sa vobec nevyznam, preto sa mozno tak hlupo pytam, budem rada, kes mi niekto poradi a vysvetli...
Najradsej by som nastupila do prace ako kazdy poriadny clovek, pri starsej dcerke som isla do prace ked mala 1,8r, no teraz je to velmi komplikovane kvoli zdr. problemom maleho...chcela by som este poziadat o skrateny uväzok, ale s tymto ani nejako neratam, myslim, ze zo strany zamestnavatela ochota nebude :(

gapa
4. máj 2011

@graziela
možno by som si najprv zistila, či nemám zvyšok dovolenky, požiadala o jej čerpanie a oznámila by som zamestnávatelovi, že žiadam upsvar o posúdenie dlhod. nepr. zdr. stavu dieťaťa, no vyrozumenie budem mať najskôr cca xx.xx.xx (zistila by som si na UP). Podla toho, kolko by sa dátum ukončenia čerpania dovolenky a kedy budeš mať rozhodnutie mínali by som požiadala aj o možnosť čerpať neplat. volno, ak by si dovtedy nemala doklad o tom, že ti vzniká nárok na dlhšiu RD.
Podla mna treba to rýchlo vybavovať a informovať zamestnávatela. Dá sa ešte aj tak, že by ti hned prvý den po dovršení jeho 3rokov, resp. po dočerpaní riadnej dovolenky vznikla očr a by si posunula čerpanie neplat. volna o dni čerpania RD, záleží, či ti lekárka očr vystaví. Ak by trvala dlhšie ako 10kal. dní, tak od 11dna ti zamestnávatel prerušuje poistenie v soc.poisťovni, ale ak budeš mať podanú prihlášku na SP, tak za teba bude aspon dôch.poistenie platiť štát.

tj. záleží od konkrétnych dátumov. No aj keby som nežiadala o NP už teraz, oznámila by som svoj zámer zaemstnávatelovi, že chcem čerpať riadnu dov..+ predlženú RD. Aby sa aj on vedel zariadiť. V závislosti od vzťahov by som mu aj povedala, že by som chcela požiadať o NP, príp. budem čerpať očr, z dôvodu zdr. stavu dieťaťa.

pri čerpaní NP tiež záleží od dátumov, a myslím tiež, či budeš mať za daný mesiac vym.základ pre ZP v zamestnaní a aký.

graziela
5. máj 2011

@gapa - dakujem ti velmi pekne.
S tou riadnou dovolenkou po ukonceni RD az do vyrozumenia z UPSVR by to bolo asi najlepsie, skusim prezistit, ci by mi to umoznili. A co sa tyka tej očr, co by som si ja musela platit od 11.dna? Na dochodkove poistenie v SP prihlasena som.
Co myslis pod pojmom "NP"?
A este mam jednu otazocku : Pocas RD som par mesiacov pracovala, no nejakym nedopatrenim som sa neodhlasila z platenia doch. poistenia v SP pocas toho obdobia ako som pracovala, takze za mna v podstate odvadzal stat poistne duplicitne a zbytocne? Ako by som mala postupovat teraz? V SP bolo nahlasene, ked som nastupila do prace, a samozrejme, zamestnavatel nahlasil aj to, ked som opät nastupila na RD. Budem povinna to dochodk. poistenie za ten cas (4 mesiace) SP vratit?

gapa
5. máj 2011

@graziela
to netuším, lebo teraz je od 1.1.2011 najnovšie taká verzia, že sa neodhlsuješ ani pri práci, možno nemusíš ani pri nástupe (toto berte tak na 50%, treba si napísať na SP, lebo akosi sa v tom teraz neviem vyznať).

od 11dna očr ti v zamestnaní prerušujú poistenia v SP. Ale ak máš podanú prihlášku na dôch.poistenie (treba si napísať na SP, či ak začneš čerpať dovolenku, dieťa má 3roky a napr. nechodí do škôlky treba podať odhlášku, lebo pravdepodobne ti schvália nepriaznivý zdr. stav a nanovo nastúpiš na RD.), tak budeš v tomto období poistená dôch.štátom. Daj potom vedieť 🙂
ak by ti kázali odhlásiť sa, tak v prípade očr trvajúcej viac ako 10dní (ak by si chcela mať súvislé dôch poistenie bez prerušenia) by si si musela dať prihlášku na SP najneskôr v 11den očr (spätne sa prihlásiť nedá), so všetkými prílohami vrátane RL + ...

NP=nemocenské poistenie.