Ochranná lehota na materskej

zemiacik221
21. feb 2019

Ahojte, dnes som sa bola pýtať na sociálnej poisťovni ohľadom nároku na materskú, a celkom tomu nerozumiem čo mi odpovedali alebo teda resp. nepovedali ;) termín pôrodu mám stanovený predbežne na 8.8.2019, pracovný pomer na dobu určitú mi skončil 31.10.2018 čiže zanikol ku dňu 1.11.2018.. posledná MS 30.10.2018, odpracovaných za posledné dva roky mám vyše 300dní a túto podmienku budem spĺňať aj ku dňu nástupu na materskú, len problém mám s tou ochrannou lehotou- podľa termínu pôrodu mi vychádza nástup na MD 27.06. a ochranná lehota (8 mesačná) mi platí do 30.06. otázne je či berú alebo teda uznajú že počas trvania pracovného pomeru som už bola tehotná ( aj keď reálne nie,ale tehotenstvo sa ráta od začiatku poslednej MS) viem že je to hrozne natesno,a asi bude problém s tým aby mi to prešlo, tak by som si to chcela nejako zariadiť aby bolo všetko ok a nespoliehať sa na to že snáď mi to schvália, to že sa niekde ešte zamestnám je dosť nereálne keďže som študentka a tehotná tak pochybujem že niečo nájdem, keď som sa pýtala či si môžem platiť dobrovolné nemocenské tak povedali že spätne sa to nedá- čomu nechápem už vôbec... tak vás prosím žienky ktoré sa tomu rozumiete,poraďte ako postupovať

lubik87
21. feb 2019

No podľa mňa 8 mesačná lehota je až od 1 mesiaca keď si tehotná nie ? A myslím že.sa.rata cieľový dátum dátum.porodu nie nástupu na materskú ale pýtaj sa určite ďalej lebo v tomto si fakt nie som istá

zemiacik221
autor
21. feb 2019

@lubik87 nikde som nenašla nič o tom že koľko má byť žena tehotná.. a všade píšu o termíne nástupu na materskú, ževraj ich už nezaujíma kedy sa reálne narodí-Nárok na materské vznikne, ak ochranná lehota trvala ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom (34. týždeň tehotenstva) alebo skutočným dňom pôrodu.
tak dúfam že mi tu niekto dobre poradí 🙂

draik
21. feb 2019

@zemiacik221
Je potrebné do 8 mesiacov od skončenia PP nastúpiť na MD, keďže nárok na materské vzniká nástupom na MD a nie dňom pôrodu.

zemiacik221
autor
21. feb 2019

@draik takže keď predpokladaný termín nástupu na materskú mám 27.06. a lehota mi uplynie 30.06. tak je všetko ok a materskú by mi mali teoreticky schváliť?

mimka795
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
menasuobsadene
6. mar 2019

ahojte, z coho sa potom materske vypocita?
z hrubej mzdy, ktoru si mala u predchadzajuceho zamestnavatela?

mam podobny problemik
dakujem za odpoved 🙂

zemiacik221
autor
6. mar 2019

@menasuobsadene pokial u nového zamestnávateľa neodrobiš viac ako 90dni bez OČR a PN tak z predchádzajúceho roku cize 2018

draik
6. mar 2019

@menasuobsadene
Rozhodné obdobie je minulý rok, nepočíta sa do neho aktuálne obdobie poistenia, z ktorého sa čerpá dávka, a predchádzajúce poistenie muselo trvať aspoň 90 dní.

menasuobsadene
8. mar 2019

Dakujem vam, za odpovede ;)

lenka273
14. júl 2021

@zemiacik221 ahoj prosím ako si dopadla som v podobnej situácii …. Rodičak mi skončil 16.6.2021 a nastúpila som nazad do roboty …. Čiže som nazad v pracovnom pomere od 17.6.2021. Posledný menzes som mala 8.6.2021 a zistila som, že som tehotná …. Takže by som mala byt v ochrannej lehote…. Lebo podľa dátumov čo mi hádže kalkulačka nestihnem nanovo odrobiť 270 dní. Viete mi niekto poradiť z čoho sa mi bude rátať vlasne materská? Či z ochrannej lehoty a materská po starom ….. alebo ak stihnem odpracovať 270 dni čo mi nevychádza lebo nástup na materskú mi píše 3.2.2022. A čo ak budem musieť ísť pn alebo s malým na OČR, pripadne ak všetko zas zavrú kvôli korune a budem musieť ostať doma? Mam teraz o niečo menší plat ako som mala pred materskou tak z čoho sa to bude rátať? Ak napr odrobím viac ako 90 dní ale budem musieť pre pn alebo niečo iné prerušiť PP Ďakujem