Nezamestnaná a materská

magdamagda112
3. jan 2018

Ahojte baby,
vedeli by ste mi poradit, ci mi bude vyplacana materska, ak som mometnalne nezamestnana, ale za posledne dva roky mam byvalym zamestnavatelom platene nemocenske poistenie,cize splnam podmienku 270 dni poistenia za posledne dva roky. Rodit vsak budem az v auguste a niekde na forach som sa docitala, ze musim byt poistena pol roka pred porodom co mi nevychadza:( nemate s tym prosim niekto skusenost? dakujem moc

evittam
3. jan 2018

@basska_b A Mihal? Najskor po.ral co mohol a teraz ide radit a este si to nechá zaplatit.

12dominik3
3. jan 2018

Priatelke končí doba určitá 31.3 . Tehotná je od decembra ,termín má v auguste . Bude poberať matersku ak je zamestnaná viac ako rok a pol nepretržite bez PN.
Je možné že jej zmluvu dalej nepredlžia platí tam tá ochrana ? Dakujem pekne
🙂 🙂

misiaknunu
3. jan 2018

@magdamagda112 ahoj. Mne skoncil pomer v juni. 2016 Ostala som dobrovolne nezamestnana - rozumej platila iba zdravotku. A hned v prcy mesiac nezamestnanosti, v juli som aj otehotnela. Neratala som s materskou, myslela som, ze nebude narok. Ale mala som.

evittam
3. jan 2018

@12dominik3 Na MD ma normálne narok. Ak jej zmluvu nepredlzia moze ist na PN d nástupu na MD. Po MD odporucam vyčerpať podporu ak ma na ňu nárok, RP zatiaľ na otca dietata. Nakolko narok na podporu je len do roka od skoncenia MD.

12dominik3
3. jan 2018

@evittam Poradíte aj mne prosím Vás 🙂 mám v tom španielsku dedinu. Vyššie som písal otázku.

basska_b
3. jan 2018

@evittam hej, pozerala som potom komentáre, akože tých možností je veľa, dá sa s tým rôzne vybabrať, len som tieto nezamestnanecke prípady toľko neštudovala, lebo sa ma to nešťastie netýka, zmluva mi trvá. Chcela som len toľko napísať, že 270 dní nestačí... V tej knihe je to podrobne popísané, aj to, čo vy radíte 🙂
Viem aj o tom zamestnani na jeden deň, len mi príde že to musíš mať kamaráta, čo má s.r.o.čku a zamestná ťa a nemá s tým problém... a do zmluvy ti dá 1800 €. kolega to rieši pre ženu, aby mala vyššiu materskú.

Aby mala max. materskú z dobrovoľného poistenia, musí aj dosť veľa tam zaplatiť, takže jasné že lepšie by bolo sa na chvíľu zamestnať a otvoriť výhodnú zmluvu.

evittam
3. jan 2018

@misiaknunu Muselo sa obnoviť NP alebo si bola v ochrannej lehote. Inak by ti narok nevznikol.

12dominik3
3. jan 2018

Dakujem @evittam ,ale na podpru asi nárok nemá ked na konci doby určitej bude zamestnaná dokopy cca 18 mesiacov. Môže vzniknuť nejaky problém ked tehotenstvo zatají a dostane zmluvu na dobu neurčitú a následne ho oznámi . Dakujem

evittam
3. jan 2018

@basska_b Ty splietas hrusky s jablkami. Jej staci jeden den s minimálnou mzdou aby mala narok na MD. VZ pre MD bude hruby prijem z predchádzajúceho zamestnania. T co popisujes treba ak chce niekto MD z noveho zamestnania a tam nestačí jeden den ale 90dni bez PN a OCR aj to uz sme napísali. Cize zle citas. Co sa týka max.MD z DNP aj tam su moznosti ako zaplatit pár dní a mat max.MD.

basska_b
3. jan 2018

@evittam ja ho tiež nemusím, neboj sa :D premahala som sa, aby som si to kúpila, ale nakoniec môžem odporučiť. Niekde na bazáre kúpiť od niekoho, kým sú tie veci aktuálne... kvôli tej knižke som sa musela zaregistrovať na jeho stránke a chodia mi reklamy na jeho semináre, pričom z tých mailov sa nedá odhlásiť :D hrôza

evittam
3. jan 2018

@12dominik3 Jj potom som si to všimla. No nie, ziadne problemy. Jedine,ze by jej robili nejaké problemy v praci. Naschval a podobne. Tak sa tiez moze dat PN.

evittam
3. jan 2018

@12dominik3 Len pozor kym neoznami tehotenstvo tak nie je nijak chránena ako tehotna a ani nemá žiadne vyhody.

evittam
3. jan 2018

@basska_b A nemusis mat kamarata len s s.r.o.

evittam
3. jan 2018

@basska_b Dakujem. Nepotrebujem. Staci sledovať zmeny a rozumiet zákonom.😉

basska_b
3. jan 2018

@evittam no jasné že môže byť aj predseda dozornej rady, vieme, že to všetko ovládaš a ďakujeme za rady ❤️❤️🙏

evittam
3. jan 2018

@basska_b Nie, neovládam vsetko.😉 Ale naozaj nemám záujem a ani nepotrebujem a ani nechcem vyhadzovat peniaze za Mihalove rady.

majusqa77
3. jan 2018

@basska_b vidis, mne napriklad spominany pan poradil zle 🙂

magdamagda112
autor
4. jan 2018

Dobre ranko 🙂 no dobre, dajme tomu ze sa od pondelka zamestnam (teoreticky len na jeden den) Budem v ochrannej lehote 6 mesiacov ako pisu v tomto clanku? termin porodu mi vychadza cca 27.8., materska sa zacina poberat 6 tyzdnov pred terminom? to mi vychadza cca na 16 jul. a ked odratam ochrannu dobu pol roka, znamena to ze v praci musim vydrzat aspon do 16.1.? haha dobra matematicka uloha hned zrana co?😂

majusqa77
4. jan 2018

@magdamagda112 zo stranky soc.poistovne:
"Ochranná lehota

Trvanie

sedem dní po skončení nemocenského poistenia
ak nemocenské poistenie trvalo menej ako sedem dní, toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie
v prípade poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, osem mesiacov"

magdamagda112
autor
4. jan 2018

jeej dakujem @majusqa77 💃 tak to sa tesim 🤗

nadiad
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kara33
8. mar 2021

@magdamagda112 ako ste nakoniec dopadli prosim?🙂

struj
1. feb 2023

Dobrý deň chcela by som sa spýtať som cca v 12tyždna tehotenstva ale poberám na prvé dieťa materskú ale o mesiac mi materská končí tak chcela som sa spýtať či mám nárok na tehotenské vopred ďakujem za odpoveď 😊

majusqa77
1. feb 2023

@struj poberas matersku, alebo rodicak? trva prac.pomer?

struj
2. feb 2023

@majusqa77 Materskú... No ale končí mi v marci tak neviem či si môžem vibavit tehotenské no či mám na to nárok

mici_v
15. okt 2023

Ahojte baby 🤗 Viete mi poradiť zistila som že som tehotná 6tt🙂 od dr ešte nemám potvrdené tam ešte len pôjdem čo musím spraviť aby mi vyšla materská? Bola som zamestnaná na tpp dlhodobo ale 31.12.2022 mi pracovný pomer zanikol potom som mala podporu čiže NP skončilo k 1.1.2023 momentálne sa starám o babku opatrovateľský zamestnaná niesom čiže DNP nemám od januára... Čo mi poradíte aby som mala nárok na tehotenské prípadne materskú aspoň.Ďakujem

mici_v
19. okt 2023

@majusqa77 , @evittam baby poradíte mi prosím
ďakujem