Neplatená predĺžená rodičovská. Môže dieťa do škôlky?

janulap
31. jan 2009

baby,tak moze ist dieta pri neplatenej predlzenej rd do skolky na 4 hod....alebo nie? 😒

barbi7
20. sep 2012

@stanislavao presne ako pises, sa to aj teraz tak vybavuje, na UPSVaR sa odhlasis od poberania rodic.prispevku a s tym papierom do zdravotnej sa nahlasit a kto nema ako uz spominala gapa aj na socialn.poistovnu 😉

longoria
19. nov 2012

ešte v aug.som vybavila tu neplatenu rodičovsku dovolenku....malého som dala na 4h do školky,vtedy aj v Sp aj Všzp mi povedali že ho možem dat bez problémov do školky!!!Pred tyždnom,jedna moja známa povedala že jej kamarátka v Bratislave vybavovala to isté a že vraj dala malu do školky na 4h,ale aj tak musí platit do VšZP-poistné!!Teraz som s toho mimo,lebo neviem či sa zmenilo volačo od augusta????:( ☹

evita68
19. nov 2012

@longoria
Pri neplatenej rodičovskej môže byť dieťa v škôlke max. 4 hodiny, vtedy za ňu odvody do ZP platí štát, nič sa v tomto nezmenilo.. Buď zle pochopila, alebo jej dali v poisťovni zlé info..

lubikan
23. aug 2013

prosim,mastali nejake zmeny v tomto tento/buduci rok?

alinocka
25. aug 2013

Dúfam že mi tu niekto poradí.....Som s mladšou na neplatenej rodičovskej a chcem ju dať od septembra na 3hodiny do škôlky-mám ísť na socku?či ked je na 3hodiny netreba?--mne na zdravotke vravela(bolo to už dávnejšie tak neviem či si to presne správne pamatam) že môžem ju bez problemou dať do školky ale nie na dlhšie ako 4hodiny....neviem zmenilo sa dačo?????

oliinka
2. sep 2013

prosím vás ako to je teraz malá mi mala v aprili tri roky a teraz nastupila do školky ale ja som na predlženej neplatenej rodičovskej,kolko može byt v školke a kde sa mám nahlásit,bol by problém ak by bola celý den v školke,dakujem

silvia123
23. sep 2013

@gapa prosím ak viete poradiť... malá bude mať 9.10. tri roky, kvôli zdravotnému stavu som si podala žiadosť o predlženie rodičovskej (platenej), žiadosť som poslala začiatkom septembra, ale ževraj to momentálne trvá aj 2 mesiace pokedy rozhodnú a tak čo budem musieť vybaviť dňom ked dosiahne malá 3 roky? Budem musieť behnúť na zdravotku a zatiaľ sa prihlásiť od 9.10. na neplatenú rodičovskú? Alebo ako? Niečo robiť budem musieť, lebo inak sa budem musieť hlásiť v tento deň v zamestnaní, keďže zamestnávateľ nesúhlasil s kratšou pracovnou dobou a ja si nemôžem dovoliť robiť na plný úväzok a neustále čerpať OČR-ky, to by nedopadlo dobre. Taktiež do škôlky sa prihlasovalo ešte začiatkom roka, to som nevedela či sa jej zdravotný stav zlepší/zhorší, takže nahlásenú ju mám na 8 hodín, to budem musieť ofciálne v škôlke zmeniť, alebo stačí, že ju tam budem dávať len na 4 hodiny? Akože momentálne nechodí vôbec, ale aspoň občas by som ju rada dala medzi deti. Hlavne mi ide o vykrytie toho obdobia, pokedy mi príde rozhodnutie o schválení/ neshválení. Ďakujem

gapa
24. sep 2013

@silvia123
nezostala ti nejaká dovolenka v zamestnaní, to by sa dalo vyčerpať. By som si to zistila u mzdárky a dala si potvrdiť schválenie dovolenky (aby ti nedali absenciu). Alebo na očr odo dna po dovršení 3rokov alebo neplatené volno. Ale podla toho potom treba vybaviť aj odhlášku v soc.poíistovni (ak by si čerpala riadnu dovolenku alebo pracovala, či čerpala očr), potom po vybavení rodič.dovolenky by si zase mohla požiadať o čerpanie rodičovskej dovolenky, ale treba, aby to súhlasilo so mzdami, tj. v období, ked si dôchodkovo poistená ako zamestnanec (počas čerpania rodič.dovolenky nie si, tiež nie počas čerpania neplat.volna, a od 11dna očr), tak nemôžeš byť dôch.poistená štátom. Odhláška sa dáva do 8dní po zmene, ale pozor!!! nová prihláška, ak nechceš mať ani 1den bez dôch.poistenia treba najneskôr prvý den bez poistenia zamestnanca, tj. napr. ak by si čerpala dovolenku riadnu do štvrtka, tak sa treba v piatok prihlásiť, ak by si čerpala do piatka a od soboty by si žiadala o čerpanie rodič.dovolenky, tak treba to vybaviť v piatok. Urob si kopie s odhlášky a prihlášky a daj potvrdiť pečiatkou prevzatie soc.poistovnou, nech máš dôkazy, založ k zápočtovým listom do dôchodku.
Ak by si čerpala nepl. volno, tak najviac do 4hod. v škôlke, alebo ak by ti to neuznali a nebudeš evidovaná na úrade práce, to kvôli zdr.poisteniu tvojmu.

silvia123
24. sep 2013

@gapa veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Dovolenku asi nebudem mať, pretože počas rodičovskej ma prehadzovali z jednej firmy do druhej. Zrejme teda pôjdem 1 deň do práce a potom na OČR-ku, veď malú mám aj tak doma. Uvidím ako mi ten zdravotný stav malej posúdia, lebo je to dosť subjektívne. Ešte ma napadlo, ak by som čerpala náhodou ešte to neplatené voľno alebo šla na neplatenú rodičovskú, tak dieťa môže byť teda kvôli zdravotke na 4 hodiny v škôlke -zrejme to tak nahlásim v ZP, ale musím to prehlásiť aj v škôlke?, alebo stačí ak ju proste na tie 4 hodiny budem dávať v ten daný čas napríklad. Lebo ak ju prehlásim teraz na 4 hodiny oficiálne v škôlke a možno mi ten rodičák neuznajú, pol roka zostanem na neplatenom a potom sa budem musieť vrátiť do práce a na 8 hodín do škôlky mi ju nezoberú znovu sa obávam.

gapa
24. sep 2013

@silvia123
ten 1den pred očr je ozaj lepší ako hned. V práci ak požiadaš o neplat.volno, môžu ti ho poskytnúť, ale nemusia.
v škôlke neviem, nemám skúsenost, snád sa len dohodnete, že bude len doobeda, ale do zdr.poistovne dávaš také prehlássenie. Od nového roku môže byť zmena v dôch.poistení štátom.
Potom nezabudni na odhlášku do soc.poistovne a prihlášku nanovo.

silvia123
24. sep 2013

@gapa Ďakujem za cenné rady a informácie si hotový poklad tejto stránky! Ten 1 deň chcem odrobiť aj kvôli tomu, aby neboli nezhody, keďže som prestupovala do novej firmy kvôli mzde a výpočte OČR-ky.

gapa
25. sep 2013

@silvia123
aha, tak ta zmena môže aj znamenať iný spôsob výpočtu, ak ide o očr v r.2013 a tvoj pp začal neskôr ako 1.1.2012 a nemáš 90dní s platením poisteného. Aspon myslím, už som to niekomu takto hladala v zákonoch a písala môj názor.

silvia123
25. sep 2013

@gapa Ja som si platila aj DNP kedysi, zaniklo mi zo zákona ako všetkým -tuším v 10/2012, tak nemocenské poistenie v posledných 2 rokoch som mala, ale OČR mi budú počítať asi z nového nemocenského poistenia -teda za ten 1 deň nie? A ak by som mala na OČR-ku nárok iba ak by som mala odpracovaných 90 dní, je to jedno, mne ide viac o vykrytie obdobia ako o nejaký peniaze z OČR-ky. Inak PP mi v novej firme začal počas RD v roku 2011.

gapa
25. sep 2013

@silvia123 ak v r.2011 vznikol prac.pomer, tak snád nebudú sledovať tých 90dní, lebo sa to berie od vzniku poistenia a tebe vznikne vlstne až tým vznikom očr nem.poistenie? (doteraz nevzniklo ak hned prvý den prac.pomeru bolo prerušenie=ani netrvalo). Toto mi až teraz napadlo a už som to s niekým riešila. Poznám len jeden prípad, ale nedá sa s tebou porovnávať, lebo tam išlo o kratšie obdobie. Na tvojom mieste by som si asi aj napísala cez poradnu na soc.poistovnu, ale nedala by som svoje rodné číslo, len údaje o dobe čerpania RD, ukončení jedného prac.pomeru, že vznikol nový pp počas RD a nástup na novú md a predtým pravdepodobne budeš čerpať dovolenku alebo kedže dieťa býva choré, tak sa môže stať, že očr. Nemám teraz čas to viac pozrieť a aj nejako mi nejde stránka min.práce a soc.vecí otvoriť (vraj trojský kôn?) musím už deti dať do poriadku. Skús tú soc.poist., pre istotu.

silvia123
25. sep 2013

@gapa Môžem skúsiť napísať, ale tak na OČR-ku môžem ísť dúfam aj tak, aj keby ju mám neplatenú, to by mi nevadilo, len aby som mala aspoň poistenie vykryté. A dúfam, že to predlženie dostanem...

gapa
26. sep 2013

@silvia123 aha, ok. Uff, ja som vlastne potom si myslela, že ideš na dlšiu md 🙂 tj. že ide aj o matetrské po očr 🙂 ale tebe ide o predlženie RD (to je tak, ked nie je času)

minnie30
26. sep 2013

na 4 hod. môže ísť, aj moja tak chodí

rena9382
3. okt 2013

ahojte.chcem sa spitat....chcem si vybavit neplatenu matersku...stane sa nieco ak malu necham na cely den v skolke? Kontroluje sa to nejak? Mam stoho nervy....tento stat je hrozny! Nestaci ze nic nedostanem okrem toho budem este obmedzena????

rena9382
3. okt 2013

Este som zabudla dodat ze susedka mala platenu matersku a mala bola bez problemov cely den skolke.

halienka
1. okt 2014

@gapa prosím ťa, len ma zaujíma, tá "neplatená rodičovská dovolenka", teda tá starostlivosť o dieťa do 6 rokov, kedy štát platí odvody (zdravotka a dôchodkové) je stále do 6 rokov, či sa niečo zmenilo? Niekde čítam do 5 rokov veku dieťaťa, niekde do 6 rokov, tak teraz neviem... Ďakujem za odpoveď 🙂

gapa
1. okt 2014

@halienka do 6rokov ak splnaš podmienky ostatné, samozrejme., dôchodkové, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdr.stavom, tak môže až do 18rokov, len ked dosiahne 6rokov, treba dať odhlášku a novú prihlášku (miesto osoba riadne sa star. o dieťa do 6rokov, na dieťa nad 6do 18rokov)
V Zákonníku práce sa zmenilo (no je to už dlhšie, tj. nie je to novinka ani roku 2014, ani 2013, myslím), že ak sa dohodneš so zamestnávatelom, tak môžeš nastúpiť do práce skôr ako po dosiahnutí 3rokov dieťaťa a nevyčerpanú časť RD si vyčerpať neskôr, tam je myslím do 5rokov veku. Ale poberanie RP to neovplyvnuje, ten je stale do 3rokov (tj. aj ked nastúpi do práce, poberá RP)

gapa
1. okt 2014

pozerala som, je to tak, do 5rokov a s nepriazn. zdr.stavom do 8rokov.

halienka
1. okt 2014

@gapa ja som kvázi nezamestnaná, tj. mne skončila prac. zmluva počas materskej, mala som ju len na dobu určitú, takže nemám žiadneho zamestnávateľa, ktorý by mi držal miesto. Takže po dovŕšení veku dcérky 3 roky (nemá dlhodobo nepriaznivý zdr. stav, je zdravá, čiže toto sa ma netýka) som sa rozhodla ostať ešte doma na tej kvázi neplatenej rodičovskej, čiže v zákonníku je to nejak ako osoba starajúca sa o dieťa do veku 6 rokov, kde mi platí štát odvody, ale mne neplatí nič. Malá bude mať teraz v novembri 5 rokov, tak preto som chcela vedieť, či mi štát bude platiť tieto odvody do piatich rokov veku dieťaťa alebo do šiestich. Či proste mám niečo riešiť teraz v tých piatich alebo nie, proste to pokračuje automaticky do šiestich. Z toho čo píšeš nejak nechápem čo pre mňa vlastne platí 😅 Prepáč, asi som natvrdlá 😀

gapa
2. okt 2014

@halienka ak si nezamestnaná, tak podla terajších zákonov,
-dôchodkovo môžeš byť, ak si si podala prihlášku do 6rokov veku dieťaťa,
-zdravotne, ak dieťa nechodí do škôlky, alebo chodí max. 4hod. denne môžeš byť ako osoba riadne celodenne a riadne sa staraj. ...o dieťa do 6rokov

halienka
2. okt 2014

@gapa Ďakujem moc, čiže v podstate do 6 rokov, keby som medzitým nenašla prácu alebo nezačal podnikať 🙂 ďakujem za info 🙂 😵 😵

slavka1307
25. júl 2015

@gapa Prosím Vás o radu.
Som od septembra 2013 nezamestnaná. 2.7. 2015 som začala robiť na pošte na dohodu o vykonaní práce. Už dnes viem, že som prekročila tých 150 eur, čo sa môže zarobiť. Musím však s prácou skončiť, lebo nemám v auguste dať kam deti, lebo škôlka má prázdniny (mama mala ísť do predčasného dôchodku, no nevyšiel jej). Teraz moja otázka a prosba - otázky a prosby !!! Vyradia ma z úradu práce spätne k 2.7. 2015 - môžem sa znova zaevidovať na úrade práce ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov ? A ako je to s poistením od toho 2.7. ? A ako je to so škôlkou ? Môže chodiť ? Ďakujem.

gapa
1. aug 2015

@slavka1307 neviem ti odpovedať s istotou, no ak si prekročila príjem, do akého môžeš byť evidovaná, tak predpokladám ťa vyradia od 2.7., no treba im to oznámiť, to je tvoja povinnost, aby si s tým nemala neskôr problémy. Na zdr.poistovnu potom nahlásiš ukončenie evidovania ako uchádzač o zamestnanie a budeš zdr.poistná ako zamestnanec na dohodu. Neviem iste, ale predpokaldám, že tam sa nahlasujú len konkrétne dni, kedy pracuješ (ak je to nepravidelne) alebo možno budeš celý čas, ak pracuješ bežne od pondelka do piatka, tj. všetky prac.dni. Tak nemusíš potom so zdravotným počas dohdoy robiť nič. Ak by ale nahlasovali len konkrétne dni, tak vzhladom na to, že máš dieťa do 6rokov, ktoré nechodí do škôlky, ale ak nepracuješ na dohodu, tak sa on riadne osobne a celodenne staráš, tak sa nahlás ako osoba riadne celodenne a osobne sa starajúca o dieťa do 6rokov na tie dni.
Ak ukončíš dohodu, tak predpokladám sa môžeš nanovo prihlásiť do evidencie uchádzačov o zam., no spätne len do tuším 7dní evidujú. To zase nahlásiš na zdr.poistovnu potom. Nie som si istá, ako by to bolo, ak by si zarobila za ten mesiac viac ako 150eur, no ak skončí dohoda napr. 10.8., tak by predpokladám nemal byť probléím zaevidovať ťa od 11.8., ak máš doklad.
Dôchodkové poistenie štátom, predpokladám po začatí práce na dohodu si dávala odhlášku na soc.poistovni ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Po ukončení dohody sa môžeš znovu prihlásiť, no pozor ani den spätne, tj. ak končí dohoda v piatok, tak sa v piatok prihlás s dátumm od soboty. Ak pôjdeš na SP v pondelok, prihlásia ta od pondelka. Prines si kopiu RL dieťaťa a urob si s prihlášky kopiu pre seba, pre istotu a založ k zápočtovým listom.
Ak by bolo niečo inak, tak mi daj prosím vedieť, toto zatial mi mamičky nedávali spätnú väzbu, ako sa toto riešilo (dohoda a vyradenie a zdr.poistenie pri dohode)
nech sa darí

lucifer2403
8. sep 2015

Ahojte prosim Vas ako to teda je uz som z toho jelen,som na neplatenej predlzenej materskej.Syn mi nastupil do skolky a teraz neviem co je vyhodnejsie ist sa zaevidovat na UP alebo zostat na tej neplatenej uz som z toho zufala na UP mi povedali ze oni z tym nic nemaju aby som sla na zdr.co by mi vlastne platili zdr.poistenie a aj na soc.to dochodkove vobec sa tomu nerozumiem dakujem za rady

domeli
20. dec 2015

@lucifer2403 prosím Ťa, ako si napokon riešila svoju situáciu? Riešim momentálne podobnú dilemu - či sa ísť zajtra evidovať na ÚP ako nezamestnaná alebo požiadať o predĺženie rodičovskej dovolenky
@gapa prosím, Ty mi k tomu nevieš bližšie poradiť? Moja situácia: dala som výpoveď ešte v 2009, na MD som mala nárok z DNP, potom RD a opätovný nástup na MD s 2. dieťaťom (tiež nárok z dobr. poistenia) v 2012 a zajtrajším dňom mi RD končí, no prácu nemám. Syn chodí do MŠ, ale iba na 4 hodiny. Odporúčaš žiadať skôr o predĺženie RD (neplatenej) alebo evidenciu na UPSVAR?
Ďakujem.

lucifer2403
20. dec 2015

Zaevidovala som sa na UP,inak by som si musela platit zdravotne alebo socialne poistenie keby som zostala na neplatenej