OČR počas rodičovskej dovolenky. Je možná?

zuzana2706
6. apr 2009

prosim vas o pomoc,
som na rodicovskej dovolenke, syn chodi do jasiel a ja som teraz odpracovala pol roka pocas rodic. dovolenky. dostala som vsak vypoved a mam otazku, ci mam narok na OCR ked som stale na rod. dovolenke, syn je v jasliach. vraj je tam nejaka 2 mesacna lehota, ze mozem byt aj na rod. aj na ocr zaroven, co je na tom pravdy?

lienocka235
6. apr 2009

o OCR mozes poziadat do 42 dni odo dna rozviazania pracovneho pomeru /ochranna lehota/ ale pozor OCR sa poskytuje len na dobu 10 kalendarnych dni. ocr budes posielat hned do SP.. po vystaveni.

zuzana2706
autor
6. apr 2009

cize ked som skoncila prac. pomer koncom marca, zajtra je neskoro na OCR? uz sa to na to nevztahuje?

lienocka235
6. apr 2009

vztahuje. sak 42 dni od rozviazania pracovneho pomeru.
kludne nastup zajtra, len OCR sa da vypisat max. na 10 dni.

gapa
6. apr 2009

zuzana,

tvoj PP skončil 31.3.09 a do 31.3.09 si pracovala, príp. čerpala dovolenku (t.j. mala si aktívne nem.poistenie v čase ukončenia PP)?
Ak áno, tak ak ti vznikne Očr alebo PN najneskôr do 12.mája 2009 (na 42-hý den od ukončenia nem.poistenia), tak máš nárok na ošetrovné (platené je len 10dní, aj ked by trvala očr-ka dlhšie) a nemocenské.

Od zamestnávatela budeš potrebovať "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemoc.dávku"

zuzana2706
autor
6. apr 2009

gapa, presne, dovcu som si necerpala lebo mi nedali, bude preplatena, takze kludne mozem ist na OCR, to potvrdenie to je tlacivo ktore si niekde stihanem alebo kde ho mam vziat? mam ho priniest k lekarke pred vypisanim na OCR alebo potom ked mi da pediater tlacivo do prace na OCR? ako mam postupovat? dakujem velmi pekne za informaciu,

gapa
6. apr 2009

ja som očr-kuj odniesla do soc.poistovne podla sídla zamestnávatela naraz až po ukončení t.j. naraz začiatok aj ukončenie.
t.j. zoberieš obe časti , doplníš ich, zájdeš do mzdovej účtarne a vypýtaš si od nich to tlačivo. Alebo lepšie asi predtým tam zavolať a dohodnúť sa, že si pren prídeš. Potom oba diely aj s týmto potvrdením odnesiaš na SP podla sídla zamestnávatela. Radšej si možno prefoť očr-ku a nechaj potvrdiť prevzatie na Sp.

To tlačivo vyplní mzdárka a má ho pravdepodobne v mzd.programe (sice neviem, či po ukončení PP ho nebude musieť vypisovať. Oni ho tiež musia prikladať ku každej PN nad 10dni, očr

zuzana2706
autor
7. apr 2009

ok, dakujem velmi pekne za odpovede 😉