Máte skúsenosti s nesplnením podmienky k materskej?

loravcovaa
12. jún 2019

Ahojte. Chcen sa informovat ci s niecim takymto mate niekto skusenosti. V pracovnom tpp pomere som od 1.9.2018, nastupila som na MD 14.5.2019, termin porodu mam 25.6.2019 cize ku dnu porodu mi presahuje nemocenske poistenie tych danych 270 dni, kt som dosiahla cca 28.5., volala som na socialku ohladom materskeho a tam mi povedali ze ma este nemaju posudenu lebo cakaju na termin porodenia.. lenze 270 dni som uz splnila a porodit som neporodila.. tak na co cakaju? Stalo sa niekomu uz nieco podobne?

c_est_la_vie
12. jún 2019

270 dni mas mat nemocenske poistenie pred nastupom na matersku. Ty si “nastupila” na MD 14.5., narok by ti vznikol az ak by si robila do 28.5. Narok mat nebudes.

loravcovaa
autor
12. jún 2019

@c_est_la_vie ale narok sa pocita ku dnu porodu a nie ku dnu nastupu na matersku dovolenku, tak uvadza socialna poistovna.. mne nemocenske poistenie plynie aj ked som na materskej

loravcovaa
autor
12. jún 2019

@c_est_la_vie najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom
započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia
započítava sa aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok

c_est_la_vie
12. jún 2019

@loravcovaa ja sa v tomto nehadam, ale ja to rozumiem tak ze sa ti tam rata nemocenske platene statom v pripade predchadzajucej md.
Predsa len, na matersku nastupujes v momente, kedy si podmienku este nesplnila.
materske je v podstate nemocenska davka, z nej nemocenske neplatis. A podmienkou je mat 270 dni nemocenskeho poistenia.

c_est_la_vie
12. jún 2019

@loravcovaa na urade ti co povedali?

loravcovaa
autor
12. jún 2019

@c_est_la_vie chapem co myslis ale uvadzaju vsade ze 270 dni ku dnu porodu a nie ku dnu nastupu na MD, co by boli dva odlisne pojmy.. potom ak by som porodila pred 28.5. tak vtedy by som podmienku 270 dni nesplnila

loravcovaa
autor
12. jún 2019

@c_est_la_vie na urade mi povedali ze mi posli vyjadrenie ked im zaslem rodny list dietata... cize mi to pride ze chcu vidiet ci som nahodou neporodila pred tymi 270 dnami

alenah31
12. jún 2019

@c_est_la_vie ale mať aktívne NP a keďže jej PP trvá tak ho má a mala by ho aj tak keďže aj keby PP nemala, išla na MD v OL. @loravcovaa ono stáva sa, že keď sú hraničné dátumy počkajú si na deň pôrodu, ten sa potom vypisuje na soc. poisťovni z RL dieťaťa, Nárok ti vzniká, oni ti materské vyplatia aj spätne to sa báť nemusíš.

loravcovaa
autor
12. jún 2019

@alenah31 dakujem za odpoved.. mam z coho zit tak prezijem bez tych penazi ked mi ich hned teraz neposlu, len som chcela vediet ci tie dalsie mesiace s nimi mozem ratat alebo nie.. kedze kolegyni s kt mame cca rovnake terminy uz vyjadrenie poslali a mne nic, tak som zostala trochu v strese (ona sice robila pred otehotnenim dlhsie ako ja) ja keby som porodila toho 28.5. tak mi tych 270dni nevyjde, tak mi napadlo ze to chcu vidiet na rodnom liste, ze datum je neskor

alenah31
12. jún 2019

@loravcovaa po pôrode pošleš RL resp. im ho donesieš osobne. Materské vyplatia - potom zrejme spolu s ďalšou naraz.

c_est_la_vie
12. jún 2019

@loravcovaa tak potom prepac ak som ta “zavadzala” a stresovala, aspon som aj ja mudrejsia 😀

loravcovaa
autor
12. jún 2019

@c_est_la_vie v pohode je to take domotane s tou socialkou obcas

katka088
17. jún 2019

Ahojte. Od 1.4.2016 do 31.5.2019 mi trval prac.pomer. Od 1.6. som na úrade práce. Chceli by sme dieťatko. Mala by som nárok na materskú alebo by som sa mala zamestnať? Ešte jedna otázka. Ochranná lehota platí pre ženy, ktoré nemajú odrobených tých 270 dní? Ďakujem za odpoveď

c_est_la_vie
17. jún 2019

@katka088 zamestnaj sa. Nikde sa nepise ze sa ti podari na 1. Krat, moze to trvat rok, dva. To chces/ mozes si dovolit byt doma tak dlho? Nehovoriac o tom ze ti medzitym moze vyprsat narok

tanuuulka
17. jún 2019

Ahoj. Ja som zivnostnik a zo SP zatial s muzom iba same facky dostavame, takze na tvojom mieste by som az taka optimisticka nebola. Kedze dnom nastupu na MD za teba zacina platit stat, nechce sa mi verit, ze by ti to SP ratala do tvojich odmakanych 270 dni.. to je zdieracska institucia, nepustia cent ani keby co. Napr.ja som si na konci roka 2016 zalozila zivnost, cely 2017 som makala, aby som mala vysoke prijmy a matersku, v aprili 2018 som nastupila na MD a predstav si, vyratali mi to z 2016 (odo dna zalozenia zivnosti do 31.dec.2016, to znamenalo, ze mi vypriemerovali 3 mesiace ako moj celorocny zarobok) bez zohladnenia predoslych (pracovala som ako ucitelka predtym) a nasledujucich zarobkov. Vysla mi z toho materska 300 eur, ale po jej skonceni som zacala platit odvody daleko vyssie - z roka 2017... ale ja som zivnostnik, pre mna platia ine pravidla. Ale to len na margo toho, aby si necakala od SP zazraky...

loravcovaa
autor
22. jún 2019

@tanuuulka chapem ale tak znenie zakonu je 270 dni ku dnu porodu.. keby to mali ratat ku dnu nastupu na MD tak si to tam uvedu.. volala som na socku do ineho mesta lebo v BA su “strasne ochotni” tam mi povedali ze ta MD mi vychadza ale kedze termin je hranicny, chcu vidiet rodny list a potom schvalia.. keby to schvalit nechceli, na zaklade poctu dni do nastupu na MD, asi by mi uz poslali vyjadrenie o zamietnuti.. necakali by ba rodny list.. aspon si myslim

evittam
22. jún 2019

@c_est_la_vie To nie je pravda. Skus si najskôr naštudovať problematiku a potom radit. Hlavnou podmienkou naroku na MD je mat aspon 270dni NP za posledne dva roky pred pôrodom.
A stat nikomu neplati NP. NP len trva aj počas MD ci PN, RD pokial trva aj napr.PP. Naozaj odporúčam najskôr sa oboznámiť a vediet o com pises. 😉

evittam
22. jún 2019

@loravcovaa Presne ako pises.

evittam
22. jún 2019

@katka088 Nie nemas narok. Nakolko nie si v OL (OL znamená,ze by si uz musela byt tehotná pocas trvania PP) a nemas ani aktívne NP. Cize sa zamestnat alebo DNP.

evittam
22. jún 2019

@tanuuulka Skus aj ty pochopit,ze hlavnou podmienkou naroku na MD je mat aspon 270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom. Ziadne odmakane ci zaplatené.
Pocas PN, MD ci RD za teba nikto NP neplati. Len ak mas aktivne NP (zamestnanie, SZCO povinny platit odvody do SP) tak tvoje NP trvá.

evittam
22. jún 2019

@tanuuulka Taktiež ze ako živnostníkovi ti nerátajú MD z tvojho prijmu ale z VZ, z ktorého si platila odvody do SP. T.j.ak si platila z minima tak si aj taku MD dostala. Hadam si cakala ze ak mas mesacne faktúry napr 2000Eur ze ti to mali z toho vypocitat? A co z nich mala SP? SP si platila len z minima podla toho co pises. Treba aj poznať problematiku a zakony a nie da sa potom sťažovať.😉
A platia pre teba rovnaké pravidlá. Ak si nastúpila na MD v r.2018 tak tvoj VZ pre MD bol VZ, z ktoreho si platila odvody do SP v r.2017. Zmenila si druh poistenia nemali prečo počítať MD zo zamestnania. Keby si platila odvody z max.VZ mala by si max.MD.
To iste plati u zamestnanca ak pracuje u toho istého zamestnávateľa-VZ pre MD ci PN je HM t.j. VZ, z ktorého sa platia odvody do SP za predchádzajúci rok tomu kedy nastupis na MD ci PN.
Ty si si len myslela,ze SP ti bude platit z tvojich faktúr-co nemá preco. Ty z nich neodvádzas poistne.

klara0431
22. jún 2019

@evittam ahoj, som v podobnej situácii. Zamestnaná som bola od 1.7.2018 do 31.5.2019, z toho od 25.10.2018 do 30.4.2019 PN. Teraz som na úrade práce a pred pár dňami som zistila, ze som tehotná. Plánujem sa zamestnať, kedže OL sa na mna vzťahovať nebude. V predchadzajucom zamestnaní mi vychádzal vysoký VZ. Kedže mi hrozí rizikové tehotenstvo, z predchajucich skúsenosti, z čoho sa mi vyráta VZ na materskú a na PN? Bude rozdiel bo VZ ak budem mat teraz nižší plat ako v zamestnaní, co som ukončila 31.5.2019? Vopred ďakujem za odoveď.

evittam
22. jún 2019

@klara0431 No nástup na MD mas az v r.2020 takže VZ pre MD bude HM od noveho zamestnávateľa ak u neho odpracujes aspon 90dni bez PN a OCR. Ak nie tak z povodneho zamestnania.
@zalka 🤔 Ci inak ak bola vlastne u povodneho PN ...

klara0431
22. jún 2019

@evittam ked odpracujem menej ako 90 dni, tak z príjmu od predchádzajúceho? A PN? Z príjmu od predchádzajúceho? Alebo z príjmu od nového zamestnávateľa? Ďakujem

evittam
22. jún 2019

@klara0431 Nie som si na 100% ista s tou MD. A PN podla predpokladaneho príjmu,ktory potvrdi novy zamestnavatel.
Btw.maj 2019 si odpracovala?

klara0431
22. jún 2019

@evittam v máji som nebola PN, čerpala som dovolenku + odpracovala do konca mesiaca.

tanuuulka
22. jún 2019

@evittam moj muz len do socialky odvadzal vyse 500, do zdravotky vyse 250 a matersku dostal 700, cize menej ako odvadzal. Pravidla nie su tie iste, zamestnankyna sa tesne pred otehotnenim zamestna a MD jej rataju z toho, co stihla zarobit, kym zivnostnik musi toto vsetko planovat tri roky dopredu.

evittam
22. jún 2019

@tanuuulka Nemas pravdu. Ziadne 3roky dopredu. Z akeho VZ platil muz odvody do SP rok pred nástupom na MD? Napr.nastupil na MD v r.2018 tak aky mal VZ pre odvody v r.2017? ZP nemá nic spoločné s MD.
A zamestnanec ak chce z nového PP mat počítanu MD tak musi u nového zamestnávateľa odpracovať minimálne 90dni bez PN a OCR. Ano v tomto je to ine. Ale otec SZCO moze ist kedykoľvek na MD do 3rokov veku dieťaťa cize si to môže tiez zariadit. A nie 3roky vopred. Staci navysit VZ predchádzajúci rok tomu co pojde na MD.